Příběhy ze Zeměmoří

Příběhy ze Zeměmoří https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/9261/bmid_pribehy-ze-zememori-65c8fc940b28e.jpg 4 87 12

Přestože román Tehanu nesl podtitul Poslední kniha Zeměmoří, jeho autorka, světoznámá Ursula Kroeber LeGuinová (1929), po deseti letech zjistila, že z podmanivého světa Zeměmoří, který kdysi stvořila, na ni volají nové postavičky a dožadují se toho, aby vyprávěla i jejich příběh. Tak vzniklo pět nových povídek zasazených do Zeměmoří, světa mágů, draků, hrdinů i obyčejných lidí, světa přirovnávaného ke Středozemi J. R. R. Tolkiena.... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Triton

Tales from Earthsea , 2001

postoran-CZ
postoran-CZ
07.03.2024 3 z 5

Nevím, nevím, ... ale já jsem těm povídkám prostě nepřišel na chuť. Čaroděj Zeměmoří jako takový to má u mě dobrý. Ale tohle mi nesedlo. Nějak jsem si nemohl s těmi postavami sednout.

Luigi1
Luigi1
10.02.2024 5 z 5

Tyto povídky se opravdu povedly

marvarid
marvarid
11.09.2023 4 z 5

Příjemné odpočinkové čtení, ještě jeden poslední návrat do Zeměmoří. Užila jsem si to.

NemmamSlov
NemmamSlov
21.08.2023 5 z 5

Môj posledný rest ságy Zememoria. Mile prekvapený. Každá poviedka bola v niečom zaujímavá. Príbehy sa odohrávali v inom časovom úseku, čo dodalo, každej poviedke svoju výnimočnosť. Ťažko sa mi hodnotí, ktorá bola najlepšia a najhoršia, aj tak každý čitateľ ma svoj vkus na príbehy. Určite odporúčam prečítať každému, čo privonial k príbehom Geda.

Hledač (5*)
Medra, Vydra a Rybák sú mená jedného čarodeja. Nie je to mocný čarodej, no veľmi bystrý. Je to obdobie pred Gedom a je to príbeh o vzniku univerzity. Vydra bol nadaný chlapec, ktorý svoj dar musel skrývať a vďaka ktorému bol neustále prenasledovsný. Je to poviedka plná bolesti, smútku, trápenia, ale aj plná nádeje, lásky, dôvery a priateľstva.

Černá Růže a Diamant (4*)
Diamant je syn bohatého obchodníka, ktorý má nesmierny dar čarodejníka. Zlaťák jeho otec je nadšený keď rozvýja svoj talent, no prekáža mu vzťah z Ružou, ktorá je dcéra chudobnej čarodejky. Diamant sa nakoniec rozhoduje pre lásku a svoje nadanie čarodejníka a bohatstvo rodiny odmieta. Nakoniec pekný príbeh z dobrým koncom.

Kosti země (5*)
Mne sa to páčilo. Je to o čarodejoch, ktorý učili Geda. Jedná sa o príbeh, kde Gedovu domovinu ohrozuje zemetrasenie a Chaluh potrebuje pomoc svojho žiaka, s ktorým sa stretávame aj v príbehu Čarodeja Zememoria.

Na Vysokých blatech (5*)
Poviedka kde sa objavuje samotný Ged. Dedinu zužuje mor dobytka a nikto si nevie dať rady, až kým do dediny nepríde záhadný muž menom Irioth. Ubytuje sa u chudobnej sedliačky, ktorá je za divnú spoločnosť rada. Po smrti muža jej ostal len brat, ktorý sa neustále opíjal. Irioth nie je obyčajný čarodej a preto za ním prichádza samotný arcimág Ged.

Dračinka (4*)
Dračinka je dievča, ktoré túži od mala vidieť a vzdelávať sa na univerzite v Roke, no máto problém, a to že na školu môžu chodiť len muži. Celkom dobre sa to zamotáva a hlavne zaujímavý koniec.

Nifredil
Nifredil
30.07.2023 4 z 5

Po letech jsem si vzala Čaroděje a rozhodla se pročíst celou sérii. Je to klasika nejklasičtější. Něco, co by měl každý fanda fantasy číst a pořád je to prostě dobré. Povídky jsem zatím nečetla, jsem ráda, že jsem to udělala, krásně totiž doplní celou sérii.

