Země bledulek

Země bledulek https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204907/bmid_zeme-bledulek-204907.jpg 5 10 1

Zážitky začínající zdravotní sestry na hematologickém dětském oddělení nemocnice, spojené s příběhy mnoha dětí.

honajz
04.05.2014 4 z 5

Již od začátku jsme vtaženi do podivného světa nemocnice (nejen přirovnáním oken k ponožkám, ale i podivnými chodbami a tajuplnou dívkou, která nové sestřičce ukáže správnou cestu), což je jeden z nutných aspektů, abychom přijali v podstatě tíživé prostředí dětského oddělení hematologie. Vyprávění přelévá pozornost od hlavní postavy sestry Lucky přes Marii a další postavy, chvílemi je tedy příběh v ichformě, jindy z nadhledu v erformě, což však dává zajímavý vhled a možnost porovnání situací z několika úhlů pohledu. Plus samozřejmě kromě vztahů mezi dospělými doktory a sestrami jsou zde i děti a jejich osudy, jejich rodiče či babičky a dědové, a ti také občas řeší problémy. Většinou ty obyčejné, lidské, s nimiž se mnohý čtenář může ztotožnit. Občas jsem měl problém u dialogů, kde jsem se sem tam ztratil nebo mi přišly občas trochu patetické, ale to bylo skutečně v míře minimální. Vynikající je výstavba situací, charakterů, jež jsou přesně odpozorovány, některých dětských hlášek, a líbí se mi i popisy míst, kdy je použit sice úsporný jazyk, ale o to dramatičtěji použitý, kdy člověku jednotlivé místnosti přímo vyvstávají před očima.