Zázračný úklid: Pořádek jednou provždy

Zázračný úklid: Pořádek jednou provždy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437731/bmid_zazracny-uklid-poradek-jednou-provz-BUS-437731.png 4 903 284

Poznejte originální umění, díky němuž se spolehlivě zbavíte nepořádku a náležitě si uspořádáte věci. Tato přesvědčivá knížka se právem stala ohromným bestsellerem po celém světě a vyšvihla se na první místo žebříčku New York Times. Proměňte svůj domov pomocí autorčiny inspirativní metody v trvale uklizené prostředí: klíčem je vypořádat se s domácností ve správném pořadí, ponechat si jen to, co opravdu milujete, a udělat vše rychle. Změníte tak svůj život – získáte větší sebejistotu, budete úspěšnější a možná i konečně zatočíte s přebytečnými kily. A především načerpáte energii k tomu, abyste žili podle svých představ.... celý text

Literatura naučná , Dům a byt , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Pragma

The Life-Changing Magic of Tidying , 2011

Mrs.Depp
05.11.2019 4 z 5

I přesto, že některé myšlenky knihy byly mírně řečeno "zvláštní" kniha se četla dobře a našla jsem v ní i několik praktických tipů, které mohou člověku pomoci zorganizovat si svou domácnost.

Lily101
31.10.2019 3 z 5

Zajímavá kniha, která ve mně zanechala smíšené pocity. Na jednu stranu některé tipy byly podnětné (á la rozložte si všechny věci určité kategorie na podlahu, postel,... v jedné místnosti a začněte třídit), ale hodně rad jsem již znala (např. pár týdnů před četbou mě také podobné tipy napadly či už jsem je někde zaslechla), místy se myšlenky hodně opakovaly, párkrát mě kniha uvedla do stavu zamyšlení (poděkování věcem-že by jiná forma projevu vděčnosti /á la zákon přitažlivosti/, knihovnička ve skříni /praktické, ale...chudák knížky/) a trošku mě vyděsila posedlost úklidem autorky již od dětství, což se avšak snažím v hodnocení příliš nezohlednit a navíc nejsem dostatečně erudovaná v oblasti psychologie (obor nestuduji, ani v něm nepracuji), tak do nějakých hlubších analýz zabíhat nebudu.

Zatím jsem teorie Marie Kondo do praxe nepřevedla, částečně i zásluhou toho, že jsem knížku měla půjčenou z knihovny, čekala jsem na ni přes rok a přes svou popularitu se kniha půjčuje jen na pár dní.

Resumé: Je to fajn knížka,pár poznatků z ní zkusím v brzké době převést do praktické podoby (úklidem), ale asi se mi více líbila kniha "Zbavte se nepořádku s feng-šuej" od Karen Kingston.

fionka36
31.10.2019 5 z 5

Neuvěřitelně jednoduchý návod na trvalý pořádek. A ta doporučení (krabice od bot), levné a pro všechny dostupné. Koupila jsem si ji a nelituji

ivana02
05.10.2019 5 z 5

Pořádek se snažím udržovat, knihu jsem koupila před pár lety synovi. No, co si budeme povídat, dodnes jí neotevřel. Podle Marie Kondo už několik let skládám oblečení, kupodivu mi to vydrželo a občas se na nějaké video podívám na YT. Má i pořady na Netflixu.
Když mi došly knížky z knihovny, sáhla jsem po této a dám si ji i do Čtenářské výzvy na DK. Kniha byla perfektní! Dala mi víc, než jsem očekávala, a protože jsem měla dovolenou, pustila jsem se do velkého vyřazování věcí i oblečení. Pokud se necítíte v daném oblečení dobře, pryč s ním! Vzala jsem si to k srdci a udělala ve skříni vítr. Když jsem asi druhý den skříň otevřela, jenom jsem zalapala po dechu, jak se mi styl oblečení "vykrystalizoval". Najednou tam mám věcí, která mám ráda a vše v jednom stylu. Mám toho méně, lépe a rychleji se mi tak vybírá, co si vzít na sebe. Jsem nadšená a budu v tom pokračovat, vždyť za chvíli vytáhnu z úkrytů podzimní a zimní oblečení. Už teď se těším :-)

Verrrunka
01.10.2019 1 z 5

Jako fakt by mě zajímalo, jak se může tohle stát bestsellerem. Když pominu ty pošahané myšlenky, tak v celé knize se tolikrát opakovaly ty samé věty, že by snad stačilo deset stránek a bylo by řečeno to samé.
SPOILER :-D
Ponožky nedávejte do klubíčka, protože pak nemůžou odpočívat, oblečení ve skříních pravidelně hlaďte a povídejte si s ním, aby se cítilo dobře.

Co to proboha bylo???

