Zbožný tanec

Zbožný tanec https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3245/bmid_zbozny-tanec-yKD-3245.jpg 4 26 5

Román patří k několika málo knihám německé literatury, které otevřeně hovoří o homosexuální lásce, k níž se sám autor hlásil. Vypráví příběh mladého Andrease Magnuse, který pochází z dobré rodiny, s jejímž stereotypem se však nesnáší jeho touha stát se umělcem. Proto odchází do Berlína, kde proniká do života bohémy, kabaretů a homosexuálních podniků a zároveň se pokouší propůjčit nadějím a cílům své generace umělecké ztvárnění. Kniha Klause Manna, jež vyšla poprvé roku 1925, zároveň líčí milostný vztah mezi dvěma muži.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Der fromme Tanz , 1926

hromes
13.08.2023 4 z 5

Zajímavý debut devatenáctiletého začínajícího spisovatele, který to po celý život neměl na literárním poli lehké. Zbožný tanec nemá žádné velké poselství (jako třeba později Mefisto), ale to od takto mladého autora ani nelze čekat Klaus Mann to sám přiznává v předmluvě. Román je příběhem o hledání sebe sama a prvních zkušenostech s nemilosrdným bohémským světem 20. let.

Kabuky
30.05.2022

Kvalitní publikace.

dameo
10.10.2019 2 z 5

Na knize je vidět, jak se svět změnil od roku 1925. Je obtížné se myšlenkově přiblížit mladému homosexuálu s uměleckými ambicemi, kterému chybí doma uznání, a proto odchází z domu žít na okraji společnosti. Ale ani tam není neudělá comingout, protože ta doba něco takového neznala. Místo toho se vyznává z "lásky k tělu". Kniha nemá spád ani pointu, je to jen taková řeka pocitů.

Sklerosa
28.10.2018 4 z 5

Některé pasáže z knihy jsem měla potřebu si předčítat nahlas, stejně jako báseň. Mannův jazyk je krásný a "čisťoučký bílý lajničky" mi z hlavy už asi nikdo nevymaže. Román působí místy trochu naivně, ale autor knihu napsal, když mu ještě nebylo ani dvacet let (stejně jako Andreasovi) a jeho pohled na svět je tedy pohledem sotva dospělého mladíka.

greatbear
09.08.2018 1 z 5

Nudaaaa

homosexualita láska umělci německá literatura Berlín bohémský život gayové

Klaus Mann
německá, 1906 - 1949