Zdivočelý kontinent. Evropa zasažená druhou světovou válkou

Ačkoli válka skončila oficiálně v květnu 1945, trvalo celé desetiletí, než se Evropa opět postavila na nohy. Válka zanechala třicet milionů obětí, rozvrátila ekonomiku a instituce - policii, média, dopravu, místní i národní vlády. Kriminalita se vymkla kontrole a lidé čelili všudypřítomnému hladu. Lowe vykresluje prostřednictvím pestrého výběru konkrétních lokalit obraz chaosu prvního poválečného roku, roku msty na nepřátelích a kolaborantech, znovuoživeného antisemitismu, k němuž paradoxně vedlo osvobození vězňů koncentračních táborů, a dalších monstrózních etnických čistek, které zbavily domovů desítky milionů lidí. Úspěšná kniha, čerpající z primárních zdrojů napříč celým kontinentem, aspiruje na základní příručku k dějinám poválečné Evropy a její opětovné konsolidace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247856/zdivocely-kontinent-evropa-zasazena-247856.jpg 4.952
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Paseka

Savage Continent: Europe in the Aftermath of World War II, 2012

Kniha Zdivočelý kontinent. Evropa zasažená druhou světovou válkou

Yorika

Pro ty kdo už zapomněli.Pro ty kdo zapomínají.Pro ty kdo nepamatují.
Povinná četba pro nás všechny.Bez vyjímky.

MichalTršo

Nejlepší kniha co jsem za poslední léta četl. Doporučuji všem kdo si chtějí udělat realistický obraz o zvěrstvech druhé světové války a ztrátě lidskosti nejen armádních složek. Zařadil bych tuhle knihu jako povinnou četbu do škol.

jezo31

Myslím si, že autor v knihe vystihol dobovú atmosféru a situáciu pomerne vierohodne, navyše za použitia rozsiahlych archívnych materiálov a iných relevantných prameňov.

bulat
30.01.2018

"Poválečná léta jsou jedním z nejvýznamnějších období novodobé historie. Každý, kdo chce skutečně porozumět Evropě v její dnešní podobě, musí nejprve pochopit události, k nimž na kontinentu došlo během tohoto důležitého období.... Nenávist nevyvoláváme tím, že si připomínáme hříchy minulosti, nýbrž tím jak si je připomínáme. Ti, kdo chtějí využít nenávist a nevraživost ke svým vlastním cílům, ukazují jednostranný pohled na historii. Vytrhávají události z kontextu, vinu vidí jen na jedné straně. Pokud chceme koloběh násilí a nenávisti zastavit, musíme si počínat opačně- ukázat, jak zločiny minulosti zapadají do dějinných souvislosti, jak vina nikdy neulpívá pouze na jedné straně, nýbrž na celé řadě aktérů. Musíme se vždy snažit zjistit pravdu a pak tuto pravdu nechat odpočívat v pokoji... "

Osobne si myslím, že autor sa vo svojej knihe onej pravde priblížil hodne blízko. Až sa z toho dakedy može zdvíhať žalúdok. A práve preto je to jedna z kníh, ktorú by ľudia mali čítať- hoc aj za trest. Inak budeme odsúdení onu odpudivú históriu v budúcnosti opakovať.

Balenka
17.01.2018

Nezvyknem čítať faktografické knihy, ale obdobie II. svetovej vojny je pre mňa veľmi zaujímavou tématikou, kniha mala dobré recenzie a preto som po nej siahla. Autor sa v nej venuje udalostiam po II. svetovej vojne. Je až neskutočné, aké podmienky vtedy vo svete panovali a je fakt, že samotnou vojnou sa pre niektorých ľudí utrpenie neskončilo a pokračovalo naďalej. Odporúčam prečítať tým, ktorých problematika II. svetovej vojny zaujíma a chcú sa dozvedieť niečo nové. Záver knihy (konflikty odohrávajúce sa v jednotlivých krajinách) ma už veľmi nebavil.

hanak_v_exilu
06.04.2017

Je to neradostné čtení. Popisuje úplně jinou realitu, než jakou si ji pamatujeme z televizních dokumentů a dobových fotografií. Zatímco v Evropě pochodovali na přehlídkách šťastní a usměvaví spojenečtí vojáci, ty německé čekal strastiplný přesun daleko do vnitrozemí Sovětského svazu a roky zajetí. V době kdy Alfred Eisenstaedt vyfotil svou proslavenou fotku námořníka líbající na oslavu vítězství ženu v bílých šatech, v Polsku a na Ukrajině umírali lidé v etnických čistkách a v Německu hlady a vyčerpáním. Autor má pravdu když tvrdí, že většina zde vypsaných událostí je přímý důsledek druhé světové války a následného zhroucení vlády a morálky. To je ovšem nečiní o nic méně hrůznými.

Toffee
30.12.2016

Vynikající kniha!

Jackjelly
14.02.2016

V mírné parafrázi cituji :"Jaký má smysl zvítězit nad barbary, když je nyní napodobujeme a jsme už jako oni".
Výborná kniha mapující období, o kterém nikdo v Evropě nechce moc slyšet a každý národ si vzpomínku na něj přikrášluje k obrazu svému. Nicméně je to kniha více než alarmující obzvláště v dnešní době, jelikož dává nahlédnout do zběsilosti v srdcích a duších nás, Evropanů, kteří se tak rádi považujeme za tu nejvyspělejší civilizaci. Bohužel díky uprchlické krizi se začínají probouzet temné stránky evropské historie opět k životu.
Barbaři nejsou jen na jih nebo východ od nás, jsou naší součástí a měli bychom udělat vše pro to, abychom je v sobě znovu neprobudili.
Každopádně doporučuji k přečtení, v kombinaci s Gulagem od Anne Applebaum, Krvavými zeměmi Timothy Snydera a Poválečnou Evropou Tony Judta dává více než znepokojivý obraz naší možné a znovu krvavé budoucnosti.