Ze mě : cesta Blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška

Ze mě : cesta Blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102007/bmid_ze-me-cesta-blazna-a-vnitrni-svet-j-8Hf-102007.jpeg 4 429 78

Autorizované povídání známého herce Jaroslava Duška o narození, životě a smrti. Příběhy protkané přítomností, volné asociace a rozmanitá setkání se Skutečností. Knihu provázejí zdařilé ilustrace Zbyňka Zenkla, zaměstnance chráněné dílny Rolnička v Soběslavi.

alef
02.10.2018 4 z 5

Rozhlédněte se kolem sebe ... co vidíte? ... všechno, co kolem sebe vidíte je pouhá interpretace ... svět vytvořený v souladu s naším poznáním a samozřejmě ... s pomocí „struktury našeho jazyka“.
Výsledek? ... náš osobní život ... náš způsob, jak si ve své mysli tvoříme realitu.

Problém je, že takový způsob nazírání ... dívání se na svět ... je strašně omezený a tak způsobuje spoustu nedorozumění. Proto se nám běžně stává, že si můžeme v mysli vytvořit něco, co vůbec nemusí být pravdivé. Jenže je to prostě způsob jak si, my lidé, "tvoříme svět" ... neumíme to jinak, než s pomocí našich domněnek, vzorců chování, zkušeností z dětství, atp. ... takže bysme měli počítat s tím, že všechno co vidíme, je jen „naše“ ... náš úhel pohledu ... náš svět ...
A právě to ... neděláme :-).

Pokusila jsem se do několika vět shrnout to, co si z téhle útlé knížky odnáším :-), Vlastně nijak zvlášť podobný druh literatury nevyhledávám, jak píše níže schillerter "některá témata jsou pro mě dost vzdálená", a přesto jsem po téhle knížce sáhla, důvod je jen jeden, pana Duška mám ráda :-) ... mám ráda jeho svět a jeho úhel pohledu ... a pak ... tak nějak jsem tušila, že se ty naše způsoby "nazírání reality" v mnoha bodech protínají, doplňují, souzní spolu, a vyhovují si :-) ... tušila jsem, že ten jeho svět je podobně v pohodě jako ten můj :-) ... tušila jsem, že se díváme podobným směrem ... tušila jsem to ... a teď už to vím :-).

Tak to zkuste taky ... nahlédnout a podívat se, třeba taky uvidíte to samé, třeba vás překvapí, jak moc se ty vaše "pohledy" překrývají ... a třeba taky ne :-).

Protože, když si to přiznáme ... pak je jednodušší přijmout do života ty druhé ... je jednodušší "vstoupit do společného prostoru s druhými a užívat si společného rytmu“ :-).

PS: ... a taky napište ... jak se Vám ten "výhled" zamlouvá :-).

E_Lan
28.07.2018 5 z 5

A vlastně se mi tato kniha hrozně moc líbila. Jaroslava Duška jsem bral dříve spíše jako naivně vtipného herce, který je tak nějak mimo. Po přečtení této knihy jsem ale pojal podezření, že by naopak mimo mohlo být více lídi včetně mě. Opravdu neotřelý pohled na svět, hluboce promyšlený a ukazující zcela jiné perspektivy.

Tabby
08.07.2018 4 z 5

Tyhle knihy s podobnou tématikou nečtu a dlouho jsem se jim i vyhýbala.
Avšak kolegyně v práci tuhle knihu velmi chválili a jelikož se mi hodí k čtenářské výzvě, tak jsem si knihu od ní vypůjčila.
A musím říct že je to velmi čtivě napsaná kniha a názory pana Duška jsou velmi zajímavé a pro mě některé i k zamyšlení. :)

zbožňuju_knihy
05.04.2018 4 z 5

Dušek je úžasný, ale raději ho poslouchám než čtu :-).
Když se k tomu přidá i obraz, jsem naprosto u vytržení!

Některé výroky si budu muset někam zapsat, jelikož mi mluví z duše..

rezacka
19.02.2018 5 z 5

Výborná kniha, určitě se k ní znova vrátím....hodně čtivé... Duškovy názory se mnou hodně rezonují.