Verousek
30.09.2019

Musím říci, že vůbec netuším, jak knihu hodnotit. Přečetla jsem jednu třetinu, víc jsem nezvládla. Myslím, že spíše než rádce týkající se úklidu je kniha deníčkem jedné obsese. Marie Kondo by se měla trochu zklidnit, na chvíli přestat číst knihy a časopisy o úklidu a zamyslet se nad úplně jinými otázkami než je úklid samý. Důležité otázky tady jsou: Proč musím tolik uklízet? Nebylo by lepší přestat hromadit (v případě Marie Kondo čti nakupovat) a začít s věcmi zacházet lépe? Co ekologická stopa, kterou po sobě zanechávám neustálým vyhazováním ne jednoho, ale kupy pytlů odpadu? Když už vyhazuji, co takhle třídit? Co dát pro mě nepotřebné věci lidem, kteří je potřebují? Odpovědí na všechno je podle všeho podle Marie Kondo vyhazov. Nepotřebuješ to - vyhoď to, nenosíš to - vyhoď to. Nevyhodíš to ty - vyhodím ti to já. Až si říkám, zda je tohle normální? Tohle zkratkovité jednání mi celou dobu čtení zvyšovalo tlak. Čekala jsem od knihy rozumné rady, jak se vypořádat s úklidem tak, abych se z toho nezbláznila, čekala jsem efektivní rady, nicméně v podobě této knihy jsem dostala pouze chaos vytvořený neustálým opakováním stejných frází a vyhazováním pytlů s odpadem. Kniha se mi opravdu nečetla dobře, protože neobsahuje žádnou pořádnou myšlenku, kterou bych se mohla inspirovat. V zájmu úklidu (nejen) hlavy bych doporučovala tuhle knihu zavázat do pytle s odpadem a vyhodit - Marie Kondo by mě za to jistě pochválila.

Indilwen
29.09.2019 5 z 5

Chápu, že se mírně "esoterický" styl, s jakým Marie knihu napsala, nemusí setkat s pochopením mnohých lidí. Přesto bych ji naordinovala všem povinně, základní myšlenky a praktické (ač radikální) rady jsou prostě skvělé a... osvobozující :-)

Nikol@
19.09.2019 5 z 5

Myslela jsem si, že mě kniha nezaujme, že mě nebude bavit, ale nakonec jsem ji nemohla dát z ruky. Úžasná kniha. Rozhodně se k ní ještě vrátím a přečtu znovu. Motivovala mě k úklidu úplně neuvěřitelným způsobem.

Laughtubbe
16.09.2019 4 z 5

Pro začátek bych chtěla říct, že mi Marie Kondo vlezla do podvědomí dlouho předtím než jsem se ke knize samotné odhodlala. Její techniky skládání oblečení se u mě osobně dost osvědčili. Když jsem na knihu natrefila, tak jsem odložila právě rozečtenou knihu s myšlenkou - jen nakouknu a pak se vrátím ke knize. Jak myslíte ,že to dopadlo? Já, jakožto pomalý čtenář jsem díky informacím a inspiracím, co na mě z knihy proudili, dočetla knihu v rekordním čase - ( pár hodin večer a ráno jsem dočítala , takže jen pár hodin).
----
Neříkám ,že vše v knize je užitečné. Není třeba držet se striktně všeho co je psáno. Hlavní myšlenka je ale úžasná. Nemohu jinak než Vám knihu doporučit. Jediné, co jsem dělala úplně po svém, byla moje sbírka knih. Podle M.Kondo bych měla téměř všechny knihy vyhodit. Musíte uznat, že to není možné. Avšak knihy jsem protřídila a asi 50 kusů z 500 šlo pryč. Ale i tak si ji přečtěte, když Vám to nepomůže udělat doma útulno a uklizeno dle jejích rad, tak aspoň Vás to motivuje a začnete uklízet, asi jako já :)

elotriel
02.09.2019 4 z 5

Zajímavá kniha a fakt vymakaný systém úklidu:).

efka.saf
30.08.2019 3 z 5

Tak já vlastně nevím... Knížka mi měsíc ležela na nočním stolku a já jí měsíc ve volných chvílích listovala a pročítala ji.

Už je to nějaký pátek, co jsem se matně seznámila s úklidem skříně metodou KonMarie a nadchl mě tak, že jsem se opravdu těšila, až ho budu moct využít. Když konečně nastala chvíle a já mohla zabydlovat novou velkou skříň se šuplíky, využila jsem tento systém u většiny běžného oblečení. Např. autorčin systém při skládání triček mi přišel téměř geniální. To ale neznamená, že skládám origami z každého páru ponožek, to fakt ne. Tím ale má chvála vesměs končí. Ano, chce-li mít člověk uklizeno, musí mít zredukované věci doma a každá věc musí mít své místo, ale autorka by vlastně neustále vše jen vyhazovala do popelnice (fakt ekologický přístup). Co ale absolutně nezkousnu, je systém při "úklidu knihovny". Dáma promine, ale člověk, který rád čte a knih si váží, by se k nim nikdy nemohl chovat podle tohoto návodu. A vyhazovat fotky? Ne, ne a ne!

