Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448042/bmid_zelena-mile-DdZ-448042.jpg 5 4017 622

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Green Mile , 1996

Tolki
30.10.2023 5 z 5

Tuhle klasiku jsem četl již potřetí a co dodat. Skvělý příběh.

VěraČamková
28.10.2023 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem si knížku přečetla, zatím jsem autorovi moc nepropadla, napsal tolik knížek, že by mi nezbyl při jejich četbě čas na ostatní autory, ale Zelená míle je natolik poutavá, že jsem kvůli výzvě neodolala a knížku přečetla. Příběh je opravdu úžasně napsaný a poutavý.

vpadysak
27.10.2023 4 z 5

Asi každý už videl filmovú adaptáciu tejto knihy od SK. Patrí podľa mňa k tomu lepšiemu čo sa podľa jeho kníh sfilmovalo.
Čítanie Zelenej míle som celkom dlho odkladal, lebo som si myslel, že ma nebude baviť, keďže už každý školák vie, ako to dopadne.
No a práve preto sa mi kniha teraz tak páčila. Nemusel som stránky hltať, aby som zistil, ako to dopadne a naplno som si užíval každú kapitolu.
Teraz po prečítaní sa mi zdá, že film je iba taká reklama na knihu a každému doporučujem, ak aj film videl, túto Kingovku nevynechať.

Batigol555
26.10.2023 5 z 5

Prostě "úžasná kniha".

Iwíček
03.10.2023 5 z 5

Zelená míle je thriller s prvky hororu, tajemna a psychologického románu. Abych pravdu řekla, námět je nevšední a zajímavý. Název knihy je metaforou pro cestu odsouzenců na smrt a svým způsobem vyjadřuje dlouhou cestu od rozsudku k výkonu trestu. Jedním z témat, jež hodně rezonují celým příběhem, je dozajista kontrast mezi vinou a neviností. Po celou dobu četby na čtenáře působí celá řada emocí. Některé scény nahánějí hrůzu. Překvapením pro mě bylo, že tento titul byl psán na pokračování a tím pádem se skládá z šesti částí. Knihu bych doporučila všem milovníkům psychothrillerů a hororů.

JaniMa
02.10.2023 4 z 5

Knihu jsem hodně dlouho odkládala. Pustit se do čtení z dílny vyhlášeného mistra horou jsem se bála a přes práh strachu mě postrčila až čtenářská výzva.
Kniha je vypravěčsky dobře zpracovaná, ale svým způsobem vleklá. Dlouho jsem nevěděla, jak k jejímu obsahu přistupovat a marně jsem hledala pointu. Teď už pomýšlím na další Kingovy knihy. Očekávám, že v nich najdu něco nekonvenčního jako v této.

Jidu
29.09.2023 4 z 5

Tak už i na mě došlo a já si konečně přečetla svoji první KINGOVKU! No a musím říct, že jsem se asi zamilovala.
Příběh Johna Coffeyho, co se píše skoro jako kafe, vás dostane na lopatky.
Zkrátka King absolutně dokonale vykresluje emoce, zabíhá do nejmenších detailů a opravdu ve vás vyvolá salvu pocitů.
Musím říct, že při otevření knihy jsem si řekla "no potěš." Neskutečně dlouhé odstavce, kapitoly, které končí jen odsazením dvou řádků a pak hned další + úplně bílé stránky. Zkrátka vše, co bytostně nesnáším.
Nojo, jenže pak jsem jsem se začetla.
Jsem velká ostuda, ale neviděla jsem ani film, takže jsem příběh opravdu prožívala, a co budu povídat, na konci i slzička ukápla.
Kniha je veledílo a autor mistr. Takhle bravurně zahrnout víru, rasismus, násilí na lidech a nikoho ve své podstatě neurazit?
Vlastně jsem někdy nevěděla, co cítit a autor mě donutil soucítit s vrahem tím, jak popsal jeho něžnou stránku atd.
Jednu hvězdičku strhávám za opakování scén, někdy to bylo fakt až doslovně, a za místy mi to okecávání trochu překáželo. Já vím, je to King, je to u něj normální, ale mně to vadilo.
Celkově knihu rozhodně doporučuji a jako start s ním jsem si asi nemohla vybrat lépe. Tohle je skvost.

stefi22
22.09.2023 5 z 5

Masterpiece. Kniha ještě o chlup lepší nežli film.

V.Lenka
21.09.2023 5 z 5

Dávno tomu, co jsem viděla film. Děj mi v hlavě nezůstal, ale vím, že se mi to tenkrát moc líbilo, pamatuji si, jak jsem strašně Johnovi i panu Jinglesovi fandila. Johnovi jsem přála obnovený spravedlivý proces.
Když v letošní čtenářské výzvě byla buď kniha od Jane Austen, anebo Stephena Kinga, tak moje ruka sáhla právě po Zelené míli, kterou jsem tu už rok měla půjčenou od svého táty. Kniha nezklamala, je skvěle napsaná, vypoitovaná. Ačkoli téma je nevesele, tak některé situace mne nahlas rozesmály. Knihu mohu jenom doporučit, určitě patří mezi ty, o kterych musite chvili hloubat a které se vryjou do paměti.

