Zelená léta

Zelená léta https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226892/bmid_zelena-leta-QMA-226892.jpg 4 59 8

Román o neradostném dětství chlapce, který je po smrti rodičů vychováván v bigotní skotské rodině. Zcela odlišné prostředí, přísná protestanská domácnost, chudoba i náboženská nesnášenlivost nechávají chlapce ve zcela nedětské osamělosti. Oporu nalézá v jediném členovi nové rodiny, ve svém dědečkovi, který jako jediný chápe v této dusivé atmosféře dětská přání a s přibývajícími léty i chlapcovu touhu po vzdělání. Pro nadaného Roberta není v této rodině ani pomyšlení na další studium - rodina očekává, že bude co nejdříve vydělávat a samotný hrdina se s tím smíří. Je to právě všemi opomíjený dědeček, který jako poslední čin svého života umožní chlapci jeho touhu splnit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Melantrich

The Green Years

Alma-Nacida
06.02.2022 4 z 5

Očistná, dojemná a přitom nepřeslazená kniha, takové tištěné antidepresivum.

PeterBahn
13.06.2021 4 z 5

Knihu jsem (jako některé další) uzmul v nádražní knihovničce. Po Velké neznáme možná dílko méně napínavé, ale četlo se velmi příjemně. Pěkný vhled do prvních dekád 20. století dělnického, intelektuálního a náboženského Skotska. A podobně jak Velká neznáma končí dílo dobrou a spravedlivou věcí, nicméně nepřeslazeně a s otazníkem, jak budou další dny hrdinů románu plynout. Rád jsem si přečetl a knížku zase poctivě vrátím do nádražní knihovničky Zlín – Střed.

JankoStirbey
16.12.2020 5 z 5

Pocit satisfakcie je pri tejto knihe neskutočný. Príbeh je nesmierne pútavý, občas milý, občas tvrdý, proste ľudský.

niki-chan
03.04.2018 4 z 5

Román, který mě velmi překvapil. Nabízí úžasný příběh o dětství a dospívání malého chlapce v dobovém Skotsku. Vylíčení dobové společnosti, zvyklostí a povah jednotlivých postav stojí za přečtení, stejně jako popis úchvatné krajiny kolem městečka.

haki34
26.09.2017 4 z 5

veľmi pekný príbeh dospievania jedného tvrdohlavého, zároveň citlivého chlapca, túžiaceho po láske a vzdelaní.... príbeh situovaný počiatkom 20. storočia do malého škótskeho mestečka Levenford mimo iné zobrazuje strety a škrípanie vo vzťahoch protestantov a katolíkov. Róbert prichádza do domu svojich prarodičov po smrti matky, a pretože tá sa vydala, rodila a umrela pomerne mladá, jeho starí rodičia sa stávajú jeho "rodičmi" - takto ich totiž v knihe oslovuje...
Zoznámime sa so svojráznym dedkom, taký typický starší žoviálny pán...a babičkou - opäť babička ako z knihy - upätá, veriaca, mravná, držiaca sa svojich zásad, no nakonci knihy v nej objavujeme i veľa citu, láskavosti a dobrého srdca....

dojem z knihy mi trošku kazil archaický preklad Jozefa Šima - slovenské vydanie z roku 1948, trhalo mi to oči i uši :D ale inak veľmi pekná knižka, keby šlaa polhviezda, dám 4,5*

hankapimi
07.11.2016 5 z 5

Úžasně květnatý a výstižný popis míst a událostí kolem r.1900, jako bych tam byla také...Nádherné počteníčko, skládám poklonu paní překladatelce, jak si pohrála s barvitostí našeho krásného českého jazyka ! Bavil mě pradědeček Gow, svérázný, hrdý a chápavý, ke kterému se osamělý Shannon často uchyloval. Moc ráda čtu Croninovy knihy, první byla tuším Hrad mistra kloboučníka, ale to už je drahně let. Také skvělý čtenářský zážitek !!! Cokoliv od A. J. Cronina vřele doporučuji - Netradičně zasloužený plný počet hvězd.

Ivaksa
21.11.2013 5 z 5

Tohle bylo nádherné. Už dlouho jsem si nepoplakala s takovým požitkem. Dojetí, smutek i radost a jedno velké zadostiučinění.
Mimochodem nemohu se nezmínit, jak moc důležitý je překlad. Nebot' knihu, kterou jsem si zapůjčila vydalo nakladatelství Erika a já už po první kapitole jsem byla zklamaná z nepěkného, tuhého přeložení do češtiny . Znova do knihovny, Melantrich-famózní překlad Magdy Hájkové.Tak to bylo zcela jiné kafe a já čas od času porovnávala a nestačila se divit, jak moc, moc na tom záleží.

Ječmínek
30.07.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších Croninových knih. Skotsko, začátek 20. století. Příběh sirotka Roberta, který vyrůstá v docela početné rodině svých prarodičů. Nejvíce se ale sblíží s pradědečkem. Čtivá, lidská, milá kniha, která chytne za srdce, ale to se dá říct o všech Croninových dílech.