Závojnatky
Jiří Benjamín Mayer
Román popisuje život kluka z dětského domova, který měl vlastně velké štěstí – dostal se do pěstounské rodiny, kde se naučil lásce. Pravda, zpočátku Ferda miluje víc zvířata a realita je pro něj stále noční můrou. Schovává se ve vlastním světě příběhů, kde může být někým jiným, klidně i dívkou. Rád se doma převléká do šatiček, ovšem operací si jistý není. Ve škole kvůli své jinakosti zažívá šikanu. Pak se ale objeví o pár let starší Jakub. Jejich kamarádství se postupně proměňuje v křehký, avšak hluboký partnerský vztah, který přečká mnohé karamboly, včetně Ferdových experimentů s opačným pohlavím. Závojnatky můžeme číst jako intimní zpověď i milostný román, s nadhledem i humorem podaný příběh o odkládání závojů, jímž se lidé propracovávají k vlastní identitě.... celý text
Přidat komentář
Ta kniha se nečte lehce, ale je zajímavá , úplnej ponor do duše 5 leteho kluka z děcáku do dospělosti a jeho blízkých
Autor v Děčíně vystudoval Střední zemědělskou školu. Studoval na katedře bohemistiky při Pedagogické fakultě UJEP, ale studia nedokončil. Pracuje jako knihkupec v Luxoru.
Jedná se o debutový román, který je napsaný ich-formou. Autor za knihu Závojnatky získal roku 2024 Literní cenu Knižního klubu.
Hlavní postavou je FERDA, který vyrůstal v dětském domově. Naštěstí se dostal do pěstounské rodiny. Jeho náhradními rodiči se stala DANA a RUDA. Má nevlastní sestru TÁŇU a bratra RÁĎU, který s rodiči již nežije.
Ferda se postupně sžívá s novým prostředím a lidmi. K Daně si vytvoří pevné pouto na rozdíl od Rudy, kde vztahy skřípou. Dobré vztahy má také s Táňou, se kterou podnikají nákupy v obchodech a mají k sobě blízko.
Ferda s Danou navštěvují dětského psychologa. Občas má návaly zuřivosti a má sklony k sebepoškozování. Když navštěvuje základní školu, tak jej jeho spolužáci šikanují. Nemá moc kamarádů. Má rád příběhy, které pro něj napsala Dana, která je mimo jiné spisovatelka.
Ferda rád doma chová potkany a rovněž je doma množí a zúčastňuje se různých soutěží v této oblasti. Při těchto pasážích jsem musel přivírat oči, poněvadž mám z potkanů strach a nemůžu je ani vidět. Nedokázal bych si pohladit potkana! Při čtení jsem měl z toho husí kůži po celém těle, což je pochopitelně jen můj osobní problém.
Ferda se převléká rád do ženských šatů, ale operací pohlaví si není jistý. Jak to dopadne v této oblasti se už dočtete v románu. Do jeho života vstoupí o 11 let starší muž JAKUB, který studuje architekturu.
Román vypráví o Ferdově dětství, jeho dospívání až po dospělost. Nebylo určitě snadné vyrůstat v dětském domově, ale měl štěstí v tom, že šel do náhradní rodiny. Ne všechny děti mají takovou příležitost. Sledujeme Ferdův vývoj, jeho názory a postoje. Člověk především v období dospívání se vyvíjí po všech stránkách a utváří se jeho osobnost. Má své názory a přesvědčení, které se můžou pochopitelně během života měnit. Důležité je dobře se rozhodnout v klíčových momentech našeho života, abychom byli doopravdy šťastní. V románu se dočteme také o Jakubově rodině.
Nejsem si jistý, jestli se jedná o autobiografii či nikoliv, anebo autor použil některé autobiografické prvky a zakomponoval jej do tohoto románu. Měl jsem pocit, že autor hodně věcí prožil na vlastní kůži. Při četbě to takto na mě působilo.
V románu nalezneme také e-maily a dopisy a také autor okořeňuje text humorem sobě vlastním. Dialogy byly svižné a působily autenticky. V románu nalezneme také romantiku. Je vidět, že autor miluje zvířata, poněvadž hodně zvířat se nachází v tomto románu.
