Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181720/bmid_zelena-mile-7Cu-181720.jpg 5 4017 622

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Knižní klub

The Green Mile , 1996

Panda92
14.04.2017 5 z 5

Mamka mi jako malé říkala: "Neexistujou strašidla, jenom zlí lidi". Mnohokrát se mi to při čtení Zelené míle vybavilo.
Určitě jedna z nejlepších knížek, co jsem četla...

Heisenberg
02.04.2017 5 z 5

Kniha která vás šokuje, rozesměje, ale hlavně, rozbrečí.... Nejlepší kniha co jsem kdy četl, a jedna z nejlepších knih všech dob. Všechny kapitoly jsou fantastické, ale poslední je tak strhující, že se vám tomu nebude chtít uvěřit. Nezapomenutelný příběh plný nezapomenutelných postav - přes obra Johna Coffeyho, dozorce Paula Edgecomba, hnusného Percyho Wetmora, až po roztomilého myšáka pana Cinkala. Kniha, která dala vznik jednomu z nejlepších filmů všech dob. Tleskám panu Stephenu Kingovi. V žebříčku Knihy (a filmy) které vás rozbrečí zaslouženě na 1. místě.

Libunkaa
31.03.2017 5 z 5

Moc se mi líbila kniha i film. Mimořádně dojemný a krásný příběh.

YvLeZa
24.03.2017 5 z 5

Skvělá kniha, která má trochu pomalejší rozjezd, ale konec rozhodně stojí za to. Dojemný příběh o dozorci a černošském obrovi, odsouzený za něco, co nespáchal.

Alizon
10.03.2017 5 z 5

Naprosto genialni knizka. To jakym zpusobem Stephen King lici zivot ve veznici je proste nedostizne. Skvele to vystihl uzivatel Pistalka, ktery Stephena Kinga ohodnotil jako dobreho sociologa. On opravdu bravurne dokaze popsat urcitou dobu, prostredi, charaktery - vy mu to proste verite ze on tam sam byl, ze je skutecne tim vypravecem, ze se to takhle vsechno do posledniho pismenka stalo. Protoze takhle to prece nikdo vymyslet a popsat nemohl. Zelena mile si pravem zaslouzi tak vysoke hodnoceni v zebricku knih. I film (pokud ho jeste nekdo nahodou nevidel) je velice dobry a patri mezi vysoko hodnocene, takze se opravdu povedlo neco vzacneho, kdy je dobre oboji.

GraceC
26.02.2017 5 z 5

Zpočátku mě kniha moc nebavila. Děj byl vleklý a autor vždy něco nakousnul, ale nedokončil a "schoval si to na jindy". Avšak tato kniha má své kouzlo. Pomalu mě začala vtahovat do děje a díky vleklému začátku, který jsem vnímala spíš jako popis postav a míst, jsem si mohla dokonale představit každou scénu. Asi v polovině se vše začalo pomalu rozuzlovat a cítila jsem i lehké napětí. A potom tu byl konec. Ten hrozně nespravedlivý a smutný konec. Musím se přiznat, že posledních padesát stran jsem se nemohla od knihy odtrhnout a přestat brečet. Po dočtení nepřestávám myslet na Paula, Coffeyho a pana Jinglese. Nebo spíš na to, co představovali.
Toto je první Kingova kniha, kterou jsem přečetla, a těším se na další. Líbí se mi, že zde tak otevřeně píše o věcech, které jsou považovány za tabu a veřejně se o nich nemluví. (stáří smrt nejbližších, samota, nepříjemné choroby, brutalita)