Zelený_Drak
Zelený_Drak
05.02.2022 4 z 5

U této knihy jsem si konečně odpočinula. Krásné příběhy rozšiřující svět Zeměmoří. Bavil mě hlavně Hledač, ale také Na vysokých blatech. Obě povídky obsahují četné narážky na náš svět ve 20. století. I tady se v povídce Temná Růže a Diamant objevuje motiv "magie a celibát", na této povídce mě ale nejvíc zaujalo babictví a Růže jako "taková praxe". Kosti země a Dračinka pro mě byly spíše doplňkové příběhy, ale nebyly pro to o nic horší. Určitě bych knize nevytýkala ani "přílišný feminismus" v roli žen na Roke - autorka žila v době, kdy mohla snadno pozorovat, jak se programování jakožto "ženská práce" změnilo v "mužskou práci". Proč by si ve svých příbězích nemohla dovolit paralelu? K této sbírce povídek se určitě ještě vrátím.

Miro.slav
Miro.slav
14.11.2018 5 z 5

Taká rozšírená verzia sveta Zememoria, alebo bonusový materiál. Poviedky dopĺňajú, osvetľujú alebo iba skrátka sú. Dozvieme sa niečo viac o škole na Roke, o samotnom svete Zememorí a nakoniec sa dozvieme niečo aj z Gedovho arcimágovania. Skrátka, čerešnička na torte.

yerry
yerry
05.12.2015 4 z 5

Poviedková zbierka zo Zememoria všetkých príliš nenadchne ani neurazí. Priaznivci akcie nech sa radšej poohliadnu po inej knižke, pre slečny túžiace po romantike to tiež nebude pravé orechové a o sexe sa v prípade autorky nedá vôbec baviť. Je to niečo ako poézia prekladaná fylozofickými úvahami. Jednotlivé poviedky nebičujú základné pudy ale ponúkajú priestor na predstavivosť a zamyslenie.

Kvalita jednotlivých poviedok osciluje niekde medzi dobrými a lepšími hodnotami. Najlepšími poviedkami sú jednoznačne poviedky Na Vysokých blatech a Dračinka. Veľmi pôsobivá je aj docela obsiahla časť z histórie a reálii Zememoria, ktorú tu autorka predkladá a ktorá dotvára obraz celého tohoto sveta.

Hodnotím túto poviedkovú zbierku ako veľmi dobrú.

JohnCZ
JohnCZ
19.10.2014 3 z 5

Poslední střípek do série knih o Zeměmoří mi připadal tak trochu navíc. Spíše než jako plnohodnotná kniha na mě Příběhy ze Zeměmoří působily jako doplněk pro fandy. Žádná z povídek mě nedokázala vyloženě nadchnout, tu nejlepší autorka dala hned na začátek a ten zbytek je trochu stereotypně odvyprávěn v duchu předchozích knih. Napsáno je to čtivě, překlad do češtiny je výborný (byť korektor by zasloužil jednu za uši), hravý, ale chybělo mi tam něco nového. Obsahově jsou povídky jen variacemi na již předchozí příběhy a v druhé polovině již převládal pocit, že by "autorka konečně mohla přijít s něčím novým než jen rozebíráním vztahu učenec/učitel". Ale i tak stojí knížka za přečtení, série Zeměmoří má své osobité kouzlo, které ani této sbírce povídek nechybí a i přes zmiňované nedostatky se hodně příjemně čte.

jesuswlasac
jesuswlasac
21.03.2013 4 z 5

Velmi podarene pri

Hipi
Hipi
19.04.2012 5 z 5

Společně s Čarodějem Zeměmoří, má nejoblíbenější kniha tohoto cyklu. Některé povídky jsou tak děsivé a drsné, že mě mrazilo v zátylku- třeba hned ta první. Nejvíc mě zaujaly Hledač a Dračinka.

Layss
Layss
09.02.2012 4 z 5

Sbírka povídek, které zapadají do různých časových období celé ságy. Stojí za přečtení.