Za mě tedy kniha v lecčems inspirativní, některé pasáže mi přišly spíš úsměvné a některé mě rozpalovaly do běla. Kdybych si knihu koupila a neměla ji půjčenou z knihovny, byla by to snad první kniha, u které bych dodržela autorčin postup při debordelizaci knihovny - pár stránek vytrhám a zbytku dám rituálně pápá!

BarboraZ
29.08.2019 2 z 5

Čekala jsem něco víc. Užitečné pro mě bylo jen pár zmíněných rad v tom balastu. Nelíbí se mi, že autorka nabízí jako jediné řešení zbavení se svých věcí vyhozenim do kontejneru, nepotřebné věci jdou přece prodat nebo darovat potřebným! Povídat si se svými věcmi mi přijde dost ujeté. Nicméně mě kniha inspirovala k udržování většího pořádku doma.

Kashi
27.08.2019 2 z 5

Kniha nabízí praktické tipy, jak dát svou domácnost do pořádku a uklidit jednou provždy.
Systém, který autorka vymyslela velmi oceňuji a považuji za promyšlený. Nicméně jako formu sdělení tohoto systému upřednostňuji později vydaný seriál od autorky Tidying up with Marie Kondo (doporučuji!). Rady autorky jsem začala pravidelně aplikovat až po shlédnutí tohoto seriálu. Myslím, že je to kvůli větší názornosti, jak systém aplikovat a také kvůli emocím, které mi v knize chybí.
Kniha mě bavila, ale nedočetla jsem.

gumkacik
24.08.2019 5 z 5

Pokud jsou pro vás rady Marie Kondo samozřejmostí (jak se často v komentářích opakuje), tak vám upřímně gratuluji. Já, jako věčný chaotik, jsem opakovala donekonečna přesně ty chyby, na které Marie Kondo upozorňuje - uklízela jsem zásadně po místnostech, nikdy po kategoriích. Nechávala jsem si vnutit oblečení po rodině a po kamarádkách (vždyť je to přece škoda vyhodit) a nikdy jsem ho nenosila. Věci, které jsem dostala jako dárek, jsem nevyhodila, přestože mi roky ležely na dně skříně. Mám to v genech. Naše rodina syslí kde co. Hromadíme, přeskládáváme sem a tam, zásadně nevyhazujeme. Proto mi i pasáže, kdy se Marie Kondo tak trochu podivně a teatrálně loučí s věcmi, přišly celkem inspirativní. Kniha mi celkově přišla vtipná a dodala mi energii vrhnout se do úklidu a převrátit svůj dosavadní přístup vzhůru nohama. Mimochodem kritika, že se nejedná o úklid ve smyslu leštění oken, mi příjde zcestná. Kniha jde přece přímo k jádru problematiky uklízení - jak uklidit takovým způsobem, aby se dal pořádek snadno a trvale udržet. Pozn.: videa, kde Marie Kondo ukazuje, jak skládá oblečení, se dají najít na youtube.

hanka33
20.08.2019 2 z 5

Moc fajn tipy, jak se zbavit přebytečných věcí aj., akorát se mi dle nich nějak nedaří řídit. Myslím, že by se kniha dala shrnout do rozhodně menšího počtu stran.

zelva.marketa
06.08.2019 4 z 5

Skvělé nápady. Ještě mít tu sílu vše dodržet.????

Elčokča
26.07.2019 4 z 5

Nevěřím, že když si pořádně uklidím, změní se mi život nebo zhubnu... Každopádně mi ale kniha pomohla razantně probrat šatník, přestat lpět na různých drobných předmětech a kupovat každou věc do zásoby.
Svislé skladování je sice fajn nápad, ale v klasické skříni těžko realizovatelný - k tomu bych potřebovala komody nebo jiné šuplíky.
A ještě drobná poznámka na závěr - pokud bydlíte s manželem a dvěma dětmi, pořádek jednou provždy mít nebudete, i kdybyste se na hlavu stavěli :-D

martineden
24.07.2019 3 z 5

Tak ráda bych se zbavila věcí, ale neumím to. Proto čtu Marii Kondo

AngelA1
22.07.2019 3 z 5

Paní Marie Kondo je opravdu uklízením posedlá, až tak trochu nemocná. Její kniha by se dala shrnout do jednoho popsaného listu velikosti A4 písma Times New Roman 11, většinu knihy totiž opakuje stále to samé. Jsem ráda, že jsem si ji nekoupila, jen půjčila, protože peníze bych za to utrácet nechtěla. Přesto některé rady byly užitečné a budu se jimi řídit při úklidu domu.

marketa536
20.07.2019 2 z 5

Kniha je spíše o vyhazování a třídění, uspořádání si věcí než o úklidu jako takovém. Čekala jsem více.