Micandy
15.09.2023 4 z 5

V rámci čtenářské výzvy jsem si nejprve zvolila Jane Austinovou ,jenže mě to prostě nebavilo už po pár stranách. Takže s obavami jsem zkusila Kinga a ejhle, moc dobře se mi to četlo. King má skvělý vypravěčský talent a jeho styl mi prostě sedí. Z malých věci je schopný udělat velkolepé.

m2056
13.09.2023 4 z 5

Klasika ale pokud vás zajímá lepší verze tej je třeba si to přečíst tak jak to vycházelo na pokračování než je tahle zkrácená verze.

Aligi
06.09.2023 5 z 5

Filmové zpracování Zelené míle jsem viděla nesčetněkrát, ale knihu jsem četla jen díky Čtenářské výzvě, a opět díky za to. Film je naprosto věrnou kopií knihy, u které mě ke konci přemohlo dojetí stejné jako u filmu. Nádherný příběh, až jsem se zamyslela, jestli by někdy v budoucnu bylo moudré znovu zavést trest smrti.

B4LU
27.08.2023 3 z 5

Na Kingovku se kniha překvapivě obtížně čte, hlavně zpočátku. Nejspíš jde o důsledek toho, že šlo původně o román na pokračování, takže každá část rámcově opíše, co se stalo v té předchozí (aby si čtenář připomněl) a odkazuje na věci příští (aby se čtenář navnadil na další díl) s dalšími občasnými časovými skoky tam a zpět.
Jako celek je kniha sice dobrá, ale pokud jste viděli film, tak vám nepřinese vlastně nic moc nového, protože ta adaptace se ukázala jako velice věrná.

Kllara
16.08.2023 5 z 5

Kniha, která dokáže vyvolat silné emoce. Po celou dobu četby se ve mně neustále střídala směsice vzteku, bezmoci i dojetí. Celý děj postupně graduje do bouřlivého finále, které je pro Stephena Kinga naprosto typické, a které přečtete jedním dechem. Jako vždy se mi líbil autorův styl psaní, který je na vysoké úrovni. Také se mi velmi líbilo, že v knize vystupují dvě stejně mocné síly dobra a zla. Díky tomu jsem po jejím přečtení neupadla pouze do tiché melancholie (i když musím přiznat, že mírně převažovala), ale odnesla si i víru v to, že pokud tomu sami dopomůžeme, dobro má nakonec velký potenciál převážit...

Ulala
16.08.2023 4 z 5

K autorům, kteří nepatří k mému "šálku kávy" se většinou dostávám při plnění čtenářské výzvy. A tak se stalo i u tohoto díla. Film jsem viděla několikrát a velmi mně zaujal, tak jsem sáhla po knize. Musím říct, že má něco do sebe. Ne že by mně nalákala na další Kingovy romány, ale je dobrá. Velmi působivý příběh.

Zelený_Drak
11.08.2023 4 z 5

Váhala jsem zda se v rámci výzvy pustit do Pistolníka (Temná věž) nebo do Zelené míle. Vyhrála Zelená míle, protože sérií mám rozečtených dost a King není můj oblíbený autor, takže se mi nechtělo začínat se sérií o 8 svazcích. Ale film natočený podle Zelené míle jsem viděla několikrát. Myslím, že se neříká nadarmo, že je to jedna z nejlepších Kingových knih. Odsýpá to, autor se nevěnuje celé stránky věcem, které nejsou pro děj ani trochu důležité, nijak mi nevadilo, že už znám příběh z filmu. Líbila se mi také forma. Román na pokračování vyprávěný retrospektivně již velmi starým hlavním hrdinou nabízí příhodné možnosti využít pár literárních triků a King je s nadšením využívá tak, že celé vyprávění působí věrohodněji. Až přehnané pitvání v každém myšlenkovém pochodu postav, které mi vadilo v knize Řbitov zviřátek tady chybí. Knihu bych určitě doporučila těm, kteří si chtějí přečíst aspoň jedno slavné dílo slavného Kinga, ale neláká je více než tisícistranné To nebo spíše než horror mají rádi mysteriózní román.

lindaaa
28.07.2023 5 z 5

Krasny pribeh...videla som film uz viackrat a nikdy by ma nenapadlo precitat si knizku, az citatelska vyzva tohto roku ma nakopla a ja som si zvolila prave Zelenu milu, som velmi rada, ze som ju precitala, pretoze ma pribeh velmi opantal.

boxas
22.07.2023 5 z 5

Bezesporu jedna z nejlepších knih, kterou Stephen King napsal.
Dojímavá, moudrá, hluboce lidská, proto nadčasová.

misa.lemperova
29.06.2023 5 z 5

Dočteno a z příběhu mě úplně mrazí. Nebojím se říct, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Je to náročné čtení, velmi silný a smutný příběh, ale krásný, barvitě a detailně vyprávěný Musím také podotknout, že filmové zpracování je také velmi povedené. Ale panu Kingovi patří můj obdiv, tento příběh je prostě neskutečný a nesmrtelný. Nemohu jinak než doporučit!!

Divkazlesa
18.06.2023 5 z 5

Podle mého názoru nejlepší Kingovo dílo. Četla jsem třikrát.