Zavíráme!

Po třiatřiceti letech, po explozivním vstupu Hlavy XXII do světového kulturního povědomí vyhoví Heller prosbám čtenářů a napíše obsáhlé volné pokračování své nejslavnější první práce, kterou nazve ZAVÍRÁME. Opět se setkáváme s hlavním hrdinou Hlavy XXII Yossarianem, který v 80. letech spolu s dalšími postavami nakoukne do novodobé válečné mašinérie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29287/zavirame-NhW-29287.jpg 3.382

Closing Time (1994)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, BB art

MC87
24.12.2017

Volné pokračování Hlavy XXII pomalu uzavíralo autorovu nepříliš plodnou kariéru – jedná se o takový "přelet nad Hellerovskými díly“. Nebyla to sice tak neveselá záležitost, jako „Portrét starého umělce“, ale nedostatek inspirace byl zjevný.

Vzhledem k délce knihy zde nalezneme poměrně dost neplodných pasáží (např. dlouhosáhlý popis pachu moči na NY autobusovém nádraží), mezi kterými vyčnívá pobyt hlavního hrdiny v nemocnici, nebo licitování vojenských kapacit a zbrojního průmyslu. Tyto pasáže by s přehledem šly zařadit do původní Hlavy XXII, zbytek knihy však ne. Autorovy fanoušky ještě potěší části knihy, věnující se kariérním postupům, které jsou velmi podobné knize „Něco se stalo“.

P.S. České vydání v podání BB Artu se proslavilo neuvěřitelným množstvím všech možných pravopisných chyb. Viděl jsem tužkou „zkorekturovanou“ knihu, kde bylo opravdu vzácné nalézt neopravenou stranu.

druzickaster
23.07.2017

Je dobře, že tato kniha vznikla. Jednak jsem si rád četl o dalších osudech oblíbených hrdinů z Hlavy XXII, kde autor laskavě a s nadhledem popisoval jejich radosti i strasti. Popisy některých konkrétních situací z pohledu jednotlivých postav jsou o to zábavnější a zajímavé. Pokud jste někdy přičichli ke státní srpávě (za mně spíš dojnice "státní kráva") nepřekvapí vás ani další pasáže knihy u kterých jsem se o to víc bavil.

Takže já můžu knihu jen doporučit!

petr9807
16.02.2016

Na co potřebuje stíhačka podvozek, když bude létat nadzvukovou rychlostí? Něco z Hellera v tom prostě je, ale jako celek to zdaleka nemá na geniální Hlavu XXII.

martin6849
24.06.2015

Knihu mám už nějakou dobu rozečtenou a nemůžu se dokopat k dočtení. Hlava XXII byla o hodně lepší, tohle mi příjde takové moc roztahané...

Lector
15.02.2013

Není to můj šálek kávy. Hlava XXII se mi rozhodně líbí víc. Heller se v Zavíráme vydal cestou K. Vonneguta (ne tedy vědomě, ale výsledek tomu odpovídá), ale tento styl mám spjatý jen s Vonnegutem. V tomto případě to nebylo moc zábavné a kniha pro mě byla spíše „utahaná“. Na můj vkus poměrně často obsahuje vzpomínkové pasáže, jimiž se vrací k Hlavě XXII, působí jako rešerše.
Ale jsem si vědom, že je to subjektivní. Určitě se najdou čtenáři, kteří budou tvrdit pravý opak.

aktak1203
31.01.2013

Hlava XXII pro mě byla nedostižná - toto volné pokračování mě moc neoslovilo.

Petratra
27.10.2012

Mám ráda i Hlavu XXII, ale tato kniha na mě hlavně zapůsobila určitými pasážemi, které jsou i v 21. století až mrazivě trefné a aktuální.

WEIL
14.09.2011

Joseph Heller autor rozsáhlých knih ani zde nelenil a napsal volné pokračování váločného příběhu Hlava XXII, která je velmi náročným čtivem pro svou nečtivost. A přece se našlo dost takových, co si knihu oblíbilo, u nás jich tolik není, ale další příběhy generace, kterou poznamenala válka zajímají jen příznivce tohoto autora zabývající se především tématikou druhé světové války.

Joseph Heller

Joseph Heller