Povoláni do zbraně

Povoláni do zbraně https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28583/bmid_povolani-do-zbrane-kKG-28583.jpg 4 26 4

Zatracený série

1. kniha série Zatracený. Po celé eóny pátrají Ampliturové ve vesmíru po inteligentních druzích, z nichž každý je radostně uvítán a zapojen do naplňování Účelu. Ať chce, nebo nechce. Když Ampliturové a jejich spojenci narazili na svazek ras, nazývaný Osnovou, zdálo se, že Účel čeká velký skok k cíli. Jenže překvapivá jednota propůjčila Osnově schopnost bojovat proti Ampliturům i proti jejich metodám. A Osnova s nimi bojuje - už tisíce let. Will Dulac je hudební skladatel z New Orleansu, který si myslel, že malý útes u pobřeží Belize bude dokonalým místem, aby tam spustil kotvy a o samotě dokončil svou nejnovější symfonii. Místo toho najde skupinu mimozemských návštěvníků - průzkumný oddíl Osnovy, jenž hledá spojence v rase, kterou považuje za výjimečně bojovnou: v Pozemšťanech. Will se snaží přesvědčit mimozemšťany, že člověk je v zásadě mírumilovný, protože má za to, že zapojení do této války Pozemšťany zničí. Ale až příliš brzy na tom přestane záležet. Ampliturové objevili Zemi...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

A Call to Arms , 1991

Terva
14.07.2023 4 z 5

Mimozemšťané
si mysleli,
že jejich válka je peklo
dokud jim Pozemšťané neukázali,
co je to skutečná válka.

Tahle knížečka je docela malá na to, jak se pan spisovatel rozepsal. V tomto příběhu uběhnou stovky let. Mohl z toho klidně udělat nějakou delší ságu. Třeba něco jako Nadace od Asimova. Opravdu mám pocit, že kdyby si s tím pan spisovatel dal tu práci mohlo vzniknout něco podrobnějšího, epického.. Ale protože je to shrnuto ve dvou knihách, čas zde strašně letí. Čtete o nějaký události, otočíte stránku a najednou jste o sto let dál. Ono to vlastně ani jinak nejde, když je spisovatel omezován počtem stran.

Citát: Galaxie je obrovská: část, kterou obývá Osnova a národy Účelu, je velmi malá.

Ale pojďme k příběhu samotnému. Osobně jsem podle názvu čekal, že otevřu knihu a hned to na mě vystřelí. Že to bude něco jako Hvězdné války. Svítící meče budou svištět, laserové pistole budou pištět a všechno se to bude mlátit hlava nehlava. Jenže to jsem se setsakramentsky mýlil. Lidská rasa se tu zpočátku nevyskytuje. Existují dvě obrovské skupiny mimozemšťanů, kteří již tisíce let proti sobě bojují. Ampliturové vedou skupinu, který říkají Účel. Účelově si podmaňují další a další mimozemské rasy. Druhá skupina Osnova teprve přilétá na planetu Zemi. Hledají další spojence, kteří by šli po jejich boku válčit proti Účelu.

Malá ochutnávka:
Vy mluvíte Massúdsky? Zíral na ni Will s otevřenými ústy.
Jasně. Vychrlila na něj proud hrdelních zvuků.
Není to tak těžký, ale málo klejou a nadávají. Něco je už učíme.
Will si pro sebe pokýval hlavou. Šíření pozemské kultury začalo.

No a tady to teprve začne být maso. I když se hlavní lidský hrdina Will Dulac (hudební skladatel) snaží mimozemšťanům vysvětlit, že jsme mírumilovná rasa - ha ha ha opak je brzy pravdou. Za zlato klidně vyletíme ke hvězdám a všechny mimozemšťany pobijeme. Dvě dávky, není čas řešit, kdo je kdo. Je tu krásně popisováno, jak mají mimozemšťané úplně jiné myšlení než lidé. Někdy bylo celkem těžké to pochopit. Nevím, k čemu to přirovnat. Ale tohle myšlení, obrácené myšlení, nad tím prostě musíte žasnout.

Citát: Nejdřív mi tu vykládáte, že vedete tisíciletou válku, a teď vás tak vyjuká pár filmových scén. To nedává smysl.

Celý příběh jsem se sice nenudil a četl o sto šest, ale tím, že je to všechno zrychlené a skáčete doslova po generacích, jistá část děje vám není předložena. Je tu moc přeskakování. A to už se opakuju, na tak málo stran je tu prostě málo prostoru. Tak že najednou čtete kapitolu a někdy v půlce zjistíte, že už uplynulo sto let od událostí v předešlé kapitole. No, je to trochu nepřehledné. Avšak spousty mimozemšťanů jsem si oblíbil a fandil jim. Jako celek je tohle velmi povedené. Ihned se pustím do druhé knihy.
( ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ Ƹ )

Citát: Když jim slíbíš dost kovového zlata, zdá se, že udělají prakticky cokoliv.

Radecek1976
25.02.2021 4 z 5

Knihu považuji za velmi zdařilou, ale souhlasím s tím, že hrdina není zrovna sympatický.

MadisonS
29.05.2019 5 z 5

Výborná kniha. Člověka to přinutí zamyslet se nad různými otázky. Jak bych popsal naši planetu, naše žití někomu kdo pochází totálně odjinud? Lze se považovat za civilizovanou rasu? Za jak velké bohatství jsem ochoten riskovat život v konfliktu, který se mě vůbec netýká? Udělal bych to i zadarmo, jen proto abych dobré straně pomohl zvítězit? A další.

Pravda.Shin
02.02.2016 4 z 5

Tak tohle je ve scifi něco nového (i když je to už pěkně stará knížka). Lidský a mimozemský vývoj je zde pojatý z jiného hlediska, což se mi dost líbilo. Hlavní hrdina se mi teda moc nelíbil, ale četlo se to dobře :) Je to spíš takové odpočinkové.

mimozemské civilizace mimozemšťané sci-fi

Alan Dean Foster
americká, 1946
1995  87%Vetřelec
2017  77%Vetřelec - Covenant
1991  83%Votrelci
2018  55%Vetřelec - Covenant: Počátek
2000  84%Povoláni do zbraně

Kniha Povoláni do zbraně je v