Zbraně vlivu

Zbraně vlivu je dnes již téměř klasickou knihou o přesvědčování a manipulaci (nebo taky o vyhovění a persuasi). Autor v knize přináší odpověď na otázku, proč říkáme "Ano", i když nesouhlasíme. Nejcitovanější sociální psycholog současnosti Robert Cialdini se více jak třicet pět let věnuje výzkumu vyjednávání, přesvědčování a problematice vyhovění. V rámci svého výzkumu se nechával inkognito najímat jako podomní obchodník, dealer drogistického zboží, prodejce automobilů nebo pracovník PR agentury. Absolvoval školení obchodních firem, kurzy prodejních dovedností, analyzoval postupy nejúspěšnějších prodejců. Výsledkem jeho neobvyklého úsilí je dokonalá pomůcka pro každého, kdo chce mít svůj život, ať již profesní či soukromý, pevně ve svých rukou. Kniha je určena všem těm, kteří odmítají být manipulováni, kteří chtějí porozumět tomu, v čem tkví síla přesvědčovacích taktik a hodlají se aktivně bránit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/133723/zbrane-vlivu-133723.jpg 4.4107
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno · Jan Melvil

Influence: The Psychology of Persuasion · 2009

Kniha Zbraně vlivu

hu_87

Myslím, že celkem oddechové a zajímavé čtení. Rozhodně nečtěte, pokud chytáte deprese z toho, jaké jsou lidi ovce :-)

Neo1tex

To, co je zde popsáno na 336 stranách, by šlo při zachování relevance a informační hodnoty bez nejmeních problémů sdělit na pěti stranách A4. Vážně, bez přehánění. Tahle kniha je obrovská hromada balastu a sem tam informace. Navíc se nic převratného, co by vás zásadně překvapilo, nedozvíte.

Lily101

Poprvé jsem měla takový ten pocit: "No tak, zrychli, ať se můžeš věnovat jiným, třeba i zajímavějším, knihám." Kniha je popsána ne příliš odborně, takže se místy hezky čte, ale na druhou stranu to není četba na pár dní. Líbily se mi vědecké studie, které byly v knize řádně uvedené, obsah mě obohatil, protože jsem doposud žádnou knihu s touto tématikou nečetla, avšak i přesto se nedomnívám, že by jednotlivé "nástroje" byly již vymizelé či zastaralé. Bohužel je třeba mít se na pozoru a mám dojem, že "instrumenty" jsou tak silné a mají skrz vědecké výzkumy natolik prokázaný vliv na lidské rozhodování, až si možná jinými způsoby (Dnes máme internet, kam se společnost z hlediska technologického vývoje posune za 20 let?), ale "nátlak" bude asi stejný či na podobné bázi nastíněné v knize. Současně mi připadalo zajímavé si osvětlit pozadí známých kauz či triků právě z hlediska psychologie, sociologie a dalších disciplín.

Je to ovšem americká kniha plná amerických příběhů (což jí k tíži úplně není) a bohužel i nesrovnalostí stylu několik odstavců tvrdím něco, následně však chaoticky změním (názorným příkladem může být nastínění řešení v situaci, kdy zaznamenáme příznaky mrtvice po hudebním koncertě v parku-kdy řešení mi přišlo jako popření napsaného dříve v dané kapitole (konkrétně jde o stranu 133-134 a kapitolu 4: Sociální vliv) a (naštěstí v klidu a teple s hlavou nad střechou) mě napadl lepší způsob řešení při zachování poznatků z výzkumů a celkově textu výše uvedené kapitoly. Dále se autor místy dost opakuje a u dvou částí textu nedokázal souvisle propojit své myšlenky, takže bych obsah výzkumu popsán o pár stránek dále podruhé (jednou v kapitole 3: Příslib a stálost a podruhé, kdy to bylo do očí bijící nejspíš ve stejné kapitole (- zpětně nedokáži dohledat).

