Zázračný úklid - pořádek jednou provždy

Zázračný úklid - pořádek jednou provždy https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257806/bmid_zazracny-uklid-poradek-jednou-provz-Ama-257806.png 4 903 284

Poznejte originální umění, díky němuž se spolehlivě zbavíte nepořádku a náležitě si uspořádáte věci. Tato přesvědčivá knížka se právem stala ohromným bestsellerem po celém světě a vyšvihla se na první místo žebříčku New York Times. Proměňte svůj domov pomocí autorčiny inspirativní metody v trvale uklizené prostředí: klíčem je vypořádat se s domácností ve správném pořadí, ponechat si jen to, co opravdu milujete, a udělat vše rychle. Změníte tak svůj život – získáte větší sebejistotu, budete úspěšnější a možná i konečně zatočíte s přebytečnými kily. A především načerpáte energii k tomu, abyste žili podle svých představ.... celý text

Literatura naučná Dům a byt Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Knižní klub

The Life-Changing Magic of Tidying , 2011

Lenkakolar
24.04.2022 4 z 5

Podobná knize Zit s radosti. Kazdy si prijde na sve a verim, ze úklid pro nekoho muze byt příjemnou zábavou a “ocistnym” rituálem :)

MRyznar
18.04.2022 1 z 5

Uklízecí metoda KonMari, kterou autorka představuje, vypadá tak, že každá věc, kterou vlastníte, vám musí projít rukama. Vy se na základě pocitů, jestli vám daná věc dělá radost, rozhodnete, zda si ji necháte (později všem věcem přiřadíte konkrétní místo), nebo ji VYHODÍTE.

R.I.P. EKOLOGIE

Nejdřív jsem si myslela, že je vyhazování myšleno jen obrazně. Věci dáte bokem a pak je prodáte na bazaru, nebo třeba swapnete (whatever jen ne skládka), ale bohužel. Při větě “Nemohla se dočkat, až se bude v její čtvrti odvážet odpad” jsem ztratila poslední naděje. Autorka vybízí k radikálnímu zbavování se věcí, i těch které jsou úplně nové a funkční. (A když je náhodou později potřebujete, tak si koupíte zase nové.) Tenhle přístup mě neskutečně naštval a na celou knihu vrhnul špatné světlo.

Marie Kondo si zakládá na pořádku. Já si troufám říct, že je jím svým způsobem posedlá, jinak by ji například nenapadlo vytrhat z knihy zajímavé listy a zbytek vyhodit, a to jen proto aby ušetřila místo v polici. Ale jinak na třídění věcí nevidím nic špatného. Naopak. Některé její metody rovnání věcí se mi líbily. Sama jsem si zkusila složit trička podle jejího návodu a zdá se to být praktické. Zavítala jsem i na její instagramový profil, kde jsem našla zajímavé tipy a rady, a celkově na mě její profil působil dobře. Ale tahle knížka je ZA MĚ fakt špatná. Kromě té (ne)ekologie mi vadilo třeba i nekonečné omílání určitých frází a myšlenek a klišé tipu: Poslala jsem na svůj starý mobil sms, abych se s ním rozloučila a on pak skutečně odešel (nešel zapnout), takže jsem ho mohla s klidným srdcem vyhodit. Hmm.. Milé, ale prostě tomu nevěřím.

Proti autorce a jejímu rovnání a třídění věcí nic nemám. Proti téhle knížce a bezhlavému vyhazování věcí mám naprosto všechno.

Lucie131313
04.04.2022 5 z 5

Četla jsem cca před čtyřmi roky. Od té doby jsem "v procesu", pozvolna jsem doslova uklidila celý svůj Život. Jedno opravdu souvisí s druhým, a když pohnete jedním, změní se druhé.... Metody paní Marie Kondo jsem si osvojila, líbí se mi skladování a skládání oblečení, celkové uspořádání má jasný řád. Opravdu mohu říci, že úklid a organizace na nás mají nedozírný dopad, je na nás, jestli pozitivní, nebo negativní. ;-)

Romanka89
29.03.2022 4 z 5

Za mě hodně užitečná kniha. U dcery oblečení na hranu mám, má komodu s šuplíkama a je to vážně nejlepší. V naší klasické šatní skříni s policemi je to bohužel na ty komínky, které, že jsou naprosto nepraktické, člověk tak nějak ví už dávno :D. S tím oblečením do toho asi půjdu (vyházet co mi nepřináší radost), co se týče ale knih, nikdy! :D Určitě kniha plná zajímavých myšlenek, které by vás v souvislosti s uklízením nenapadli.

