Železo a rez

Píše se rok 235 n. l. a nečekaným převratem a vraždou císaře Severa Alexandra i jeho matky končí nejen severovská dynastie, ale též čtyřicet let relativního klidu, který v říši panoval. Novým císařem se stává vojenský hrdina Maximinus, zvaný pro svůj původ Thrák, první císař, který se na trůn povznesl z řad prostého vojska. Senátoři ho vítají květnatými projevy, ale dokáží se opravdu smířit s Caesarem, který jako chlapec pásl kdesi v Thrákii kozy? Nelítostná válka s barbary na severu si žádá stejně nelítostná opatření. Císař potřebuje další vojáky i peníze. A povinné konfiskace mu příliš přátel nezískají. Odhalené spiknutí rozpoutá nemilosrdnou odvetu. Svět kolem císaře zešílel a topí se v krvi. První díl trilogie nám představuje civilizaci, která je stejně jak vyspělá, tak krutá. Autor se věrně drží historie a maluje před námi obraz světa plného intrik, vražedných spiknutí, vášně i krvavých válečných střetů a bitev, světa, kde se ti nejmocnější bez milosti vraždí jen proto, aby i oni dosedli na císařský trůn. Čtenáři se již v první knize nové série setkají i se jmény bojovníků z kmene Anglů, s nimiž se poprvé seznámili v zatím posledním díle Římského válečníka. V těch dalších se pak poprvé objeví i mladý Dernhelm, později přezdívaný Balista, hrdina Sidebottomovy řady Římský válečník. Právě on Maximinovo pak panování ukončí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291097/zelezo-a-rez-o6P-291097.jpg 4.417

Trůn Caesarů (1.)

Iron and Rust (2014)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Jaruš7

Upletla jsem si na sebe bič. Výběr byl supr, ale v e-knize tolik vad (Žel ez o a Re z), že jenom téma, udrželo mou chuť překousnout tu averzi.
Přes sílu (neskutečné množství postav), které musíte nechat příběhem proplout, mi nadšení na další nechybí. Líbí se mi přiznání v závěru na četnou spolupráci s odborníky i se studenty ( studijní reálie historie té doby).Je fajn vyplnit dodatečně příběhem historii z nově nabytých poznatků v archeologii.
Citace :" Sebezáchova kráčela ruku v ruce s povinností." (Zmizet z postu nelze).
" Ti všichni se teď třesou strachy, protože před vlastním bohatstvím tě žádná nevina nezachrání."
Změna imperátora silou vojska - legií, musí projít senátem, což je jádro boje o Moc.
Každá změna má své vyvolené a zatracené, v další se tito vymění.
Skvělé a náročné.

Michal1992

Fantastická kniha. Ale doporučuji si nastudovat toto období dějin Římské říše, jinak se v tom člověk ztratí, týká se to celé trilogie.

Ramiel

Románově pojaté vyprávění o dění v Římské říši ve 3. st. n. l., kdy se každou chvíli někdo prohlásil (byl prohlášen) císařem. Děj se odehrává v několika provinciích zároveň. A bohužel neustálé přeskakování z Říma přes Germánii, Balkán, Řecko až po Afriku a Mezopotámii mi příliš nevyhovovalo. Obzvlášť v případě, když jsem rozečtenou knihu byl nucen přes týden odložit, tak jsem se jen velmi zvolna rozpomínal, co že se to v dané provincii v předchozích kapitolách vlastně událo. Snad kdybych mě možnost knihu přečíst bez delších mezer, bylo by mé hodnocení lepší.

Zmitko.m

Železo a Rez měla podle mne trochu pomalejší rozjezd, než jsem přesně pochopil, kdo je kdo, ale pak se to rozjelo a přečetl jsem ji velice rychle...Jedna z nejlepších částí je zcela určitě bitva v Germánii....

