Železný bič: příběh z tratoliště sočské fronty

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh českého vojáka 2. mysliveckého praporu z období závěrečné fáze 10. bitvy na Soči z pozic na San Marco, pravděpodobně se silnými autobiografickými prvky.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291332/zelezny-bic-pribeh-z-tratoliste-soc-qdq-291332.jpg 51
Žánr
Válečné
Vydáno, Antonín Čížek
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Železný bič: příběh z tratoliště sočské fronty

Boby17
21.02.2018

Útlá a přitom hutná knížka, popisující účast vojáků královehradeckého 2. mysliveckého praporu na bojích s italskými agresory na frontě u Gorice. SPOILER: Hrdiny jsou zarytý bezvěrec Krejza a jeho kamarád, budoucí evangelický farář, Václav Špinka. Děj knihy začíná v létě 1917 téměř idylicky při odpočinku útvaru v údolí u vesnice Kamnj dostatečně vzdáleném od fronty. Válečná mašinerie se i zde projeví, když Špinka dá veřejně najevo svůj nesouhlas se svojí povinnou účastí na oficiálně slaveném katolickém svátku Božího Těla. Ale pár dní basy je jen tak pro pořádek, protože armáda potřebuje každého zdravého vojáka. Zanedlouho je celý útvar přesunut do první linie u vrchu San Marco. Hlavní hrdinové jsou příslušníky Sturmkompagnie "Jäger 2", tedy útočné roty 2. mysliveckého praporu, která je nasazena k dobití dříve ztracených pozic. To se sice na chvíli zdaří, avšak italská přesila nakonec, přes nezměrné úsilí a ztráty R-U armády, část území získává zpět. Špinka padl, Krejza byl těžce raněn a nakonec mu musela být v zápěstí amputována levá ruka.
Většinou otevřeně obsah knih nepíšu, abych další čtenáře neochudil o jejich zážitek. Tohle dílo je ale prakticky nesehnatelné, tak jsem si dovolil učinit výjímku. Jestli se vám podaří ke knize dostat, tak neváhejte ani oka_mžik. Opravdu stojí za to! Podle mého soudu kritikou vychvalovaný Rozchod! od Karla Konráda nebo Žasnoucí voják od Fráni Šrámka ji sotva sahají po kotníky.
A ještě dodám, že vojensko-historický pohled na věc skvělým způsobem zpracoval Jozef Vričan - https://www.databazeknih.cz/knihy/po-zapadlych-stopach-ceskych-vojaku-z-julskych-alp-k-jadranu-269044 .

Doporučujeme

Na západní frontě klid
Na západní frontě klid
Na západní frontě klid / Cesta zpátky
Na západní frontě klid / Cesta zpátky
Boží pěst
Boží pěst
Sbohem armádo!
Sbohem armádo!

Štítky

první světová válka (1914–1918) čeští vojáci v 1. světové válce válečné romány

Autor a jeho další knihy

Alois Ladislav Kaiser
česká, 1897 - 1961

Kniha Železný bič: příběh z tratoliště sočské fronty je v

Přečtených1x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených1x
Knihotéce1x
Chystám se číst1x
Chci si koupit1x