Zatmívačka

Zatmívačka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451722/bmid_zatmivacka-Loc-451722.png 5 109 29

Hollywood, 1948: Noirový film uvízlý v nekonečných přetáčkách. Scenárista pronásledovaný nočními můrami z války. Podezřelá smrt filmové hvězdičky. Podezřelá minulost její náhradnice. Filmový magnát a šéf jeho bezpečnosti, kteří jsou ochotni udělat cokoliv, jen aby se kamery nezastavily – zatímco Rudá panika a černá listina začínají trhat město na kusy. Velkolepá detektivka, ve které jde o mnohem víc než jen o vraždu – ZATMÍVAČKA je dosud nejambicióznějším komiksovým románem noirových mistrů Eda Brubakera a Seana Phillipse, vytvořeným ve spolupráci s oceňovanou specialistkou na barvení Elizabeth Breitweiserovou. Toto luxusní vydání obsahuje v jednom svazku kompletní příběh a přes padesát stran bonusů, které zachycují vznik celého díla. „Brubaker a Phillips jsou – podobně jako Scorsese a De Niro – bezkonkurenční mistři své disciplíny. Každý nový titul od ostrostřelců, kteří vypálili FATALE a CRIMINAL, představuje důvod, proč žít.“ JOE HILL, autor románů ROHY, OHNIVÝ MUŽ a komiksu ZÁMEK A KLÍČ „Kriminálka, která vypadá jako HLUBOKÝ SPÁNEK a čte se jako jedna z nočních můr Jamese Ellroye.“ FRANKIE BOYLE „Ještě nikdo – v žádném žánru – nevystihl okázalou krizi osobnosti, sebenenávist feťáckého rauše a celé to trapné, ponižující, umělecké i erotické peklo Hollywoodu tak brilantně jako Brubaker a Phillips v ZATMÍVAČCE.“ JERRY STAHL, autor knih PERMANENT MIDNIGHT a I, FATTY... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Komiksy

Vydáno: , BB art

The Fade Out , 2016

3DD!3
3DD!3
09.01.2021 5 z 5

Los Angeles čtyřicátých let bylo bohatou studnicí příběhů. Ať už šlo o scénáře pro stříbrné plátno nebo zákulisní šu(š)kandu. Také to byla doba Hollywoodské černé listiny, která zahrnovala praxi upírání zaměstnání zaměstnancům zábavního průmyslu, o nichž se věřilo, že jsou nebo byli komunisté nebo jejich sympatizanty a nátlaku federálního úřadu pro vyšetřování na odhalování těchto jedinců. Navíc má nenapodobitelnou atmosféru konce zlatých časů. Magické pozlátko odtržené jako odchlíplý strup až překvapivě začíná zrcadlit naši současnost.

Sidonka3
Sidonka3
01.01.2021 4 z 5

Ano, tohle je opravdu drsná detektivní škola. Vítejte ve špinavém, oplzlém a pekelném Hollywoodu nebo chcete-li ve městě lesku, slávy a štěstěny. Ve městě, kde pár jedinců z vedení studií apod. má neomezenou moc a ostatní lidé jsou jen nehodnotné, zaměnitelné loutky, které ovládají ti, co stojí nahoře. Jak se píše v tomto komiksu ze života:“ Hollywood, to je jenom špinavej kšeft.“ A: „Spravedlnost, to je jenom pohádka.“
Ne že bych si o firmách, v kterých se točí velké peníze, dělala nějaké iluze. Zvláště ne o filmovém průmyslu USA, který zapleveluje naše kina akčními braky už pěknou řádku let. Ale Hollywood ve zlatém věku hrával vysokou ligu a tak i zločiny mají odpovídající velikost. Přetvářka, lži, nevázaný sex, pornografie, vydírání, místo, kde přítel zradí přítele, jen aby si zachoval svůj hezký pracovní flek a aby se měl dobře, to všechno jsou jen prkotiny vhodné k odsouzení. Bohužel musím přihodit ještě znásilňování dětí a ututlávání vražd, zločiny, které by Hollywoodu neomluvitelně kazily jeho navenek dobře budovanou image a pak i těm otrlejším zmrzne úsměv na rtech. A to se nám tu ještě potulují šedé eminence, agenti FBI, kteří paranoidně, nenasytně a za každou cenu hledají komunisty úplně všude, dokonce i tam, kde nejsou, a jednoho by za udání člověka špatného politického smýšlení snad raději zabili, jen aby dostali své další jméno.
Hlavními postavami jsou zde dva vyhořelí scénáristé, co se drží na nohou jen tak tak. Alkoholik Charlie P., který už dlouho nedokáže napsat samostatně ani řádku, takže se živí jako tzv. pokrývač. Druhý je jeho kamarád, ještě větší alkoholik a magnet na potíže Gil M., scénárista na černé listině, kterého „kdosi“ udal a on teď oficiálně nesmí vydat vůbec nic. A jako stín z minulosti je pronásleduje zavražděná bývalá dětská herečka, později vycházející hvězda Val S., jejíhož vraha se scénáristé snaží vypátrat.
Kresby jsou na křídovém papíře, celkem Ok, i když mají své mouchy. Tak třeba mi nesedlo, že Maya S., náhradní blondýna, co dotočila film za mrtvou Val, často mění tvář. Na některých obrázcích si není vůbec podobná. Ale tak to víte, já musím mít pokaždé alespoň něco. Je to temné, dramatické (někdy ovšem mírně odtažité) a na konci knížky jsou bonusy. Není to špatné, jen se tam lidem dějí špatné věci. Dávám pocitově 3 až 4 depresivní hvězdičky a celkem jsem ráda, že mám tuhle radost za sebou.
P.S. Koukám na hodiny a ejhle, je přesně půlnoc a nastává tady právě nový rok 2021! Tak hodně štěstí a pohody, přeju všem, co dočetli až sem. :-)

