Zázračný Josef

Zázračný Josef https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/620/bmid_zazracny-josef-LxU-620.jpg 4 107 22

Dvacetiletá Kaarina Lauraeusová, mírně unuděná, a přece ve zlaté klícce své zajištěné existence spokojená dcerka z dobré helsinské rodiny, se jednoho jarního dne setká s nepříliš movitým studentem psychologie Josefem Huttunenem, a její život nabere nečekaný spád. Díky svému novému známému totiž pozná, že na světě nejsou jen kavárny a jejich prostoduché osazenstvo, rychlé vozy a poslední výkřiky módy. Pozná, že žít se dá jinak, zajímavěji a lépe, a to i bez balíku peněz na rodinném kontě. Není proto divu, že k mladému muži, který jí svou bezelstností a upřímností otevřel nové obzory, brzy pocítí lásku – opravdový cit, jenž se zcela vymyká krátokodechým flirtům, odehrávajícím se vždy podle očekávatelného scénáře... Jistě, zápletka jak vystřižená z červené knihovny. Ale v rukou skvělého vypravěče, jímž Mika Waltari bezesporu byl, se romantický příběh o nalezení štěstí stává čímsi víc než veselou poctou nenáročné literatuře. Waltari psal svoje dílko s laskavým pochopením pro pravidla žánru, pro duši své hrdinky i pro životní touhy, které jsou stejné dnes jako před sedmdesáti lety, kdy tato skromná, a přece půvabná novela poprvé vyšla.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ihmeellinen Joosef , 1938

Marianna496
10.09.2022 1 z 5

Bože taký skvelý spisovateľ a taký biedny román .Úplne neuveriteľné postavy a ich konanie vymykajúce sa reálnemu životu...keby som pána Waltariho nemala rada a nepáčili sa mi jeho ostatné knihy ktoré som čítala tak nedám ani tú jednu hviezdičku...

Bakana
21.01.2022 3 z 5

První půlka knihy mě bavila a vypadala nadějně. Ale pak to začalo být na můj vkus příliš romantické a předvídatelné.

julika
13.01.2021

Velmi rozporuplné dílko, které dělí čtenáře na dva tábory - nadšení x zklamání. Mě osobně překvapil popis všedního života dvacetileté dívky, která má vše a cítí, že je na světě úplně zbytečně. Na jednu stranu mi přišla Kaarin možná víc pošetilá než by bylo zapotřebí, ale ten vnitřní svět...Ten by tomu věku odpovídal. Kdo zná Waltariho pohádky, tak i tady pocítí, že musí číst mezi řádky.
Milé, pozitivní čtení pro dobrou pohodu. :-)

"Dítě, dítě," řekl. "Věřte mi. Neberte všechno tak vážně. Musíte se naučit,že život je jedno radostné dobrodružství. Nesmíme se trápit tím, co bude zítra."

meluzena
09.06.2019 4 z 5

Příběh jako vystřižený z červené knihovny, který v podání mistra není červenou knihovnou – sám se totiž nebere vážně a v tom je jeho krása.
Hlavní hrdinka (prachatá nóbl slečinka) ten příběh vypráví smrtelně vážně asi jako když Oldřich Kaiser kdysi předváděl pubertální „Kaiserovku“. Autor červenou knihovnu vlídně paroduje a bere si na mušku tzv. lepší lidi (přičemž využívá svůj skvělý pozorovací talent a vypravěčský um). Činí tak jemně, laskavě a s lehkým humorem. Možná až tak jemně, že méně vnímavý čtenář si toho ani nevšimne a vidí v tom plitké čtivo. Občasné lehce shazující vtipné vsuvky text příjemně osvěžují.
Suma sumárum: Příjemné pozitivní čtení, které vřele doporučuji.
---
„Na to být umělcem mi chybí nadání, dělat něco praktického, to věru nemusím – ostatně, řekněte mi, ale poctivě, znáte nějakého člověka, který by dělal něco praktického, něco, co by ho uživilo, když nemusí?“
---
„Otec je v podstatě plachý, nepraktický člověk. Pokud vím, rodiče ho přinutili studovat práva, což muselo být pro otce utrpení. A pak musel otec zachránit finanční situaci rodu sňatkem. Oženil se tedy, obrazně řečeno, s pekárnou otce mé matky a udělal z matky dámu.“

gleti
28.05.2019

Mistr se nezapře. Ani když se pustí do tématu červené knihovny, nevzejde z toho tuctová záležitost.
Mám pocit, že Waltari trochu přehnal plochost a povrchnost Kaariny a jejich známých, snad aby o to víc vynikl Josefův vtip a zvídavost.

