Železné včely

Železné včely https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200485/mid_zelezne-vcely-q4C-200485.jpg 4 77 20

Válečný román, nabízející nový úhel pohledu: odehrává se v Německu a jeho hrdinové jsou výhradně Němci. Mladý německý voják je zastřelen střelou, kterou kdysi zvedl ze země jeho otec, pracující tenkrát v muniční továrně. Literárně zajímavě zpracované téma zaujme psychologií postav i akčním dějem.

xxxmoncicak
19.03.2023 2 z 5

Přijde mi jako by byla kniha napsaná na přeskáčku. Ještě že se četla rychle. Škoda.

Dani25
16.07.2022 5 z 5

Práve som ju dočítala a sedím a slzy mi tečú. To sa autorovi podarilo. A pritom už v poslednom čase nevyhľadávam knihy z 2. svetovej vojny, ležala mi doma medzi neprečítanými dosť dlho a teraz prišiel jej čas. Bolo to pre mňa pozitívne prekvapenie.

darbujan8924
01.08.2021 5 z 5

Smekám, před touto knihou. Náhodou se mě dostala do rukou a po 5 stránce jsem se tak začetl, že jsem to přelousknul na jeden zátah. Krátké kapitoly a hlavně dějově pěkně napsané ze stany německého vojáka. Určitě doporučuji si přečíst tuto pecku

Aneta98
27.04.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, která mě dostala na kolena. Po jejím přečtení jsem byla v takovém transu, že jsem dokázala jenom brečet. Nevím, jestli mě někdy kniha ovlivnila natolik, abych vyplakala tolik slz, ale téhle se to povedlo. Musím ji zpracovat a pak se k ní určitě vrátím znovu. Prostě.. dokonalost..

x.petulaa
22.06.2019 4 z 5

Velmi zajímavě napsaná kniha. Zpočátku jsem měla problémy s vyznáním se v postavách, jelikož jich je tam hodně, nepřidalo tomu ani chybně uvedená jména. Ale po přečtení jedné třetiny jsem byla pohlcená jak příběhem, tak i stylem, jakým je kniha sepsaná. Velmi silný příběh, doporučuji.

edisek83
22.03.2019 5 z 5

Tak slabá kniha a přitom tak silná....

Pechule
10.02.2019 3 z 5

Kniha mě zpočátku hodně zaujala, postupně nadšení opadalo a na to jak je útlá, dala mi zabrat. Nevím, nevyhovoval mi styl, v postavách jsem se občas ztrácela a neustále se opakující popisování rozstřílených lidí na 120 stranách je víc než dost.

Vašek56
08.11.2018 4 z 5

Pekna kniha, osudy lidi za valky v Nemecku. Propletene pribehy lidi, jen jsem mela v knize preklepy napr. Otec Fridrich, syn Paul a autor je mnohokrat opacne zamenil. Ze zacatku nema kniha co rict, pak dostava spad a knihu doctete na jeden zatah.

TitusPulo
05.11.2018 5 z 5

Kniha se čte sama. Celou dobu jsem ji hltal s vytřeštěnýma očima a vnitřně jsem byl napnutý jako tětiva. S veškerou hrubostí a lidským utrpením je popsána zbytečnost a zmar války.
Knihu doporučuji i proto, že je od českého autora.:-)

darbujan8924
04.10.2018 5 z 5

Knížku jsem vyhrál v soutěži a byl jsem dosti skeptický, abych ji začal číst.
Po přečtení pár stránek jsem knížku zhltl na jeden nádech a musím za sebe říct....mega pecka.
Skvěle se čte a děj je popsaný dost realisticky .
Smekám a dávám palec nahoru...doporučuji si jí přečíst

LucyBrand
11.06.2018 5 z 5

Kniha nepůsobí jako přehlídka bezvýchodného fatalismu. K tomu bezpochyby přispívá její jazyková úroveň. Úsečnost osudů tak kontrastuje s jejich zvládnutým popisem, jenž se týká i docela obyčejných detailů ze všedních dnů. Stejně věrohodně ovšem Václavek dokáže podat syrové výjevy válečného mrzačení. Kniha mě vyloženě dostala. Určitě si ještě přečtu další knihu od autora.

papajapa
01.05.2018 2 z 5

Kniha je jina nez jake jsem z tohoto obdobi cetla. Osudy jedne rodiny propletene s jinymi a nasledny popis jak kdo v zivote dopadne.

Bolomsson
21.02.2018 4 z 5

Přečteno na jeden zátah, což při počtu pouhých 124 stran není zase až tak nic neobvyklého, ale hlavním důvodem, proč jsem tuto knihu slupl jako malinu, bylo její zajímavé zpracovaní. Velice citlivě a věrohodně jsou v knize vylíčeny osudy lidí před válkou a během ní. Co tato kniha tratí na délce, to vynahrazuje svým obsahem a poutavým zpracováním.

lucik2773
13.02.2018 4 z 5

Tak tato kniha mě dostala. Krásně, syrově napsaná, až mě zamrazilo.

tkometka
16.01.2018 5 z 5

Četla jsem již spoustu knih o druhé světové válce ale tato kniha má něco co se vymyká. Je psána zvláštním, jakoby nezúčastněným, stylem ze kterého velmi mrazí. Nevím jak to autor dokázal ale tento způsob psaní opravdu zasáhne. Možná tím že dokázal tragédii osoby vypsat téměř do jedné věty? Osudy lidí pak ukazují úplně jiný úhel.

lugh
12.08.2017 4 z 5

Poměrně zajímavě napsaná kniha, někdy z ní až člověka zamrazí, poměrně syrové vyprávění osudů lidí v průběhu II. světové války.

davas
24.07.2017 4 z 5

Pěkný příběh z válečného prostředí, který se četl velmi dobře... hodnotil bych to mezi 3 až 4

dacha
04.04.2015 5 z 5

Prosté a výstižné,není co dodat!

gfdsa123
29.09.2014 4 z 5

Strhující líčení osudů lidí před a během války z několika pohledů. Dlouho mi zůstane v paměti. Co bych jen vytkla je, líčení osudů, které někdy nejsou oddělené v textu.

Boboking
17.06.2014 5 z 5

Jsem teprve v polovině, ale pochybuji, že letos budu číst lepší českou knihu. Styl, námět, ještě teď při vzpomínce mi naskakuje husí kůže. S až hrabalovskou poetikou promíchaný neuvěřitelně syrový, až naturalistický pohled na osud obyvatel jednoho německého městečka před a během druhé světové. Už se těším domů a rychle dočíst.

Tak dočteno a nic na komentáři neměním. Vynikající kniha! Doporučuji!!!

Miroslav Václavek
česká, 1965