Čaroděj Zeměmoří

Čaroděj Zeměmoří https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45253/bmid_carodej-zememori-POF-45253.jpg 4 531 95

Čaroděj Zeměmoří je prvním románem cyklu o Zeměmoří – fascinujícím světě stvořeném Velmistryní žánru SF&F Ursulou K. Le Guinovou. Knihy o Zeměmoří jsou často porovnávány s Tolkienovou Středozemí nebo Lewisovou Narnií. Někteří lidé se zde rodí obdařeni magickým talentem. Ten je však třeba cvičit a naučit se věci pojmenovávat jejich pravými jmény, což je skutečným a jediným klíčem k čarodějné moci. Mladý čaroděj Ged se musí postavit tajemnému Stínu, svému temnému Já, které v mladické nerozvážnosti vyvolal z říše mrtvých.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Triton

A Wizard of Earthsea , 1968

welcomeboredom
24.07.2018 3 z 5

Odtažitě napsané s velmi malým důrazem na hrdiny a jejich vztahy. Celé to tak působí spíše jako bajka o hledání vnitřní rovnováhy se spoustou nicneříkajícího místopisu.

madem
01.05.2018 3 z 5

Prošvihla jsem čas, kdy jsem měla knihu číst. Je dětská. Povedená, ale velmi přímočará.

jakub0085
07.02.2018 4 z 5

Od knihy jsem nečekal nic a zklamán jsem nebyl. Příjemný příběh, spíše pohádkového charakteru.

NemmamSlov
15.09.2017 5 z 5

Dalsi skvele prepracovany fantasy svet s uzasnym pribehom mladeho carodeja Geda. Ged bol velmi talentovany, ale zaroven srsil aj hlupostou ktora ho skoro stala zivot a nie raz. Paci sa mi ako sa z mladeho Geda stal mocny carodej, ktory sa po dlhom unikani dokazal postavit minulosti a bojovat proti svojim nedbalim cinom. U mna 5/5 a smelo odporucam.

parxel
14.07.2017 5 z 5

Čaroděje Zeměmoří jsem dostal kdysi jako dárek pod stromeček od svých rodičů a hned po pár přečtených stránkách jsem se do něj doslova zamiloval. Od té doby jsem ho četl, alespoň pětkrát. Nejvíce mě na něm fascinuje to jednoduché prolnutí světa magie, prostého příběhu s osamělým putováním při kterém máte pocit, že osud Geda je spjatý s osudem celého zbytku světa.

Moc krásná kniha. Za mě jasných pět hvězd, protože je to nejlepší fantasy kniha, jakou jsem kdy četl.

PierRe Vesper
09.06.2017 2 z 5

Byl jsem překvapen. Ale nemile. Na to, jak je to vychvalované, tak jsem se celkem nudil. Plno popisů míst a názvů, hrdinův osud je znám už od začátku a i jak dopadne příběh nebylo těžké odhadnout. Pro mě špatná a nudná fantasy.
Jedna hvězda je za draka a druhá už ani nevím..

MorriconeTheGod
05.05.2017 5 z 5

Dost mě to nadchlo, je to nesmírně obrazotvorné se silnou atmosférou a i napínavým, archetypálním příběhem o boji s vlastními démony. Dost se to vymyká současnému fantasy, které v podstatě s různými obměnami omílá světy Tolkienovitého typu. Pokud potřebujete k životu elfy, trpaslíky a obrovské kupy zbytečných žvástů a omáčky nebo další podobné srandy, tak budete zklamaní - pokud chcete silný příběh, který si jasně jde za svým cílem a popisuje jen to nezbytné - potom zklamaní nebudete.

P.S. Jako soundtrack doporučuji Ararat od Mychaela Danna ...po delším hledání mi to k tomu neskutečně sedlo.

