Čaroděj Zeměmoří

Čaroděj Zeměmoří obálka knihy
Mé hodnocení:

Zeměmoří - fascinující svět stvořený Velmistryní žánru SF&F Ursulou K. Le Guin. Knihy cyklu o Zeměmoří jsou často porovnávány s Tolkienovou Středozemí nebo Lewisovou Narnií. Čaroděj Zeměmoří je prvním románem cyklu. Někteří lidé se rodí obdařeni magickým talentem. Ten je však třeba cvičit a naučit se věci pojmenovávat jejich pravými jmény, což je skutečným a jediným klíčem k čarodějné moci. Mladý čaroděj Ged se musí postavit tajemnému Stínu, svému temnému Já, které v mladické nerozvážnosti vyvolal z říše mrtvých....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45253/carodej-zememori-POF-45253.jpg 4.2373

Zeměmoří 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Triton

A Wizard of Earthsea, 1968

Kniha Čaroděj Zeměmoří

hardrock

Pre deti ako vstup do sveta fantasy, prečo nie? Vypočuté ako audiokniha, aby som vedel, čo dám svojim deťom na počúvanie. Kniha je útla, dej je v podstate jednoduchý, ale o to viac uchopiteľný pre myseľ ľudí, ktorí sú na tomto svete zatiaľ len pár rokov. Treba aj takéto knihy, takéto príbehy, aby si deti rozvíjali fantáziu s radosťou. Kniha plní účel aj po viac ako 50 rokoch od jej prvého vydania.

Hellboy

10/2021 Moje první kniha od Uršuly Leguánové. V dětství jsem ji nečetl, nemám k ní žádný nostalgický vztah. A bohužel mě úplně neuchvátila. Kniha překypuje skvělými nápady, ale selhává v jejich uchopení. Rozčlenění děje, výstavba nějakého charakterového oblouku, to tady zkrátka vůbec nefunguje. V této knize se věci dějou. A čtenář je ve vleku událostí. Což například znemožňuje jakoukoliv identifikaci s protagonistou. Ged se stane kouzelníkem, Ged se potlouká po světě, bojuje s drakem, a pak, v podstatě celou druhou polovinu knihy, bojuje se Stínem. Jenže nic z toho mě nijak výrazně nezasáhlo, nešlo to, kvůli tomu stylu psaní, který vůbec nebere ohled na čtenáře a prostě jen dál a dál valí děj, který přeskakuje z místa na místo, ale nenechá prostor s kýmkoliv nebo čímkoliv navázat čtenářovi vztah. Působí to jako pilotní díl seriálu, kde je potřeba čtenáře/diváka uvést do děje, ale už nezbývá čas na pořádné budování zápletky a psychologie postav. Trochu zklamání. Samozřejmě nepochybuji ani na minutu o tom, že kdybych byl dítě, tak jsem z knihy naprosto odvařenej.

š.m.i.k

Moc hezká pohádka na čtení pro toto období. Nejdříve jsem si myslela, že jsem na příběh už stará, ale jak jsem pokračovala dál a dál, byla jsem čím dál nadšenější. Líbil se mi vývoj osobnosti Geda i celková myšlenka, takové to poselství (nebo ponaučení), co z příběhu vyplyne. Rozhodně se jdu zaposlouchat do pokračování.

Alex.Barunka

Tohle. Bylo. Tak. Strašně. Krásný.

zimela
22.12.2020

Malá, velká pohádka o moci slov a pravé, nitrotvárné magii; v přijetí chyb a odhození pýchy leží tajemství skutečné síly, neboť ta vyvěrá z úplnosti. Vždyť meč be šrámu je jak drahokam bez kazu; pouhou ozdobou.
Banální? Ano a vůbec mi to nevadí.

5 jak víno zrajících *****

Zelený_Drak
05.09.2020

Knihu jsem zachránila od popelnic a aspoň rok mi nepovšimnutá ležela doma (což u mě není nijak dlouhá doba), aby mě následně nadchla ve své audiopodobě. O co se Lewis v (podle mého mínění nepříliš povedených) Letopisech Narnie urputně snažil, totiž o chytrý příběh pro děti s poučením, to se Ursule Le Guin později podařilo na menším prostoru a s větší elegancí. Kniha mě zaujala jakmile se Ged vydal na cestu a pak už mě zájem neopustil. Je, pravda, napsaná velmi stručně a to je i důvod, proč dávám jen čtyři hvězdičky, ale vezmu-li v potaz, kdy byla kniha napsána a pro jakou věkovou kategorii je určena, nejde to autorce zase až tolik vyčítat. Přijde mi úplně mimo srovnávat dětskou knihu z konce 60. let s tvorbou současných autorů fantasy pro dospělé. Kdyby mi bylo 12 let, moje nadšení pro Čaroděje Zeměmoří by neznalo mezí. Chtěla jsem si vypsat všechny skvělé kousky, ale bylo jich tolik, že jsem to brzy vzdala. Určitě knihu budu číst znovu a přečtu si i další díly Zeměmoří.

"Promáčený a rozmrzelý Ged se skrčil mezi keře, z nichž crčela voda, přemítal, k čemu je moc, když je člověk příliš moudrý, než aby ji použil, a litoval, že se raději nedal do učení k tomu starému počasníkovi z údolí -- to by aspoň spal v suchu."

Ujko
01.09.2020

Pěkné počtení, Krahujcovy příběhy mi připomněly knihy Johna Morressyho o čaroději Kedrigernovi.

Ales.BD
07.08.2020

Fantastický příběh, který má rozměr báje ze starých časů. Kniha z dob, kdy se literární talent a vypravěčské umění ještě nenahrazovali potoky krve a spermatu. Poprvé jsem četl před mnoha lety a nyní vyposlechl ve výborném podání Tomáše Juřičky.