RHorse
03.03.2022 2 z 5

Knihu jsem si moc přála, ale upřímně, jsem od knížky čekala trochu něco jiného. Konkrétně spíše, jak se dokopat k dennímu úklidu. Ale myšlenku "dělá mi to radost" jsem přebrala a opravdu se dle toho dá hodně věcí zbavit. Jen nejsem zastáncem vyhazování, to mi dělá velké těžkosti, takže ty věci putují dál. A také si myslím, že je kniha zbytečně dlouhá v tom smyslu, že se tam vlastně opakuje pořád jedno a to samé. Čekala jsem třeba, že tam bude i více o uspořádání věcí. Takže zase tolik mě to neuchvátilo, jak některé.

Dandulka
30.12.2021 1 z 5

Tohle "dílo" mě zrovna moc nenadchlo, čekala jsem něco jiného. I to se někdy stává. Na druhou stranu je až s podivem, čím vším se mohou dnes lidé živit.

drakamena
22.11.2021 3 z 5

Několik velmi dobrých postřehů a nápadů, nejsem si ovšem jistá, jestli je metoda KonMari zrovna můj šálek čaje. Rozhodně se ale budu přinejmenším některými radami v budoucnu řídit.

martinka.cz1
20.11.2021 4 z 5

Marii Kondo mám ráda a tato knížka mi pomohla k utřídění věcí v domácnosti. Považuji se za minimalistu, ale vždy najdu doma něco, co už nevyužíváme a mohu poslat dál.

Marie Kondo v knížce předává skvělé praktické rady k úklidu, třídění věcí a zaměření se na to, co je pro nás v životě důležité.

huhuhu
17.11.2021 4 z 5

Se dvěma hlavními myšlenkami přístupu Marie Kondo k uklízení nelze nesouhlasit: zbavit se věcí, které nám nedělají radost, a všem ostatním určit jejich místo. Jednoduché a vcelku motivující. Stejně tak souhlasím s myšlenkou, že když si člověk udělá pořádek ve svých věcech, pomůže mu to udělat si pořádek i v jiných oblastech jeho života.

Nicméně nic se nemá přehánět, např. vyndavání věcí z kabelky, kterou si (se stejnými věcmi) druhý den opět vezmu do práce, mi přijde zbytečné (navíc riskuji, že něco zapomenu). A tipy jako zdravení domu nebo mluvení s věcmi jsou nejspíš trochu kulturně podmíněné, Japoncům je něco takového snad bližší.

"Uklízení je způsob, jak si udělat inventuru, která ukáže, na čem nám doopravdy záleží."

"Nejlepší způsob, jak přijít na to, co skutečně potřebujeme, je zbavit se toho, co nepotřebujeme."

"Přestavte si, jaké by to bylo, mít knihovnu plnou svazků, které opravdu milujete."

ropyzz
09.11.2021 5 z 5

Ještě poznatky z knihy dostat do manželky a bude se nám hned žít lépe.

domihruzkova
14.10.2021 4 z 5

Mě osobně přišla více praktická kniha Žít s radostí - ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu, ale i tady se našly praktické rady. Sice s některými částmi nesouhlasím, ale některé mi naopak velmi pomohly. Myslím, že každý tam pro sebe najde něco, co se při úklidu a organizaci domácnosti bude hodit.

van0502
11.10.2021 5 z 5

skvělé praktické rady, uklízela jsem byt přesně podle navrženého pořadí a šlo to dobře. Zbavila jsem se u všech kategorií nejméně třetinu věcí a teď konečně vidím jasně co všechno mám, co chci přečíst ..

