Závislost

Závislost https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289320/mid_zavislost-h5n-289320.png 4 32 7

Podtitul: Jak jí porozumět a jak ji překonat. Jaké jsou kořeny závislosti? Známý autor Heinz-Peter Röhr je vztahuje k touze po blízkosti, lásce, uznání. Léčba závislosti podle něj vyžaduje upřímné uznání vlastní nemoci, které lze zpracovat jen skrze truchlení. Ve své knize, jež pojednává o různých druzích látkových i nelátkových závislostí, Röhr nezapomíná ani na blízké osoby lidí se závislostí a na rizika tzv. spoluzávislosti a závislých vztahů. Popisuje, jak se se závislostí vypořádávají různé osobnostní struktury (narcistická, hraniční, hysterická, schizoidní atd.). Pojednává o konfliktu mezi autonomií a závislostí. Hledá příčiny recidiv a krizí během terapie. Téma viny a studu, jejichž prožívání je pro osoby se závislostí typické, autor zpracovává na základě podobenství o ztraceném synu. Kniha je výsledkem jeho dlouholeté terapeutické práce se závislými. Heinz-Peter Röhr se přes 30 let zabývá psychoterapií závislostí na odborné klinice v německém Fredeburgu. Při své terapeutické práci i v mnoha knihách, které napsal, využívá léčivé působení pohádek a mýtů. V Portále vyšly jeho knihy Narcismus – vnitřní žalář, Hraniční porucha osobnosti, Hysterie – strach z odmítnutí, Závislé vztahy, Cesty z úzkosti a deprese, Nedostatečný pocit vlastní hodnoty, Zneužití.... celý text

Psychologie a pedagogika , Zdravotnictví

Vydáno: , Portál

Sucht – Hintergründe und Heilung. Abhängigkeit verstehen und überwinden , 2008

Greenfingers
Greenfingers
14.11.2021 4 z 5

Velmi přehledně a srozumitelně zpracovaná knížka o různých formách závislosti. Autor také uvádí různé případy že své dlouholeté klinické praxe. Trochu mě rušily odvolávky na podobenství z Bible, ale vcelku se to dalo zkousnout.

hu_87
hu_87
11.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Autorovi se podařilo úspěšně nastínit svět závislosti, jeho následky a různé komplikace. Nejprve popisuje závislost spíše z obecnějšího hlediska, různé fáze (především zdůrazňuje popření, které je pro závislost typické, avšak velmi nebezpečné), následky závislosti i na blízké lidi a fenomén tzv. spoluzávislosti - to jsou ti lidé, kteří závislého třeba kryjí, platí mu dluhy, vyhrožují mu, vyčítají. Na dalších stránkách rozebírá poruchy osobnosti (typicky závislá, narcistická, hraniční) u vzniku závislostí, jejich běžné reakce a důvody, proč začali být závislí a rizika terapie u těchto poruch osobnosti.
Nakonec se autor věnuje (spíš stručněji) různým závislostem - alkohol, léky, workoholismus, nakupování... s tím, že všechny jsou nějakou kompenzací (pocit vlastní hodnoty, nedostatečná láska v dětství apod.), případně doprovázeny konfliktem autonomií a nezávislostí, které je mj. také věnovaná samostatná kapitola.
Líbilo se mi, že na konci autor shrnuje některé věty, které by si měl každý závislý (ať už na nějaké látce nebo ne) projít a zamyslet se nad nimi.

Důležité je přiznat si svou nemoc, tzn. kapitulace! Dokud si závislý svou nemoc nepřizná, nikam se nedostane.

paganblood
paganblood
30.04.2021 5 z 5

Srozumitelné a pravdivé...

teramacek
teramacek
11.03.2019 5 z 5

Není to úplně veselé čtení, ale zajímavé, poučné a taky trochu depresivní bezesporu. Navíc skvělý popis různých typů osobností, ve kterém člověk najde sebe i své blízké, aniž by měl/měli závislost na čemkoliv.

lucie.8
lucie.8
09.07.2018 5 z 5

Hodně poučná kniha - je psaná čtivě a přehledně, takže je vhodná i pro laika. Od tohoto autora si toho rozhodně přečtu více.

PAVEL z BRNA
PAVEL z BRNA
10.06.2018 3 z 5

Kniha se mi velmi líbila neboť informace, které jsem potřeboval, jsem v ní našel. Je fakt, že mohla být obsáhlejší, tedy místo 172 stran mohla mít 400-500 stran, aby závislosti probrala důkladněji, zvláště ty nelátkové.

petaSk
petaSk
21.07.2016 3 z 5

Dávám tři hvězdičky, ale jen kvůli tomu, že podstatná část knihy shrnuje poruchy osobnosti, které autor probírá v samostatných knihách. Zde jsou však dávány do souvislosti se závislostí. Je tedy logické, že to autor rozebírá i zde. Bohužel na samotnou závislost už pak nezbývá tolik prostoru. Často se pracuje jen se závislostí na návykových látkách a ostatní se přeběhnou letem světem.