Ze života hmyzu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Komedie o třech aktech s předehrou a epilogem.
V alegorickém zrcadle hra ukazuje pozemské nešvary, politikaření a války přenesené do světa drobného hmyzu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71312/ze-zivota-hmyzu-x1L-71312.jpg 3.9404
Žánr
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Orbis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (33)

Kniha Ze života hmyzu

Přidat komentář
andrea7191
19. února

Musím říct, že když jsem před lety četla v rámci povinné četby, nelíbila se mi. Nedávno jsem na knihu narazila u babičky v knihovně a s pocitem vyspělosti a jiného chápání jsem jí otevřela, ale pocity z knihy zůstaly stále stejné.

JulianaH.
20.12.2019

TULÁK:
„... viděl jsem širé pole poseté mrtvými,
rozbité lidské maso přimrzlé ve sněhu,
viděl jsem velký štáb a samu Smrt s lampasy,
na prsou plno řádů, s vlajícím chocholem
přehlížet padlé, zda lehli si podle plánu na mapě mrtvých."

[Čteno jako e-kniha.] Je těžké nesouhlasit s hlavní myšlenkou dílka (nebo jak říkají autoři, morality), protože jde spíš o konstatování než o názor: některé z lidských věcí jsou nepěkné, a přece na životě cosi je.
Ačkoli jsme my lidé snobští, mělce krutí, estétští a přelétaví jako Motýli; nebo hmotařští a buržujsky omezení jako Chrobáci; nebo nás papínkovský sentiment vůči rodině nutí být brutální ke všem cizím tak jako Lumka; nebo jsme titěrně domáčtí jako Cvrčci. Ačkoli snaha být nadosobní může ústit v "kolektivní sobectví" Mravenců (Fr. Buriánek) a jejich demagogii, kde nezáleží na jedinci a na životě. A dokonce ačkoli to nejkrásnější a nejlidštější, duch, je pomíjivé jako Jepice.

JEPICE:
„… Co jsme jiného
my, z nejjemnějších látek utkané,
než myšlenky a duše stvoření?
Jsme průsvitné! Jsme bez tíhy a zmaru!
Jsme život sám! Jak jiskry z boží výhně
jsme vytryskly a velebíme –“ (padá mrtva)

Přesto bratři Čapkové vidí hodnotu v životě, jaký prostě je, v práci a v lidství. Opakuji: těžko s tím nesouhlasit. Ale ani tak se dílko nezařadilo mezi moje nejoblíbenější Karlovy práce. Má trefné aforismy a první jednání se mi líbilo, jenže to jaksi není ono. Ovšem něčím se začít musí.

* PARAZIT: „Například já nezabíjím nikoho. Já mám na to příliš měkká kusadla. Chci říci, já mám příliš měkké svědomí.“
* MRAVENCI: „Věda je velká věc. Bude válka.“ – Tulák: „Proč válka?“ – Mravenci: „Protože budeme mít nový válečný stroj.“
* TULÁK: „… pokud člověku lze pomoci, není proč ho soudit!“

terimila
02.11.2019

Dílko je to bezesporu zajímavé a plné dobrých postřehů. Jednotlivé části pěkně gradují. Začátek s motýly je naprosto nesnesitelný, myslela jsem, že mobil s audioknihou zahodím, jak se mi z těch debilních hlásků a debilních keců ježily všecky vlasy. Smát se tomu nedalo, brečet taky ne, jen se stydět za něco tak trapnýho.
Ale vydržela jsem a dobře, že tak. Od chrobáků to začalo být zajímavý. Sobečtí a přitom jakštakš citliví cvrčci (možná sobečtí, aby sami sebe chránili před zoufalstvím a bezmocí světa?), bezohlední, ale přitom milující lumci... Nejsilnější mi přišla "kukla", která v průběhu celé hry vykřikovala, jak už přijde, jak změní svět, jak to bude obrovské. A nakonec... Ta ve mně vyvolala neskutečný soucit, smutek, beznaděj - a skoro nad celým lidstvem. A to, počítám, Čapek chtěl. Mravenci byli už jen taková dobrá tečka.
Bez Motýlů bych dala čtyři hvězdy, ale ti mi tak zhnusili začátek, že musím dát "jen" tři. Čtyřhvězda u Čapka je dílo, které mě ničím vyslovně nes*alo, což se u Hmyzu tak docela říct nedá.

MilanCFC
16.10.2019

Skvělé, vtipné, pravdivé, vlastně i smutné, a znovu skvělé. Část s chrobáky naprosto bezchybná. Ale lze čekat něco jiného, když víte, kdo za tímto dílem stojí?

Lilda
16.06.2019

Tento příběh byl opravdu vtipný. Oceňuji nadčasovost a skvělou znalost hmyzu propojenou s charakterem lidí, což dohromady vytvořilo úžasnou komedii plnou překvapivých zvratů. Doporučuji.

dagmar5477
26.01.2019

Geniální a nadčasové, co víc napsat.

KURACHJO2018
27.12.2018

Tady opět bratři Čapkové ukázali, co v jejich genialitě všechno český lid ztratil. Na velikosti brouka ukázat malost člověka. Naprosto nedostižné a naprosto fascinující pro nás, kdo o blbosti lidského myšlení , vedeného k válkám a nesmyslným zmarům lidskosti už snad jen budeme našim potomkům číst....

Ronnie68
06.11.2018

Satirická komedie, která se rychle čte ...

1

Doporučujeme

Audience
Audience
Něžný barbar
Něžný barbar
R.U.R.
R.U.R.
Babička
Babička

Štítky

rozhlasové zpracování divadelní hry

Autoři knihy

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938
Josef Čapek
česká, 1887 - 1945

Kniha Ze života hmyzu je v

Právě čtených3x
Přečtených699x
Čtenářské výzvě48x
Doporučených20x
Knihotéce88x
Chystám se číst86x
Chci si koupit11x
dalších seznamech6x