francouz

Trvalo mě dlouho než jsem se do knihy pořádně začetl. Ze začátku se mě zdála trošku rozvláčná, ale když jsem našel ten správný okamžik, a přečetl si o tom následně, jak jsem vlastně naivně naletěl, pak to dostalo ty správné grády.
Ano jsou to toiž opravdu zbraně, a ty jsou na nás používaný neustále. Bohužel většina z nás se nechá zmasírovat a vláčet podle toho co vidí a slyší na první dobrou.
Některé věci je pravda, že jsou již malinko překonané, ale bylo to hlavně o nahlédnutí do našich nekognitiních stránek soudů.
Ano všem nám to jde přece nejlépe na někom jiném, my přece víme naprosto přesně jak by měli žít jiní, ale sami....
Když Vás ještě správně zmasírují reklamy, naši výborní a všeho znalí politici, pak mají na úspěch přece zaděláno, protože většina z nás jsou ovce, a ty jdou se zpěvem na porážku.
Takže přes slabší rozběh, to dostalo ten správný šmrnc, a kniha mě obohatila a ujistila, v tom co vidíme dnes na každém kroku.

Paulika
31.10.2017

Kniha (v mem pripade nezkracena audiokniha) na me pusobila ponekud vycpele a prekvapilo me, ze byla vydana az v tomto stoleti. Pokud by kniha vysla v USA nekdy v 70. -80. letech 20. stoleti (u nas po prevratu v 90.letech, kdy bylo mozne jeste lidi opit rohlikem), byla by to urcite bomba; ale ted v dobe Internetu, elektronickych prodeju a nakupu mi prisla uz dost archaicka. Ocekaval jsem nejake sofistivanejsi a hlavne novejsi zpusoby zneuziti (klap a cvak) lidskych slabosti napr. pomoci Internetu, phishing atd. I popisovane vyzkumy a ankety pochazely z obdobi 70. let minuleho stoleti a popis prodeje prodejcu, kdy dnes uz vetsina prodeju hracek, elektroniky i aut je jiz provozovana pres Internet, mi prisla i komicka. Nehlede na to, ze tu mame plno srovanacu cen zbozi, pojisteni a jinych sluzeb (Heureka, Srovanator,..). Kniha me nijak neobohatila, mel jsem uz pocit, ze jsem to uz cetl nekde jinde v jinych knihach a pusobila na me jako rozvlacny kompilat. Navic kniha se zaklada na prilisne kauzalite, tzn. kdy korelace nejakych jevu implikuje kauzalitu, coz muze byt vicesecna zbran a spatna interpretace (viz. Daniel Kahneman, Pomale a rychle mysleni). Mozna jsem udelal tu chybu, ze jsem se nechal zlakat marketingem a koupil tuto knihu ;-) Priste dam uz vetsi pozor. Nastesti jsem ji koupil ve sleve :-)))

Michaleus
07.07.2017

Táto kniha zmení váš život.

Na veľa vecí sa budete pozerať s iného uhla pohľadu a hlavne sa naučíte rozpoznávať, čo je obyčajná slušnosť a čo je dopredu premyslené manipulovanie. Autor píše pútavým štýlom, ktorý vás nenechá knihu nedočítať a uvádza v nej plno príkladov zo života a experimentov, ktoré dokazujú jeho tvrdenia. Super je, že autor sa nehrá na neomylného a dokonalého človeka, ale priznáva si: Áno, v tejto situácii som sa zachoval zle, toto som mohol urobiť lepšie, takto lepšie som to mohol povedať,...

Rozhodne odporúčam. Pre mňa prázdninová kniha č. 1

VladimirTetur
22.06.2016

Tohle je naprosta pecka! Takhle by se mela psat naucna literatura. Informace v knize ma hodnotu (pripadove studie, reference, odkazy zdroje), ma dobrou formu (cte se dobre, je vhodne strukturovana), obsahuje best-practices (uzitecne postrehy a objasnujici historky z praxe).

V dnesni zazmrdovane dobe je tohle povinna cetba. Kdyby tohle cetl a POCHOPIL prumerny volic nasich parlamentnich stran a divak TV H@vna (notabene divak celeho naseho komercniho TV portfolia, vcetne komercni a povinne dotovane vymyvarny mozku CT), cetli bychom dnes v ucebnicich o uplynulych 25 letech jako o prekonenanem obdobi temna.

_Michelle_
02.06.2016

Rozhodně zajímavá, poučná a čtivá kniha zaměřená na prodejní triky a přirozené, leč bohužel většinou ne příliš výhodné reakce téměř každého z nás. Vřele doporučuji, avšak pro úplnost dodávám, že jsem trochu postrádala aktuálnější příklady s potenciálem čtenáře ještě více obohatit, jelikož "obor manipulace" se nepochybně nesmírně rychle vyvíjí.