Příběhy ze Zeměmoří

Příběhy ze Zeměmoří obálka knihy
Mé hodnocení:

Přestože román Tehanu nesl podtitul Poslední kniha Zeměmoří, jeho autorka, světoznámá Ursula Kroeber LeGuinová (1929), po deseti letech zjistila, že z podmanivého světa Zeměmoří, který kdysi stvořila, na ni volají nové postavičky a dožadují se toho, aby vyprávěla i jejich příběh. Tak vzniklo pět nových povídek zasazených do Zeměmoří, světa mágů, draků, hrdinů i obyčejných lidí, světa přirovnávaného ke Středozemi J. R. R. Tolkiena....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/9261/pribehy-ze-zememori-CSd-9261.jpg 4.161

Zeměmoří 6.

Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno, Triton

Tales from Earthsea, 2001

Kniha Příběhy ze Zeměmoří

Miro.slav
14.11.2018

Taká rozšírená verzia sveta Zememoria, alebo bonusový materiál. Poviedky dopĺňajú, osvetľujú alebo iba skrátka sú. Dozvieme sa niečo viac o škole na Roke, o samotnom svete Zememorí a nakoniec sa dozvieme niečo aj z Gedovho arcimágovania. Skrátka, čerešnička na torte.

yerry
05.12.2015

Poviedková zbierka zo Zememoria všetkých príliš nenadchne ani neurazí. Priaznivci akcie nech sa radšej poohliadnu po inej knižke, pre slečny túžiace po romantike to tiež nebude pravé orechové a o sexe sa v prípade autorky nedá vôbec baviť. Je to niečo ako poézia prekladaná fylozofickými úvahami. Jednotlivé poviedky nebičujú základné pudy ale ponúkajú priestor na predstavivosť a zamyslenie.

Kvalita jednotlivých poviedok osciluje niekde medzi dobrými a lepšími hodnotami. Najlepšími poviedkami sú jednoznačne poviedky Na Vysokých blatech a Dračinka. Veľmi pôsobivá je aj docela obsiahla časť z histórie a reálii Zememoria, ktorú tu autorka predkladá a ktorá dotvára obraz celého tohoto sveta.

Hodnotím túto poviedkovú zbierku ako veľmi dobrú.

JohnCZ
19.10.2014

Poslední střípek do série knih o Zeměmoří mi připadal tak trochu navíc. Spíše než jako plnohodnotná kniha na mě Příběhy ze Zeměmoří působily jako doplněk pro fandy. Žádná z povídek mě nedokázala vyloženě nadchnout, tu nejlepší autorka dala hned na začátek a ten zbytek je trochu stereotypně odvyprávěn v duchu předchozích knih. Napsáno je to čtivě, překlad do češtiny je výborný (byť korektor by zasloužil jednu za uši), hravý, ale chybělo mi tam něco nového. Obsahově jsou povídky jen variacemi na již předchozí příběhy a v druhé polovině již převládal pocit, že by "autorka konečně mohla přijít s něčím novým než jen rozebíráním vztahu učenec/učitel". Ale i tak stojí knížka za přečtení, série Zeměmoří má své osobité kouzlo, které ani této sbírce povídek nechybí a i přes zmiňované nedostatky se hodně příjemně čte.

jesuswlasac
21.03.2013

Velmi podarene pri

Hipi
19.04.2012

Společně s Čarodějem Zeměmoří, má nejoblíbenější kniha tohoto cyklu. Některé povídky jsou tak děsivé a drsné, že mě mrazilo v zátylku- třeba hned ta první. Nejvíc mě zaujaly Hledač a Dračinka.

Layss
09.02.2012

Sbírka povídek, které zapadají do různých časových období celé ságy. Stojí za přečtení.