Charlie: „Každej film se snaží lidem dát co, co údajně chtěj. Jenže oni chtěj pořád samý pitomý kraviny. Ale uměním bys měl lidem dávat to, co potřebujou.“ Šéf bezpečnosti filmového studia (gorila najímaná na špinavou práci): „Hm, tak tohle zní celkem povýšenecky. Jako dítě z dělnický rodiny bych se mohl urazit.“

Katania
Katania
09.12.2020 5 z 5

Tyhle noirovky miluju a tahle opravdu nemá chybu ! Pět hvězd je málo.

encyklopedie
encyklopedie
06.12.2020 5 z 5

......nejlepší nakonec.../ještě sice budu číst další pecku Fatale 5/ , ale na Zatmívačku to nemá....
Letošní komiksový rok skončil Zatmívačkou a protože rád dávám svých oblíbených 321%, tak tady bohužel musím dát hned 642% .....tohle je po Criminalu další neskutečný zážitek....

RaptoR
RaptoR
16.11.2020 5 z 5

Naprostá fantazie. U spolupráce dua Brubaker/Phillips si může být čtenář jistý tím, že stačí i letmý, rychlý pohled, aby srdíčko poskočilo radostí. Zatmívačka je toho jasným příkladem. Jedním slovem geniální.

GoodGames
GoodGames
13.11.2020 5 z 5

Ďalšia vydarená spolupráca Eda Brubakera a Seana Phillipsa. Keď sa títo dvaja stretnú, vždy sa jedná o komiksovú udalosť. Podmanivá noirová atmosféra povojnového Hollywoodu, pútavý detektívny príbeh, dobre napísané postavy a kvalitná kresba. Zatmívačka je jeden z najkvalitnejších komiksov, ktoré u nás boli v posledných rokoch vydané. Klobúk dole za dokonalé spracovanie knihy, je radosť ňou listovať.

memphisz
memphisz
03.11.2020 4 z 5

Napínavý příběh ze zlaté éry Hollywoodu. Před kamerou vzniká další z prostých noir filmů s drsným hrdinou a blonďatou dívkou v nesnázích. Zatímco za kamerou se odvíjí propletený příběh vraždy, všehoschopných mocných a útrpné deziluze o spravedlnosti. Brubaker přináší další své pověstné krimi zasazené do doby honu na skutečné i domnělé komunisty v zábavním průmyslu a čerstvých traumat z války zalitých hektolitry alkoholu. Pozlátko Hollywoodu a života celebrit přitom nemilosrdně koupe v hnusu reality - zneužívání a vykořisťování - tahle branže tě semele, ale nikdy nevyplivne, bude tě ždímat do poslední kapky.

Studio se o všechno postará, ty si jen dej pozor, ať se mu nepřipleteš do cesty!

trudoš
trudoš
03.11.2020 5 z 5

Kouknout na La La Land, přečíst Zatmívačku a víte o Hollywoodu všechno. To první vám ukáže krásu a magické kouzlo stříbrného plátna, to druhé zas temnotu, co se skrývá za celým tím pozlaceným humbukem. Oboje přitom vytvořeno s precizností mistrů.
Kamenem úrazu však může být očekávání - Ed Brubaker nerozehrává přelomový příběh, který by změnil vaše vnímání filmového průmyslu. Paradoxně se vyhýbá zobrazování těch největších prasáren, které člověk zná z doslechu, médií, či fundovaných životopisů. Spoustu věcí nechává na čtenářově fantazii a soustředí se primárně na zachycení dekadentní atmosféry, jež navenek působí jako pohádka, uvnitř je však prolezlá nechutně macatými červy. V tomhle ohledu může zápletka přinést zklamání, protože čtenář podvědomě čeká na drtivou pointu, která jej přinutí veškeré dění radikálně přehodnotit. Když však začnete vnímat komiks Zatmívačka jako celek, ohromí vás svou propracovaností a láskou k žánru noir, v němž každá jedna barva hraje osmašedesáti odstíny šedi.

Krupkin
Krupkin
23.10.2020 5 z 5

Po Criminal a Fatale další pecka od Brubaker a Phillips. Skvělá atmosféra, kresba, příběh a zpracování knihy se také moc povedlo.