Při četbě se můžeme zamyslet nad tím, jak to mají těžké děti, které vyrůstají v dětském domově, které nikdy nepoznaly své biologické rodiče a jsou odkázány pouze na tety – vychovatelky. Z druhého hlediska však některým dětem je lépe, pokud vyrůstají v dětském domově, protože s některými biologickými rodiči by byl jejich život mnohem horší. Některé děti mají štěstí a dostanou se do pěstounské rodiny, která se o ně postará. Tím pádem se jejich život zlepší a stanou se šťastnějšími, i když také všechno není zalité sluncem, jak už se dočtete v případě Ferdy.
Autor také poukazuje na to, že i když vyrůstá dítě v biologické rodině, ve které má všechno na stříbrném podnosu, nemusí být v této rodině šťastné a může se také trápit.
Při četbě románu se můžeme zamyslet nad otázkami transsexuality a homosexuality. Autor v knize poukazuje na nespočet dalších témat, nad kterými se můžeme zamyslet.
Myslím si, že naše společnost pokročila ve vnímání této skupiny lidé zejména homosexuálů a lesbiček v porovnání třeba s lidmi, kteří jsou trans. Toto téma se v románech příliš nevyskytuje. Přiznám se, že jsem tolerantní, ale téma trans je pro mě docela neznámé a přemýšlím o lidech, kteří třeba přemýšlejí o tom, že se nechají předělat z muže na ženu, anebo to již uskutečnili. To je pro mě docela velká neznámá, ale z druhého hlediska si myslím, že pokud je člověk dospělý a je skálopevně přesvědčený o změně pohlaví, necítí se ve svém těle přirozeně, má právo na to, aby změnil své pohlaví. Je nutné si to však pořádně promyslet, protože je to výrazná změna v životě člověka a řekl bych i nezvratná, pokud by někdo časem po zákroku řekl, že udělal chybu. To by nepochybně doprovázelo jen komplikace. Nedokážu úplně posoudit, jestli je to úplně správné, když jsme se jednou narodili v takovém těle, v jakém jsme se narodili a chceme se předělat na jiné pohlaví. Je to nepochybně velice kontroverzní téma a k zamyšlení. Myslím si, že podstatné by mělo být to, aby tito lidé byli šťastní. Pro mnoho lidí je to nepochopitelné, ale měli bychom se naučit sžít s těmito lidmi a umět s nimi komunikovat.
Při hodnocení knihy jsem přemýšlel, jak knihu ohodnotit. Myslím si, že na prvotinu je to dobře napsaná kniha a myslím si, že autor má slibnou budoucnost a může se směle pustit do psaní dalších příběhů. Některé části se mi však zdály zdlouhavé, jindy nezáživné, ale komplexně je to rozhodně zajímavá kniha. Hodnocení knihy vidím mezi 80 až 90 %.
V závěru knihy se nachází AUTORSKÁ POZNÁMKA. Autor se zmiňuje o playlistu a písních, které na tomto playlistu naleznete. Jedná se o písně, které poslouchal při psaní. Na YouTube se jmenuje kanál Psiskokralovna.
Kniha je pěkně graficky zpracovaná a má pěkný přebal.
Pro mě velké překvapení na prvotinu. Je to neobyčejně zajímavá kniha, skvěle a poutavě, místy až poeticky napsaná, přestože pojednává o nelehkém tématu hledání sexuální a genderové identity. Asi jsem nikdy nečetl příběh, který je tak plný lásky. Pětiletý Ferda má obrovské štěstí, že se mu jí dostávalo v jeho pěstounské rodině. Kniha je příběhem Ferdova dětství a dospívání a jeho fakt komplikovného hledání sebe sama, ale především ji vnímám jako oslavu Dany, jeho pěstounské milující mámy. Oceňuji, že se v průběhu knihy mění i jazykové prostředky, jak hrdina postupně dospíval, od vyprávění zmateného a nedůvěřivého dítěte, až po vyprávění třicetiletého muže na konci příběhu, který našel sám sebe. Příběh je celkově pozitivní a optimistický, jen mě napadá, kolik takových dětí s komplikovanou sexualitou a genderem nenalezlo pochopení ve své rodině ani okolí, trvale se uzavřelo před světem, a žijí svůj nenaplněný život...