Zdivočelý kontinent. Evropa zasažená druhou světovou válkou

Ačkoli válka skončila oficiálně v květnu 1945, trvalo celé desetiletí, než se Evropa opět postavila na nohy. Válka zanechala třicet milionů obětí, rozvrátila ekonomiku a instituce - policii, média, dopravu, místní i národní vlády. Kriminalita se vymkla kontrole a lidé čelili všudypřítomnému hladu. Lowe vykresluje prostřednictvím pestrého výběru konkrétních lokalit obraz chaosu prvního poválečného roku, roku msty na nepřátelích a kolaborantech, znovuoživeného antisemitismu, k němuž paradoxně vedlo osvobození vězňů koncentračních táborů, a dalších monstrózních etnických čistek, které zbavily domovů desítky milionů lidí. Úspěšná kniha, čerpající z primárních zdrojů napříč celým kontinentem, aspiruje na základní příručku k dějinám poválečné Evropy a její opětovné konsolidace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247856/zdivocely-kontinent-evropa-zasazena-247856.jpg 4.860
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Paseka

Savage Continent: Europe in the Aftermath of World War II, 2012

Kniha Zdivočelý kontinent. Evropa zasažená druhou světovou válkou

Marcela23

Válka neskončila kapitulací Německa. Evropou se dál valí vlna ideologických, nacionalistických a etnických bojů. Národy se snaží vyrovnat s kolaborací zničenou sebeúctou (příběhy dětí Německých vojáků, stříhání hlav žen...). Evropou proudí miliony nuceně nasazených různých národností, osvobozeneckých armád, nuceně vysídlených a hrstka přeživších Židů, která se vesměs dočká mrazivého přijetí. O Evropě poprvé v historii rozhodují světové velmoci a rodí se studená válka. Dopad na země sféry vlivu Sovětského svazu je žalostný. Je to silé, čtivé, fascinující a měla by to být povinná četba.

Jack93

Mrazivě fascinující kniha o málo známých událostech odehrávajících se v poválečné Evropě. Zdivočelý kontinent, pojednávající o naprostém chaosu, etnickém napětí a úpadku morálky, se ve všech ohledech vymyká všem ostatním knihám zabývajícími se situací v Evropě na přelomu druhé světové války a počátku studené války. Při mnoha pasážích jsem se zdráhal věřit tomu, co právě čtu. Hlava mi zkrátka odmítala akceptovat zvěrstva, která na sobě lidé (s)páchali. Tohle by měla být povinná četba!

akamasu

Vynikající kniha.

Yorika
12.09.2019

Pro ty kdo už zapomněli.Pro ty kdo zapomínají.Pro ty kdo nepamatují.
Povinná četba pro nás všechny.Bez vyjímky.

MichalTršo
12.02.2019

Nejlepší kniha co jsem za poslední léta četl. Doporučuji všem kdo si chtějí udělat realistický obraz o zvěrstvech druhé světové války a ztrátě lidskosti nejen armádních složek. Zařadil bych tuhle knihu jako povinnou četbu do škol.

jezo31
23.01.2019

Myslím si, že autor v knihe vystihol dobovú atmosféru a situáciu pomerne vierohodne, navyše za použitia rozsiahlych archívnych materiálov a iných relevantných prameňov.

bulat
30.01.2018

"Poválečná léta jsou jedním z nejvýznamnějších období novodobé historie. Každý, kdo chce skutečně porozumět Evropě v její dnešní podobě, musí nejprve pochopit události, k nimž na kontinentu došlo během tohoto důležitého období.... Nenávist nevyvoláváme tím, že si připomínáme hříchy minulosti, nýbrž tím jak si je připomínáme. Ti, kdo chtějí využít nenávist a nevraživost ke svým vlastním cílům, ukazují jednostranný pohled na historii. Vytrhávají události z kontextu, vinu vidí jen na jedné straně. Pokud chceme koloběh násilí a nenávisti zastavit, musíme si počínat opačně- ukázat, jak zločiny minulosti zapadají do dějinných souvislosti, jak vina nikdy neulpívá pouze na jedné straně, nýbrž na celé řadě aktérů. Musíme se vždy snažit zjistit pravdu a pak tuto pravdu nechat odpočívat v pokoji... "

Osobne si myslím, že autor sa vo svojej knihe onej pravde priblížil hodne blízko. Až sa z toho dakedy môže zdvíhať žalúdok. A práve preto je to jedna z kníh, ktorú by ľudia mali čítať- hoc aj za trest. Inak budeme odsúdení onu odpudivú históriu v budúcnosti opakovať.

Balenka
17.01.2018

Nezvyknem čítať faktografické knihy, ale obdobie II. svetovej vojny je pre mňa veľmi zaujímavou tématikou, kniha mala dobré recenzie a preto som po nej siahla. Autor sa v nej venuje udalostiam po II. svetovej vojne. Je až neskutočné, aké podmienky vtedy vo svete panovali a je fakt, že samotnou vojnou sa pre niektorých ľudí utrpenie neskončilo a pokračovalo naďalej. Odporúčam prečítať tým, ktorých problematika II. svetovej vojny zaujíma a chcú sa dozvedieť niečo nové. Záver knihy (konflikty odohrávajúce sa v jednotlivých krajinách) ma už veľmi nebavil.

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva