Železnice, pošta a telegraf rakouské armády v letech 1848-1914

Železnice, pošta a telegraf rakouské armády v letech 1848-1914 https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358965/mid_zeleznice-posta-a-telegraf-rakouske-ggO-358965.jpg 5 4 2

Vědecko-technický pokrok v 19. století uvedl na scénu dva převratné vynálezy: železnici a telegraf, které způsobily komunikační revoluci nejen samy o sobě, ale i tím, že modernizovaly po staletí zavedenou instituci pošty. Svůj poměr k nim musela začít definovat rovněž c. (a) k. armáda. Kniha odkrývá logistické a komunikační pozadí vojenských konfliktů, do kterých se zapojila rakouská a rakousko-uherská armáda v letech 1848–1914, a současně zachycuje pronikání nových dopravně-komunikačních prostředků do úvah nejvyšších vojenských míst habsburské monarchie. Autor se pokouší rozbít tradiční pohled na období nejen slavných vítězství maršála Radeckého (1848–1849), nýbrž i humanitární katastrofy v severní Itálii (1859) a velké prohry polního zbrojmistra Benedeka (1866), jehož neúspěch potom slabě vynahrazovalo angažmá c. (a) k. armády na Balkáně či okázalost jejích pravidelných přehlídek a manévrů. Výklad končí v předvečer první světové války a největšího prostoru se v něm dostává využití železnice.... celý text

Boby17
24.05.2019 5 z 5

Výborná knížka, která se věnuje u nás hodně opomíjenému údobí 1848-1914 (s vyjímkou událostí roku 1866). Téma je sice hodně specifické, zároveň však přináší spoustu nových informací nejen k technickým tématům podle názvu knihy, ale i k politickým, sociálním, obecně vojenským, válečným, hospodářským a zahraničním aspektům života habsburské monarchie. Navzdory tomu není suchopárná, ale čtivá a živá. Také přináší hodně životopisných medailónků významných mužů, kteří ovlivnili dobu a to se mi velmi líbilo. Za plnou spokojenost patří všechny hvězdy. Doporučuji všem zájemcům o historii!

kralika
23.12.2017 5 z 5

Skvělá kniha na opomíjené téma v historii vojenství. Je tam zkrátka tolik nového a nikde nepublikovaného, že čtenář musí autorovi odpustit těch několik nepřesností, především, co se popisků obrázků týče.

železnice Rakousko-Uhersko poštovnictví, pošta telegraf rakousko-uherská armáda

Autorovy knížky

Vojtěch Szajkó