Zatím dobrý

Zatím dobrý https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23623/bmid_zatim-dobry-Kul-23623.jpg 5 562 163

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Petrov

So Far So Good , 2004

Janek
09.05.2018 5 z 5

Hodně se o nich mluvilo, ale já jsem o bratrech Mašínech nevěděla skoro nic. Hrdinové, nebo vrazi? Odvážlivci, nebo padouši? Novákův text mi nedal ani nenaznačil žádnou odpověď, možná právě proto, že je tak skvěle napsaný. Co je realita, co fikce? Nevím. Ale to nevadí. Bylo to hodně, opravdu hodně dobrý čtení. ZATÍM DOBRÝch tak 200 %.

Nočnípták
08.05.2018 5 z 5

Skvěle napsaný román. Autorovi se povedlo přiblížit nám dobu která,
přesto, že je nepříliš vzdálená, pomalu upadá v zapomnění. To však nesmíme dopustit. Přála bych si, aby se kniha stala povinnou četbou.
Když jsem ji četla poprvé, nemohla jsem se odtrhnout. Zhltla jsem ji za dva dny. Teď podruhé jsem četla volněji a musím říct, že jsem si všimla mnoha detailů a drobností, které mě předtím unikly. Můj názor na bratry a jejich skupinu je stále stejný - rozporuplný. V tom, jak na ně nahlížet, asi nikomu žádná kniha nepomůže. Mně pomohla dát si do souvislostí události o kterých se nesmělo mluvit. O kterých se jen šeptalo. Mašínové jsou pro někoho hrdiny. Pro mne ne. Ale hrdina je vychoval a já dokážu pochopit, že tady nemohli žít. Ne v režimu, který z jejich otce udělal "nepřítele lidu" a je nenechal skoro dýchat. Jaké zvolily prostředky,aby dosáhli své svobody, se mě nemusí zamlouvat, ale také se mě nezamlouvá jak za to zaplatili lidé kolem nich. Otázka však zní, jestli vůbec měli nějakou jinou možnost volby. V každém případě je neuvěřitelné, že dokázali bojovat a zvítězit proti obrovské přesile. Dvacetiletí kluci.

Scathia
06.05.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která ukazuje, že nic není černobílé. Bratři Mašínové jsou často bráni za obyčejné vrahy a lupiče, přesto jejich motivace byla daleko obsáhlejší. Možná měli smůlu v politickém nastavení, kdy socialismus byl "náš" a byli v něm "naši" lidé. Kdyby to samé provedli na Němcích, kteří nás okupovali, byli by bráni za stejné hrdiny, jako byl jejich otec, generál Mašín. Naprosto mě dostal detailní a barvitý popis jejich útěku do západního Německa, takový souboj vůle se jen tak nevidí... pět mladých českých hladových kluků se 4mi starými pistolemi, proti 17 000 vojáků se samopaly a tanky... naprosto neuvěřitelný, dechberoucí příběh....

n.ezn.amy
30.04.2018 5 z 5

Skvěle napsaná kniha naprosto bez patosu a souzení. Mašínové se postavili komunistickému režimu a měli vizi a ideály jak proti tomuto odpornému režimu bojovat. Jejich odvaha a statečnost je obdivuhodná, neboť měli mizivou šanci proti obrovské přesile se dostat do Západního Berlína a přesto se jim to podařilo. Komunisté zde prováděly zvěrstva na občanech této země, ale když se někdo postavil jim, tak z dnešního pohledu jsou tito lidé nazývání vrahy a zločinci s čímž já zásadně nesouhlasím

baris
28.03.2018 5 z 5

Skvěle napsaný pravdivý příběh bratrů Mašínů, rodiny a jejich přátel. Obdivuji jejich statečnost a odvahu postavit se v tý době komunistickému režimu. Parádně napsaná kniha!

marimari
28.02.2018 5 z 5

Skvělá kniha, příběh, který napsal sám život. Každý, kdo tuto dobu prožil, se k tomu staví podle toho, na které straně byl. Když se něco děje z pozice moci, je to správné, pokud to samé dělá druhá strana, jde o zločin. Nikdy na tyto události nebude stejný názor, nikdy se nenapraví zlo a bezpráví spáchané na nevinných, ztracené a zničené životy, pokřivený pohled na svět následkem lživé propagandy. Ale pravda by měla vždy zůstat pravda a slušnost, morálnost a důstojnost by mělo být vlastní všem lidem.

