Zchlaďte hlavy!

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Skeptický ekolog o globálním oteplování. První kniha dánského statistika Bjørna Lomborga nás provádí po problematice globálního oteplování úplně jinak než ostatní práce. Lomborg není "klimatický skeptik" v tom smyslu, že by odmítal převládající názory na oteplování v důsledku lidské aktivity. Nezpochybňuje ani to, že globální oteplování bude mít ve svém souhrnu nakonec pro lidi, životní prostředí i ekonomiku negativní následky. Velkou skepsi však projevuje vůči všeobecně navrhovaným způsobům řešení v čele s Kjótským protokolem. Ukazuje, že objektivně doložitelným škodám oteplování lze snadno zabránit cílenými, rychlými a především relativně levnými zásahy. Tyto praktické kroky by přitom již za krátkou dobu pomohly nepoměrně více lidem a přinesly by světu daleko větší prospěch než nesmyslně drahé omezování emisí skleníkových plynů, které navíc stejně ničemu nepomůže. (Dokořán)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/86205/zchladte-hlavy-86205.gif 3.710
Žánr:
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Dokořán
Orig. název:

Cool It. The Sceptical Environmentalist (2007)

Počet stran:360
Jazyk vydání:český
Překlad:Petr Holčák
Autor obálky:Jindřich Hoch
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7363-188-8
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Zchlaďte hlavy!

Přidat komentář
TheRaven
07.11.2016

Lomborg ve své knize v zásadě netvrdí nic moc kontroverzního. V první řadě se snaží upozornit na to, že některým fenoménům rozumíme prozatím tak málo, že je zcela iracionální vynakládat gigantické sumy peněz na něco, co dost možná nebude mít vůbec žádný, nebo jen minimální užitek. Druhou stranou téže mince je, že globální změna klimatu (ať už je na ní podíl člověka jakýkoli) není jediným problémem lidstva a s vynaložením poměrně nízkých finančních prostředků můžeme zachránit mnohem víc životů, než neuváženým a předraženým snižováním emisí oxidu uhličitého. Celá kniha se tedy nese v duchu, jak na globální změnu klimatu nahlížet z hlediska ekonomiky i charakteru technologického vývoje, což je velmi osvěžující. Proč se spoléhat na řešení problému shora (zákazy a omezování brzdící ekonomický růst), když řešení nejspíše přijde samo či s naší lehkou pomocí zdola (vývojem čistějších a levnějších technologií). Výtku, že Lomborg uvádí zavádějící argumenty, neposoudím. Z pár kontrolovaných zdrojů jsem na žádný dezinterpretovaný nenarazil, problém byl spíš v tom, že některé věci se od vydání knihy zase trosku pozměnily a autorovy závěry tak pozbyly platnosti „přirozenou cestou.“ Ovšem to, že si pro své argumenty šikovně vybírá to, co se mu hodí, to už je jiná věc, ale zásadní problém s tím nemám. Knihu je totiž třeba číst kriticky (především některá přirovnání jsou opravdu docela přitažená za vlasy), potom vám totiž přinese spoustu zajímavých informací a velmi chytře vyvrátí mnoho mýtů spojených s globální změnou klimatu (navíc je pěkné sledovat, jak pracovat se statistikou takovým způsobem, aby vždy potvrdila, co je zrovna potřeba). Jediné, co mi trochu lezlo na nervy, bylo neustálé opakování některých příkladů a závěrů (asi aby si to i ten nejpomalejší čtenář opravdu zapamatoval).

Lucije
10.02.2013

Hodnocení je stejné jako u Skeptického ekologa:

Některé problémy životního prostředí pěkně osvětlil a uvedl na pravou míru.
Avšak poté, co jsem si našla články, ze kterých vycházel, tak jsem se přesvědčila, že také šikovně dokáže mystifikovat a uvádět zavádějící argumenty. Sice autor má v určité problematice přehled a rozumí jí, avšak vytrvale strká čumes do věcí, kterým nerozumí a dělá chytrého. "Ševče, drže se svého kopyta!"(10.02.2013)


Štítky

globální oteplování životní prostředí podnebí, klima skepticismus

Autor a jeho další knihy

Bjørn Lomborg
dánská, 1965

Kniha Zchlaďte hlavy! je:

v Přečtených12x
v Knihotéce4x
v Chystám se číst4x
v Chci si koupit1x