Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181720/bmid_zelena-mile-7Cu-181720.jpg 5 4016 622

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský , Knižní klub

The Green Mile , 1996

Obelix15
22.08.2022 5 z 5

Film zná asi každý, proto jsem se chtěl s tímto srdceryvným příběhem setkat i v knižní podobě. Přečteno jedním dechem, jasný plný počet!

Lejčís
22.08.2022 5 z 5

Vždycky jsem milovala film, který byl podle této knihy natočený. Je to jeden z těch nepřekonatelných snímků a Kinga bych mohla obdivovat už jen proto, že podle jeho knih byla natočena celá řada takových nepřekonatelných filmů. Jeho styl vyprávění je však něco, o co se nemůžete nechat ochudit, pokud se Vám ty filmy líbí, protože teprve po přečtení jsem si plně uvědomila, jak mistrovskou práci filmaři odvedli, jelikož zachovali všechny aspekty a detaily, které jsou pro příběh důležité.
Zelená míle je jeden z nejsmutnějších, nejdrsnějších a zároveň nejkrásnějších a nejdojemnějších příběhů vůbec. King je zkrátka Pan Spisovatel, umí budovat atmosféru do poslední stránky a ani jediné slovo v tomto příběhu není navíc. Jeho propracovanost děje a postav mě nikdy nepřestane udivovat, nikdy jsem se nesetkala s příběhy vykreslenými do posledního sebemenšího detailu jako by to autor opravdu sám prožil. Přestože je však těch detailů a popisů a odboček v knize hodně, nebudete se nudit ani minutu, a tohle já považuju za umění psát. Byť je ten příběh nepravděpodobný, přesvědčí Vás, že se opravdu stal nebo si alespoň budete přát, aby se stal.
Smekám před tímhle talentem a nádherným dokonalým dílem, ke kterému se ještě mnohokrát vrátím.

tarasnica
19.08.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Doporučuji.

Sabina335
14.08.2022 5 z 5

Miluji tento pribeh. Zelena mile je pro me srdcovka, kterou musim videt alespon jednou za rok a pokazde me tento pribeh dostane a rozbreci. Od Kinga jsem nikdy nic necetla a obavam se, ze po dalsich jeho knihach uz ani nesahnu. Nevim jestli je to tim, ze mam velmi rada filmove zpracovani, ale kniha mi proste nesedla. Misty mi prisla velmi vlekla a obcas jsem se nutila k precteni dalsich kapitol. Pribeh je kazdopadne nadherny a dojemny a mrzi me, ze mam ze psane formy takto spatny pocit.

Ivka2
19.07.2022 5 z 5

Je velká ostuda, že jsem knihu četla až teď. U filmového zpracování jsem brečela jak želva. Bravo Kingu, zase si mě dostal.

„Zdálo se mi o vás, jak jste putoval ve tmě a já s vámi. Našli jsme jeden druhého.“

Laf
25.06.2022 5 z 5

Tahle kniha je asi jedna z těch nejlepších, co jsem dosud četla od tohoto autora. Kdysi jsem viděla film, který hodnověrně knihu kopíruje, ale i tak mi kniha přišla mnohem lepší. Líbil se mi styl vyprávění a vůbec mi nevadilo prolínání minulosti a současnosti. Super kniha, která je velmi poutavá a velmi dojemná. Bylo náročné knihu odkládat. Vřele všem doporučuji ke čtení. Nebudete litovat.

Charming
23.06.2022 5 z 5

Příběh Johna Coffeyho je napínavý a velmi dojemný. Za mě kniha, kterou by si měl každý přečíst.

MadlenkaM
13.06.2022 2 z 5

Divím se, že to píšu, ale film se mi líbil víc než kniha. Možná kvůli tomu, že jsem ho viděla dřív... Nevím. Ale bylo to pro mě vcelku nudné a pomalé čtení. :-/

Čmeláček
21.05.2022 5 z 5

Kingova nejlepší! Chybí mi slova, emoce se mnou cloumaly. Film je sice taky vynikající, ale u mě vede kniha.

wendulka321
15.05.2022 5 z 5

Tak tohle je druhý případ kdy se mi líbí stejně film i kniha. Bylo to sice náročné čtení ale stalo to za to. Jak film tak kniha mě stály slzy ale nelituji ani jedné. Rozhodně mohu obojí doporučit.

Mateo67
14.05.2022 5 z 5

WOW!
Mrazivé, svíravé a tak LIDSKÉ!

Janadvorackova
29.04.2022 4 z 5

Většinou bývají knihy lepší než film. Tentokrát se výborně doplňují.
Tenhle příběh se neokouká a neočte :).

Littlemonday
13.04.2022 5 z 5

Do dnesniho dne jsem neznala pribeh Zelene mile. Samozrejme z ukazek v televizi jsem si v hlave vytvorila obrazek cernocha Coffeyho, ale proboha! Tohle byla jedna z nejsilnejsich knizek, co jsem kdy precetla. Jsem plna emoci, smutna, ke konci knizky jsem chtela cist dal a pritom nechtela pokracovat, protoze jsem se bala, jak to skonci. S pokorou smekam kloboucek pred PANEM spisovatelem a urcite se pustim i do neceho dalsiho. Zatim jsem cetla jen Dlouhy pochod a nyni Zelenou mili a rozhodne mam v planu sbirku Kinga rozsirovat!!!

Rihatama
02.04.2022 5 z 5

"Bůh pomáhá tomu, kdo si pomůže."

