Zdraví zabíjí

Zdraví zabíjí https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30913/zdravi-zabiji-30913.jpg 5 13 3

Nemoci obvykle považujeme za svoje úhlavní nepřátele. Představují zhoubnou přírodní sílu, která nám může život nejen znepříjemnit, zkrátit, či nás o něj rovnou připravit. To ovšem platí pro jednotlivce, u velkých skupin tomu může být úplně jinak. Odborník na evoluční medicínu Sharon Moalem nám zde čtivě a srozumitelně vysvětluje, proč některé zdravotní stavy, které dnes považujeme za nemoci, byly pro naše předky učiněnou spásou - pomohly jim přežít nejrůznější pohromy a změny životního prostředí. Choroby jako cukrovku, anémii, malárii či rakovinu ukazuje z úhlů, o jejichž existenci neměla dosud většina z nás ani ponětí. Zdraví zabíjí je kniha plná překvapivých a zcela nových pohledů nejen na nemoci a jejich příčiny, ale také na obecný vztah člověka a prostředí, které ho obklopuje.... celý text

Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: , Dokořán

Survival of the Sickest

hu_87
14.02.2021 5 z 5

(SPOILER) "Život je nepřetržitý proces tvoření. Evoluce neskončila, je všude kolem nás a mění nás za pochodu. Za druhé, nic na světě neexistuje odděleně, samo o sobě. My všichni - lidé a zvířata a rostliny a mikrobi a všechno ostatní - se vyvíjíme společně. A za třetí, náš vztah k chorobám je často složitější, než jsme si dříve mysleli."

Autor ve své velmi zajímavé knížce nabízí poněkud odlišný pohled na choroby jako takové.
Co můžeme udělat s myšlenkou, že hemochromatóza kdysi chránila lidi proti moru? Nebo co můžeme udělat s možností, že diabetes vznikl coby adaptace na poslední dobu ledovou? Co vyplývá z poznatku, že malárie mne chce v posteli a rýma mezi lidmi? A co to znamená, že všichni vlastníme genetický kód, který původně patřil virům a který skáče sem a tam?

Nikdy mě třeba nenapadlo, jak úzký vztah má železo (Fe) k našemu imunitnímu systému a jak jej mnozí paraziti a bakterie využívají k prospěchu svému. Nebo že cukrovka je vlastně nemoc, která původně zamezovala vzniku škodlivých ledových krystalků, které by jinak poškozovaly membrány buněk.
První dvě kapitoly jsou věnovány takovým příběhovským stylem právě železu a cukrovce, posléze se karta obrací a autor píše více "všeobecněji", ale je to zajímavá jízda: od vztahu k mikrobech k nám lidem, nebo Asiatům a alkoholu, až po fakt, že porod ve vodě má být údajně mnohem přirozenější metoda nevyžadující přítomnost takového množství analgetik. Je to sice taková tak trochu všehochuť, ale autor píše dost dobře a srozumitelně, takže nic jiného než doporučit nemůžu každému, kdo se někdy zajímal o myšlenku zdraví obecně, nebo člověku, který se zajímá nejen o lidské tělo, ale i o evoluci. A právě o takové to podhoubí evoluce - že mnoho chorob má i své výhody, když to tak blbě napíšu - že vše se neustále vyvíjí. Nakonec i my sami jsme tvořeni skákajícími geny a epigenetické mechanismy jsou tak složité, že jsme v to ani nemohli doufat.

VladimirTetur
16.12.2015 5 z 5

Skvělá kniha! 100%.

m.gena
20.04.2013 5 z 5

Velice zajímavá a čtivá kniha, která opět ukazuje že jsme jen součástí celku a vše má svou příčinu a že pozorování přírody a zkoumání její zákonů je nepostradatelné.Opravdu nápaditý pohled a spolu s dalšími knihami například od E.O.Wilson, R.Dawkins pomáhá k pochopení života na zemi.

Sharon Moalem
kanadská, 1977