Stolda
20.03.2018 3 z 5

Jako dárek k svátku, to bylo příjemné překvapení, Waltari, to je moje krevní skupina.
Ale za mě- četl jsem hodnotnější knihy od pana Waltariho. Proto nehodnotím , ale chápu, každé dílo se nepovede.

Shardlake
23.07.2017 3 z 5

Příběh mladé dívky z velmi bohaté rodiny, která má vše na co si ukáže a která zjistí, že peníze nejsou to nejdůležitější v životě a pro život a že se dá žít i s málem.

MOu598
26.04.2017 2 z 5

Četla jsem v červnu 2009. Podle mých poznámek:
Těšila jsem se na Waltariho. O to větší zklamání.
V ich formě vyprávění 20-ti leté dívky o asi půl roce jejího života, kdy nejprve znuděná bohatstvím a životem bez zážitků se seznámí se studentem psychologie. Ten jí ukáže jiný sět. Ona se do něj zamiluje, ačkoliv je chudý, ZAČÍNÁ PODIKAT (VYKLÁDÁ OSUD POVĚRČIVÝM LIDEM) A BUDE BOHATÝ.
Děj nic moc, ale napsané hrozně. Takhle nemůže snad mluvit a myslet dvacetiletá díka. Uhozené věty. Nebo je to tím, že jde o dobu asi před 70 lety?
Nelíbilo se mi. Má to být možná zábavné, ale je to spíš trapné.

ivca001
12.01.2017 2 z 5

Evidentně se to většině zde líbí, mě to bohužel vůbec nenadchlo. Když jsme přečetla Sinuheta, veděla jsem že si musím od Waltariho přečíst něco dalšího. Bohužel Josef je úplně z jiného soudku. Hlavní hrdinka je mi krajně nesympatická a Josef nakonec taky. Když jsem dočetla do poloviny a pořád se vlastně nic nestalo, začala jsem přeskakovat odstavce a nakonec celé kapitoly, abych si přečetla závěr, který byl ale stejně plochý a o romantice se nedá mluvit ani z dálky. Je jasné, že je to příběh skoro 80 let nazpátek a byli přecijen umírněnější, ale přesto nuda... Bohužel. Tohle je druhá kniha za celý můj život, kterou jsem nedočetla, proto bohužel jen 2*

EmmaEmma
21.09.2016 4 z 5

Lehké prázdninové čtení vonící láskou, pohodou.... Takový trošku jiný Saturnin.... Ale stejně bezvadně šílený od začátku do konce.

Devil-Ivet
17.07.2016 5 z 5

Zázračný Josef je úžasná kniha. Bavila mě od začátku do konce a ráda se k ní budu vracet. Z čehož vyplívá, že tuto knihu mohu jen doporučit :)

zuzana4291
01.05.2016 4 z 5

Podle začátku jsem si myslela že to bude nudná kniha rozmazlené holky, ale nakonec mě příběh pohltil a velmi dobře se mi kniha četla....velmi dobrá oddechovka

ZuzaChichi
16.06.2015 5 z 5

Báječná knížka s lehkým romantickým nádechem.

mimidra
24.04.2015 4 z 5

Velmi dobře napsaný příběh. Ze začátku mi sice trvalo, než jsem se začetla, ale jakmile se hlavní hrdinka dostala na Laurilu, začala jsem se skvěle bavit, místy od srdce zasmála. Doporučuji.

martina9959
13.03.2015 4 z 5

Příjemná a pohodová literatura - byla jsem příjemně překvapena, původně jsem od knihy moc nečekala, ale potěšila mne.

kilometr
03.03.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.Bylo to takový příjemný čtení,kde každá stránka pohladí a dokud nemáte přečteno,tak knihu neodložíte.Kniha měsíce Únor 2015.95%.

mehilainen
23.01.2015 4 z 5

Pořád se nemůžu vzpamatovat z toho, že Waltari napsal vlastně romantickou komedii :)).

magnolia
04.06.2013 2 z 5

No, mě kniha nesedla, moc mi připomínala černobílé filmy pro pamětníky...

playada
23.03.2013 5 z 5

Pro mne je to parafrázovaný překlad Nového zákona. Také jsem měla tu čest ( vždy je to bomba zážitek ) potkat ve svém životě Takového člověka, jako je Josef, a ovlivnilo mne to velmi velice :-). Střetnutí s Takovou osobností je vzácné a odzbrojující.

Petruše90
30.01.2013 5 z 5

Knížka do pohody :) Takové to pěkné téma jak se rozmazlená bohatá holka může zamilovat do obyčejného, ale inteligentního kluka. Stojí za přečtení :)

přátelství finská literatura

Mika Waltari