Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!

Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej! https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280279/bmid_zatopek-BNG-280279.jpg 4 437 98

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého svěřence Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky scénáři Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.... celý text

Komiksy , Literatura česká , Sport

Vydáno: , Argo , Paseka

9098
17.01.2017 4 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih v roce 2016.

Air15
16.01.2017 5 z 5

Pohádka o tom, jak zatvrzelý a cílevědomý kluk z Kopřivnice k lásce přišel a medaile vyhrával jednu za druhou. Z toho by klidně mohl být skvělý film. Klidně bych si rád přečetl i o pozdějších osudech slavného běžce.

k009
26.12.2016 5 z 5

Poprvé od dětství jsem si přečetl komiks a chci číst hned další.

OldaB
21.12.2016 5 z 5

Těšil jsem se a dostal to, co jsem tak nějak očekával. Kresbu Jaromíra 99 mám rád a mám pocit, že se neustále zlepšuje. Skvěle pracuje s emocemi a atmosférou. Libreto Jan Nováka je pak přesné svou promyšlenou strukturou, s citem pro detail.

babyboar
02.12.2016

Perfektní ukázka toho, že komiks není žádným pokleslým či méněcenným žánrem. Jediná nevýhoda tohoto grafického románu je, že jej přečtete příliš rychle a rádi byste četli jak to bylo dál.

habs
07.10.2016 4 z 5

Přečteno během chvíle, nicméně v hlavě zůstane dlouho. Zátopek zasluhuje obdiv nejen za to jak dřel, především v trénincích, ale hlavně za pasáž kdy jsem se dozvěděl, že na svou zlatou olympiádu do Helsinek málem nejel.
Doufám, že bude i druhý díl mapující jeho i Daniny osudy po jejich zlaté olympiádě. Vzhledem k tomu jak se zastal "Jogurta", určitě bude o čem psát a kreslit.

Yorika
11.09.2016 4 z 5

Zátopka respektuji i obdivuji za to, co ve světě sportu dokázal ale nikdy jsem neměla potřebu zajímat se o něj nějak podrobněji.
Tato kniha však nenásilnou formou vtáhne čtenáře do děje a po jejím dočtení si překvapený čtenář řekne, že ten Zátopek byl vážně charakter.Velký sportovec a především člověk.Emilovi i autorům komiksu, díky!

popeluška
19.08.2016 5 z 5

Naprosto úžasný komiks.Který stojí za přečtení.....podařený

Netopyr07
26.07.2016 5 z 5

Asi nejrychleji přečtené :-) Bude to tím, že jest to komiks. Zajímavé, poučné. Aji pro ty, kdož mají rádi angličtinu. Pěkný náhled na dobu a životní etapu pana Zátopka.

hladko
25.07.2016 4 z 5

Cho cho chó, Jaromír 99, Jan Novák a Emil Zátopek, jména, jež ve svém spojení budí mou nebetyčnou zvědavost a nadšení. Jaromír, jeho hudba a černobílé kresby protínají mou sudetskou duši už nějakou dobu. Novák mě nadosmrti uhranul knihou Zatím dobrý a jako na exilového autora už jsem na něj narazil i ve výuce literatury ve škole. A příběh a osobnost Emila Zátopka se u mě poprvé vyloupla z běžecké bible Born to run, knize, která mj. popisuje velké příběhy největších dálkových běžců. A už tenkrát jsem pochopil, že osobnost Zátopka je těžké neobdivovat. Kombinace těchto faktorů byla pro mne rozhodujícím aspektem, když na mě Jaromírův obrázek Zátopka poprvé jukl přes výlohu knihkupectví. Tentýž večer, kdy jsem knihu zakoupil, jsem chtěl jít spát. Do knihy jsem nahlédl, ale ta už mě do postele nepustila. Osobnost Zátopka a jeho přístup k životu, jakožto i k běhu je unikátní a inspirativní. Stejně tak Jaromírovo první barevné zpracování díla – tedy aspoň první, které jsem od něj dosud zaznamenal. Novákův scénář je výstižný a hlavně vtipný, protože jinak snad ani Zátopka a jeho optimistický pohled a schopnost býti nad věcí vystihnout nelze. Takže trojkombinace Zátopek – Jaromír 99 – Novák je zcela nosná. Tak jak se už od začátku dalo předpokládat.

bosorka
23.07.2016 4 z 5

Jaromírova kresba je výtečná, má výbornou atmosféru. I příběh Emila Zátopka stojí za to, Jan Novák se neztratí ani jako libretista komiksů. Jako většina čtenářů přede mnou si ovšem povzdychnu nad závěrem, který se vytrácí do nikam, je utnut moc brzy a člověk tedy oprávněně čeká, že bude následovat Zátopek 2. Zásadní a v mnohém hodně problematický (a právě proto i dost zajímavý) zbytek Zátopkova života opravdu chybí.

alzbeta4340
23.06.2016 4 z 5

Knihu jsem opatřila pro dospívajícího syna, ale musím uznat, že mě samotnou překvapivě vtáhla do děje. Jako nenásilné seznámení s historií je pro mládež ideální. Osobně mi chyběl alespoň krátký epilog o pozdějších Zátopkových osudech.

misantroop
28.05.2016 3 z 5

Nijak výrazně mě to neoslnilo, nicméně kniha jako taková určitě neurazí. Kresbu považuji za mnohem lepší než scénář samotný. Zaujme pasáž o tom jak Zátopek na své soupeře mluvil, čímž je znervózňoval.

Hustoles
25.05.2016 4 z 5

Od komiksu nelze čekat beletrii, ale třeba pro to, aby si lidi o něm přečetli více, může posloužit, za mě dobrý.

Pivísek
24.04.2016 4 z 5

Když jsem zjistila, že vyjde tento komiks, byla jsem nadšená! Avšak po přečtení mé nadšení mírně upadlo. Čekala jsem více informací a popisů (zážitků?) z jeho běžeckého života, kolikrát je na dvoustraně jen pár vět, které nic moc neřeknou a obrázek děj dále téměř neposune... Kresby jsou hezké, ale celý ten koncept mohl být dotaženější... Vzhledem k tomu, že je Emil jeden z mých oblíbených sportovců, dávám o * více než bych dala normálně.

Frakira
22.04.2016 5 z 5

Jedinečná osobnost, jedinečný komiks!

blackholesun32
18.04.2016 5 z 5

A mě se to líbilo moc! Mám moc rád Švejdíkovu kresbu, především jeho stínování, respektive dotváření rysů zapomoci stínů, ale vždy mi přislo, že všechny knihy, které vydal byly poněkud scénaristicky, libresticky průměrné. Toto mi ovšem u Zátopka nepříjde, dobrý scénář, vyborná kresba, škoda jen, že kniha nepokračuje dál v jeho životě, a že se končí u olympiády v Helsinkách.

martinstefko
15.04.2016 4 z 5

Ano, komiksu by se dalo určitě vytknout, že je zaujatý, nejsem si ani jistý, jak moc je fabulovaný, ale zrovna osobnost Emila Zátopka je jednou z těch, které si podobný komiks zaslouží.

sport 20. století běhání, běh olympijské hry české komiksy Emil Zátopek, 1922-2000

Jan Novák
česká, 1953
2004  93%Zatím dobrý
2016  84%Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!
2020  69%Kundera: Český život a doba
2007  85%Děda