Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!

Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej! https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280279/bmid_zatopek-BNG-280279.jpg 4 437 98

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého svěřence Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky scénáři Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.... celý text

Komiksy , Literatura česká , Sport

Vydáno: , Argo , Paseka

Terrez93
15.02.2024 5 z 5

Tak tohle bylo krásný. Nejsem milovník historie, historických postav, takže upřímně řečeno o Zátopkovi jsem věděla, jen to, že běhal... a to dost dobře :D

Takže jsem se knížky dost obávala, že mě bude nudit, ale forma komiksu mě přiměla si ho přečíst - a bylo super, krásně popsaný život, které Zátopek žil, přes práci až k OH. Knížka shrnula základní fakta, která by měl člověk znát - pěkně propracovanou grafickou stránkou. Myslím, že by knížce prospělo zpracovat i jeho dětství a život po OH.

xxtom
12.10.2023 5 z 5

Hezky kreslený příběh Emila Zátopka, příjemné počtení.

Zemlja
26.08.2023 3 z 5

Jelikož rodiče mají v knihovně Dana a Emil Zátopkovi vypravují a já jsem ji jako dítě mnohokrát prolistovala a pročetla popisky k fotkám, žádná nová fakta mi komiks nepřinesl. Ale pro mladší lidi je skvělým připomenutím toho, že byl Zátopek sportovní velikán, a navíc graficky velmi zdařilou formou.

Vivetkav
22.06.2023 3 z 5

Tak na to, že jsem nevěděla, že to je komiks a pak jsem si řekla, no tak to zkus a byla jsem mile překvapená, jak dokázali tvůrci vše shrnout do tak krátkého obsahu. I kresba pěkná. Doporučuji.

Knihomolka506
19.04.2023 5 z 5

Příběh nejznámějšího běžce a jeho ženy Dany v komiksovém vydání.
Kromě čtení bublin u úst hlavních a vedlejších postav se dozvíme zážitky z Emilova života , osudové setkání, z kterého se po letech vyvine svatba a něco z nelehké doby, ve které žil. Ta je také znázorněna v celém příběhu černobíle.
Spolu se stejnojmenným filmem je to skvělé doplnění znalostí.

Booky84
19.03.2023 4 z 5

Hezké a lehce čtivé komiksové zpracování. Jen škoda, že nebyl zahrnut celý život Zátopka a tím pádem mi přišel ten konec takový nehotový...

vladka321
31.01.2023 3 z 5

Pobavila jsem se a i něco dozvěděla.

ivca84
12.10.2022 5 z 5

dobře napsaný komiks z důležitých událostí jeho života

vlkcz
17.09.2022 3 z 5

V tomto případě kresba velice pomáhá scénáři. Postavy jsou jasně odlišitelné a v potřebných místech umí zprostředkovat i emoce.
Scénář je bohužel selektivní a příliš oslavný. Pomíjí kontroverzní témata (vyjádření k procesu s Miladou Horákovou, pozdější odsouzení Charty) a zcela rezignuje na přiblížení pozdějšího života legendy, který byl možná mnohem zajímavější.
Takže v souhrnu průměr.

jan.para
05.08.2022 5 z 5

Krásný komiks, ve kterém je všechno podstatné. Chvílemi je i vtipný.

chaera
13.07.2022 4 z 5

Nebudu lhát, o Zátopkovi jsem kromě toho, že běhal, vlastně nic nevěděla. Moc se mi líbí styl kresby, příběh pěkně plyne bez hluchých míst, ale asi by se mi líbilo, kdyby komiks šel trochu více do hloubky. Nebo kdyby aspoň měl řádné zakončení, tady mi to přišlo trochu na sílu utnuté. Každopádně je poznat, že Zátopek je opravdu výjimečná a silná česká osobnost a já si příběh o něm velmi užila. 4/5

andrea0221
11.07.2022 5 z 5

Fajnový komiks , zrovna je u nás na náměstí výstava Jaromír 99 a tak si to tak nějak sedlo.

Covenant
28.06.2022 4 z 5

Jako první, se mi dostala do ruky Čáslavská. Oba komiksy vyšly zpracováním a pojetím nastejno. Nicméně mě příběh Čáslavské vzal za srdce více.