Chesterton
12.12.2017 5 z 5

Úžasná jízda, skvěle vykreslená atmosféra i složitost doby. Souhlasím, že byli produktem své doby a jejich reakce na ni se dá pochopit i odsoudit. Knihy, které takto motivují k přemýšlení o tom, co není jednobarevné mě moc baví. Dokonale napsané, skvěle namluvené. Parádní zážitek.

Stauff
04.11.2017 5 z 5

Naprostá pecka. Trpěl jsem, když jsem knihu odkládal, protože jsem musel do práce. Skvěle napsáno. Naprosto je chápu. Vraceli bolševikům jejich vlastní medicínu. A dobře.

SuperSojka
28.10.2017 4 z 5

Dobře vybrané téma Mašínů. Ti, co jsou proti nim, po přečtění knihy znejistí, takže už z tohohle důvodu stojí za to si knihu přečíst. Na některé věci je prostě složité mít jasný názor. Přijde mi, že autor knihy se svými hrdiny lehce sympatizuje. Jeho styl je originální a svůj a pozvedá tak knihu se zajímavým tématem ještě o stupínek výš, i když v druhé půli knihy mě už začínal místy lézt na nervy, jak se neustále opakoval.

seredomi
09.09.2017 5 z 5

Knihu mi půjčil kamarád, shodou okolností vnuk V. Švédy... aa řeknu vám, to vás několikrát při čtení zamrazí...
Moc se mi líbil styl psaní, prakticky hltáte stranu za stranou.
P.s. Jak by jste se zachovali vy, v dané době, hm?

krtek1971
01.09.2017 5 z 5

Výborná kniha, velmi silný příběh konečně podaný i z druhé strany, než jsme byli zvyklí ... nezaujatý čtenář si konečně může udělat obrázek, jak to tehdy v socialistickém bloku fungovalo. Nebo nefungovalo ?

SONP
08.08.2017 5 z 5

Je snadné hodnotit lidský příběh, když o něm vlastně nic nevíte a přeberete cizí názory. Prostřednictvím této knihy, která získala v roce 2005 cenu Magnesia Litera, si lze udělat vlastní informovaný názor na kontroverzní story skupiny bratří Mašínů. Ani autor knihy samozřejmě není bez názoru a i když s ním tak docela nesouhlasím, napsané je to skvěle (poslechnul jsem jako audioknihu načtenou Jiřím Ornestem). Dozvíme se vlastně vše - osudy Mašína st. za protektorátu, kovbojské akce skupiny na východ od Prahy (včetně známého přepadení stanic SNB a auta s penězi) i zoufalé putování územím NDR o hladu a mrazu. Čím od událostí ubíhá více času a čím víc se všichni ti mrtví skrývají za horizont událostí, lze příběh vnímat jako dobrodružství pár dvacetiletých kluků, které se změnilo v boj o holý život, a netřeba si zážitek kazit hodnocením dnes již víc jak 60 let staré historie. Popřemýšlet si můžete poté, nejdřív si užijte toto skvělé dílko. 100%

Jana283
04.07.2017 5 z 5

Kde je pravda? Četla jsem, přemýšlela... nevím. Ano, historie není černobílá a lidské osudy také ne. Nikdo není jen hrdina či bídák. A tak se budu ptát dál. Díky za tento krásný a silný román.

vit8029
29.06.2017 5 z 5

Zásadní kniha české literatury.

Fafyna
11.06.2017 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla!!!

foggy92
09.06.2017 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem, rozhodně je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

havranice
07.05.2017 5 z 5

Ta kniha je tak skvělá, tak skvělá!!! Nebojte se počtu stran, zhltnete to jedním dechem. Je to fantasticky čtivě napsané, prostě fantasticky, ten styl je tak svižný, hluboký a odlehčený zároveň, tak plastický, vtahující....Já si to tak užila! Je to skvěle napsaný román a navíc se dozvíte, jak to bylo s těmi Mašíny - příběh je silný, má neskutečně velký potenciál budit otázky, myšlenky, provokuje vás k tomu, abyste si udělali názor na mnoho věcí. Souhlasíte s nimi nebo ne? Schvalujete jejich jednání? A co následky - pro jejich rodinu, co tu zůstala. A stálo to vše za to, když výsledkem je to, co na konci knihy vidíme, že je dnes jejich život...Je to fantastický román z hlediska kvalitní beletrie, z hlediska poučení o historii (skvělé jako učebnice dějepisu o 50. letech například), z hlediska přemýšlení o morálních hodnotách a o tom, co je či co není pravé hrdinství. Styl vyprávění je neotřelý, originální, místy nesmírně vtipný, což je dobře, protože se občas potřebujete u této knihy i zasmát a trochu to odlehčit, protože jinak je to dost husté. U většiny pasáží mi srdce tlouklo fakt rychle, oči dokořán vytřeštěné, čelist pokleslá...Kniha mi pomohla protříbit si spoustu myšlenek a svůj názor na Mašíny jsem si utvořila. Jsem knihou zcela unešena.

