Jiný vítr

Jiný vítr https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2947/bmid_jiny-vitr-EKA-2947.jpg 4 94 13

Zeměmoří po staletích našlo svého vládce, ale nečekají je lehké časy. Na dvůr mladého krále Lebannena, který se teprve učí plnit státnické povinnosti, přicházejí zprávy o množících se útocích draků na Vnitřní ostrovy. Od bývalého arcimága Zeměmoří Geda připutoval kouzelník Habr, pronásledovaný sny o mrtvých, kteří se tlačí u kamenné zdi v Suché zemi a dožadují se vstupu do světa živých. Hrozí, že křehká rovnováha bude nenávratně prolomena... Ursula K. Le Guinová ve své poslední knize ze světa Zeměmoří splétá z osudů svých hrdinů důstojné završení jednoho z nejvýznamnějších cyklů světové fantasy.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Triton

The Other Wind , 2001

postoran-CZ
16.02.2024 4 z 5

A tohle je krásné zakončení celé ságy. Opět se nejedná o nějaký "překotný úprk dějem", ale o pozvolné vyprávění příběhu. Bohužel arcimág Ged už zde vystupuje pouze jako vedlejší postava, která se v ději objeví na začátku a následně už jen ve zmínkách. Příběh se, podobně jako v Tehanu, točí kolem mladé (nyní již vlastně dospělé) Tehanu a novém Králi Lebanenovi.

Luigi1
09.02.2024 4 z 5

Příběhy ze Zeměmoří se mi docela líbily dalo se to dobře číst

Nifredil
30.07.2023 4 z 5

Po letech jsem si vzala Čaroděje a rozhodla se pročíst celou sérii. Je to klasika nejklasičtější. Něco, co by měl každý fanda fantasy číst a pořád je to prostě dobré. bez četby ostatních dílů nedává tak úplně tenhle smysl. Je to poslední díl a výborné zakončení celé vlastně pentalogie.

marvarid
06.07.2022 4 z 5

Opět dobré. Věděla jsem, co mohu čekat a autorka mě nezaskočila – postavy byly sympatické, trávit čas v jejich společnosti bylo příjemné. Příběh nebyl nijak závratně akční (na fantasy žánr).

Zelený_Drak
05.02.2022 4 z 5

Další výborný příběh ze Zeměmoří. Samozřejmě, že k dílu o Suché zemi jsem se dostala zrovna uprostřed zimy při pobytu v Hádu. Tématu smrti jsem se zrovna chtěla spíše vyhnout a proto jsem se nepustila do další knihy o Toničce a vybrala jsem si co? Tohle... Čtení pro mě bylo o dost náročnější, než by bylo jindy. Kniha je to ale krásná a je důstojným zakončením série (kterou si určitě pořídím v souborném ilustrovaném vydání, až to půjde).

NemmamSlov
23.04.2021 4 z 5

Konečne sa mi podarilo získať poslednú časť príbehov Zememoria. Už je to nejaký čas, čo som čítal posledný príbeh, no rozpamätať sa nebol žiadny problém. Geda stretávame v tejto časti len zriedka. Stále bez moci žije ako obyčajný pastier kôz so svojou ženou Tenar, s ktorou sme sa stretli v Atuánskych hrobkách.

Svet sa mení a nikto nevie, či k lepšiemu, alebo horšiemu. Mladý kráľ sa snaží dohodnúť mier s drakmi, ktorí z neznámych dôvodov začali útočiť na nevinných ľudí. Problém pomôže vyriešiť Tenar a Tehanu, ktorá dokáže komunikovať s drakmi.

Príbeh má našťastie dobrý koniec, aj keď so smutnými rozchodmi hrdinov. Každý hrdina, z predchádzajúcich kníh, mal priestor a čas zavŕšiť svoj osud a klobúk dole, ako to nakoniec do seba dokonale zapadlo. Myslím si, že fanúšikom fantasy sa to bude určite páčiť.

Miro.slav
14.11.2018 5 z 5

Pôvodne trilógia, nakoniec pentalógia. Síce aj to polemicky. Každopádne je dobre, že to nezostalo pri najvzdialenejšom pobreží. Ukončenie ságy stojí naozaj zato. Z tohto dielu mám podobný pocit ako z dielu prvého - závan studenej temnoty. Avšak to vôbec nie je na škodu, naopak.

yerry
30.11.2015 3 z 5

Solídne zakončenie ságy zo Zememoria. Opäť sa tu stretávame so známymi postavami až na to, že Ged je ústrednou postavou už len ako legenda a žiadnym činom tu neprekvapí. Činmi sa tu teda nevyznačuje žiadna postava a žiadna postava tu nevyčnieva nad tie ostatné. Príbehová zložka románu je už trochu hutnejšia od tej minulej, ale stále je to hlavne v rovine myšienok, rozhovorov a fylozofických úvah. Trochu sa tu cestuje, spí a hlavne rozpráva. Žiadne bitky či súboje tu nie sú... Vysvetlený je tu vzťah medzi ľuďmi a drakmi a črtá sa tu vysvetlenie, prečo majú niektorí ľudia v Zememorí magické schopnosti.

