Čaroděj Zeměmoří

Zeměmoří - fascinující svět stvořený Velmistryní žánru SF&F Ursulou K. Le Guin. Knihy cyklu o Zeměmoří jsou často porovnávány s Tolkienovou Středozemí nebo Lewisovou Narnií. Čaroděj Zeměmoří je prvním románem cyklu. Někteří lidé se rodí obdařeni magickým talentem. Ten je však třeba cvičit a naučit se věci pojmenovávat jejich pravými jmény, což je skutečným a jediným klíčem k čarodějné moci. Mladý čaroděj Ged se musí postavit tajemnému Stínu, svému temnému Já, které v mladické nerozvážnosti vyvolal z říše mrtvých....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45253/carodej-zememori-45253.jpg 4.2269

Zeměmoří (1.)

A Wizard of Earthsea (1968)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Triton

Satanda85
14. listopadu

Výborná výpravna fantasy

Rekshark

Keď som bol mladší, videl som v knižnici túto knihu, a viackrát som ju mal doma požičanú, avšak nikdy som sa nedostal k jej prečítaniu. Tento rest som sa rozhodol napraviť práve teraz, kedy po dlhšej odmlnke v knihách, som siahol práve po ňej (poznáte to, akási intuícia) a som šťastný, že som vybral práve ju. Čarodej zememorí je presne tou knihou, akú som potreboval, aby som si jednak oddýchol, a jednak zažil nevšedný literárny zážitok a nabil sa aj akousi umeleckou inšpiráciou. Kniha sa mi veľmi páčila, pretože pre mňa ponúka príbeh, hoci jednoduchší, avšak s krásnymi myšlienkami a posolstvom. Páči sa mi, že každý kamienok vo svete, ktorý vytvorila autorka má svoje miesto, a každá situácia dotvára atmosféru a charakter cesty, na ktorú sa pri čítaní s Krahulcom vydáte, pričom to slovo cesta používam zámerne. Autorka napísala túto knihu v štýle cestopisu, čo knihe len prospieva a dodáva autentickosti, takže naozaj máte pocit, že púť, na ktorú ste sa vydali, je púťou a nie len napísaným zážitkom. Takisto je kniha písaná ako akási legenda, pamäti, rozprávka tradovaná z pokolenia na pokolenie, povesť...jednoducho tento spôsob písania knihe veľmi prospieva, a pre mňa je to základný kameň jej výnimočnosti. Svet je veľmi kúzelný, hoci drsný a reálny (keby mágia existovala v našom svete v takej podobe ako v knihe, viem si predstaviť, že by to bolo presne takto) a kniha ulahodí každému milovníkovi rôznych kultúr (ani nezbadáte, že sú vymyslené). Páči sa mi, že autorka písala knihu priamočiarejšie, takže žiadne komplikovano zvraty či vzťahy medzi postavami nečakajte, a že si nechala i nejaké tie otvorené okienka do ďalšej knihy, ktoré ale nenabádajú na pokračovanie a preto nemáte pocit účelnosti a lákania na pokračovanie, kedy by táto kniha nebola príbehovo uzavretá. Autorka vie aj pracovať s emóciami a práve strasti krahulca, ale i radosti s jeho kamarátom hrachom, či hnev voči Jaspisovi či tieňu, pocítite tak, ako sa na pravý príbeh patrí.

Vyhnem sa hodnoteniu číslom, namiesto toho poviem, že pokiaľ máte radi nevšednú fantasy, s dušou a srdcom, a neprekážajú vám jednoduchšie príbehy s cestovateľským nádychom, kde nejde o záchranu planéty a hrdina nemá najvyššiu moc, ale zato problém, ktorému čelí, je nemenej dôležitý, a ste ochotný s ním putovať a zdielať jeho osud, hoc i nie najkrajší, potom je kniha práve pre vás. Čím dlhšie budete čítať, tým viac sa budete do knihy ponárať a sympatizovať s postavou, a na konci, tak ako ja, budete sa púšťať s nadšením do ďalšieho pokračovania. Hrobky atuanu...idem k vám :)