Kalper
08.10.2021 4 z 5

První část knihy, která se věnuje konceptu KonMari po praktické stránce, mě nadchla a inspirovala k tomu probrat a přeorganizovat obsah mé skříně a dalších úložných prostor. A opravdu musím uznat, že má skříň je teď vzdušnější a pořádek se v ní udržuje mnohem snáze. Druhá část knihy, která se zabývá spíše filozofií na pozadí toho všeho, mi nepřišla přínosná, ale to už celkový pozitivní dopad knihy nezměnilo.

Niu
28.09.2021 5 z 5

Dobrý nápad, tahle knížečka :o) Ze začátku mi to přišlo hodně přitažené za vlasy, ale když si člověk uvědomí, že toho tolik nepotřebuje ke spokojenosti, tak prokoukne. Stejně jako jeho byt či dům. Někdy to přeroste přes hlavu a zahltí vás to jak fyzicky, tak psychicky. Mi se myšlenka minimalismu líbí, takže mě to motivuje. Všem přeji najít tu svoji správnou cestu, jak se oprostit. Jen možná mi tam chyběl nějaký kompromis - věci se dají darovat, dát na charitu apod.

Maevie
08.09.2021 3 z 5

Dnes, kdy je hromadění statků problémem prakticky všech vyspělých společností, musí kniha alespoň trochu zasáhnout každého. Ať už si nakupováním mírníme stres nebo máme problém cokoli vyhodit, v každé domácnosti se najdou šuplíky, které by se daly protřídit. Strategie Marie Kondo je poměrně razantní, nejspíše ale účinná. V čem s ní ale nemohu souhlasit, je vyhazování obrovského množství věcí na skládku, aniž bychom se pokusili pro ně najít jiné využití, nebo je darovali.

bigbabe
06.07.2021 2 z 5

Přemýšlím, jak ohodnotit, protože první polovina knihy mě nadchla a pohltila, ale pak už to začalo upadat a některé rady či názory mě už tolik netáhli.

DanaKa81
17.06.2021 3 z 5

Já s Marií Kondo docela souhlasím, občas je to zábava uklidit a vyházet některé věci, které se už dlouhou dobu nepoužívají…jen já to dělám průběžně, takový úklidový maraton bych nezvládla

Little.deer
19.05.2021 3 z 5

Mě se teda víc líbí seriál s ní na Netflixu Velký úklid, ale knihu mi půjčila před lety kolegyně tak jsem se do toho dala. Nakonec jsem zůstala tak nějak víc u knížky než u úklidu, ale nevadí. Uklízet s myšlenkou, že si mám nechat jen to, co mi přináší radost, mi přijde fajn, i když se mi zdá, že to tak nějak vychází z logiky věci :-)

kattyska
17.05.2021 3 z 5

Tak já nevím. Autorka si myslí, že nepořádek je jen přemíra věcí. Myslím, že to moc není použitelné pro rodiny s malými dětmi. Těžko se budu svého ročního syna ptát, zda mu ta hračka nebo tepláky činí radost. Ale jak neztratit motivaci k uklízení, když mi po desáté vyházel skříňku s hrnci, nebo rozmazal ožužlaný rohlík o gauč, to mi neporadila. Nicméně pokud je někdo opravdu sběratel zbytečností, nemusí to být špatná kniha na začátek. Ačkoliv konec mě dost odradil. Dávám 3 hvězdičky za metodu a postup...

lucie.8
16.05.2021 4 z 5

Základní myšlenka se mi moc líbila: vybírat si, co si necháme a ne, co vyhodit. A nechávat si jen ty věci, které nám přináší radost. Musím říct, že i jako zapřisáhlý nepřítel zbytečností v domácnosti, jsem si z knihy něco vzala.
Bohužel tam byly i dvě věci, které nikdy nehodlám přenést přes srdce: vytrhávání stran z knížek (fuj! to se prostě nedělá) a vyhazování všeho rovnou do smetí (jsem raději, když z mých nechtěných věcí má užitek někdo další).

Japonsko japonská literatura domácnost úklid rady, tipy, nápady minimalismus

Marie Kondo
japonská, 1985