Zelený stan

Zelený stan https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143738/bmid_zeleny-stan-Tqg-143738.jpg 4 111 29

Román Zelený stan predstavuje rozvetvený príbeh o troch priateľoch, ktorí dospievali v čase Stalinovej smrti, zažili politický odmäk v roku 1956, chruščovovské aj brežnevovské prituhnutie. Stali sa z nich spoločenskí vydedenci, do istej miery i disidenti, zachovali si však vysokú mieru vnútornej slobody. Ulická podáva „veľké" dejiny prostredníctvom tzv. malých dejín, cez osudy bežných ľudí – v Zelenom stane nie je nič čiernobiele, autorka všetky ľudské, spoločenské aj politické situácie podrobuje nekompromisnej analýze a poukazuje na paradoxy vtedajšej doby.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovart (SK)

Зелёный шатёр (Zeljonyj šaťor) , 2010

bob0985
25.02.2024 5 z 5

Výborně a nezvykle napsaná kniha, která ukazuje Rusko (resp. SSSR), i z perspektivy menšiny disentu, který nebyl homogenní svými postoji. Skvěle popisuje složitost doby. Můžeme soudit a odsoudit člověka, který zradil a podepsal to KGB, či na to nemáme právo? Mnohovrstevnatý román.

Před nedávnem jsem četl Vlak do Samarkandu. Ta kniha plula jen po povrchu, kdy se hlavní hrdina nad ničím nezamýšlel, vše jen přijímal jako nutné pro "lepší budoucnost". Ulická naštěstí není taková. Je to hluboké dílo.

blimba
03.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Kromě toho, že mě čtení opravdu těšilo, jsem knihu brala jako "dozvdělavací", a to jak v oblasti literatury a hudby, tak v oblasti historie.
Spoiler
Knihu jsem vnímala i jako příběh o tom, jak zůstat svobodný v nesvobodné světě...Než vás to nakonec stejně semele.

Louisareading
18.05.2023 5 z 5

Moc krásný a smutný román o přátelství.

Baiba
19.01.2023 5 z 5

Když jsem se na obálce dočetla o "experimentálním" stylu, trochu jsem se vyděsila. Ve finále je ale kniha velmi čtivá a chvílemi napínavá, protože osudy hlavních hrdinů míchá autorka nechronologicky, takže se zničehonic znovu objevují a jejich dějové linky se odkrývají postupně. Nicméně se mi moc líbilo, jak se rozvětvují příběhy tří hlavních hrdinů, košatí o další a další postavy, některé mají v ději výrazné místo, jiné se jen mihnou, autorce se přesto podaří zkoncentrovat jejich ne moc šťastný osud do jedné epizody... Sovětský režim stojí v pozadí životů všech hrdinů a je jejich hlavním hybatelem, neutěšenost každodenního života protagonistům pomáhá překonávat láska k umění, hudbě a literatuře i vědě.
V dnešní době není možné knihu vnímat bez souvislostí, stejně jako její hrdinové, Ljudmila Ulická je novodobá disidentka a kritička Putina. Po vypuknutí války emigrovala do Německa.

marlowe
08.10.2021 5 z 5

Bylo to jako na houpačce: Velké nadšení přerušované občasnou (lehkou) nudou, nefalšované zaujetí zobrazovaným tématem střídané podivem nad stylistickou neuchopitelností… Místy hodně dobré, – a místy zbytečně (na ruský způsob) rozvláčné a upovídané, nekonzistentní. Ostatně, vždyť i v doslovu se píše: "…svébytný a experimentální styl psaní Ljudmily Ulické…"
Téma politických represí, nakrátko přerušovaných pomíjivými obdobími oteplení, spousta zajímavých osudů, vycházejících z předobrazů reálných postav…
A ještě jednou doslov: "Ulickou vždy zajímaly především malé příběhy, ta drobná hrdinství i selhání, která se odehrávají v kontextu světových dějin. Jako by skutečně velkou historii zcela plánovitě utápěla v té soukromé…"
Opravdu velmi zajímavý literární počin, určitě nelituju, že jsem po knize sáhl. Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale nakonec se přikláním k plnému počtu bodů, protože román si je zaslouží – už vzhledem k závažnosti tématu: Ljudmile Ulické za to patří bezesporu velký dík. A to jsem se ani nezmínil o autorčině schopnosti rozdmýchat ve čtenáři neuhasitelnou chuť znovu si přečíst pár ruských klasiků…