Jonny
12.03.2017 2 z 5

Čaroděj Zeměmoří je asi zamýšlený jako dětská literatura. A v tom případě mu není třeba zas tolik vytýkat.
Dost mě štvaly názvy - lidí, ostrovů, věcí, kozel atp. Možná je na vině překlad, nevím. Přišlo mi, že jsou hloupé, nepasující - hlavně ze začátku.

roxann
03.03.2017 5 z 5

Milujem temnú fantasy tvorbu Ursuly. Je to jedno z najdepresívnejších fantasy diel vôbec, celá séria z vás vymačká všetku pozitívnu energiu a vlny depresie sa cez vás valia jedna za druhou. Ale zážitok z čítania, skladba viet, výstavba deja - to skrátka stojí za to. Neuveriteľné, kam sa dajú posunúť hranice pochmúrnosti, bezútešnosti, smútku a beznádeje. Táto séria je jednoducho temne fascinujúca, to mámenie prečítať si ju znova a znova, a pritom vopred viete, že siahate po esencii depresie, no napriek tomu neodoláte... Vrele doporučujem.

jakub6611
30.11.2016 3 z 5

Čaroděj Zeměmoří kroužil kolem mě několik let ale nikdy jsem si k němu nenašel cestu až nyní.
Nápad a příběh se mi velice líbil. Styl psaní by dost skromný za to velmi přímý.
Osobně mě nenadchlo neustále ničím zajímavé putování v loďce po moři.

MM1979
13.07.2016 5 z 5

Moje úplně první kniha ze světa fantasy, takže to považují za klasiku, která mě přivedla k Dračímu doupěti. Jen díky této databázi jsem zjistil, že TEHANU není poslední knihou (jak říká podtitul)... A mohl jsem si sbírku rozšířit. Kdo má rád příběhy u čarodějích, tak by tuto knihu, dle mého názoru, neměl minout.

yerry
13.11.2015 4 z 5

Klasická fantasy obohatená o hororové prvky. Je tam kus Tolkiena a kus Lovecrafta, len v zjednodušenej podobe. Na rozdieľ od Tolkiena sa tu nevyskytuje toľko rás. Ich výčet sa obmedzuje na ľudí, ľudí - čarodejov, drakov a viac-menej temných tvorov, ako sú duchovia a rôzne kúzlami vyvolané bytosti.

Autorka redukuje text na holý príbeh. Opis krajín, ostrovov, jedál, motívy konania rôznych strán takmer absentuje a ak sa vyskytne, vyplynie to z deja. V tomto ohľade sa kniha veľmi dobre a rýchlo číta. Čitateľ nie je zahlcovaný spústou nepodstatných informácií, je to zrejmé aj z rozsahu knihy. Napriek tomu sa mi zdá, že dej bol miestami mierne naťahovaný a niektoré udalosti zbytočné. A koniec-koncov, možno je to len môj dojem a autorka niektoré udalosti možno ešte využije...

Dej knihy treba chápať ako príbeh z dávnej minulosti alebo akúsi legendu z tohoto sveta, z ktorého sa niektoré fragmenty ani nezachovali a niektoré sa už vykladajú trochu inak. Autorka to priamo v texte podopiera odvolávkami na ďalšie príbehy z tejto série.

Zdá sa mi, že autorkin štýl podania príbehu je trochu iný, ako u jej sci-fi tvorby. Text akoby bol miestami určený pre detského čiateľa a miestami jeho náročnosť stúpa. To je ale asi daň za to, kedy bola kniha písaná. V tomto ohľade som zvedavý na ďalšie diely. Mágia tu použitá je docela uveriteľná. Nie je taká komplikovaná ako napr. u Eriksona. Má určité etické pravidlá. Autorka tu Pracuje s klasickými hororovými prvkami. Tieň je niečo temné, neznáme, nie dosť dobre viditeľné... Draci sú tu popisovaní v tradičnom duchu, sú to teda typickí záporáci.

Ak by som to mal zhrnúť: Nedivím sa tomu, že kniha patrila svojho času medzi tie čítanejšie. Dnes už je v mnohých ohľadoch prekonaná. Čistá klasika však zostáva klasikou a ja som si jej čítanie docela užíval...

