Železná košile

Železná košile https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272574/mid_zelezna-kosile-x5e-272574.png 4 12 4

Tahle poezie nehladí, zadírá se pod kůži, uhaduje hranice vzájemnosti, větří vůně zmizelého, přistřihuje andělům křídla, pěstuje květiny strachu a vytrhává je i s kořeny. Kámen ke kameni / tělo k tělu / A žádné pojivo.

V_M
11.01.2024 3 z 5

Sbírka bezesporu hodná přečtení, ale pro mě dost rozporuplná. Co popřít nelze, je autorčina schopnost vyseknout brilantní verš, skvostnou a mocnou metaforu. Potíž je, že tím to ve většině básní končí. Zpravidla je to takový proud, příval, který lze kdykoli utnout, jako bys zavřel vodovodní kohoutek... nebo pípu v hospodě. Řada básní totiž více či méně zjevně skrývá v pozadí životní, mladistvou divokost (za to palec nahoru), řada jiných zas jakýsi kazatelský pseudobiblicko-apokalypticko-církevně-fantasy tón a žargon (i to do značné míry funguje). V řadě z nich se pak oba tyto imaginativně-rétorické postupy snoubí.

Čili sbírku doporučuju zejména těm, kdo si chtějí osvěžit umdlévající obraznost, zpestřit život metaforickou barvitostí. Obávám se ale, že nic moc hlubšího ve mně z četby nezbude. Nejlepší básně: Hra na vyloučeného třetího, Cyklická liška, Poslední zhasíná, Zde leží, Lilith, Železná košile a Kámen ke kameni. A ještě ukázka:

Novoroční

Jak udržet čtyřspřeží krajnosti na uzdě
vědomím středu
pokud i průměrná závist bývá ochotná
uštknout tygra bičem pohrdání
Jistěže plivu na hrb každému principálovi
Jistěže blouzním v horečkách
když tvrdím
že všechny obrazy by měly být vysazeny z rámů
Ach, sebejistá epocho
uchcat si tu a tam do kalhot
a chvíli si v tom posedět
To bych ti ze srdce přála

lubtich
30.06.2020 4 z 5

Velká jízda plná imaginace!

Divák usíná
Probouzí se s vycpanou husou v náručí
a nebývalým pocitem viny

Surrealistický vliv nelze upřít.
Pocity poraženosti a vztahové neurovnanosti. Občas drásavý.
Za mě teda lepší ty delší než kratší, páč v těch delších jsem se motal jak kolovrátek (i když třeba Lilith je famózní).
Nejvíce dosrdcezaryté: Dlouhé chvíle, Přesýpací žena a Cyklická liška:

Cyklická liška se počíná u samého ohonu
a nezáleží na tom
kolikrát a s jakou frekvencí
se otočí kolem osy
neboť je důkladně probodena kůlem
v přesné rotační půli
tudíž je nehybná a utváří tak
spolehlivého svědka dějin

-Pečivo-
29.01.2017 4 z 5

Železná košile je tak tenká kniha, že bylo předem jasný, že bude dobrá. Navíc se taky dost psalo na internetu, že je to dobrý, ale to už odbočuji. Autorky básně jsou krátké a i když poezii extra nemusím, tak se mi tady dařilo udržet pozornost. Za tohle už dvě hvězdičky nahoru (in your face Nezvale). Krom délky je kvalitní i kvalita. Ta se totiž taky měří IUP (index udržitelnosti pozornosti).

IUP je zde tudíž na poezii nezvykle vysoko a to společně s faktem, že jsem s autorkou prožil pubertální prázdniny v jižních čechách, má za důsledek 8/10.

Palivo
28.01.2016 4 z 5

Železnou košili teď všude chválí, takže jsem si jako správný gurmán i já pořídil jeden výtisk. Legální cestou, protože nemám kalašnikov 

Železná košile je tak útlá sbírka, že by jí možná zvládla přečíst i Hanka Mašlíková, ale to není vůbec mínusem. Vlastně to je dobře, protože čím víc slov spisovatel napíše, tím víc slov pak musí čtenář přečíst. Boring.

Lazarová to švihá vcelku solidně, podle některých apokalyptických přesmyček a blekotanců bych si dovolil tipnout, že do sebe lila docela dost whisky, i když některý řádky zaváněly Becherovkou a chvíli jsem měl pocit, že si snad lokla i Ferneta. Podle stylu a kvality bych ji zařadil někam mezi mě a Williama Blakeja. Já jsem spokojen.

5/5: Hra na vyloučeného třetího, Cyklická liška, Poslední zhasíná

Na počátku bylo slovo
A to slovo
Byla lež
Odmítám stabilitu z prostého principu
Těkavosti veškeré ověřitelnosti pravd
Hnusím si každý milostný akt
Gesto chtíče a tělesnosti
Ke kterému by se mohlo schylovat
Mezi zubrem a dobře ustájenou dojnicí
Pamatuj, že nepokradeš
A když
Tak jen trochu
Trpělivě venčím ten vzácný kus masa
A pečlivě opláchnutý vlažnou vodou
Jej mlčky vracím zpátky do kalhot
Nač trojitý rittberger
Když stačí kotrmelec
Báseň je vždy signována rukou poraženého
Má smrt byla již definována
Zůstává otázka
Kdo mě zabil