Železný bič: příběh z tratoliště sočské fronty

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh českého vojáka 2. mysliveckého praporu z období závěrečné fáze 10. bitvy na Soči z pozic na San Marco, pravděpodobně se silnými autobiografickými prvky.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291332/zelezny-bic-pribeh-z-tratoliste-soc-qdq-291332.jpg 51
Žánr:
Válečné
Vydáno:, A. Čížek
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Boby17
21. února

Útlá a přitom hutná knížka, popisující účast vojáků královehradeckého 2. mysliveckého praporu na bojích s italskými agresory na frontě u Gorice. SPOILER: Hrdiny jsou zarytý bezvěrec Krejza a jeho kamarád, budoucí evangelický farář, Václav Špinka. Děj knihy začíná v létě 1917 téměř idylicky při odpočinku útvaru v údolí u vesnice Kamnj dostatečně vzdáleném od fronty. Válečná mašinerie se i zde projeví, když Špinka dá veřejně najevo svůj nesouhlas se svojí povinnou účastí na oficiálně slaveném katolickém svátku Božího Těla. Ale pár dní basy je jen tak pro pořádek, protože armáda potřebuje každého zdravého vojáka. Zanedlouho je celý útvar přesunut do první linie u vrchu San Marco. Hlavní hrdinové jsou příslušníky Sturmkompagnie "Jäger 2", tedy útočné roty 2. mysliveckého praporu, která je nasazena k dobití dříve ztracených pozic. To se sice na chvíli zdaří, avšak italská přesila nakonec, přes nezměrné úsilí a ztráty R-U armády, část území získává zpět. Špinka padl, Krejza byl těžce raněn a nakonec mu musela být v zápěstí amputována levá ruka.
Většinou otevřeně obsah knih nepíšu, abych další čtenáře neochudil o jejich zážitek. Tohle dílo je ale prakticky nesehnatelné, tak jsem si dovolil učinit výjímku. Jestli se vám podaří ke knize dostat, tak neváhejte ani oka_mžik. Opravdu stojí za to! Podle mého soudu kritikou vychvalovaný Rozchod! od Karla Konráda nebo Žasnoucí voják od Fráni Šrámka ji sotva sahají po kotníky.
A ještě dodám, že vojensko-historický pohled na věc skvělým způsobem zpracoval Jozef Vričan - https://www.databazeknih.cz/knihy/po-zapadlych-stopach-ceskych-vojaku-z-julskych-alp-k-jadranu-269044 .

Štítky

první světová válka (1914-1918) čeští vojáci v 1. světové válce

Autor a jeho další knihy

Alois Ladislav Kaiser

Alois Ladislav Kaiser
česká, 1897 - 1961

Uživatelé mají knihu

v Přečtených1x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce1x
v Chystám se číst1x
v Chci si koupit1x