Země a popel

od:


KoupitKoupit eknihu

Román afghánského autora líčí putování starého muže s vnukem, jenž ohluchl po bombardování rodné vesnice sovětskými vojáky, za synem pracujícím v dole. Ze zvláštní autorské perspektivy v druhé osobě přítomného času se odkrývá nejen bezútěšný příběh hlavních postav, ale i hořká současnost jedné z nejchudších zemí světa. Vyprahlosti krajiny odpovídá koncizní, úsporný, ale o to působivější jazyk plný silných obrazů. Ještě dlouho po přečtení této sugestivní, nesmírně citlivě napsané zpovědi bude čtenáře mrazit v zádech. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25430/zeme-a-popel-25430.jpg 3.623
Orig. název:

Terre et Cendres (2000)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
Khagan1389
02.03.2017

Krásná a útlá kniha, která popisuje vnímání lásky, bolesti a tradice v Afghánistánu. Autor zvolil velmi zajímavý způsob vyprávění typu: představ si že jsi ten a ten a děláš to a to... Mohu jen doporučit.

vandalka
06.08.2016

Starý Dastgír mluví sám k sobě. Útlá novela Atíka Rahmína je vlastně samomluvou zdrceného afghánského starce, který se chystá svému synovi, dělníku v uhelných dolech, oznámit, že sovětská armáda vyvraždila celou rodnou vesnici, jeho těhotnou ženu, matku, bratra i s rodinou, že přežil jen on a Murádův malý synek Jasín, kterého výbuchy připravily o sluch. Psáno du-formou, prolínají se zde vidiny zabíjení i halucinace, v nichž se mrtví vyčítavě vracejí, a představy, jak se asi syn zachová. Zvláštní text, z mého úhlu pohledu tak nějak disociovaný, jako by autor, postavy a v konečném důsledku i čtenář prožívali otřes a nedokázali ho nijak pojmout.

eLeR
26.02.2014

iné, ale zaujímavé ...

bondula
23.04.2013

Kratúčke dielko, veľmi smutné. Nemôžem si pomôcť, ale táto knižka, z úplne iného kutúrneho prostredia, bola zrejme písaná pre iný okruh čitateľov. Hoci o perzskej kultúre niečo málo viem, som presvedčený, že tento príbeh obsahoval oveľa viac, ako som bol z neho schopný prečítať. Nerozumel som mnohým metaforám, záver je z môjho pohľadu proste odseknutý, no viem, že nie je, že tým, ako autor príbeh ukončil, sledoval nejaký cieľ, atď. Takže aj keď som celkom neporozumel, čítalo sa to príjemne, pridané kapitoly o stručnej histórií Afganistanu a afgánskej literatúre pomôžu ešte hlbšie preniknúť do pre nás cudzieho prostredia.

zuzulique
07.03.2012

Veľmi originálna knižka, už len ten nezvyčajný jazyk a 2.osoba, v ktorej je celá kniha napísaná, vás zaujme na prvý pohľad a a potom samotný príbeh :-)

Štítky

Afghánistán

Autor a jeho další knihy

Atík Rahímí

Atík Rahímí
afghánská, 1962

Uživatelé mají knihu

v Přečtených25x
v Doporučených2x
v Knihotéce12x
v Chystám se číst4x
v Chci si koupit2x