Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181720/bmid_zelena-mile-7Cu-181720.jpg 5 4017 622

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Knižní klub

The Green Mile , 1996

Mája777
08.01.2023 5 z 5

Tahle kniha čekala v knihovně docela dlouho. Až s letošní čtenářskou výzvou jsem si řekla, že ji zkusím. Film jsem neviděla, tak jsem netušila, do čeho se pouštím.
Wau, musím uznat, že mě dostala. Citlivě, pokud to můžu říct, popisuje poslední dny odsouzených na smrt. Asi si nikdo neumí představit, čím procházejí. A ať si říká kdo chce, co chce, jsem ráda, že to u nás není.
Prolínání života na Zelené míli a života ve starobinci je také fajn. Celá kniha dostává jakousi přidanou hodnotu.
Kdysi dávno jsem pár knih od pana Kinga četla, asi se k němu zase vrátím. Tuto určitě doporučuji.
(7. 1. 23 - 729 - 2)

faba
07.01.2023 5 z 5

Málokdy čtu knihu až po zhlédnutí filmu, nebo se aspoň snažím to nedělat. Teď jsem se rozhodl, že to udělám, když mezi svátky nějaká televize opakovala film.
I když jsem věděl co přijde, v těch hlavních rovinách, tak mě kniha doslova pohltila. A ať si říká kdo chce co chce, King je král :-)
Skvěle děj obalil děním v domově pro přestárlé a děj zde byl neméně čtivý jako na Zelené míli. A chápu, že mnoho z nás bylo v závěrečných minutách knihy (i filmu) naměkko.
Nevím, co bylo lepší, film nebo kniha. To ať si rozhodne každý sám. Číst knihu po filmu je trochu zvláštní neboť vidíte filmové postavy. Kniha ovšem osvětlila některé věci, které ve filmu nebyly nebo být ,,nemohly". Co se stalo s ostatními aktéry děje a pod.
Za mě super kniha. A jsem rád, že jsem nemusel čekat na jednotlivé části, než je autor napíše a vydavatelství vydá :-)

Josh
03.01.2023 4 z 5

Kniha nebo film? Tom Hanks vyhrává.... Můj „šálek kávy“ horory nejsou, úplně stačí některé situace v běžném životě, takže díky filmu byla tato kniha jediná, kterou šlo se "známou" znalostí číst.

Tento bod ČV´23 se mi nelíbí, přijde mi nekreativní, přinejmenším neměl být omezující na 1 autora hororů (nebo slaďáků?)

Cojekomupotom
31.12.2022 4 z 5

Zas tak úžasný to nebylo. Ale chápu, proč jsou tu z toho všichni nadšení. V podstatě milý příběh, happyend, nadpřirozeno v podobě biblických zázraků. Jasnej materiál pro Hollywood a obyčejný mudlovský šmejdy. Nenadchlo, neurazilo. Takový King Light.

georginaa
30.12.2022 5 z 5

To je pro mě od Kinga nejlepší kniha co jsem četla. Nehledě že i film byl perfektně natočený a moc zajímavý. Někdy se filmy moc nepodobají předlohám, ale u tohoto až na pár detailů se to povedlo.

Frizer
18.12.2022 5 z 5

Film jsem viděl mnohokrát, vždy je skvělý a vždy bude patřit mezi nejlepší filmy, jaké kdy byly natočeny. Až na malou změnu na konci je kniha, původ příběhu, úplně stejná. Celý příběh je kouzelný, doporučuji každému. Jak často uroníš byť jen jednu slzu za mrtvou myš. Literatura v celé své kráse

sabina5156
17.12.2022 5 z 5

Jedna z mála knih, u které si dovolím tvrzení, že film byl emocionálně silnější než kniha. Nemyslím si ale, že to svědčí o menší kvalitě tohoto díla. Četla jsem to týden - déle než Dekameron. Nebylo to jednoduché a musela jsem se na jednotlivé postavy napojit - abych znala důvody jejich jednání. Ve filmu jsou postavy podstatně jednoznačnější (ale proto lidé čtou knihy, že). A tento příběh je obrovsky složitý, rozvíjí se nám několik příběhů a my soucítíme téměř s každým. Já ale Kinga znám, rozumím mu, vím, že zlo v jednotlivých postavách potřebuje vtěsnat ve zlo větší. Zde se mu to podařilo. Kniha je geniální.

Lenuška69
13.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha a i její filmové zpracování. Vždycky to obrečím, tu popravu nevinného nakonec. Inspirováno skutečnou událostí a snaha o očištění jména nevinného chlapce, což se nakonec i podařilo ve skutečnosti.

Tyrkysová
28.11.2022 5 z 5

Silný příběh, i když maličko rozvláčný. Kdyby byl o třetinu kratší, asi by se nic nestalo. Za přečtení ale každopádně stojí, stejně jako jeho filmové zpracování.
4,5*/5*

JezinkaJ
07.11.2022 5 z 5

Tak jo, dobrečela jsem si to do konce. Někdy není špatné trochu poškádlit emoce.
Třicátá léta, americký jih, problém s rasou. Tolikrát obehraný příběh a přitom zase úplně jiný. Možná jsem naivní čtenář, a je mi to jedno, ale byla jsem vážně okouzlená. Autor skvěle a detailně vykreslil některé postavy a že jich v knize nevystupuje málo. Dokonce jim i uzavřel osudy, ačkoliv to bylo mimo děj. Hodně cením přesahy mimo hlavní dějovou linku.
Je to výborný příběh a protože já jsem ten příběhář, byla jsem samozřejmě nadšená. Dost dlouho jsem si říkala, že si pustím znovu i film, ale teď už ho ani v nejbližší době vidět nechci, ačkoliv je skvělý, knižní předloha je lepší.
Pro mě asi "četba roku".

