Želary

Želary https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5720/bmid_zelary-prB-5720.jpg 4 866 149

Želary jsou ucelený cyklus osmi povídek, který je navzájem propojený jednotlivými hlavními postavami. Poprvé vyšly roku roku 2001 v nakladatelství Paseka a o rok později obdržely Státní cenu za literaturu. Děj jednotlivých povídek popisuje osudy obyvatel fiktivní stejnojmenné zapadlé horské vesnice nacházející se v Beskydech na moravsko-slovenském pomezí a jejich bídu v období první republiky. Většina postav se následně objevuje v pozdějším autorčině opusu (vydaném v Pasece o rok později), v knize Jozova Hanule, která ovšem byla zfilmována pod názvem Želary, čímž byl odstartován zmatek, trvající dodnes. Dokonce i ministerstvo kultury ČR při nedávném autorčině umrtí na svém webu chybně uvedlo, že film Želary je filmovou verzí stejnojmenného románu.... celý text

Sambóši
28.04.2019

Krásné čtení. Už při čtení této knihy jsem se těšil, až si ji přečtu znovu :-) A ty postavy mě přišly tak pravdivé, že mě z toho mrazí.

sikope
23.02.2019 4 z 5

Ze začátku náročné, pletly se mi postavy, ale pak to začalo všechno do sebe tak nějak zapadat a ve finále ve mě kniha zanechala hluboký dojem.

bukyna84
20.01.2019 5 z 5

Nádherné povídky s úžasně vykreslenou atmosférou a přírodou, která se člověku zaryje pod kůži, stejně jako postavy, které se uvnitř světa Květy Legátové pohybují.

Maanna
03.01.2019 5 z 5

Povídky z horské vsi, kde se zastavil čas, jsou pro mě opravdu čtenářský zážitek. Lyrické popisy jsou kombinované s úsečnými dialogy, kde se neplýtvá slovy. Osudy postav se proplétají a jsou nazírané z různých úhlů, přičemž silnější jsou tu charaktery žen. U mužů - tedy až na Vratislava Lipku - je patrná menší plastičnost, ale to u ženských autorek není neobvyklé. Příběhy jsou podány tak, že má člověk pocit, že v Želarech skutečně byl a s těmi lidmi se setkal. Smekám před autorkou.

Atlantis
18.12.2018 4 z 5

Želary jsou povídková kniha, která bere staré vesnické romány typu Kříž u potoka nebo Kalibův zločin a dává jim ponurejší atmosféru a špetku moderní doby. Náznaky, že se děj odehrává v ne příliš dávné minulosti, jsou ale natolik minimální, že by se Želary mohly stát klidně dvě stě let zpátky. Tomu samozřejmě nahrává i fakt, že jde o fiktivní horskou vísku, kde čas prostě plyne jinak.
Palec nahoru za jemné náznaky toho, co vás čeká v příští povídce. Celkově jde o poměrně zajímavě propojenou a lehce zvláštně napsanou knihu.

marlowe
31.10.2018 5 z 5

Paní Legátové jsem se celé roky programově vyhýbal a setkání s ní donekonečna oddaloval – nejspíš proto, že jsem se trochu bál té aureoly, která se kolem ní vytvořila. Tak teď jsem to (díky jistému připostrčení) konečně napravil – a bylo to setkání hodně zvláštní. (Ale rozhodně jsem za něj rád!)

I když jsem se poctivě od samého začátku pokoušel text nějak smysluplně pojmout a vstřebat, byl to neustálý boj, v němž se poraženecké okamžiky, kdy jsem chtěl zaklapnout knížku a jít od toho, střídaly s mnohem častějšími momenty, kdy jsem si říkal: "Je to tak úžasné, že si to musím přečíst ještě jednou, znovu od začátku!"
Jsem člověk systematický, milující řád – a tady najednou nebylo čeho se chytit. Jako když ve stavu beztíže nevíte, kde je nahoře a kde dole.
Postavy, odkudsi se zjevující a znovu mizící, tápání ve vztazích a jménech (jako byste putovali krajinu bez kompasu a mapy), ulpívání a současně stékání po povrchu, kult jisté nahodilosti, syrovost textu, stylistická neučesanost a kostrbatost a zároveň zcela výjimečné jazykové mistrovství a naprosto nevídané a dechberoucí zpodobnění života lidí v horské vesnici…

V příběhu je zmínka o černém vojenském kufru, ve kterém malá Helenka schovává své nejcennější cennosti: "třpytivé oblázky, mušličky, suché žaludy, pitvorné větvičky, barevná pírka, suché listy…" Takhle nějak jsem vnímal text Želar: jako prohrabávání se dětským pokladem, kdy se ruka znovu a znovu noří do té bezedné záplavy drobných a zdánlivě bezcenných věcí… Některé z barevných oblázků se tím přehrabováním zjevují na světle častěji, jiné se jen mihnou, aby vzápětí zapadly…
Paní Legátová klame tělem, když rozvrhla text do osmi povídek; ve skutečnosti se jedná spíše o rozdělení formální, než obsahové, protože pořád je to tatáž hromádka se stejnými větvičkami a kamínky, do které noříte ruku…

Přemýšlím, jestli by kniha byla stravitelnější, kdyby měla tradičnější tvar a byla více učesaná a jestli by určitá "formální" ukázněnost dala lépe vyniknout jednotlivým příběhům – ale na druhu stranu si říkám, že by tím možná byla potlačena ryzí autentičnost vyprávění i jeho palčivost…

Přes všechny výhrady nemohu jinak: 5*.
A Jozova Hanule už zanesena do čtenářského plánu.

julie8723
30.10.2018 5 z 5

Krásná, ale smutná kniha.

surikata246
29.10.2018 5 z 5

Knížka se mi líbila moc a později i film.Skvělé obsazení herců,zažívala jsem s nimi obavy o život, bolest,radost i lásku. Doporučuji.