Miro.slav

Čarodej Zememoria je klasikou fantasy žánru. Nečakajte od neho pulpový mainstremový obsah. Autorka totiž vytvorila originálny a svojsky atraktívny svet, kde na nás číhajú a čakajú rozličné nástrahy. Putovanie a dospievanie Geda z Gontu môže pre niekoho pôsobiť v dnešnej dobe nudne, no ja osobne som rád, že som mal tú možnosť spoznať tento svet ešte pred masovým rozšírením fantasy kníh.

Toffee

O autorce jsem slyšela, vím, že dostala řadu cen, tak jsem ji zkusila, jenže v případě této knížky příliš pozdě. Kdyby mi bylo čerstvých náct, určitě by se mi líbila, jenže ta doba je v mém případě dávno pryč. Příběh mladého čaroděje a jeho hledání sebe sama byl příliš jednoduchý, příliš pohádkový a příliš plochý.

Bulba

Když jsem v XB1 četl článek o autorce, který vyšel při příležitosti jejího úmrtí, řekl jsem si, že si od ní nějakou knihu přečtu. Podle svých záznamů jsem tuto knihu četl před 17 lety, a už tehdy jsem ji pro sebe hodnotil stupněm 5. Ani při novém přečtení mě příběh mladého čaroděje nezklamal.

welcomeboredom

Odtažitě napsané s velmi malým důrazem na hrdiny a jejich vztahy. Celé to tak působí spíše jako bajka o hledání vnitřní rovnováhy se spoustou nicneříkajícího místopisu.

madem

Prošvihla jsem čas, kdy jsem měla knihu číst. Je dětská. Povedená, ale velmi přímočará.

jakub0085

Od knihy jsem nečekal nic a zklamán jsem nebyl. Příjemný příběh, spíše pohádkového charakteru.

NemmamSlov
15.09.2017

Dalsi skvele prepracovany fantasy svet s uzasnym pribehom mladeho carodeja Geda. Ged bol velmi talentovany, ale zaroven srsil aj hlupostou ktora ho skoro stala zivot a nie raz. Paci sa mi ako sa z mladeho Geda stal mocny carodej, ktory sa po dlhom unikani dokazal postavit minulosti a bojovat proti svojim nedbalim cinom. U mna 5/5 a smelo odporucam.

parxel
14.07.2017

Čaroděje Zeměmoří jsem dostal kdysi jako dárek pod stromeček od svých rodičů a hned po pár přečtených stránkách jsem se do něj doslova zamiloval. Od té doby jsem ho četl, alespoň pětkrát. Nejvíce mě na něm fascinuje to jednoduché prolnutí světa magie, prostého příběhu s osamělým putováním při kterém máte pocit, že osud Geda je spjatý s osudem celého zbytku světa.

Moc krásná kniha. Za mě jasných pět hvězd, protože je to nejlepší fantasy kniha, jakou jsem kdy četl.

PierRe Vesper
09.06.2017

Byl jsem překvapen. Ale nemile. Na to, jak je to vychvalované, tak jsem se celkem nudil. Plno popisů míst a názvů, hrdinův osud je znám už od začátku a i jak dopadne příběh nebylo těžké odhadnout. Pro mě špatná a nudná fantasy.
Jedna hvězda je za draka a druhá už ani nevím..

MorriconeTheGod
05.05.2017

Dost mě to nadchlo, je to nesmírně obrazotvorné se silnou atmosférou a i napínavým, archetypálním příběhem o boji s vlastními démony. Dost se to vymyká současnému fantasy, které v podstatě s různými obměnami omílá světy Tolkienovitého typu. Pokud potřebujete k životu elfy, trpaslíky a obrovské kupy zbytečných žvástů a omáčky nebo další podobné srandy, tak budete zklamaní - pokud chcete silný příběh, který si jasně jde za svým cílem a popisuje jen to nezbytné - potom zklamaní nebudete.