Richie1
07.11.2017

Vynikající! Harry Sidebottom se kvalitou svých historických románů přibližuje k mé oblíbené McCulloughové, kterou považuji za téměř nepřekonatelnou.
V této nové sérii se opět věnuje období krize římské říše, a to o cca 20 let zpátky oproti své první sérii Římský válečník. Autor prokazuje skvělé znalosti historie, kdy vůbec nepochybuji o popisovaných událostech či reáliích a naplno si tak mohu vychutnat příběh. Ten se odehrává na více místech obrovské římské říše, přičemž v podstatě neexistuje hlavní hrdina. Může za něj být považován císař Maximianus Thrák, ale stejně tak někteří správcové provincií nebo legáti, jimž je v románu rovněž dán velký prostor. Díky tomu se můžeme seznámit s různými kulturními prostředími říše (Řím, sever Evropy, východní provincie či severní Afrika), které spojuje římská moc a její schopná administrativa.
Samotný příběh se točí okolo let panování "barbarského" císaře Maximiana (235-238 n.l.), který je vykreslen vcelku pozitivně, jakkoli se jeho vláda vyznačovala tvrdým pronásledováním jeho odpůrců, přičemž hlavním důvodem represí bylo nejspíše shromažďování peněz z konfiskací majetku pro císařovy nákladné války.
Oceňuji také fakt, že se jedná o období méně popisované jak v literatuře faktu, tak v románové podobě.
Sidebottom se stává mým velice oblíbeným autorem a už se těším na další díly této skvělé série. 90%

francouz
03.09.2017

Na mě zde bylo opravdu hodně postav, které spolu úplně nebyly propojeny a někdy bylo opravdu velmi těžké se vyznat v tom kdo je vlastně kdo. Doba to byla opravdu velmi zajímavá, a tak jako vždy i zde nám historie nastavuje zrcadlo dnešní doby, jenom se obávám, že to úplně nevnímáme. Co se týče reálií, tak ty byly vykresleny opravdu dokonale a značí, to, že si autor udělal řádně přípravu před psaním. Až na to značné množství postav a tak trochu nejasnost, kdo je nosnou linkou celého příběhu se to četlo docela dobře.

čef
08.07.2017

Velmi pěkně vypravená historická kniha - mapy, rejstříky, vysvětlivky z doby počátku konce původní římské říše. Literárně široce založené vyprávění na tři díly, může leckoho od čtení odradit. Střídání jmen a událostí z tehdy celého civilizovaného světa je někdy na okraji přehlednosti - Cornwell nebo Scarrow autor prostě není. Samozřejmě, že nás, fandy tohoto druhu literatury, to nemůže odradit, naopak si to užíváme a těšíme se na přídavek.

Harold
21.02.2017

V klidu bez výčitek mohu říci, že se jedná zatím o nejlepší historický román autora z období méně probádaných římských dějin 3. století. Je pravda, že v průběhu čtení jsem velmi často listoval na konec knihy abych se znovu podíval na rejstřík a zjistil kdo je kdo, ale po určité době jsem se už v klíčových postavách(je jich opravdu hodně) orientoval. Ovšem kniha je napsána velmi čtivě a zajímavě, jednotlivé události se prolínají napříč celou říší chronologicky. Takže zatímco císař bojuje na severu v Germánii, v Africe se dějí věci...Z historického hlediska jsou dále velmi trefně nastíněny problémy impéria a zároveň důvody, proč nedošlo k jejich řešení.
Oproti předchozí řadě románů tohoto autora, zde nevystupuje jeden pravý hrdina ale naopak množství postav s různými charaktery. Každá postava má pro své postupy jasné důvody. Intrika střídá bitvu, vášeň nahrazuje hádku. Mohu říct, že díky tomuto románu jsem si dokázal plasticky představit dění v Římské říši dané doby.

Zdenda20
06.08.2016

Historicky dobře napsáno. Osobně jsem se ztrácel v množství postav a místě děje. Vláda císaře Maximina je velmi pěkně popsána, ale osobně dávám přednost následné řadě románů.

nero 13
22.06.2016

Musím se přidat k chvále. Železo a rez je velmi kvalitní historický román z římské říše, z období velké krize třetího století. Je to vlastně reálná Hra o trůny, protože v tomto období se na římském trůnu střídaly Caésarové až neskutečně často. Jenom v roce 238. n.l se jich vystřídalo na trůnu šest, ale o tom by měly pojednávat další dva díly této série. Už se na ně těším.

braunerova
19.06.2016

Výborný historicky věrný román, přečetl jsem za 2 dny. Kniha se mi líbila o dost víc než předchozí řada Římský válečník. Příběh nemá kladné ani záporné hrdiny. Autor na osudech celé řady postav z římské nobility velmi reálně popisuje Impérium za vlády císaře Maximina.Thraxe. Jednotlivé kapitoly jsou členěné chronologicky a geograficky - Sever, Řím, Afrika a Východ.

Naše historie přechází nyní z období zlatého do období železa a rzi.
CASSIUS DIÓN LXXII, 36, 4

Harry Sidebottom