Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181720/bmid_zelena-mile-7Cu-181720.jpg 5 4014 621

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský , Knižní klub

The Green Mile , 1996

tomas8185
06.02.2022 5 z 5

Zelená Míle je velmi smutný příběh a věřím, že i podobné příběhy se stejným koncem a to odsouzení na smrt nevinného člověka se již v minulosti zcela jistě staly. Tato knížka nám do jisté míry ukazuje jak snadno může být justice omylná a že trest smrti by neměl být z těchto důvodů povolen v jakékoliv zemi světa. Jinak musí dát velkému mistrovi 5* a asi bych jí zařadil mezi 5 nejlepších Kingovek, jaké jsem doposud četl.

nikorka
31.01.2022 5 z 5

Mne prave kniha a film pridu, ze do seba uplne skvelo zapadaju - neda sa nepredstavovat si postavy tak ako vo filme a to uplne doplna feeling pribehu pocas citania, ktory je smutny a mrazivy, priamociary - vsetci sa pomaly pomalicky dozijeme smrti, povacsinou tej “nespravodlivej”…

Kulda1981
23.01.2022 5 z 5

Málokdy se mi stalo, že bych měla pocit, že film předčil předlohu. Tady se to stalo. Knížka je výborná, skvělá a úžasná, ale pokud se čte až po tom, co jsem viděla film, tak je to trochu zklamání. Ale i tak musím dát pět hvězd. Protože je fakt výborná.

janka2000
21.01.2022 4 z 5

Upřímně mě kniha celkem zklamala. Film je velmi emotivní a úžasně zpracovaný, kdežto kniha je dost naturalistická. Vypravěčem je dozorce, který neustále řeší své tělesné potřeby a má jednoduchého ducha. Což samozřejmě utváří atmosféru. John Coffey je odsouzen na smrt za smrt a znásilnění dvou holčiček, přitom je to velmi smutný a jednoduchý černoch (dal by se rozebírat rasismus té doby a jeho důsledky). A jeden člověk z vedení věznice, má velmi nemocnou ženu, jejíž stav se každý den horší.
Příběh je skvělý, forma zajímavá, ale film mi prostě přišel lepší.

pavel.2
20.01.2022 5 z 5

Za mě ta nejlepší Kingovka. Není to přitom klasický horor, jen trochu mysteriózní, a na rozdíl od mnoha jeho jiných knih má konec...
Geniální je použití myšáka Jinglese... King jako obvykle dokáže proložit dějem různé maličkosti a narážky, ale zde to je naprosto precizní a výsledkem jsou plastické postavy a děj je jako živý...
Zápletku netřeba popisovat, ale jednu citaci Johna Coffeyho se neubráním uvést:
"Už jsem pořádně unavenej tou bolestí, kterou slyším a cejtím, šéfe. Už jsem unavenej z toho, že jsem pořád na cestě, samotnej, jak drozd v dešti. Nemít žádnýho parťáka, se kterým bych moh chodit, nebo se kterým bych si moh promluvit, kam jdem a proč. Jsem unavenej z toho, že lidi jsou jeden na druhýho zlý. Jako kdybych měl v hlavě skleněný střepy. Jsem unavenej z toho, že chci pomoct, a nemůžu. Jsem unavenej z toho, že musím žít v temnotě."

Abroš
19.01.2022 5 z 5

Dlouho jsem knihu sháněl,teď už patří do mé knihotéky.Má první zkušenost s autorem.Takový těžší styl psaní,ne nezáživný,právě naopak skvělý.Ale oproti druhým autorům jsem měl při čtení pocit,že pokud nebudu děj plně sledovat,tak něco mi uteče.Příběh každou stránkou nabývá na síle.Kniha se mi moc líbila,i film.

capricorn__
18.01.2022 5 z 5

Moje první setkání s autorem a ze všech knih, které jsem od něj od té doby přečetl, zatím to nejlepší. King mě v tomto případě vtáhl do děje velmi uvěřitelnými postavami a melancholickým příběhem. Nejvíce se mi líbí kontrast dobra a zla, který King ukazuje na postavách a jejich činech a v průběhu čtení se mění. Zážitek ze čtení mi nezkazilo ani to, že jsem o ději věděl a od začátku tedy znal konec. Protože jsem po této knize začal vyhledávat více knih od autora, určitě doporučuju čtenářům, kteří s Kingem taky začínají.

Martina291086
13.01.2022 4 z 5

Příběh rozhodně poutavý a zajímavý, jen mi vadila stylistická stránka knihy, Kingův styl vyprávění a mluvy... Některé části byly tím pádem těžší na čtení, připadaly méně záživné. Film za mě o trochu víc povedený

Amita
03.01.2022 5 z 5

I když mi jedna dobrá duše při začátku knihy prozradila jak to dopadne, nepřišla jsem o zážitek z knihy. Více důležitý je celý příběh, než samotny konec.
Rozhodně dávám 5 hvězd.

