Země, země...!

Země, země...! https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1252/bmid_zeme-zeme-OGz-1252.jpg 4 15 2

Příběh precizně popisuje situaci poválečného Maďarska, které se má stát předobrazem nov tragédie střední evropy...

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Academia

Föld, föld…! , 1972

esma
25.01.2017 5 z 5

Pro mne vynikající osobní analýza doby, kterou předznamenala druhá světová válka. SM se snaží objektivně pochopit ty, kteří se ujímají vesla a mění společenský řád. To, co vidí, je tristní : změna postavení jedince, který se stává nikým, posilování stádního chování, pocit obrovské zrady i z chování Evropy, jejíž podíl na uspořádání je pro něho velkým zklamáním. A velká odvaha odejít (emigroval v r 1948). Psal pouze maďarsky a byl si vědom toho, že jeho pozice spisovatele nebude v Americe jednoduchá. Žil zde až do své smrti. V knížce hodně vzpomíná na ty, kteří tvořili národní povědomí a kulturu Maďarska, dá se mnoho načíst o spisovatelích, kterých si vážil pro jejich přínos tomuto osamělému jazyku. Za sebe k různorodosti jazyků : kéž by se lidi konečně domluvili - byť v jednom jediném jazyku, pokud by cenou za to byl konečně klid a mír na zemi, Přes závažnost témat se kniha velmi dobře čte.

Lori_S
03.08.2015 5 z 5

Výborná sonda do života v Maďarsku od konce války po autorovu emigraci. Odkazy na další maďarské spisovatele nebo umělce, jakož i různé historické narážky ukazují na obrovský Máraiův rozhled a z prostých pamětí tak dělají velmi zajímavé dílo.

maďarská literatura

Sándor Márai