KnihomolNiki
02.11.2022 4 z 5

Popravdě řečeno, hodnocení této knihy je pro mě trochu obtížné. Samotný příběh je úžasně vymyšlený, krásně plyne, postavy jsou skvěle promyšlené a mají zajímavé (reálné) osobnosti. Ale styl psaní Stephana Kinga mi bohužel úplně nesedí, musím se hodně snažit, abych se pořádně začetla, četla jsem i jiné knihy od autora, ale není to ono. Každopádně, pokud s tím nemáte problém, pak knihu určitě doporučuji přečíst!

martin_aston
27.10.2022 5 z 5

V bodovacom systéme 0-5 hviezdičiek sa nevyhnutne musia vyskytnúť knihy, ktoré by si zaslúžili hviezdičiek aspoň 6. Zelená míle je presne taká kniha.

Vláďa761
10.10.2022 4 z 5

Kniha se jmenuje Zelená Míle, kterou napsal Stephen King a Ilustroval Mark Geyer.
Celý děj se odehrává ve věznici s názvem Cold Mountain v bloku E, určená pro vězně s trestem smrti. Nikdo se však dosud nesetkal se zločinem tak brutálním,jako je obr John Coffey,násilník,odsouzený za vraždu dvou holčiček.
Je ale Coffey skutečně ďábel v lidské podobě?

Knihu jsem si vybral,protože mě velice zaujal děj a chtěl jsem se o to podělit s vámi.
Knihu doporučuji.

Vladimír Stibor

Renatka11
02.10.2022 5 z 5

Stephena Kinga jsem si oblíbila ne jako mistra hororu, ale  pro skvělá filmová  zpracování  jeho románu Zelená míle a povídky Vykoupení z věznice Shawshank, k jejichž původním literárním verzím jsem se dostala až dodatečně.
Myslím, že  oba filmy patří k nejlepším adaptacím vůbec.
Zelená míle  byla převedena na plátno tak bravurně a věrně, že jsem i teď při  jejím opakovaném čtení před očima stále viděla v Paulovi Edgecombovi skvělého Toma Hankse a v Johnovi Coffeym něžného obra Michaela Clarke Duncana a vše s nimi nanovo prožívala.
Příběh Paulovych vzpomínek na nezapomenutelný rok 1932 z drsného prostředí poslední míle je úžasně lidský a dojemný a já se budu k jeho románové i filmové verzi dál ráda vracet.
Tak zase někdy, Johne...

lukaso89
22.09.2022 4 z 5

Na rovinu se přiznám, že jsem čekal mnohem víc. Kniha pro mě dostala spád a vtáhla mne do děje až v poslední čtvrtině. Do té doby mi text přišel hodně ucouraný se spoustu nikam nevedoucích a nic nesdělujících odboček, zápletky byly účelově protahované a celé se to hrozně vleklo. Samozřejmě netuším, zda bych to tak jednoznačně hodnotil, kdybych o tom nevěděl, ale takhle na mne účelové protahování textu z důvodu postupného vydávání jednotlivých částí úplně křičelo. V textu (či alespoň mezi řádky) si samozřejmě je možné domýšlet spoustu hlubokých životních mouder, jenže to jde i v písničkách kapely Kryštof, a člověk se stejně neubrání dojmu, že nejpravděpodobnější je, že tam nic není. Rasismus v Americe třicátých let je pro tamní publikum jistě atraktivní (a možná dosud neuzavřené) téma, ale celou knihu prostě neutáhne. Léčitelské schopnosti hlavního hrdiny, životní pouť jedné hravé myši a souhra náhod vedoucí k finálnímu rozuzlení jsou dotažené do takového extrému, že to knize zcela zbytečně škodí. Na city hrající závěr mne upřímně dojal a vytáhnul hodnocení až na čtyři hvězdičky, které jsou sice s hodně odřenýma ušima, ale jsou tam.

AndyYoggy
06.09.2022 5 z 5

Výborná kniha, kterou rozhodně doporučuji všemi deseti. :)

Disease
29.08.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších Kingovek. Vzhledem k absenci stále stejných bubáků jsem si mohl užít stylistickou obratnost autora.

Chmur
27.08.2022 5 z 5

Zelená míle je čtivá a krásná kniha, která působí na lidské emoce a zároveň v sobě obsahuje určitou hloubku. Takové knihy píši jen skuteční mistři pera a King mezi ně bezesporu patří. Navíc se vzácně povedlo, že podle skvělé knihy byl s respektem k předloze natočen skvělý film.

beata-betsy2310
24.08.2022 5 z 5

príbeh ku ktorému sa vždy rada vraciam
Opäť som sa ponorila do smutno krásneho príbehu z pera majstra Kinga - Zelená míľa. Skvelý príbeh, ktorý sa mi nezunoval a aj po rokoch ma vtiahol do deja, opäť som precítila všetku tú bolesť, smútok, nespravodlivosť a bielu mágiu v rukách čierneho muža (John Coffey je moja najobľúbenejšia knižná postava, akú King stvoril). Zelená míľa je skrátka príbeh ku ktorému sa vždy rada vraciam, či už v knižnej, alebo filmovej verzii.

ivzu77
23.08.2022 4 z 5

Nedělám to často, že bych sáhla po knize, když znám filmovou verzi, ale tady mi to pasovalo do ČV 2022 - bod Kniha s předmluvou. A bylo to super, dojemné, odvážné, smutné a velice PLNÉ.....