Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448042/bmid_zelena-mile-DdZ-448042.jpg 5 4016 622

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Green Mile , 1996

Vivetkav
12.06.2023 4 z 5

Díky čtenářské výzvě přečteno.. dilema, co bych dala a tento román jasná volba. Nezklamal i když jsem ho viděla několikrát ve filmovém zpracování ... Úžasné, že byla kniha, řekla bych až 100% předlohou.. to se moc často nevidí. Krásný i když smutný příběh.. pěkně napsané čtivé asi dám ještě jinou kniha autora..

LittleAndy
07.06.2023 5 z 5

Pre mňa jeden z najlepších románov od autora. Rozoberá množstvo tém, od banálnych až po existenciálne otázky. A všetko je to šikovne naservírované vďaka krásnemu príbehu, ktorý je vďaka retrospektíve ďalej členený na vnútornú a rámcovú časť. Vykreslenie postáv je autorova silná stránka, čo sa v Zelenej míli prejavilo mimoriadne. John Coffey (nepíše sa ako ten nápoj) je obzvlášť výnimočná postava, na ktorú len tak nezabudnem. Jednak pre to, aký bol po osobnostnej stránke, ale najmä pre svoje spojenie s vyššou silou. Ako čitateľ som mohol iba dumať, kto v skutočnosti táto postava bola a prečo dokázala, čo dokázala. Treba spomenúť aj ďalšie pozoruhodné postavy, či už z radu väzňov (Delacroix a pán Jingles, Wharton) alebo dozorcov (Surovec, Percy). V závere som nemohol ďalej čítať, lebo som cez slzy nevidel na písmená. Nosím v sebe kúsok Johna Coffeyho a želal by som si, aby to o sebe mohol povedať každý človek.
Zdravie, vzťahy, láska, väzenská problematika, trest smrti, morálne otázky, vyššia sila, život, smrť... to všetko je tu rozpracované ani nie na 350 stranách a funguje to dokonale.

misa.novakova
04.06.2023 5 z 5

Čteno kvůli čtenářské výzvě. A i když mám film moc ráda a viděla jsem několikrát, i tak jsem byla překvapená. Krásná knížka

Ulrika
04.05.2023 4 z 5

SK jsem zvolila jen na základě čtenářské výzvy, zvolit si od plodného autora titul, nepředstavovalo dlouhé přemýšlení. Chtěla jsem vědět, zda je kniha alespoň z poloviny tak povedená, jako stejnojmenný film, který je filmem v mé TOP pětce nejlepších filmů. Styl psaní SK mi úplně nevyhovolal, přeskakování z děje, vracení se do děje opakovaně na stejné místo.., ale rozhodně na mě kniha zapůsobila velmi emotivně, drastický popis popravy chudáka Dela, byl mnohem surovější než ve filmu. Plusovou hvězdu dávám za příběh o smrti Paulovi ženy, který se už tak do dlouhého filmu zřejmě nevešel.

Belforn
19.04.2023 5 z 5

Poprvé v životě jsem se odhodlal přečíst si knihu tohoto autora (částečně musím říct, že to bylo díky čtenářské výzvě). Zpočátku jsem byl skeptický, protože tenhle autor mi přišel trochu přeceňovaný.
Pletl jsem se. Autor má úžasný dar vyprávět. Velmi citlivě propojuje rámcový a vnitřní příběh. Jeho promluvy jsou tak dlouhé, jak musí být a celý příběh má neuvěřitelný spád. Jedná se o velmi kvalitní knihu.

Pavlnka
09.04.2023 5 z 5

Skvělé a neskutečné čtení.

icezero
28.03.2023 5 z 5

Ač mi příběhy z vězení tak úplně k srdci nepřirostly, musim přiznat, že dva z mých nejoblíbenějších filmů jsou právě z tohoto prostředí a čirou náhodou oba od Kinga.
Jak film, tak kniha, poměrně rychle vtáhnou do občas trošku depresivních vzpomínek hlavního hrdiny, který ve svém životě nějakou dobu doprovázel odsouzené na jejich poslední cestě. Jenže k tomu, ne zrovna příjemnému, prostředí se to tak nějak hodí...
Jen pan Jingels na konci mi prisel sice dojemným završením, ale to jak dlouho žil, uz bylo trošku nadlimitní i pro tuhle literární fikci.
Rozhodně můžu jen doporučit.
Jo a ten druhý film je samozřejmě Shawshank :-)

Pentlička
22.03.2023 5 z 5

Dočteno a mrazí mě po celém těle. Je to obrovský nápor na všechny smysly, mozek, duši, je to neskutečné. Hutné, náročné, depresivní i dechberoucí čtení.

zuzana4291
20.03.2023 5 z 5

Tato kniha je úžasná a četla jsem ji jedním dechem. Neuvěřitelný příběh s osudy lidí, kteří se spolu setkají.
V tomto případě jsem i velmi ráda, že filmové zpracování této knihy hodně odpovídá této knize.

Annkag
12.03.2023 5 z 5

Zasmála jsem se i plakala Byla jsem zděšená ale i mile lidský nadšená.
Zelená míle ve mně zůstane dlouho(možná i po tom co tu mili ve svém životě projdu).
Osobně bych řekla že tato kniha je jiná než Kingové typické knihy a právě proto je tak vyjímečná.

Jirka92333
02.03.2023 5 z 5

Ačkoliv nepatřím mezi Kingovi skalní fanoušky (teprve druhá kniha od něj). Zvolil jsem si ji jako splnění čtenářské výzvy a také ze zvědavosti jestli předčí stejnojmenný film. Za mě určitě ano. Kniha byla dojemná a i když jsem konec příběhu znal nemělo to na prožitek vliv.

krakonos.kraken
19.02.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Kromě (podle mě) zbytečného depresivního závěru není co vytknout.