Zuzana777
20.07.2021

Velmi krásná kniha, pro mne je Ulická literární zjevení, které je nenapodobitelné a nepřekonatelné. Doporučuji všem, kteří mají rádi lehce ironický humor, ruskou literaturu, rádi přemýšlí a nevadí jim, že děj se na sebe vrství a odhaluje své hrdiny jen velmi pozvolna.

jana14
14.01.2021 5 z 5

Opět jsem se po nějaké době vrátila k ruské literatuře a jsem autorkou i knihou nadšena. Sága zobrazující velký kus ruských, sovětských a komunistických dějin. Miluji lidské a rodinné příběhy na jejich pozadí, kniha mi ale dala mnohem víc než zajímavé lidské příběhy. Připomněla mi mnohé z ruských dějin, kultury a literatury. Jenom mi bylo líto, že některé autory ruského disentu jmenované v knize si nemohu přečíst. Alespoň na DK jsem je nenašla. Nejméně příjemné byly pro mne pasáže, které se přímo vědecky zabývají vážnou hudbou. Na to už opravdu nestačím. Moje chyba. Celkově mě kniha hodně dala, obohatila mě a určitě se k ní vrátím.

Péťa1950
05.01.2020 4 z 5

Kniha nelehká na čtení. Na příbězích tří přátel nastiňuje složitost života v sovětských zemích , ztráta ideálů, surovost režimu, rozčarování. Význam ruské literatury je v anotaci. Víc nebudu rozebírat, přečtěte si a udělejte vlastní názor.

hanzmb
24.10.2019 4 z 5

Tohle je moc krásná kniha, ale pořádně vychutnat si ji dokáže jen málokdo. Celým příběhem se prolíná částečně ruská, ale hlavně už sovětská literatura. To mi chybí. Po roce 68 jsem s veškerou sovětskou literaturou u nás dostupnou skončil a klasickou ruskou se přinutil jen k pár klasikům jako Tolstoj apod. Takže chybí základ k pořádnému pochopení. Dost složitá (ale s tím se dá vyrovnat) je i konstrukce knihy. Připomínalo mi to dětský kaleidoskop, který někdo rozbil a neodborně zase spojil. Víte, že to tam patří, ale proč zrovna teď tam vstupuje tento příběh (možná se dá říct povídka) se tak zcela pochopit nedá. Naštěstí ten celkový pocit na konci je výborný a převáží ta jednotlivá zadrhnutí.

Penicuik333
15.05.2019 2 z 5

Uz davno se mi zadna knizka necetla takhle tezce. Docetla jsem ji jen silou vule a oddechla si, ze mam tu "neprijemnost" vyrizenou.
Proste mi styl autorky nesedl. Kniha pro me byla neprehledna, rozvlacna, nebyla jsem schopna se orientovat v postavach a jejich provazanostech, v casovych liniich. Ve chvili, kdy me nejaka stranka kapitola zacala bavit, presla do jineho prostredi a ja byla ztracena a frustrovana.
Ve druhe polovine mi pak kniha pripadala jeste vic roztristena a cetla jsem kapitoly spise jako oddelene povidky.

morava
14.05.2019 5 z 5

Mela jsem trochu obavy, ze bude v knize spousta postav, a ze se budu v deji trochu ztracet. A ano, me obavy se naplnily, ale ne tak docela. Postav je tam opravdu pozehnane, ale kupodivu jsem se v deji neztracela, i kdyz jsem se na cteni musela docela soustredit. Neni to zadna jednohubka, kterou prectete za dva vecery. Kniha je obsahla, je v ni zachyceno par desitek let rezimu byvaleho Sovetskeho svazu druhe poloviny minuleho stoleti. A i pres to, ze to neni zrovna lehke cteni, tak jsem si to uzila.Uzila jsem si styl, jakym je vykreslena atmosfera tohoto obdobi.Bavilo me sledovat zivoty a osudy trech kamaradu v teto nelehke dobe. Za me skvele zpracovany roman, ktery muzu doporucit, i kdyz to asi nebude cteni pro kazdeho. Ja vsak casu, ktery jsem s knihou stravila , rozhodne nelituji.

Stani95
18.04.2019 2 z 5

Bohuzel nedocteno. Nerada toto delam a odkladam knihu v pulce, ale me to proste nebavilo. Je to skoda, chtela jsem si precist ruskou autorku. Nektere pasaze se mi i libily a prisly mi vtipne, ale rozcilovalo me to mnostvi postav ve kterych jsem se ztracela.

orinka3
25.02.2019 5 z 5

Všechno už bylo v komentářích popsáno tak výborně (v těch souhlasných a jásajících), že vymýšlet něco dalšího by bylo nošením sov do Atén. Jsem ráda, že jsem knihu i přes ne moc pěkný obal z regálu vytáhla. Četbu jsem si vychutnávala po více dní než jsem zvyklá, protože některé pasáže jsem četla opakovaně, tak se mi líbily. Jednoznačně jde o knihu výjimečných kvalit. Dokonce si myslím, že by měla být v doporučených knihách pro studenty - ale tím by asi byla ztracena, jako každá "povinná četba", která se vinou tohoto označení dostane na pokraj zájmu.