Otázky okolo života, smrti a nesmrtelnosti tu autorka uzavrie a vyrieši. Jej myšlienky stoja za zamyslenie. Nie je to naozaj tak aj v skutočnosti, že ľudstvo ako také miesto progresu a vývoja v skutočnosti degraduje na stále nižšiu úroveň? Že ľudia zabudli na niektoré svoje schopnosti a ten zlomok, čo im zostal používajú nesprávne?

Pre toho, kto čítal predchádzajúce diely, je tento diel povinnosť. Sú tu zodpovedané všetky otázky a ukončené linky všetkých postáv. Trochu mi už začala vadiť forma akou bol román pojatý. Menej pátosu a epickosti by nezaškodilo. Hodnotím túto knižku preto len ako dobrú. Autorkine sci-fi romány sú predsa len o čomsi inom a na trochu vyššom levely.

lord-artoo
10.02.2015 4 z 5

Na Jiném větru jsem si uvědomil jednu zajímavou věc: knihy Zeměmoří jen velmi těžko existují jedna bez druhé a to vlivem autorčina minimalizmu, nebo metody ledovce, chcete-li. Myslím, že kdyby někdo četl jen jeden díl ze série, pak by sérii nepochopil - tím spíš, pokud by četl jeden z těch (dle mého) slabších dílů. Knihy Zeměmoří neobstojí jedna bez druhé, jsou jen malými průhledy do významnějších částí obyčejných životů hlavních hrdinů. Obyčejnost a prostota ve fantasy - to je dar paní Uršuly žánru!

Jiný vítr je obyčejný! Ne tolik jako Tehanu, ale dost na to, abyste si po poslední přečtené stránce řekli: "No, a co se tam vlastně za celou dobu stalo?" Paradoxně taková prostota není na škodu, ale spíše ku prospěchu, protože slouží autorce jako prostředí pro dokonalé uzavření všech osudů. Jiný vítr je svorníkem předchozích knih, bez kterého ty ostatní ztrácejí mnoho ze svého smyslu a kouzla. Mohu-li si dovolit určitý (vůči bratrům ze židovství ne-košér) příměr: Skončit u Tehanu a nepřečíst Jiný vítr, je jako přečíst Starý zákon a myslet si, že jsem ho pochopil, aniž bych přečetl Nový.

Rozhodně stojí za přečtení!

JohnCZ
10.07.2014 4 z 5

Parádní završení příběhu nejen hlavních postav předchozích knih, ale i celého světa Zeměmoří. Jiný vítr obsahuje vše, co bylo na této sérii dobré (tedy jistá poetika vyprávění, dobrodružství a minimalistické, leč chytlavé pojetí) a navíc se noří více do podstaty magie a jejího vzniku a celé to na mě působilo velmi imaginativně. Je to snad poprvé, kdy magii postavy řeší více do hloubky. V jiných fantasy bývá hlavními postavami brána jako samozřejmost a nikdo moc neřeší, co to ta magie vlastně je, kde se vzala a proč vlastně existuje. A přesně tohle vysvětlení mě na knize nadchlo. Pokud ale čekáte akci a neustálé napětí, tak Jiný vítr asi nebude zrovna knihou pro vás. Jiný vítr na to jde trošičku jinak, ale rozhodně neméně záživně.

jesuswlasac
06.06.2013 5 z 5

Užasné vyvrcholenie celej ságy zememorí !!! Najlepšia kniha celej ságy a krásne spojenie jednotlivých príbehov. Čakal som podstatne iný koniec, ale tak ako to skončilo malo svoje opodstatnenie a bolo úžasné a velmi emotívne priam až dojemné.
ďakujem autorke za skvelú knihu (knihy)

malazluta
15.03.2013 3 z 5

Tento díl se mi ve srovnání s předchozími knihami o Zeměmoří zdaleka tolik nelíbil , ale nic nemění na tom, že příběhy o Zeměmoří miluju.

Layss
09.02.2012 5 z 5

Krásné zakončení ságy Čaroděje zeměmoří, kdy vlastně zjistíme, co by se správně mělo dít po smrti. Napínavé až do samého konce!