Železné rakve - Zážitky kapitána německé ponorky za války v Atlantiku

Kniha kapitána Wernera je jedním z nejlepších osobních příběhů o nasazení ponorek ve druhé světové válce. Autor byl kapitánem dvou ponorek (U-415 a U-953) a většinu války strávil na moři. Přežíval ji déle než většina jeho méně šťastných kolegů. Ve vlnách moře zahynulo osmdesát procent členů posádek ponorek, zejména když se v posledních letech války stala každá bojová plavba sebevražednou misí. Je to velice osobní a dojemný příběh, protože autor přišel o většinu své rodiny při spojeneckém bombardování města, kde žila. Werner popisuje začátek války, kouzlo ponorek a svou touhu sloužit na nich. Pak líčí své první roky služby nižšího důstojníka na dvou ponorkách během vrcholu bitvy o Atlantik. Autorova odysea začala na jeho první bojové plavbě, kdy se ponorka U-230 zabořila do mořského dna a její posádka strávila šestnáct hodin odlehčováním ponorky a přebíháním z jejího jednoho konce na druhý, aby ji rozhoupala a uvolnila ze dna. Werner dostal svou ponorku jako kapitán až na jaře roku 1944, kdy byla válka pro Němce už ztracená a šest ze sedmi ponorek, které vypluly do bojové akce, se nevrátilo a s nimi většinou i celá posádka. Ponorek nové generace, které Němci zkonstruovali, bylo už příliš málo, aby mohly něco změnit. Pak tvrdě bojoval v posledních měsících války a jen se štěstím se mu podařilo přežít. Zajímavá je jeho snaha získat na ponorku nejnovější vybavení jako šnorchl a radarovou stanici. Ani jedno se mu nepodařilo, protože válečné hospodářství Německa už nebylo v té době schopné tuto techniku dodat. Werner se v Norsku vzdal Britům a ti ho pak předali francouzským úřadům, které se svými zajatci nezacházely zrovna v rukavičkách. Wernerovi se později podařilo uprchnout do Německa. Po válce přesídlil do Spojených států, kde žil na Floridě. Součástí knihy je rozsáhlá fotografická příloha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289544/zelezne-rakve-zazitky-kapitana-neme-EAt-289544.jpg 4.913
Literatura faktu, Válečné, Historie
Vydáno, Omnibooks

Iron Coffins: A Personal Account Of The German U-boat Battles Of World War II, 2002

Kniha Železné rakve - Zážitky kapitána německé ponorky za války v Atlantiku

cendaj

Doteď jsem knihy o ponorkách nevyhledával. Válka v Atlantiku mi přišla nezajímavá. Širé vodní pláně a pár kocábek na nich co si hrají na honěnou. Tahle kniha mě ale absolutně nadchla. Je až neskutečné, jaké drama námořníci prožívali, ať již ponorkáři jako lovci tak nebo jejich oběti z řad konvojů. A pak se karta obrátila a z lovce se stala kořist. Ale i samotný výcvik v klidných vodách Baltu byl bojem o život.
Knihu vřele doporučuji, opravdu se čte jedním dechem. Těsně před ní jsem přečetl obě dostupné knihy o Ottovi Kretschmerovi a míním ještě nějaký čas u takto zaměřené literatury setrvat.

tomas.zima.96

Přečteno jedním dechem. Perfektní kniha až surově popisující život posádek ponorek a jejich každodenní boj o holý život, prostřednictvím přímého účastníka. Rozhodně doporučuji každému, kdo se chce dozvědět něco o německých ponorkách za 2. světové války.

JohnyShorty
15.02.2018

Výborná kniha/válečný deník. Skvělě napsáno, skvěle se to čte a nedá se od toho jen tak odtrhnout. Je z toho cítit, co ti kluci museli zažívat když se karta obrátila a stali se štvanou zvěří.

Mengeleho děvče
Mengeleho děvče