DK_Ronie
30.12.2021 5 z 5

Léta jsem odolával tomu, abych se podíval na film. V dospělosti jsem teprve začal číst knihy od Kinga. Velmi mě to začalo bavit. Mám za sebou šest kousků výrazně hororového ražení (To, Řbitov atd.). Toto je něco jiného. Ale je to naprosto skvělé. Poprvé v životě se mi stalo, že jsem při čtení knihy měl slzy v očích. Kingův styl psaní se mi prostě líbí (jak někdy říkávám - on se nebojí vám na druhou stranu fláknout spoiler jako prase, ale stejně vás drží v napětí a ještě vás pak překvapí něčím jiným). A tohle má opravdu sílu. Hned se podívám na film a těším se na něj, protože vnímám, že i většina fanoušků ho považuje za srovnatelný s knihou, a to i díky skvělým hereckým výkonům.

esfinge
23.12.2021 5 z 5

Pro mě, jako velkého fanouška S.K., je tato kniha jedna z nejlepších. Krásný, i když smutný příběh z prostředí věznice, z míst, odkud už cesta nevede. Skvele napsane charaktery postav, jasně dané, které milujete a které nenavidite. Několikrát slza ukapla za všechnu nespravedlivost, za Coffeeho.... Prostě nádherná kniha.

ozzak
18.12.2021 5 z 5

užasna knižka od krále hororu podle knihy byl natočeny užasný film

BrooksWasHere
11.12.2021 5 z 5

Jedna z mála kníh, ktorá je pre mňa porovnateľná s filmom.
Ale aj tak o niečo lepšia :)
Knihe by som dal 100 % a filmu 99 %.
Na konci som si aj trochu poplakal (no veľmi málo), čo sa mi pri knihách často nestáva.
Jedna z najlepších Kingoviek :)

ondra295
07.12.2021 5 z 5

Je lepší knížka nebo film? Těžko říct. Spousta lidí řekne, že film, který je opravdový kult - mně se ale snad o něco víc líbila kniha. Je pravda, že po shlédnutí filmu uvidíte i při čtení knihy před očima dokonalého Toma Hankse, ale King tomu dává ještě další rozměr. Kniha je dokonalá, skvěle se pohybuje na hraně nereálna, ačkoliv stále zůstává v realitě. Ačkoliv má King asi známější díla, je právě tohle moje nejoblíbenější kniha od něj (a možná i jedna z nejoblíbenějších vůbec).

puczmeloun
05.12.2021 4 z 5

Mnohem lepší, než si to pamatuji. Velmi lidské na to, v jakém prostředí se děj odehrává. A velmi pozitivní na to, že v knize umírají (nejen) lidé. I velmi nehezky. Na začátku dosti civilní, postupně víc a víc "tajemné". Mysteriózní detektivní příběh o životě myši, lidí a jejich konci.

Ano, King umí perfektně otravné, zlé a zlomyslné postavy. Stejně jako ve čtenáři dokáže jen slovy a popisem vyvolat velmi nehezké pocity. Obojí do tohoto příběhu neodmyslitelně patří. Ve mně se přesto mnohem silněji uhnízdí ony příjemné momenty sdílené dobroty lidství.

JerryDexter
23.11.2021 5 z 5

Nemám rád, když někdo o něčem říká, že je to nejlepší. Ale kdybych si měl vybrat nejlepší knihu, kterou jsem kdy četl, bude to Zelená míle. Děj netřeba popisovat, známe skvělé filmové zpracování. Tohle je naprostý strop literárního řemesla.

ddkk
22.11.2021 5 z 5

Vedle Misery moje nejoblíbenější Kingovka. Tentokrát jsem zakoupila kompletní vydání - všechny kapitoly v jediném svazku a s krásnou obálkou s ilustrací Emila Křižky. Nemá chybu.

Velmi doporučuji.

meluzena
20.11.2021 5 z 5

Vynikající kniha! Pokud se bojíte číst Mistra hororu, protože znáte pár jeho filmů, po téhle knize směle sáhněte a nebudete litovat. Všeho je tu právě tak akorát - je lidská, lidská, lidská, občas vtipná a velice příjemně lehounce šmrnclá jakousi magií (nebo čím vlastně?). Smekám. A doporučuji.

Andyinbooks
19.11.2021 5 z 5

Zelená míle byla moje první seznámení se Stephenem Kingem a myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe. Je to knížka plná emocí všeho druhu. Zasmějete se nad suchým humorem a sarkasmem dozorců. Budete plní vzteku na nespravedlivost světa, ve kterém žijete. A přestože je konec jasně daný budete beznadějně doufat, že se přihodí nějaký zázrak. Zažijete lítost, nenávist, znechucení, ale také naději, víru a porozumění.
Asi nemůžu říct, že mi Míle převrátila život vzhůru nohama, ale s čistým svědomím si dovoluju říci, že ve mně zanechala tolik pocitů a otázek jako už dlouho žádná jiná knížka.
A co se týče filmu, tak ten se velice podobá a rozhodně ho doporučuju, ale víte jak to je. Knížka je knížka.

Ayume
18.11.2021

Damn...Prostě jen damn.
Na Stephena Kinga jsem si netroufala od chvíle, kdy jsem ve čtrnácti četla 'Čtyři roční doby', ale pohled na jeho knihy mi změnil 'Lunapark' a když mi táta doporučoval i Zelenou míli, rozhodla jsem se, že si Kinga zopakuji.
Ze začátku se mi kniha četla těžce - seznamování s dozorci, vězni, přezdívkami, jejich personalitami, přeskakování mezi ději - všechno toho bylo strašně moc a tak se stalo, že jsem knihu na měsíc a půl odložila a v hodině češtiny jsem se k ní z nudy vrátila - a z 80.stránky jsem se už neudržela a děj hltala jedním dechem.
Bylo to opravdu...něco. Nikdy jsem se nad knihou tak neznechutila jako když jsem četla Delacroixovu nepovedenou popravu. Nikdy jsem se u knihy nezasmála tolikrát, jako jsem se zde zasmála nad suchými vtípky dozorčích. A nikdy jsem tak moc nedoufala, že i přes již jasně zadaný konec, kniha dopadne jinak.
Konec knihy byl jednoduše top. Líbilo se mi pojetí smrti - že pro Johna byla vysvobozením a že Paul už se na svou dlouho odkládanou svobodu těší jakbysmet.
Nejlepší kniha je kniha, u které nechcete, aby skončila - a přesně to pro mě udělala Zelená míle.