Vlk.kh
05.01.2018 4 z 5

Přečetl jsem již dvakrát a patrně se k tomu vrátím znovu. Kniha, resp. mnoho postojů, postřehů a názorů, co zde Jarda prezentuje se mi zamlouvá. Zkoušel jsem přečíst i Tvarytmy, ale to jsem nedal, oproti této knize mi to přijde o několik tříd níže.

Metcheque
18.12.2017 4 z 5

Příjemné a zejména inspirativní čtení. Je obdivuhodné, že si autor pamatuje mnohdy i banální příhody ze svého mládí a dětství. Škoda, že ne vždy jde sám autor příkladem a jeho individualismus se stává spíše egoismem.

karolina0346
25.10.2017 2 z 5

Velmi zajímavé myšlenky.
S některými vůbec nesouhlasím, ale bylo to fajn čtení.

Stolda
24.07.2017 5 z 5

A o tom ten život je....
Skvěle napsané, životem ověřené, naprosto férové čtení bez patologických příkras o životě .

majuska88
17.07.2017 4 z 5

Doporučuji, skvělá kniha k zamyšlení nad životem. Ostatně jako celý životní styl pana Duška

zoot
16.07.2017 5 z 5

Tolik zajímavých podnětů na přemýšlení. Dala by se přečíst bleskurychle, ale máte spíš tendenci si jí šetřit. Vřele doporučuju všem

skyscraper
25.03.2017 5 z 5

Skvělá knížka, která se stala mou stálicí a ke které se budu i nadále vracet. Jaroslav Dušek je opravdu moudrý muž, který dokáže s lehkostí a humorem a neskutečným nadhledem odpovědět na palčivé otázky.

lucatr
31.08.2016 5 z 5

První knížka, kterou jsem dočetla, a měla chuť začít ji okamžitě číst znova!

Rostica
28.02.2016 5 z 5

Procitnutí ze sna, který nazýváme životem, bylo alespoň na nějakou chvíli s tímto dílem obrovsky snadné! Nádherné povídání o tom, že svět nepatří lidem, ale že lidi patří světu...

Popik
16.02.2016 5 z 5

Jak Tvarytmy tak Ze Mě, se mi četlo moc hezky a vzal jsem si z nich co jsem potřeboval...

Juici
03.12.2015 5 z 5

.. Nikdo jiný než my sami nám v tom nemůže zabránit ..

Jak já mám toho človíčka ráda! Ze Mě je prostě skvělá! Kdo chce pochopí, kdo nechce nepochopí. Zábavná, inspirativní, naučná a nechybí samozřejmě skvělý pohled na celou věc ohledně témat. K tomu všemu není nic krásnějšího než ilustrace Zbyňka Zenkla!

LejcaS
01.12.2015 5 z 5

Krásná hravá knížka se slůvky jejíž náplň stojí za zamyšlení se nad naším bytím na této překrásné planetě, ukazuje zde že smysl života je někde úplně jinde než jen v honění se za roztodivnými cíli.
A pár citací: ,,Můžeme zemi obývat, jenomže my ji chceme dobývat". ,, Všechno souvisí se vším, všechno je navzájem propojené a každá výchilka proti rovnováze naší planety se nějakým způsobem vrací"

JsmeJedním
26.10.2015 5 z 5

Mám rád Jaroslava Duška, jeho pohled na svět je mi blízký a jeho názory inspirativní, děkuji moc!

rfa
08.10.2015 5 z 5

Pan Dušek mě opětovně velmi mile překvapil svým netradičním, inteligentním a hůmorným pohledem na životní " koloběh ".
Od moudrého člověka vzniklo krásné povídání, které čeká na Vaše objevení.

bzung
03.10.2015 5 z 5

Hodně příjemné počtení. Jarda Dušek je frajer, má svou cestu, řekne co si myslí, a nijak se s tím nemazlí. Krásný příklad, jak by si měl člověk vybudovat svůj duchovní svět šitý na míru, kde není nutno podléhat konkrétní filozofii, ale intuitivně si vzít to, co člověka osloví. Hodně inspirativní. Možná to jen Jarda občas trochu přehání s konspiracemi, když se pustí do delších úvah... ale možná taky ne... :)

úvahy a zamyšlení

Autoři knihy