Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!

Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej! https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280279/bmid_zatopek-BNG-280279.jpg 4 437 98

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého svěřence Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky scénáři Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.... celý text

blackoutzuzi
14.05.2020 5 z 5

Velmi povedený komiks, který nás seznamuje se životem českého atleta a olympijského vítěze - Emila Zátopka. Krásné ilustrace, příběh. Prostě všechno :)

Stehla349
30.04.2020 5 z 5

Kniha je moc hezký spracovana. Pěkné ilustrace. Kniha vypráví o životě Emila jak se dostal k běhání. Jednou za ním přišel vedoucí a přihlásil ho na závod kde skončil druhý bez tréninku. Na Emilovy mě zaujalo jeho nasazení ke sportu a píle. Zajímavé bylo že trénoval v kanadach, že si dal manželku na záda a běhal sní. A tahle píle mu pomohla k vítězství na olympiádě

Petass
25.01.2020 4 z 5

Nejsem čtenářem komiksů, tento jsem si moc chtěla v klidu přečíst. Paní knihovnice mi udělala velkou radost, když ho pořídila. Knihy o lidech jako jsou manželé Zatopkovi by měly vycházet v jakékoliv formě. Je třeba si je připomínat. Komiks byl fajn. Příběh obsahuje to nejdůležitější a přitom je plný všedních "lidských" replik. Kresby na mě byly až moc abstraktní. Často mi trvalo, než jsem pochopila, kdo je kdo. Někdy mi ani nebylo hned jasné, že je to Zátopek. Přečtu si ji ještě jednou, než jj vrátím, spolu s dětmi. Doporučuji!

ZuzziŠ
24.01.2020 3 z 5

Jistá zkratkovitost příběhu je asi pro komiks vlastní - a možná důvod, proč poslední komiks, který se mi líbil byl Čtyřlístek. Ale proč ty obrázky nejsou přehlednější?
Nicméně velmi oceňuji způsob, jakým byla zpracována dřina vrcholového sportovce!

Jack93
04.12.2019 5 z 5

Nádherně vyvedený komiks! Převést Zátopkův jedinečný příběh do této podoby byl vskutku bravurní nápad. Kresby Jaromíra 99 jsou překrásné. Pokud jste o Zátopkovy četli "regulérní" knihy jako Dnes trochu umřeme nebo Náš život pod pěti kruhy, pak vám komiks co do výčtu informací o Zátopkovi nic moc nového nepřinese. S tím jsem ale počítal, a proto mě komiks nezklamal. Ba naopak, přímo mě nadchl!

Gaudericus
11.10.2019 3 z 5

Asi bych si to více užil, kdybych Zátopkův příběh neznal. Takto se ale nemůžu zbavit pocitu, že jej komiks mohl vytěžit mnohem lépe. Kdo chce vědět víc, užije si spíš Dnes trochu umřeme od Richarda Askwitha.

Gabi13
01.07.2019 5 z 5

Přečteno za odpoledne. Moc pěkná knížka z nejdůležitějších okamžiků jeho života, pohledem pana Zátopka. Nebylo radno se stavit na odpor...

Anna27
18.06.2019 5 z 5

Krásně zpracovaný komiks. Perfektně vyobrazeno, jak to tehdy za komančů bylo, jak režim udával, co lidé mohou a nemohou. Za mě rozhodně stojí za přečtení. Pan Zátopek je legenda.

Kate18
01.06.2019 4 z 5

Z nakladatelství Argo a Paseka se jedná o další povedený kousek, patří totiž mezi naše nejlepší nakladatele, kteří knihám opravdu věnují potřebný čas. Příběh Emila Zátopka a jeho ženy Dany podaný komiksovou formou. Je nejen o běhání, atletice a jejich lásce, ale také o režimu té doby a boji proti němu. Graficky naprostá dokonalost.

LilianaFalcon
14.05.2019 5 z 5

Krásný příběh, který mě zjevně neomrzí v žádné podobě, protože komiksy prakticky nečtu, ale tenhle se mi mooooc líbil.

gleti
14.05.2019 5 z 5

Některé příběhy se píši samy, Zátopkův k nim patří. Příběh o statečném bojovníkovi, který pokořil nejen sám sebe, ale i lidskou hloupost.
Navíc v komiksovém podání, které vytře zrak každému, kdo si ještě dnes dovolí tvrdit, že "kreslenky" nejsou umění.

triatlet
28.03.2019 4 z 5

Přečteno na dva nádechy.
Komiksové zpracování nabízí možnost různě rozfázovat trénující sportovce. Líbilo se mi, jak autoři dokázali sledovat Emilův zlatý maraton z různých pohledů - očima Emila, straníků, rodičů... Nejpůsobivější je vnímání z pohledu vězněného trenéra Jana Haluzy.
Časová orientace je kromě datace usnadněna i portréty politiků na stěnách. Stalin po r. 1948 byl vedle Gottwalda, ale že by "zkrášloval" kopřivnické pracoviště už v r. 1937?
Vadily mi některé obhroublé výrazy, které autoři vložili Emilovi do úst
Zaujalo připomenutí "létající Holanďanky".