P.S. Jako soundtrack doporučuji Ararat od Mychaela Danna ...po delším hledání mi to k tomu neskutečně sedlo.

Jonny
12.03.2017

Čaroděj Zeměmoří je asi zamýšlený jako dětská literatura. A v tom případě mu není třeba zas tolik vytýkat.
Dost mě štvaly názvy - lidí, ostrovů, věcí, kozel atp. Možná je na vině překlad, nevím. Přišlo mi, že jsou hloupé, nepasující - hlavně ze začátku.

roxann
03.03.2017

Milujem temnú fantasy tvorbu Ursuly. Je to jedno z najdepresívnejších fantasy diel vôbec, celá séria z vás vymačká všetku pozitívnu energiu a vlny depresie sa cez vás valia jedna za druhou. Ale zážitok z čítania, skladba viet, výstavba deja - to skrátka stojí za to. Neuveriteľné, kam sa dajú posunúť hranice pochmúrnosti, bezútešnosti, smútku a beznádeje. Táto séria je jednoducho temne fascinujúca, to mámenie prečítať si ju znova a znova, a pritom vopred viete, že siahate po esencii depresie, no napriek tomu neodoláte... Vrele doporučujem.

jakub6611
30.11.2016

Čaroděj Zeměmoří kroužil kolem mě několik let ale nikdy jsem si k němu nenašel cestu až nyní.
Nápad a příběh se mi velice líbil. Styl psaní by dost skromný za to velmi přímý.
Osobně mě nenadchlo neustále ničím zajímavé putování v loďce po moři.

MM1979
13.07.2016

Moje úplně první kniha ze světa fantasy, takže to považují za klasiku, která mě přivedla k Dračímu doupěti. Jen díky této databázi jsem zjistil, že TEHANU není poslední knihou (jak říká podtitul)... A mohl jsem si sbírku rozšířit. Kdo má rád příběhy u čarodějích, tak by tuto knihu, dle mého názoru, neměl minout.

yerry
13.11.2015

Klasická fantasy obohatená o hororové prvky. Je tam kus Tolkiena a kus Lovecrafta, len v zjednodušenej podobe. Na rozdieľ od Tolkiena sa tu nevyskytuje toľko rás. Ich výčet sa obmedzuje na ľudí, ľudí - čarodejov, drakov a viac-menej temných tvorov, ako sú duchovia a rôzne kúzlami vyvolané bytosti.

Autorka redukuje text na holý príbeh. Opis krajín, ostrovov, jedál, motívy konania rôznych strán takmer absentuje a ak sa vyskytne, vyplynie to z deja. V tomto ohľade sa kniha veľmi dobre a rýchlo číta. Čitateľ nie je zahlcovaný spústou nepodstatných informácií, je to zrejmé aj z rozsahu knihy. Napriek tomu sa mi zdá, že dej bol miestami mierne naťahovaný a niektoré udalosti zbytočné. A koniec-koncov, možno je to len môj dojem a autorka niektoré udalosti možno ešte využije...

Dej knihy treba chápať ako príbeh z dávnej minulosti alebo akúsi legendu z tohoto sveta, z ktorého sa niektoré fragmenty ani nezachovali a niektoré sa už vykladajú trochu inak. Autorka to priamo v texte podopiera odvolávkami na ďalšie príbehy z tejto série.

Zdá sa mi, že autorkin štýl podania príbehu je trochu iný, ako u jej sci-fi tvorby. Text akoby bol miestami určený pre detského čiateľa a miestami jeho náročnosť stúpa. To je ale asi daň za to, kedy bola kniha písaná. V tomto ohľade som zvedavý na ďalšie diely. Mágia tu použitá je docela uveriteľná. Nie je taká komplikovaná ako napr. u Eriksona. Má určité etické pravidlá. Autorka tu Pracuje s klasickými hororovými prvkami. Tieň je niečo temné, neznáme, nie dosť dobre viditeľné... Draci sú tu popisovaní v tradičnom duchu, sú to teda typickí záporáci.

