Ze života hmyzu

Komedie o třech aktech s předehrou a epilogem.
V alegorickém zrcadle hra ukazuje pozemské nešvary, politikaření a války přenesené do světa drobného hmyzu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71312/ze-zivota-hmyzu-x1L-71312.jpg 3.9404
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Orbis

Kniha Ze života hmyzu

andrea7191

Musím říct, že když jsem před lety četla v rámci povinné četby, nelíbila se mi. Nedávno jsem na knihu narazila u babičky v knihovně a s pocitem vyspělosti a jiného chápání jsem jí otevřela, ale pocity z knihy zůstaly stále stejné.

JulianaH.
20.12.2019

TULÁK:
„... viděl jsem širé pole poseté mrtvými,
rozbité lidské maso přimrzlé ve sněhu,
viděl jsem velký štáb a samu Smrt s lampasy,
na prsou plno řádů, s vlajícím chocholem
přehlížet padlé, zda lehli si podle plánu na mapě mrtvých."

[Čteno jako e-kniha.] Je těžké nesouhlasit s hlavní myšlenkou dílka (nebo jak říkají autoři, morality), protože jde spíš o konstatování než o názor: některé z lidských věcí jsou nepěkné, a přece na životě cosi je.
Ačkoli jsme my lidé snobští, mělce krutí, estétští a přelétaví jako Motýli; nebo hmotařští a buržujsky omezení jako Chrobáci; nebo nás papínkovský sentiment vůči rodině nutí být brutální ke všem cizím tak jako Lumka; nebo jsme titěrně domáčtí jako Cvrčci. Ačkoli snaha být nadosobní může ústit v "kolektivní sobectví" Mravenců (Fr. Buriánek) a jejich demagogii, kde nezáleží na jedinci a na životě. A dokonce ačkoli to nejkrásnější a nejlidštější, duch, je pomíjivé jako Jepice.

JEPICE:
„… Co jsme jiného
my, z nejjemnějších látek utkané,
než myšlenky a duše stvoření?
Jsme průsvitné! Jsme bez tíhy a zmaru!
Jsme život sám! Jak jiskry z boží výhně
jsme vytryskly a velebíme –“ (padá mrtva)

Přesto bratři Čapkové vidí hodnotu v životě, jaký prostě je, v práci a v lidství. Opakuji: těžko s tím nesouhlasit. Ale ani tak se dílko nezařadilo mezi moje nejoblíbenější Karlovy práce. Má trefné aforismy a první jednání se mi líbilo, jenže to jaksi není ono. Ovšem něčím se začít musí.

* PARAZIT: „Například já nezabíjím nikoho. Já mám na to příliš měkká kusadla. Chci říci, já mám příliš měkké svědomí.“
* MRAVENCI: „Věda je velká věc. Bude válka.“ – Tulák: „Proč válka?“ – Mravenci: „Protože budeme mít nový válečný stroj.“
* TULÁK: „… pokud člověku lze pomoci, není proč ho soudit!“

terimila
02.11.2019

Dílko je to bezesporu zajímavé a plné dobrých postřehů. Jednotlivé části pěkně gradují. Začátek s motýly je naprosto nesnesitelný, myslela jsem, že mobil s audioknihou zahodím, jak se mi z těch debilních hlásků a debilních keců ježily všecky vlasy. Smát se tomu nedalo, brečet taky ne, jen se stydět za něco tak trapnýho.
Ale vydržela jsem a dobře, že tak. Od chrobáků to začalo být zajímavý. Sobečtí a přitom jakštakš citliví cvrčci (možná sobečtí, aby sami sebe chránili před zoufalstvím a bezmocí světa?), bezohlední, ale přitom milující lumci... Nejsilnější mi přišla "kukla", která v průběhu celé hry vykřikovala, jak už přijde, jak změní svět, jak to bude obrovské. A nakonec... Ta ve mně vyvolala neskutečný soucit, smutek, beznaděj - a skoro nad celým lidstvem. A to, počítám, Čapek chtěl. Mravenci byli už jen taková dobrá tečka.
Bez Motýlů bych dala čtyři hvězdy, ale ti mi tak zhnusili začátek, že musím dát "jen" tři. Čtyřhvězda u Čapka je dílo, které mě ničím vyslovně nes*alo, což se u Hmyzu tak docela říct nedá.

MilanCFC
16.10.2019

Skvělé, vtipné, pravdivé, vlastně i smutné, a znovu skvělé. Část s chrobáky naprosto bezchybná. Ale lze čekat něco jiného, když víte, kdo za tímto dílem stojí?

Lilda
16.06.2019

Tento příběh byl opravdu vtipný. Oceňuji nadčasovost a skvělou znalost hmyzu propojenou s charakterem lidí, což dohromady vytvořilo úžasnou komedii plnou překvapivých zvratů. Doporučuji.

dagmar5477
26.01.2019

Geniální a nadčasové, co víc napsat.

KURACHJO2018
27.12.2018

Tady opět bratři Čapkové ukázali, co v jejich genialitě všechno český lid ztratil. Na velikosti brouka ukázat malost člověka. Naprosto nedostižné a naprosto fascinující pro nás, kdo o blbosti lidského myšlení , vedeného k válkám a nesmyslným zmarům lidskosti už snad jen budeme našim potomkům číst....

Ronnie68
06.11.2018

Satirická komedie, která se rychle čte ...

Audience

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938
Josef Čapek
česká, 1887 - 1945

Kniha Ze života hmyzu je v

Právě čtených3x
dalších seznamech6x