Zdivočelé Sudety

Zdivočelé Sudety https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386993/bmid_zdivocele-sudety-rwv-386993.jpg 3 20 3

Nový pohled na dramatický rok 1938. Bohatě ilustrovaná kniha založená na mnohaletém archivním i terénním výzkumu přináší objevný popis bouřlivého roku 1938. Velké události se v ní prolínají s rozborem činnosti jednotek Stráže obrany státu v exponovaných pohraničních oblastech západních Čech. Autor se ovšem nově dívá i na související poválečné dozvuky: působení německých záškodnických organizací, útěk banderovců přes západní Čechy či transfer německého obyvatelstva. Tato přelomová práce by neměla chybět v knihovně žádného zájemce o dramatické období, během něhož se před 80 lety rozhodovalo o dalším vývoji naší země i celé Evropy.... celý text

Nočnípták
18.03.2020 3 z 5

Moc zajímavá kniha. Spousta fotografického materiálu, starých map a archivních dokumentů.
Myslela jsem, že zde bude trochu víc i o jižnější části Sudet, kde to víc znám a je mi ten kraj bližší, ale i tak jsem spokojená. Pan Jenčík opravdu zpracoval veliké množství materiálu, který se týká krušné doby našeho státu. Některé vojenské pojmy a údaje pro mne byly dost vzdálené a nezáživné, ale jinak to bylo moc zajímavé čtení.

alhl
17.07.2019 4 z 5

Přiznám se, že i já čekala trochu víc či trochu něco jiného, ale i tak mě kniha velmi zaujala. Je z ní patrné ohromné zaujetí autora pro téma a oblast (zaměřeno na západní, jihozápadní Čechy), přetlak informací, o které se toužil podělit, což úplně chápu. :-) I když některé vojenské podrobnosti byly pro mě španělskou vesnicí, vše mi vynahradila bohatá obrazová příloha, řada dobových dokumentů, válečná a poválečná svědectví, komentáře a hodnocení několika dobových osobností. Utvrdilo mě to v názoru, že kdybychom válčili, dopadlo by to opravdu hodně špatně. Tehdejším čsl. představitelům vůbec nezávidím, neexistovalo správné rozhodnutí, museli vybrat mezi špatným a horším. Zajímalo by mě, zda tušili, že z historického hlediska budou v budoucnu odsuzováni v každém případě. Co mě tedy neustále dostává, je síla německé propagandy a britské i francouzské přesvědčení, že zachránili mír v Evropě (z toho je Hitler a spol. definitivně vyvedli až o pár měsíců později).

francouz
05.05.2019 4 z 5

Musím říci, že jsem čekal možná trošku víc od této knížky. Na druhou stranu je zde spousta velmi pěkné fotodokumentace a to jak nové, tak zejména té dobové.
očekával jsem více příěhů, kterých muselo být opravdu spousta, navíc lidí, kteří spolu žili dlouhá léta pospolu najednou byli zarytí nepřátelé.
Také jsem očekával, že zde najdu více o pocitech lidí, kteří museli opustit své domovy a museli se stěhovat někam do vnitrozemí.
Já sám pocházím ze Sudet a i když je po válce více jak 70 let tak stejně vidíte, že je zde spousta lidí, kteří stále nenašli ten správný vztah ke svojí nové domovině. Jsou to naplaveniny, a někteří bohužel v tom pejorativním významu tohoto slova.
Ale každá podobná knížka Vám ukáže jak to bylo v roce, který je stále jako černý stín na v našich dějinách. Ano asi budu souhlasit s autorem, že bránit se, bychom se sice mohli, ale určitě by to znamenalo naprosté zdecimování našeho národa. na druhou stranu bychom bojovali a mohli se podobně jako Poláci dmout pýchou, jako Ti hrdinové z Westerplatte.