Zelený paprsek

Zelený paprsek https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318/bmid_zeleny-paprsek-318.jpg 3 34 8

Dílo Zelený paprsek, pojmenované po optickém přírodním jevu (viz dále), se dá považovat za jediný Vernův milostný román. Jeho zápletka spočívá v tom, že mladá skotská dívka Helena Champbellová se odmítá provdat za muže, kterého jí vybrali její strýcové, a to do té doby, než s ním společně uvidí zelený paprsek, který je podle pověstí znamením věrné lásky. Po četných neúspěšných pokusech je jev konečně viditelný, ale mladí hrdinové nacházejí lásku navzájem ve svých očích a nevěnují pozornost obzoru...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Návrat

Le rayon vert , 1882

danny_21
18.09.2023 1 z 5

Pro mě další neznámé Verneovo dílo Zelený paprsek, které se věnuje honbou za optickým jevem, je zatím tím nejslabším Julesovým románem.. Zápletka spočívající v tom, že se mladá skotská šlechtična v opatrovnictví dvou postarších strýců hodlá provdat jedině za podmínky, že tento paprsek uzří společně s vyvoleným což je dle pověstí znamením věrné lásky až za hrob. Samozřejmě kmetové vybrali Heleně Campbelové podivínského ženicha Aristohuluse Ursiclose, který panince nevoní, a autor samozřejmě příhodně nastrčí do cesty pohledného sekáče. Cukronáda jako hrom, bylo utrpení to dolouskat - 25 %

ijcro
04.04.2019 1 z 5

Myslím, že i když tohle Verne napsal, asi se za Verneovku zas tak považovat nedá. Někomu se ale líbit může :)

varanbooks
21.04.2015 odpad!

"Dobrý večer, otče Same! Jak se vám daří, matko Sibe?" Zelená...ehm červená knihovna a jednoznačně nejslabší Verne.

tenax
05.01.2014 3 z 5

Četl jsem ve skvostném vydání Josefa Vybírala z roku 2012 a byl příjemně překvapen. Ani ne tak příběhem, ten je mile naivní přesně v duchu klasických verneovek. Spíš jsem ocenil nakladatelskou práci, kvalitní reprodukce ilustrací, vazbu a vůbec péči, věnovanou tomuto vydání. Román sám je z těch méně známých a opomíjených, asi zaslouženě, ale rozhodně neurazí a má v sobě i humor. Malý citát výroku jedné záměrně nesympatické postavy - Aristobula Ursiclose:
"Moře!... Chemická sloučenina vodíku a kyslíku se dvěma a půl procenty chloridu sodného! Vskutku není nic krásnějšího nad běsnění chloridu sodného!"

Eigis
22.08.2013 2 z 5

Verneovka, která skoro patří do červené knihovny. Děj je nezajímavý, navíc se odehrává v tuctové oblasti plné turistů. Nemám nic proti romantice, ostatně Verneovky jsou jí plné, ale tohle už je přestřelené.

hory2
14.08.2013 5 z 5

Pan Aristobulus Ursiclos byl velice sympatický člověk.

Humpa
18.01.2013 5 z 5