MARTh
10.06.2022 5 z 5

Já se při čtení příběhu moc bavil. Osvěžil jsem si informace, které jsem o jednom z nej Čechů znal a dozvěděl se i střípky z jeho života pro mě dosud ne zcela známé. Líbila se mi také kresba, která evokovala takovou tu "nebarevnou" dobu, ve které Emil Zátopek žil. Velmi dobrý počin, za mě 5*

Terezinka890
09.06.2022 3 z 5

Hezké.

Peter74
24.04.2022 4 z 5

Veľmi pekný komiks, trochu mi vadili tmavě farby, preto som stiahol jednu hviezdičku, ale neľutujem nad kúpou.

Jana512
10.04.2022 3 z 5

Komiksová knížka jen obrysově seznamuje se životem, sportovce, který svou houževnatostí a pílí proslavil naši vlast olympijskými medailemi. Jak se píše v úvodních slovech, byla to nesmírná dřina a také vytrvalost, se kterou úspěch získal. K tomu vedl i dívku, se kterou se na atletických soutěžích poznal a podporoval ji, aby tvrdě na sobě pracovala a stala se také nositelkou medailí a též jeho ženou. V době, kdy se každý nemohl na světové závody dostat, pokud nebyl politicky prověřen, podporoval svého přítele. Když nemohl on odjet, Emil Zátopek také neodjel, dokud kamarád povolení nedostal.
Komiksové knihy jsou jistě pracné, to si cením, avšak mám i nějaké výhrady. Část děje se odehrává v zahraničí - a tak tam popisy komiksových obrázků jsou popsány anglicky. I když angličtina nám není neznámá, je to česká kniha, a tak to tam mohlo být v závorce s překladem. I hrubá slova která tam byla použitá, snad nepatří k našemu kulturnímu vyjadřování.
Nedávno jsem četla pěknou myšlenku Emila Zátopka. I když není v této knize, připisuji si ji sem: "Sportovec nemůže běhat s penězi v kapsách. Musí běhat s nadějí v srdci a se sny v hlavě."

sidonka
05.04.2022 3 z 5

Komiks byl zajímavý, ale to jeho grafické zpracování se mi nelíbí, ale o tomto sportovci si ráda přečtu klasickou knížku

alishek
01.04.2022 4 z 5

Musím říci, že je knížka pěkně napsaná a poutavě popisuje Zatopkovu cestu k jeho úspěchu. Přečteno během chvilky, jako většina komiksů.

JajaCZ
06.01.2022 3 z 5

Bohužiaľ mi ostali, po prečítaní komiksu, rozporuplné pocity. Nie len, že komiks obsahuje anglické bubliny (nie, že by som nezvládla preklad, ale buď ide o český komiks alebo nie) Staršie ročníky, ktoré sa nie vždy anglicky učili, tak vôbec netušia, o čom sa postavy bavia. Nikde nie je uvedený preklad, ktorý by som určite ocenila.) Údel komiksárov je vytvoriť nie len textovo ale i graficky úsporný príbeh, ktorý vám vysvetlí veľa i bez tony slov. Bohužiaľ tu sa to nepodarilo. Niektoré obrázky sú doslova vycpávkové a nevysvetľujú nič. Dokonca Zátopka komiks idealizuje, čo je i vzhľadom na jeho reálnu prezentáciu, nie úplne pravdivý obrázok. Je mi z toho smutno. Áno, bol to výnimočný športovec, ale možno by bolo fajn vykresliť, že v tej dobe bolo ťažké ostať alebo byť takým, ako si človek prial možno byť. Naopak v komikse vystupuje ako nebojácny a všetko na háku majúci a vždy správne sa chovajúci.
Kresba mi nevadila, ale nepovažujem ju za komiksovú špičku.

sport 20. století běhání, běh olympijské hry české komiksy Emil Zátopek, 1922-2000

Jan Novák
česká, 1953
2004  93%Zatím dobrý
2016  84%Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!
2020  69%Kundera: Český život a doba
2007  85%Děda