Zbav nás od zlého

Zbav nás od zlého

Zima 1288. Kancléř Artemidoros de Broca zdržuje volbu papeže. Oddíl mužů v černém unáší děti se zvláštními schopnostmi. Nepohodlní kardinálové umírají. Otec Aba, farář z vesnice Cantimpré, pátrá po svém osmiletém synovi. V Římě hledá Benedikt Gui nezvěstného mladíka z papežovy administrativy. Ačkoli se ti dva neznají, jsou na stopě téže aféry. Podaří se jim zhatit plány mocných, kteří propadli cynismu a velikášství? V poutavém středověkém thrilleru ožívají osoby z úspěšného Sardouova románu A odpusť nám naše viny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27181/zbav-nas-od-zleho-hYM-27181.jpg 4.230

Délivrez-nous du Mal (2008)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:

jxr

skvěle napsaný historický román - vlastně by se dalo říct " historický román s detektivní zápletkou...kniha je čtivá, napínavá, podbarvená historickými skutečnostmi, čtenář sleduje několik dějových linek, za mě super.... jsem rád za to, jak autor knihu ukončil...

Lector
30.10.2017

Velmi rád si čas od času přečtu nějaký historický román. Tato literatura, pokud je dobře zpracována, čtenáře pobaví i poučí zároveň. Nepochybuji, že i Sardouvy ambice směřují touto cestou. První jeho román, který jsem četl před více než dvěma lety, to naznačoval také. Byl jsem zvědavý, kam se autor posunul za šest let, které oddělují vydání obou knih v originále. „A odpusť nám naše viny“ mne totiž příliš neuchvátily.
Výsledek? Mám pocit, že autor se nikam neposunul, či spíše udělal krok zpět. I tento příběh se tváří jako historický román, ale řekl bych, že jím je ještě méně než „Viny“. Zápletka je na první pohled velmi atraktivní a zakládá příslib zajímavého, napínavého a tajemného čtení. I tady lze nalézt velkou „podobnost“ s Ecem, konkrétně s jeho „Jménem růže“, jež až okatě vyčnívá v závěrečném požáru kláštera, který sám osobě připomíná ten Ecův. Bohužel i tady však případné srovnání pokulhává, a to především vlivem hloubky zpracování.
Třinácté století patří dle mého soudu myšlenkově k jednomu z nejzajímavějších. Zatímco Eco dokázal postihnout hloubku tehdejšího duchovního zápasu, Sardou tak nějak plave jenom po povrchu. Spokojí se s nástinem tehdejších herezí a stručných popisem dobového kontextu v intencích dějepisu pro základní školy, nic víc.
I tento příběh se zčásti odehrává v Okcitánii, v té době kypící herezí a pozoruhodnými myšlenkami, což mimochodem dalo vzniknout inkvizici jako instituci. Namísto, aby autor sáhl do této díže plné kvasu, uchýlil se k poměrně lacinému tématu a „trikům“ a zasadil ho do dějového rámce, který sluší spíše literatuře typu fantasy. Věčná škoda. Právě to autorovi „zazlívám“ nejvíce. Příliš mnoho mysticismu.
Na druhou stranu, Sardou napsal svoji knihu pro širší okruh čtenářů. Ecovo Jméno růže mnohé z nich odrazuje právě svoji hloubkou a filozofickým přesahem.
Kdo s nechutí odložil Eca, mohl by sáhnout po Sarduovi. Myslím, že ho to bude více bavit.

Combat
23.01.2011

První kniha, co jsem od tohoto autora četl a rozhodně nezklamala. Jedná se o výborný historický román, který nelze než doporučit.

maserka

Kdo má rád knihy tohoto žánru, vřele doporučuji, děj poutavý od samého začátku do konce.

lisa

Jakmile jsem zahlédla volné pokračování románu A odpusť nám naše viny, moc jsem se zaradovala. Ani tento román mě nezklamal. Přečetla jsem ho o svátcích za jediný den a všem, kdo tyto romány má rád, vřele doporučuji. Napětí vás neopustí od začátku do konce, všechny linie, kterých se román drží, jsou skvělé, že vám nevadí, že se vracíte v ději k někomu jinému. Moc mě kniha potěšila.

Romain Sardou

Romain Sardou