Rezkaaa
24.10.2015 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že může být tolik skvělých až filozofických myšlenek podaných pomocí fantasy příběhu. Krahujce jsem si nesmírně oblíbila a ráda se s ním vydám na další cestu se stínem :)

QEDS
08.10.2015 2 z 5

Příběh ze začátku vůbec nezaujme. Psaný projev autorky mi přijde trochu neotesaný. Jako by se na knihu před vydáním nepodíval žádný korektor. Často se mi u knihy stalo, že jsem potopen v příběhu četbu si užíval a nějaká věta, která nebyla dobře napsaná mě vytrhla z plynulého čtení. Zápletka mi byla hned jasná a okamžitě jsem si vydedukoval jak kniha skončí a co se na konci stane. Abych jenom neuváděl samé mínusy, tak třetí třetina knihy už začíná vypadat jako text, který píše opravdu zkušený autor. Příběh čtenáře k sobě spoutá.

tatjana1737
01.10.2015 5 z 5

Knížku jsem četla v prvním vydání, které mělo z druhé strany obálky (nemohu si teď vzpomenout, jak se tahle část knihy označuje :-)) barevné mapky svět Zeměmoří. Takže mě výčet plaveb z ostrova na ostrov nenudil, ale hledala jsem si, kudy Ged cestoval. Možná to bylo věkem, kdy jsem knížku četla, ale hrozně se mi tehdy líbila (a líbí pořád), oslovil mne i trochu netradiční sloh vyprávění, myšlenka hrdiny pronásledovaného Stínem, myšlenka toho, že máme pravé - tajné jméno, trochu jiné pojetí magie (nutnost znát pravá jména všech věcí), a učaroval mi i samotný svět Zeměmoří a jeho historie (tu mi trochu Le Guinová zkazila dalšími knížkami, zejména povídkami, kdy už mi nezbyl prostor pro vlastní fantazii). Rozhodně bych netvrdila, že jde o kopírování Tolkiena, je to něco jiného. Tenkrát šlo o první knihu, kterou jsem ihned po přečtení začala číst znovu, jak hluboce mne oslovila. Nyní už mám laťku trochu jinde, protože mezitím vyšly knihy jiných autorů, kteří umí psát a více se zavděčí současnému čtenáři (Goodkind, Martin, ...), ale pořád jde o moji srdeční záležitost. Nelíbí se mi jen poslední díl cyklu (Tehanu), ale spíše kvůli osudům hlavních hrdinů (POZOR SPOILER: Ged přijde o magii, ožení se a usadí), jejichž život jsem si představovala trochu jinak.

woodward
17.08.2015 3 z 5

Takhle to holt u lidí chodí. Jednomu se něco povede a všichni se začnou opičit - ale jen malý zlomek z nich se dokáže svému vzoru aspoň přiblížit a ještě menší zlomek dokáže k tomu opičení přidat i něco svého, něco nového. Sága o Zeměmoří je jen jedním ze záplavy příběhů zařazených do žánru fantasy, který "vymyslel" Tolkien. Není to špatné, ale je to jen další variace na stokrát obehrané téma.

aalexiis
20.07.2015 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří si mě poměrně rychle získal. Kniha se mi líbila, všechny popisy míst, lidí, kouzel... to bylo něco pro mě. Už se těším, až budu v sérii pokračovat :)

Hanz97
21.05.2015 3 z 5

Celkem dobrá kniha, která má pěkný příběh (i když souboj světla a stínu není zas až tak originální), s perfektními postavami, draky a čaroději. Bohužel po chvíli vás začnou štvát neustálé popisy plaveb mezi jednotlivými ostrovy, takže pokud se děj neodehrává na souši, začíná být časem dost nudný. Zeměmoří má možná dobrou myšlenku, nicméně samotné knize hodně škodí, protože o raccích, rybách a neustálém všudypřítomném dešti a slané vodě nechcete číst 10 kapitol.

józi.odkudkam
16.02.2015 5 z 5

Nečekejte metání blesků, fireballů, nebo nějakou ultra akci. Tohle je totiž Příběh, možná jednoduše napsaný, zato s velkým srdcem. Hluboce archetypální báje o podstatě, pravdě i o stínu, který lze překročit. Ještě dnes rád vzpomínám na Krahujce, Hracha, Imanentní háj, všechny učitele, Pendorského draka, nebo třeba na loďku s namalovanýma očima. Další díly jsem ani nečetl. Nějak nebylo potřeba..setrvalých 5*****

vlkodlaq
28.07.2014 3 z 5

Kniha se dobře četla, byla příjemně relaxační, jen bohužel poněkud upadá do průměru fantasy knih, přesně kopíruje běžnou osnovu a nenabízí skoro nic navíc.