ruzer
09.04.2017 5 z 5

Dychberúca kniha. Nemala žiadne slabé miesta. Páčilo sa mi rozdelenie na krátke kapitolky. Vďaka tomu má spád. Autor objektívne popisuje udalosti, nesnaží sa vnútiť svoj subjektívny názor. Všetko necháva na čitateľovi.
Celý čas som im fandil. Škoda, že nebolo viacej ľudí čo púštali bolševikovi žilou.

HonzaRoušavý
21.03.2017 5 z 5

Konečně se mi povedlo knihu dočíst (na rozdíl od mnohých jiných jsem jí v půlce musel na čas odložit).
Kniha se skvěle čte, i když jsem si na styl psaní pana Nováka musel chvíli zvykat a i později jsem měl tendenci určité pasáže spíš prolétnout, než přečíst. Každopádně literárně na jedničku.
Čtení téhle knihy bylo ale, alespoň pro mě, zejména o snaze udělat si názor na činy bratří Mašínů. Během čtení jsem se několikrát obrazně překlopil od "hrdinové" k "vrazi" a zpět. Nakonec jsem, asi jako většina čtenářů, zůstal někde mezi. Nemyslím si, že by bratři Mašínové byli hrdinové v pravém slova smyslu (tím pro mě byl jednoznačně jejich otec), ale rozhodně po přečtení téhle knihy mohu říct, že mnohem více jejich čin chápu. V knize je skvěle vysvětleno celé rodinné zázemí, podmínky, které určovaly jejich charaktery a důvody, proč udělali to, co udělali. Bez skvělého nastínění kontextu, což tato kniha na 100% nabízí, se tohle všechno nedá pochopit. Nicméně nakonec jsem se dopracoval k názoru, že Mašínové byli v první řadě vojáci, kteří viděli svět optikou "my x oni" a nikdy při své činnosti tenhle rámec nepřekročili. Svými činy tedy v první řadě dělali "něco pro sebe" a snažili se řešit svojí situaci, jaký to mělo vliv na ostatní bylo podružné. Což dle mého názoru potvrzuje i jejich následná kariéra v západním světě. Ale opět musím zopakovat, že až přečtení této knihy dává i tomuto postoji větší smysl, i když se s ním špatně sympatizuje (ačkoliv bych snad i chtěl).

Pro mě osobně tak jednoznačně nejlepší částí knihy byla ta poslední, která popisuje dopady jejich akce na ostatní osoby, ať už více či méně angažované v případu. Tam se podle mě skrývá pravá síla této knihy a tato část skýtá podle mě největší poselství o všem tom špatném, co se u nás za komunismu dělo.

Tak či tak přečtení této knihy můžu všem jen doporučit. I když na konci asi nebudete mít na toto téma jasnější názor, rozhodně bude váš pohled komplexnější.

Melic
11.03.2017 5 z 5

Tohle je vážně skvěle napsáno. Zvláštní styl, dlouhá souvětí, strhující proud slov vykládá napínavý příběh. Ze začátku jsem měl problém s tím jednoznačně pozitivním přístupem autora. Slovně "mává rukou" nad negativními aspekty činů skupiny, naopak ve zrůdnosti režimu si libuje, pěkně ji vykresluje do nejmenších detailů.
Postupně jsem měl více a více pochopení pro akce Mašínů, autorovi se dařilo mě strhnout. Ale nedá mi to a musím zůstat zpětně neutrální, protože nedokážu posoudit, nakolik se jedná o nástroj korekce jednoznačně negativní propagandy z minulého režimu a na kolik se jí dá skutečně věřit.
Nicméně jedná se o beletrii a ta je o čtivosti, která rozhodně dosáhne na 5 hvězd.