mapet85
12.02.2017 5 z 5

Moja v poradí siedma kniha od tohto fenomenálneho autora a musím povedať, že to bola šťastná sedmička. :-) Do rúk sa mi dostalo nové spracovanie, kde je pôvodne 6 samostatných zväzkov v rámci jednej knihy a navyše aj predslov a doslov, ktoré osvetľujú vznik a okolnosti vydania celej knihy. Vyhol som sa teda čakaniu na jednotlivé „knižočky“ a mal som všetko pokope. Stretávame sa tu s partičkou kolegov vo väznici Cold Mountain v bloku E, ktorých úlohou je postarať sa o väzňov odsúdených na trest smrti na Jiskřidle – ako s obľubou nazývajú elektrické kreslo. A tak tu máme dozorcov – Deana, Billa, Kruťasa, Harryho, či nesympatického Percyho, ale najmä súcitného Paula, z pohľadu ktorého je celý tento prapodivný a miestami magický príbeh vyrozprávaný. No a na druhej strane väzňov – Eduarda Delacroixa, Willyho Whartona a Johna Coffeyho, obrovského černocha, ktorí prišli na chvíľu pobudnúť do bloku E. Zabudnúť nemôžem ani na myšiaka pána Cinkala, ktorý je takisto dôležitou postavou. :-)

Zelená míľa, ktorú väčšina ľudí zrejme pozná skôr z filmového spracovania si právom zasluhuje vysoké hodnotenia. Je to emotívna, dychberúca trošku detektívna a napínavá kniha. Žiadna oddychovka. Nejde až tak o hororovú knihu typu Žiarenie, Carrie, či Prekliatie Salemu, ale skôr o existencialistickú. Vydajte sa so Stephenom Kingom a vyprevaďte väzňov, ktorých vám možno nakoniec bude trošku ľúto, na ich poslednej míli a ja vám garantujem, že vás táto kniha chytí za srdce a nepustí ani po dočítaní posledných riadkov.

„... byl jste odsouzen k smrti na elektrickém křesle na základě rozsudku, který vynesla porota vám rovných a vyhlásil soudce zplnomocněný tímto státem. Bože, chraň obyvatele tohto státu. Chcete před vykonáním trestu ještě něco říci?“

whiolet
06.02.2017 4 z 5

Jako první jsem viděla před několika lety film. Musím přiznat, že oproti jiným filmům inspirovaným od S. Kinga je Zelená míle velmi povedená. Se čtením knihy jsem však otálela, vlastně ani nevím proč. Bohužel mě kniha nechytila hned od začátku. Vyprávění mi přišlo zmatené, absolutně mě nebavil pohled Paulieho z přítomnosti, se zklamáním musím konstatovat, že jsem četla lepší knihy od S. Kinga

Mabie
31.01.2017 5 z 5

Nádherná kniha i film. Vracím se k oběma a vždy jsem trochu "otřesená" příběhem i jeho podáním. Jeden z knižních příběhů, který má i ve filmovém zpracování neuvěřitelnou sílu a moc. Vždycky brečím, dojímám se, prostě kniha i film jsou TOP.

čtenářka4
22.01.2017 5 z 5

Nádherná kouzelná dokonalá kniha, tolik lidskosti, laskavosti, smutku, citů a krásných myšlenek. Film vzdal této knize hold, tady není lepší kniha nebo film, oboje se tak nádherně dokonale prolíná do literárně-filmového skvostu.

Pampalini
13.01.2017 5 z 5

Dokonalosť je jednoduchá, postavená na dobrom príbehu, výborných charakteroch, zaujímavom prostredí. Príbeh podaný veľmi civilne a s citom, s veľkou myšlienkou. Zelenou míľou (podobne ako Vykúpením) si pán King získal ďalších čitateľov. Nutné podotknúť, že na tom má veľký podiel aj Tom Hanks a M.C. Duncan.

Krami
06.01.2017 5 z 5

Chtěl jsem pomoct, ale nešlo to. Každou přečtenou stránku jsem chtěl vzít zpátky, ale už bylo pozdě. Nemohl jsem si pomoct.

Larsen
21.12.2016 5 z 5

"Ježíšku, něžnej a dobrej, modli se za mě, za sirotka. Buď mou silou, buď mým přítelem, buď se mnou až do samýho konce. Amen."

cat5
23.11.2016 5 z 5

První kniha, u které jsem plakala... Zážitek k nezaplacení.