Lukáš987
12.02.2023 5 z 5

Tady není co dodat, prvně viděn film a to bylo něco neskutečného. Až teď se ke mě dostala jeho knižní předloha a musím říct, že film se jí hodně držel. Vyprávění, pocity hlavních hrdinů jako bych tam byl. Tohle má kniha udělat, vtáhnout do děje, pohltit vás. Tady to je na 100%

Miretti
08.02.2023 5 z 5

Stejnojmenný film, ač pro svou emoční sílu viděn párkrát, ve mně zanechal hluboký dojem. Zajímala mě tedy jeho knižní předloha . Zvolila jsem audioverzi /panu V.Benešovi prostě neumím odolat/. Nádherný příběh, jeho interpretace ho ještě o kousek povýšila. Ač jsem příběh znala, prožívala jsem každý den na Zelené míli od začátku . A znovu s velkou bolestí a emocemi. Tahle kniha se stala jednou z mých srdcovek, ke které se ráda vrátím.

uzivatel6305
05.02.2023 5 z 5

Nádhera, pohlazení, smích, slzy, neustálá nutnost číst/ poslouchat. Bravo! Trochu jsem si myslela, že knížka nemůže být lepší než ten úžasný film s Tomem Hanksem, ale je to jako obvykle, knížka vyhrává. Nejenže jde o překrásný příběh plný akce, různorodých charakterů, humoru a originálního jazyka, ale také je to příběh plný citu a smyslu pro spravedlnost. Všechno má své místo, nic není navíc a kruh se úžasně uzavírá. Geniální dílo. Děkuji také panu Vladislavu Benešovi za skvělé načtení audioknihy. Velmi doporučuji.

Tereza137
29.01.2023 4 z 5

Kdybych mohla tuto knihu shrnout do 1 věty, tak by to bylo: ,,Jeden velký Boží zázrak."

Upřímně, podle anotace jsem si představovala úplně něco jiného a rozhodně ne toto.

Příběh je vlastně memoár, který vypráví hlavní bachař Paul Edgecomb, který pracoval v sektoru E (také přezdívaný jako Zelená míle). Jediná cesta ven je přes elektrické křeslo (Jiskřidlo), nebo když už soud rozhodne znovu, tak Vás pošlou na doživotí do jiného sektoru. Celý příběh se odehrává okolo Johna Coffeyho (který měl údajně zabít a znásilnit holčičky, které byly dvojčátka), ostatních vězňů a kolegů bachařů. A vše se odehrávalo mezi lety 1932-1956.

No, musím říct, že tento příběh mě opravdu dostal. Byl neskutečně smutný, ponurý a vůbec Vám nebylo do smíchu, když jste ho četli. Neříkám, že tam občas nebyla nějaká vtipná hláška, někdy jsem se zasmála, ale na 99% to bylo opravdu neskutečně smutné...

Upřímně, asi nejvíce se mi stejně líbil Pan Cinkal (). Nápad s myší byl opravdu úžasný a zakomponovat ji do celého příběhu, aniž by Vás nudila nebo otravovala, a dokonce jste ji i fandili! Toto opravdu umí jen King.

Co se týče postav, tak je moc hodnotit nemohu, za prvé riskuji spoilery, a za druhé je to hodně o jakýchsi emocích a "poutech," které si k postavám vytvoříte během čtení. Já upřímně nejvíce měla ráda Kruťase a nejméně samozřejmě Percyho, který mě neskutečně vytáčel a být mě, tak je mrtvý už v první kapitole.

Upřímně, moc tady nemohu mluvit o rasismu, soudním systému USA, apod. (i když bych vážně chtěla), jelikož se příběh prostě odehrává v 20. století (ale jde vidět, že se USA systém stejně moc neposunul a Váš život závisí na nechvalně proslulé porotě a rasismus v USA je dle mého pořád)...

No a co se týče konce, tak byl neskutečně smutný.

Určitě knihu doporučuji všemi 10 a rozhodně si ji přečtěte. Film byl taky parádní a upřímně asi nejlepší zfilmovaná kniha, kterou jsem kdy viděla!

katerina3502
21.01.2023 5 z 5

Díky letošní výzvě jsem se odhodlala k mému prvnímu Kingovi. Vybrala jsem Zelenou míli, protože je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů a musím říct, že film se od knihy téměř neliší. Velmi silný příběh, který mi vždy vhání slzy do očí!

ladaol
20.01.2023 5 z 5

To je tak strašně smutný . Ale hezký příběh, dobře se to četlo.

Ivka14
15.01.2023 3 z 5

Knihu jsem přečetla díky čtenářské výzvě. Nikdy jsem Kinga nevyhledávala, ale nebylo to proto, že by mě autor nezajímal, ale jeho žánr mě nikdy nelákal. Byla jsem velmi překvapena, když jsem zjistila, že napsal tento román. Zelená míle byla moje první a tuším, že i poslední kniha, kterou si od autora přečtu.

LenkaMacak
09.01.2023 5 z 5

K Zelené míli jsem se dostala díky Čtenářské výzvě, byla to moje vůbec první kniha od S. Kinga a nemohla jsem si vybrat lépe. Protože jsem film viděla dávno, děj jsem si prakticky nepamatovala. Úžasný, strašně smutný a nespravedlivý příběh Johna, který se snažil pomáhat ostatním. 5/5 ⭐️