Stephen King Zelenou míli napsal, když mu bylo 49 let, a přitom to bylo už v roce 1996. Král stárne, uvědomuji si, a moc si přeji, ať mu tvůrčí elán, životní síly a nápaditost ještě dlouho vydrží k prospěchu nás čtenářů a snad i jeho. Už jsem to jednou někde psala, a tady se to opět potvrzuje. King kdyby se rozhodl pro jakýkoliv literární žánr, nemohl by neuspět.

Zelenou míli jsem viděla již několikrát, po knize jsem však (právě proto) sáhla (s obavami) až nyní. Mé nedbalé poskakování na lyžích mě (dočasně) připoutalo do křesla a Kinga pokládám za nejlepší medicínu. Mé obavy se brzy rozptýlily. Mé prvotní srovnávání brzy ustoupilo kouzlu samotného příběhu a já se nechala přenést do 30. let Cold Mountain do věznice se zelenou mílí a jejími odsouzenci na smrt a tzv. bachaři. Člověk aby takové bachaře ovšem pohledal. Nemám osobní zkušenost s pohodlím vězeňského ubytování žádného druhu, v této věznici bych si – kdyby na to došlo – asi vůbec nestěžovala. Až na ty vyhlídky. King opět exceluje v psychologii postav a jejich konání a já pouze lituju, že kniha nemá o dalších 300 stran víc.

Omylnost lidského úsudku a z toho plynoucí zavádějící, ovšem zcela autentické, a tak i naprosto oprávněné, lidské emoce mohou napáchat mnoho nenapravitelných škod, vč. těch nevratných, jak ukazuje King. Duše člověka je trhána ve dví, jeho svědomí podrobováno těžkému soudu a jeho víra pevnosti. Víra v Boha tady – dáno samotným tématem i dobou – hraje dost velkou roli. Kingův "Zločin a trest" je výjimečné dílo (ani nevím kolikáté) a já bych si od něj s chutí přečetla třeba i návod k použití vysavače.

PlaszCZ
25.03.2022 5 z 5

Co dodat - King je naprostá klasika, a znalost jeho knih by měla patřit k základnímu vzdělání. Zelenou míli jsem si vypůjčila z rodinné knihovny, a okamžitě jsem se do ní zamilovala. Přečetla jsem ji ještě předtím, než jsem shlédla film, který je taktéž velmi kladně hodnocen. A nelituji, ba naopak - trochu mě mrzí, že jsem si před shlédnutím filmu nepřečetla Shawshank.

Pecka!

holkazbrooklynu
21.03.2022 1 z 5

Pro mě kniha byla zklamáním, ač obdivuji velikost autora. Když porovnám film s knihou tak je toto jeden z mála případů, kdy mě více oslovil fim a ne kniha. Kniha je oproti filmu nezáživná, únavná a nepoutavá. King je sám o sobě skvělý spisovatel, ale mě jeho tvorba a styl psaní prostě nesedl.

Rapeh
09.03.2022 5 z 5

Kniha je nádherná, chvilkama jsem litovala že znám film skoro na zpamět ( jelikož tento film miluji). Přesto mne kniha dokázala pohltit. Neumím posoudit co bylo lepší jestli kniha nebo film jelikož jsem v hlavě měla filmové scény.

Antaki_Thorin
05.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Prvně jsem viděla film. Pak jsem četla teprve knihu. Není to pro mě úplně ideální pořadí. Moje představivost je ovlivněná a jako by znásilněná. Avšak tady to nevadilo. Film byl dlouhý, citlivě následoval předlohu a rozhodně je dobré se na něj podívat.
Ovšem kniha je mistrovské dílo - nádherně vystavěný příběh o vině a nevinnosti a trestu.
Smrt Jane mě 'sejmula'! Pro mě absolutně nejsilnější moment. Až na úplném konci. Myslím na to ještě teď, několik měsíců po dočtení. Někdy je ta míle taaak dlouhá....

Lucy
03.03.2022 5 z 5

Opravdu skvělá kniha a překvapivě i film- doporučuji oboje.

lazarus
22.02.2022 5 z 5

Od Kinga mám nejraději Temnou půli s vrabci a Starkem. Vlastně, už ne.
Od Kinga mám nejraději Zelenou míli. Od dneška. Miluju film, viděl jsem jej snad vícekrát než Matrix a teď miluju i předlohu. Nechápu proč jsem knížku tolik let odkládal, snad ze strachu pokazit si dojem z filmu. Víme, že zpracování mistrových výtvorů ve valné většině stojí za Starou Belu. Až na Zelenou míli a Shawshank. Na vině je Frank Darabont - mistr světa v převodu Kingovek na stříbrné plátno. Ani s Mlhou nešlápl úplně vedle a její finále bylo dokonale mrazivé.
Ale zpět k Zelené míli...
U filmu si pokaždé zabrečím jak želva, ovšem u knížky jsem dnes bulel jak mimino. Naštěstí čtu v ústraní takže nikdo nic neví :D
To jsem teda nečekal. Popravdě, kromě Dallasu a Kupole mě ještě žádná autorova knížka tak nedostala. A voilà - ono to má dokonce velice uspokojivě dotažený konec. Věc u Kinga naprosto nevídaná a neuvěřitelná. Sám nevím proč mě to tak překvapuje po těch mnoha produkcích filmu. On je nakonec vlastně dokonalou kopií knížky, prakticky slovo od slova, scéna od scény.
Jak to tak po sobě čtu tak tady spíš hodnotím film, ale to je celkem putna, protože knížka je přesně stejná a stejně dokonalá. Stydím se, že ji ještě nemám v knihovně, jdu ji někam sehnat a vy udělejte to samé a šup do křesla a kapesník na jednu a kafe na druhou stranu a ponořte se do jednoho z nejlepších příběhů co znám