Vakalik
09.02.2019 5 z 5

Tohle je pecka. Přečteno za hodinu,litovala jsem,že je kniha tak krátká. Krásné ilustrace a výborné přiblížení Zatopkova života v tehdejší době. Neměl to snadné.

standunun
14.01.2019 5 z 5

Výborný komiks, ale pokud neumíte anglicky, může vás to trochu otrávit.

Kuža007
02.01.2019 4 z 5

Docela pěkná kniha.

Tomas@S
17.10.2018 5 z 5

Dalsi dilo predstavujici Emila Zatopka a jeho zivotni pribeh, v tomto pripade ve forme grafickeho romanu v nezamenitelne vytvarne forme Jaromira 99 pripominajici linoryt nebo podobnou vytvarnou techniku. Zrovna nedavno jsem cetl o Zatopkovi skvelou povidku od Oty Pavla. I sam spisovatelsky velikan Ota Pavel mel obrovsky respekt k Zatopkovi pri popisovani jeho cesty ke slave. A take jsem narazil na zminku o Zatopkovi ve slavne knize Zrozeni k behu od McDougalla. Podle toho co jsem cetl mi prijde, ze je komiks docela presny a nez nejaka glorifikace se jedna o snahu presne vylicit zivot Emila Zatopka od mladi az po jeho slavne vitezstvi v Helsinkach. Samozrejme je pribeh, asi hlavne kvuli forme, velice strucny a preletne se za chvilku. Jedna se spise o takovy hold Zatopkovi, vydany k vyroci. Co mne zaujalo a co Ota Pavel nezminoval (a ani vlastne nemohl) je zminka o osudu Zatopkova kamarada Haluzy, ktereho mucil otec poslance a byvaleho predsedy KSCM Grebenicka.

Peleus
16.08.2018 3 z 5

Nemám rád, když se nějaká osoba zcela nekriticky glorifikuje. Působí to jako příběh z Bible.
Ťopek nastoupil do továrny. A bylo to dobré.
Ťopek řekl "kurňa". A bylo to dobré.
Ťopek potkal Maruš. A bylo to, kurňa, dobré.

Ale no tak!

Samozřejmě chápu, že ikony mají být ikonické.
Všichni milujeme Johna Kennedyho, Bruce Leeho, Agnesë Gonxhe Bojaxhiu... O takových se nesluší mluvit nehezky, a když už, tak jejich prohřešky velkoryse přehlédneme. A nemám nic proti tomu.

V knize Špion vypovídá II. - Jasná zpráva o konci jednoho světa od bývalého agenta StB Josefa Frolíka, který uprchl a svědčil proti režimu v Československu před senátním výborem v USA, je Emil Zátopek uváděn jako kooperující osoba. Údajně s úsměvem a bez zardění udával kolegy, což je v přímém rozporu s příběhem o pomoci Stanislavu Jungwirthovi. Proč by měl již bývalý agent lhát? Co by tím získal? Neřeknu prozrazování zákulisní situace v politice, ale očerňování národního hrdiny? Stejně tak ve své knize upřímně vypráví historku o tom, kterak nejlepší pražské prostitutky na příkaz shora přes noc zapracovaly na kanadském hokejovém mužstvu tak, že následujícího dne pro únavu prohrálo s československým výběrem. Proč by tedy lhal o Zátopkovi?

Kdo ví, kurňa?!

Nicméně komiks je to pěkný.

romi94
31.07.2018 4 z 5

Živé ilustrace a inspirativní příběh!

Alethea_k
21.07.2018 5 z 5

Komiks o Zátopkovi jsem četla stejnou rychlostí jako tu nejnapínavější detektivku. Něco takového může napsat jen sám život. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, předtím mě tyhle věci nijak zvlášť nezajímaly. Takových komiksů by mělo být víc. Vůbec bych se nezlobila.

Dakarianna
20.07.2018 4 z 5

Nádherný komiks jako pocta úžasnému člověku, který vůlí a pílí dosáhl vrcholu. Kresba je fantastická. Vadily mi tam akorát uměle napasované vulgární výrazy. A ten konec byl takový zvláštně useklý.

sport 20. století běhání, běh olympijské hry české komiksy Emil Zátopek, 1922-2000

Jan Novák
česká, 1953
2004  93%Zatím dobrý
2016  84%Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!
2020  69%Kundera: Český život a doba
2007  85%Děda