Zelený svetr

Zelený svetr https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11536/bmid_zeleny-svetr-scP-11536.jpg 4 49 4

Souborné vydání básnických sbírek jednoho z nejpozoruhodnějších tvůrců střední generace, vycházejícího z prostředí Ostravy. Kniha obsahuje všechny doposud vydané autorovy básnické sbírky: Obývací nepokoje, Měsíce, Vždycky se ty dveře zavíraly plus novou sbírku básní v próze Odstavce.

SoňkaSoník
02.05.2018 4 z 5

Kniha mě velice mile překvapila, poezii nerozumím, je pro mě velikou záhadou, o to hezčí překvapení to bylo. Hruška si hlavně v první části tohoto souboru sbírek krásně vyhrál se čtenářovou fantasií. Opravdu mě kniha bavila, přečetla jsem ji jedním dechem. Sice poslední sbírky už tak pochopitelné pro mě nebyly, proto hvězdy pouze 4, ale snad Zelený svetr nebyl jednou a dost :-)

lentolog
22.09.2017 5 z 5

Hruška je to pravé orechové.

holkaslebkou
12.05.2017 4 z 5

Vyborna zalezitost! Sbirka je lidska, usporna (takze nikoho nebude otravovat prilisna upovidanost).
Z versu neni citit ta uporna snaha o popularni basnicke "vykrouceniny" (coz vidam v jinych sbirkach dnes a denne) ani metafory, ktere byvaji ve vysledku tak plytke, az to bije do oci.

Rozvedená

i počty třeťáků
(čtyři bez jednoho)
nakoupit vyžehlit
vyplnit dotazníky

A když večer spravuje pojistky
netuší
jak jí šroubovák v ruce
smutně sluší

puml
09.05.2015 5 z 5

Četl jsem ji několikrát. Zprvu, před cca 10 lety, mě básně Petra Hrušky nijak zvlášť neoslovily, ale čím jsem starší a dostávám se do věku, ve kterých autor své verše psal, dostávají ty zdánlivě banální bytové situace naléhavější a působivější ráz. Je v tom kus nostalgie, ale není to nostalgie vyčpělá a zoufalá, spíš je to takový ten hospodský povzdech nad plynutím času; svědectví o pozvolném mizení a vytrácení se mezi fragmenty důvěrně známých věcí.

Petr Hruška
česká, 1964