Ozinka
07.02.2019 5 z 5

Krásná, zajímavá kniha. Začíná v roce, kdy umřel Stalin. Nový učitel literatury převede tři své žáky - vnímavého básníka, nadaného klavíristu a podnikavého fotografa - na stranu tehdy vyvržených literátů. Tito tři hlavní hrdinové se objevují a ztrácejí během celé knihy ve spoustě velmi dramatických událostí. Postupně se seznamujeme s příběhy mnoha dalších osob, které nějak s touto základní trojkou souvisí . Všechny příběhy velmi čtivé. Zelený stan se doslova "točí kolem literatury", především té, která vybočuje ze strohých a nenáviděných školních osnov .

medvedice3
27.12.2018 5 z 5

Ano, kniha je velmi obohacující.

Atuin
27.12.2018 5 z 5

Po celou dobu čtení mám jednu zásadní a velmi neodkladnou chuť pustit se do Živaga, do mého miláčka. Takovou chuť jakou mi vlila Ulická do žil jsem dlouho nezažila. Začala jsem z knihovny tahat knihy a tvořit si kupičky čím se nechám pohltit příště. Vypadá to asi následovně
Doktor Živago
Vzkříšení
Hukot času
Běsi
Bratři Karamazovi
Netvrdím že spolu knihy nějak zvlášť souvisejí ale jisté společné prvky mají všechny.
Zelený stan je kniha která leźela přes rok v knihovně a nic se mnou nedělala, kupovala jsem jí s nadšením a pak jsem z ní dostala strach a navíc mi jakýsi " dobrák" podstrčil Werfela a Manna, konkrétně Josefa a bratří jeho a Jeremiáše a to byl konec.
Ovšem tohle kniha která vám nejen hodně řekne ale ještě vás vtáhne do říše, kde vládne jiná magie a perspektiva a nazírání. Do říše literatury, té literatury kterou jakmile máte pod kůží to je další konec.... Ovšem tu magii vloží do obyčejného, každodenního, bolavého světa kde velkolepé snění může zachránit nejednoho z nás a kde se nelze vyhnout i jiným veskrze nemagickým skutečnostem. Postavami nešetří a láskou svého druhu také ne..

veroni83
24.08.2018 3 z 5

Knihu som nedočítala, rozprávačské umenie je zrejmé, ale tá zmes postáv ma nezaujala, nedokázala som sa navnadiť na ďalšie stránky..

Driftersoul
29.12.2017 4 z 5

Knihu mi doporučili/zapůjčili přátelé. Dlouho jsem přesto váhal, zda se čtením začít. Ale nyní, po otočení poslední stránky, mám pocit, že jsem bohatší. O dávno tušené poznání, o hmatatelný fakt, že žádný, skutečně žádný národ, nelze hodnotit principem "kolektivní viny". Všude totiž existují vedle sebe lidé dobří, kulturní, vzdělaní a naopak i zlí, primitivní, zaostalí ignoranti. Záleží jen na daném systému, kterým z nich dá šanci. A to se týká i naší dnešní středoevropské reality. Neboť, jak nesmírně oduševnělá autorka knihy, Ljudmila Ulická, svým celým dílem opakovaně zdůrazňuje: "Máme povinnost vynaložit veškeré úsilí a vzpomínat"..., abychom se nedopustili téhož, (protože historie má tendenci se opakovat).

Lexand
26.08.2017 3 z 5

Nebudu bezmezným obdivovatelem L.U., i když její kvality jsou jednoznačné. Svým způsobem pokračování linie velké ruské literatury Tolstoj-Dostojevskij-Bulgakov-Pasternak, ale "strhující", "geniální", "dlouho zůstane v paměti" - to ne.

Vojslava
04.06.2017 5 z 5

Velmi vtahující příběh... čtenář prožívá s hrdiny celý životní příběh, o kterém ví, že ať skončí jakkoliv, nebude to konec dobrý. Povídkové doplňky pěkně ilustrují hlavní linie příběhu, a ačkoliv některé detaily překvapují, celek vlastně vůbec ne. Přečetla jsem knihu se stejným potěšením jako Daniela Steina, překladatele, a asi si ji budu i stejně dlouho pamatovat.