Lucissia
02.11.2016 5 z 5

Proč??? Proč se dobrovolně trýzním čtením takové knihy? Copak člověk nemá svých starostí dost???
Kdysi moc dávno jsem viděla tento film, moc dávno a zanechal ve mně hluboký dojem. Nyní se ke mně dostala kniha a najednou vše znovu obživlo, postavy dostaly určitou tvář... Hluboký příběh, nejsem daleko tomu uvěřit, že se to opravdu stalo, nebo možná už tomu dávno věřím...
Až si srdce odpočine, mysl taky, podívám se na film. A možná se budu trýznit dál a podívám se dnes, protože jsem tak zvědavá a chci si ho připomenout. Zabila je jejich vzájemná láska... tak tahle věta mě bude strašit ještě dlouho.
A teď si dám nějakou Lanczovou nebo Steklače, ať si mozek i srdce odpočinou.

Ilca011
25.10.2016 5 z 5

Od Kinga jsem už pár knih četla, ale stejně se navždy budu věrně vracet k mojí první knize od něj, kterou je právě Zelená míle. Tahle kniha mě pohltila do svého příběhu a nechtěla mě pustit. Vyplivla mě až v závěru, a v tom jsem nemohla uvěřit, že už to končí. Hned jsem se vrhla na film, který mě příjemně překvapil, neboť se hodně podobal knize. Opravdu skvělý příběh, ke kterému se budu stále vracet...

laepus
19.10.2016 5 z 5

Úžasné čtení, zajímavá forma psaní v šesti oddělených částech. Líbí se mi taky, že film docela dost věrně ctí předlohu a z obou jde stejná atmosféra. Postava Johna Coffeyho je jedna z nejkrásnějších, s jakou jsem se kdy setkal. Kvituji také nepřehnanost s nadpřirozenými jevy - je na nás, jestli uvěříme tomu lehkému božství, které se tak vyskytuje...

GliderMan
17.10.2016 3 z 5

Kniha je hodně podobná filmu, který jsem viděl již před čtením knihy. To byl trochu problém, protože o moc více v knize není a chyběly mně tedy momenty překvapení. Proto dávám o něco nižší hodnocení. Jinak je to klasický King, hodně popisných částí, méně děje. Na Kinga i poměrně málo fantasy prvků.

Jessybelle
03.10.2016 5 z 5

Skvělá kniha i film, který jsem viděla jako první, a oboje bylo super. Myslím, že není třeba víc komentovat. King je King.

Matty
24.09.2016 4 z 5

Přečtení druhé nehororové knihy Stephena Kinga (po povídkových Čtyřech ročních dobách) mne již nenechává na pochybách, proč je tento autor tak populární. Podáno naprosto banálně: dobře se čte. Přiměřeně dlouhé dialogy a monology prokládá dramatičtějšími situacemi. Postavy nám neodhaluje rovnou, ale postupně dávkovanými informacemi, nechávaje si kus tajemství pro překvapující rozuzlení. Čtenáře dovede neustále držet v napětí. Naznačuje, k čemu dojde (a že to bude něco velkého), aniž by prozrazoval příliš.

Zelená míle, román o stárnutí, smrti a (ne)spravedlnosti, ale také o „přízemnějších“ skutečnostech jako je elektrické křeslo, urinální infekce nebo lidská hloupost, velmi opatrně, bez sentimentu (kterého se nevyvarovala filmová adaptace) pracuje s pojmy „Bůh“ a „zázraky“. Stačilo málo, aby příběh sklouzl k patosu, King ale po celou dobu zůstává nad věcí díky realistickému líčení detailů prostředí a lidské krutosti.

Sevřenosti vyprávění škodí slabší provázání vyprávěného příběhu s příběhem vypravěče. Osud Paula Edgecombea po jeho kariéře dozorce zásadně neobohacuje, co se dělo ve věznici, i když… poslední věta je tak pravdivá, až z toho mrazí.