Ak by som to mal zhrnúť: Nedivím sa tomu, že kniha patrila svojho času medzi tie čítanejšie. Dnes už je v mnohých ohľadoch prekonaná. Čistá klasika však zostáva klasikou a ja som si jej čítanie docela užíval...

Rezkaaa
24.10.2015

Nikdy bych nevěřila, že může být tolik skvělých až filozofických myšlenek podaných pomocí fantasy příběhu. Krahujce jsem si nesmírně oblíbila a ráda se s ním vydám na další cestu se stínem :)

QEDS
08.10.2015

Příběh ze začátku vůbec nezaujme. Psaný projev autorky mi přijde trochu neotesaný. Jako by se na knihu před vydáním nepodíval žádný korektor. Často se mi u knihy stalo, že jsem potopen v příběhu četbu si užíval a nějaká věta, která nebyla dobře napsaná mě vytrhla z plynulého čtení. Zápletka mi byla hned jasná a okamžitě jsem si vydedukoval jak kniha skončí a co se na konci stane. Abych jenom neuváděl samé mínusy, tak třetí třetina knihy už začíná vypadat jako text, který píše opravdu zkušený autor. Příběh čtenáře k sobě spoutá.

tatjana1737
01.10.2015

Knížku jsem četla v prvním vydání, které mělo z druhé strany obálky (nemohu si teď vzpomenout, jak se tahle část knihy označuje :-)) barevné mapky svět Zeměmoří. Takže mě výčet plaveb z ostrova na ostrov nenudil, ale hledala jsem si, kudy Ged cestoval. Možná to bylo věkem, kdy jsem knížku četla, ale hrozně se mi tehdy líbila (a líbí pořád), oslovil mne i trochu netradiční sloh vyprávění, myšlenka hrdiny pronásledovaného Stínem, myšlenka toho, že máme pravé - tajné jméno, trochu jiné pojetí magie (nutnost znát pravá jména všech věcí), a učaroval mi i samotný svět Zeměmoří a jeho historie (tu mi trochu Le Guinová zkazila dalšími knížkami, zejména povídkami, kdy už mi nezbyl prostor pro vlastní fantazii). Rozhodně bych netvrdila, že jde o kopírování Tolkiena, je to něco jiného. Tenkrát šlo o první knihu, kterou jsem ihned po přečtení začala číst znovu, jak hluboce mne oslovila. Nyní už mám laťku trochu jinde, protože mezitím vyšly knihy jiných autorů, kteří umí psát a více se zavděčí současnému čtenáři (Goodkind, Martin, ...), ale pořád jde o moji srdeční záležitost. Nelíbí se mi jen poslední díl cyklu (Tehanu), ale spíše kvůli osudům hlavních hrdinů (POZOR SPOILER: Ged přijde o magii, ožení se a usadí), jejichž život jsem si představovala trochu jinak.

woodward
17.08.2015

Takhle to holt u lidí chodí. Jednomu se něco povede a všichni se začnou opičit - ale jen malý zlomek z nich se dokáže svému vzoru aspoň přiblížit a ještě menší zlomek dokáže k tomu opičení přidat i něco svého, něco nového. Sága o Zeměmoří je jen jedním ze záplavy příběhů zařazených do žánru fantasy, který "vymyslel" Tolkien, plného čarodějů, s nimiž přišla paní Rowlingová. Není to špatné, ale je to jen další variace na stokrát obehrané téma.

aalexiis
20.07.2015

Čaroděj Zeměmoří si mě poměrně rychle získal. Kniha se mi líbila, všechny popisy míst, lidí, kouzel... to bylo něco pro mě. Už se těším, až budu v sérii pokračovat :)