Kakarinka
24.10.2018 5 z 5

Beletrii nečtu tolik jako knihy naučné (zvláště bestsellery, už jen z toho slova značícího konzum a mainstream se mi otáčí kufr), ale tentokrát jsem udělala výjimku díky své bývalé učitelce (říkali jsme jí víla) českého jazyka. Ta mi totiž knihu darovala jako dárek k maturitě.
První listy byly náročné, vyznat se v postavách a ve stylu psaní, tedy velice květnaté řeči a častému střídání epických a lyrických pasáží. Po pár stránkách jsem si ale zvykla a povídky mě zcela pohltily.
Jsem své učitelce velice vděčná za tento dar, tuto výjimečnou knihu.
PS: doporučuju přečíst prvně Želary a až potom Jozovu Hanuli. Budete se lépe orientovat v postavách.

veamertl
21.09.2018 4 z 5

Jozova Hanule mi asi na srdeční notu zabrnkala víc..Tady je to spíš takový soubor povídek, krásných, to ne že ne! Ale Hanula se mnou zalomcovala natolik, že je těžké to zopakovat:)

Knižní střípky
22.08.2018 4 z 5

Netřeba snad nic dodávati. Želary jsou krásný a dojemný příběh podaný autorkou bez příkras, bez zbytečného patosu.

Candide
08.03.2018

Zbožňuju Jozovu Hanuli, s radostí jsem se proto vrhla na Želary. Bohužel jak kniha, tak třeba divadelní zpracování v Brně mě velmi zklamaly. Po měsíci čtení jsem se dohrabala sotva do půlky, což je u 250stránkové knihy opravdu na pováženou. Oceňuju formu povídky, nepřikrášlenou venkovskou tématiku i jistý naturalismus vyprávění, celé to ale ve finále bylo takové těžkopádné a nezajímavé, až pro mě nestravitelné. Rozhodla jsem se nedočíst a vrátit se ke knize, až budu starší a zkušenější čtenář.

Kriss4
13.02.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem za svůj život přečetla.

Katka2382
06.02.2018 5 z 5

Naprosto úžasná kniha.Řekla bych že ještě lepší než Jozova Hanule.Soubour nádherných a obyčejně lidských příběhů který se na konci spojí v jeden celek.

bookcase
22.01.2018 5 z 5

Výborné, krásnou a poetickou češtinou psané povídky. Někdy hodně syrové, jindy s nádechem něžnosti.

Richisa
18.11.2017 5 z 5

Smutné příběhy z drsného prostředí, kde život nedal nikomu nic zadarmo.

Čtenář se dozvídá o různých postavách z podhorských oblastí napřed od místních "drben". Následně se rozkrývají pohnutky a skutky v jejich vlastním vyprávění. Člověku musí být těch lidí líto. Jediný osud není šťastný, obvykle jim život dopřál jen pár šťastnějších let někdy ani to ne.

Vše je líčeno krásným jazykem a s velkou úctou před všemi těmi lidmi.

Doporučuji.

Jessybelle
11.10.2017 5 z 5

Čteno po Jozově Hanuli. Přišlo mi to těžkopádnější, ale jen než jsem se začetla. Nezbývá než obdivovat syrovost povídek, strohost slov, která i bez přikrášlování dokáží uchopit mé srdce a duši a prožít želarský příběh...

Martin_Eli
16.07.2017 4 z 5

Kniha se může nahlížet ze dvou stran. Jednak má báječnou prokreslenou venkovskou atmosféru, která na člověka přímo dýchá. Jako červená linka se všemi povídkami táhne nevyřčená pravda, že lidé na vesnicích to v této době neměli vůbec lehké. Tato atmosféra a popis dobového venkova je na jedničku a má parametry světové literatury.

Pak je tu rovina druhá, že jde o osm povídek, které jsou sice propojené, ale čtenář se zejména ze začátku ve všech těch postavách ztrácí a vůbec netuší, jaké jsou jejich vzájemné vazby. Celé knize chybí nějaké vyvrcholení, ano, odehrají se tragédie, některé osudy se změní, ale to je vše. Přesně jako v životě, některé postavy postupem času ztratíte z očí a už se nikdy nedozvíte jejich osud, i když by vás zajímal. Asi to patří k životu, ale mě od knihy právě trochu odrazovalo, že jsem se nedozvěděl jak pokračoval osud některých postav dál.

Kdyby dílo nemělo českou autorku, nevím zda bych kvůli zmatkům s hlavními postavami celou knihu dočetl. Ale atmosféře venkova musím dát 100%, ta je skutečně úchvatná.

Caa
08.06.2017 5 z 5

Nádherná venkovská próza, zdánlivě samostatné povídky jsou umně provázané do jednoho celku, který se spojí dohromady až po přečtení. Postavy i události jsou velmi pečlivě a věrohodně vykreslené a má to spád. Líbilo se mi to tak, že jsem si to hned po dočtení přečetla ještě jednou.

Janek
12.05.2017 4 z 5

Dočteno až na druhý pokus, se Želary jsem se docela natrápila.