Hanz97
21.05.2015

Celkem dobrá kniha, která má pěkný příběh (i když souboj světla a stínu není zas až tak originální), s perfektními postavami, draky a čaroději. Bohužel po chvíli vás začnou štvát neustálé popisy plaveb mezi jednotlivými ostrovy, takže pokud se děj neodehrává na souši, začíná být časem dost nudný. Zeměmoří má možná dobrou myšlenku, nicméně samotné knize hodně škodí, protože o raccích, rybách a neustálém všudypřítomném dešti a slané vodě nechcete číst 10 kapitol.

zimela
16.02.2015

Nečekejte metání blesků, fireballů, nebo nějakou ultra akci. Tohle je totiž Příběh, možná jednoduše napsaný, zato s velkým srdcem. Hluboce archetypální báje o podstatě, pravdě i o stínu, který lze překročit. Ještě dnes rád vzpomínám na Krahujce, Hracha, Imanentní háj, všechny učitele, Pendorského draka, nebo třeba na loďku s namalovanýma očima. Další díly jsem ani nečetl. Nějak nebylo potřeba..setrvalých 5*****

vlkodlaq
28.07.2014

Kniha se dobře četla, byla příjemně relaxační, jen bohužel poněkud upadá do průměru fantasy knih, přesně kopíruje běžnou osnovu a nenabízí skoro nic navíc.

lord-artoo
21.04.2014

Čaroděj Zeměmoří paní Uršuly je prostý příběh s poselstvím(i) pro každého, kdo je ochoten naslouchat a přemýšlet, zasazený do světa pro fantasy žánr neotřelým. Dílo by rozhodně sneslo rozvedení do šířky a to zejména v místech, která jsou zdánlivě hluchá - dle mého soudu jen nedostatečně ilustrativní. Čarovítr však vane z každého odstavce a tak by bylo chybou nenechat v něm napnout své plachty!

Reithe
12.04.2014

Čekal jsem od téhle knihy víc. Víc děje, víc akce, víc zvratů, vtažení čtenáře do děje. Ničeho z toho se mi ale nedostalo. Je to ucházející vyprávění, ale rozhodně ne skvělé. Pravděpodobně je určeno dětským čtenářům, protože je to vlastně kniha o dospívání hlavního hrdiny, který se má stát největším čarodějem Zeměmoří. Nedokázal jsem si ale oblíbit žádnou postavu v této knize, dokonce ani hlavního hrdinu. Zatímco byl děj celé knihy přípravou na závěrečnou „bitvu“, konečné rozuzlení bylo až příliš rychlé a příliš snadné – stačily na něj přibližně čtyři stránky. Shrnuto: „Čaroděj Zeměmoří“ u mě rozhodně nezabodoval.

Krisicek
18.02.2014

Čteno tak před 5-6 lety, a bylo to dost velké zklamání. Ani teď nechápu ty nadšené ohlasy a vynášení Le Guin do nebes. Jestli se přemluvím, přečtu si to znovu a možná mne to osloví víc než kdysi. Ale možná to prostě jen není můj šálek čaje. Kniha mi přišla nudná a ani další kniha (Atuánské hrobky) mě tehdy nepřesvědčila přečíst si od téhle autorky ještě něco víc.

Darkry
25.12.2013

Velice zajímavá četba nejenom pro ty co znají knihy ze série "Odkaz dračích jezdců" od Christophera Paoliniho. Sám totiž přiznává, že se touto knihou při psaní inspiroval a je to pravda. Celá princip fungování magie je velice podobný jako ten v Alagaesii.
Příběh je ale samozřejmě úplně odlišný, ale to mu neubírá, naopak spíše přidává. Není to jen obyčejné řadově fantasy, ale v příběhu je skrytý i jakýsi hlubší smysl a po dočtení knížky se každý může zastavit a zamyslet se nad tím o čem kniha vlastně byla.
Vřele doporučuji všem :)

LuciusWlk
23.12.2013

Nevím, jestli zrovna klenot, toť nejspíš věc názorů. Zajímavě vymyšlené, ale trochu bez chuti. Možná jsou další díly lepší, ale zatím, jsem neměl tu čest.