Zatím dobrý

Zatím dobrý https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23623/bmid_zatim-dobry-Kul-23623.jpg 5 562 163

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Petrov

So Far So Good , 2004

hanča34
25.10.2023 4 z 5

Audiokniha
Děj má spád, člověk jim drží palce. I když s obětmi na životě nesouhlasím, na vyznamenání to nevidím.

olga8832
25.10.2023 5 z 5

Kniha famózní. Vím, že to není zcela objektivní, ale byla studená válka. Režim se prosazoval všemi prostředky, tak proč by nemohli Mašínové. Od pamětníků vím, že v té době nevěřili tomu, že tu zamrzneme na 40 let, věřilo se, že se vše zvrátí.... jenže ... věřili, že to "někdo" zařídí...

jozik_v_tumane
27.09.2023 5 z 5

Středobod knihy, podrobný popis slavného útěku do Západního Berlína, je napsán tak plasticky a čtivě, že se mi ve fantazii promítal film před očima a nebyl jsem schopný se odtrhnout. Celá kniha je velmi dobře napsaná, až na ty vložené pseudobásnické strofy -- ani nevím, jak ty útvary nazvat --, chápu, že měly sloužit jako zastavení a odlehčení dramatického textu, ale obsahově je většina z nich úplně mimo, kroutím nad tím hlavou a nechápu, o co autorovi šlo. Ale to je drobnost. Celou 600stránkovou knihu jsem přečetl za 3 dny a kousek, což je u mě zcela výjimečné. (Naposledy jsem se takhle začetl asi před 20 lety do Orwellova 1984.) Co se týče bratří Mašínů, tak mě osobnostně tedy nejsou zvlášť sympatičtí, neodsuzoval bych je, jejich činy považuju v principu za legitimní, na druhou stranu je zřejmé, že z velké části to byli trochu zvlčilí kluci (vyrůstající bez otce), kterým šlo hlavně o to dobrodružství samotné a až v druhé řadě o nějaký smysl té činnosti. Při každé své akci udělali spoustu chyb (někdy až ve stylu "všechno špatně"), zásady konspirace ve skupině nebyly dodržovány atd. (Je to ovšem adekvátní jejich věku.) Zde je zajímavé srovnání s Josefem Hasilem, který je mi osobně sympatičtější a který jednal nesrovnatelně profesionálněji. Vůbec nechci snižovat hrdinství Mašínů -- to, jak se prostříleli do Západního Berlína je prostě na hranici zázraku, šance 1:10000, že to vyjde --, jen mě trochu překvapuje podtitul knihy "největší příběh studené války", resp. to, jak z autorova stylu psaní vysvítá, že je považuje za největší hrdiny své doby. Z příbuzných a pomahačů Mašínů bylo zavřeno podle údajů v knize méně než 20 lidí, v případě Hasila to bylo mnoho desítek. Z toho, co vím, mám dojem, že Hasil byl StB mnohem větším trnem v oku a postupovala proti němu s řádově větší brutalitou. To naznačuje, kdo byl větší hrdina. Mašínovi spasili útěkem jen sebe, jinak podnikali jen úplně zbytečné a bezvýznamné (z hlediska narušení chodu režimu) sabotáže. Hasil pomohl mnoha lidem utéct za hranice a žádné klukovské sabotáže ho nezajímaly. Sláva skupiny bratří Mašínů tak z mého pohledu vyplývá především z toho opravdu naprosto neuvěřitelného útěku, fantastičtějšího než všechny akční filmy, v kombinaci s příběhem hrdinství jejich otce. Čtenářský zážitek.

uzivatel6305
02.08.2023 5 z 5

Tak tento příběh mě naprosto dostal! Poslechla jsem si skvěle načtenou audioknihu a přímo se zamilovala do stylu psaní pana Nováka.

Neznala jsem příběh rodiny Mašínů zdaleka tak dopodrobna a jsem moc ráda, že jsem na knihu natrefila. Ještě víc ve mně prohloubila mojí už tak velikou nelásku ke komunistům. Zanadávala jsem si i poplakala nad osudem nevinných lidí a pochopila jsem činy bratří Mašínů, kteří jsou často nazýváni vrahy. Po gestapu, které zavraždilo jejich slavného otce a po KSČ a STB, které trápily, šikanovali je a utrápili jejich matku, se té pomstě naprosto nedivím. Vidím v nich silné osobnosti, které si to prostě nenechali líbit a bojovali proti režimu i s myšlenkou na vlastní smrt. Posuďte sami. Doporučuji

Mudry
09.06.2023 5 z 5

Myslela jsem si, notoricky známý příběh na šest set stran, co mi může dát ? Styl psaní mě absolutně nadchl, jako bych to žila s nimi se všemi. Můj původní názor na "hrdinství" bratří Mašínů to sice nijak nezměnilo, ve světle všech okolností možná spíše utvrdilo, ale počtení to bylo prostě bezkonkurenční !!!

Kortez
07.04.2023 5 z 5

Audiokniha. Výborně zpracovaný největší útěk za ostnatý drát. U mně jsou tedy bratři Mašínové bráni jako dobrodruzi a bandité, s jejich otcem se jejich "hrdinství" nemůže vůbec srovnávat, no stejně jim musí každý svobodně smýšlející člověk který zažil dobu před sametem držet palce.

juliesze
30.03.2023 5 z 5

Tohle byl tak skvělý styl psaní! Naprosto úžasně vykresleno, miluju styl Jana Nováka, skvěle vystiženo už v úvodu, když způsob knihy a jejího zpracování byl předtsaven Formanem "je to život Formana, jak jej prožil Jan Novák". Tak často jsem se vyloženě nějakým připomínkám nebo poznámkám od duše zasmála. Trefné otázky bez odpovědí, úvahy. Bylo to skvěle popsáno. Opravdu neskutečné životy jedné rodiny. Tolik odhodlání, jako měli sourozenci Mašínové, jejich rodiče i prarodiče, to snad nemá ani pomalu celý národ. Opravdu skvělé, k zamyšlení. Ani ne černobílé. A strašně neuvěřitelné, i když je to skutečně pravda. Opravdu neskutečný počin!

LadaLil
26.03.2023 3 z 5

Jsem rada, ze jsem si konecne precetla detaily tohoto znameho pribehu. Autor pise ctive a kniha rychle plyne, ale jak je jiz napsano v synopsi, je ponekud jednostranny a lici Masinovi jako naproste hrdiny. Rozhodne se dostali na hranice lidskych, fyzickych moznosti a je opravdu ohromujici, jakym zpusobem unikli.

Sobolosh
17.02.2023 5 z 5

I když by leckdo mohl mít ke stylu psaní výhrady, je kniha velmi čtivá. Užíval jsem si to. Málokdo je ze stejného těsta jako Mašíni. Já také nejsem. Ale pochopil jsem, že se někdo rodí bojovníkem a má to geneticky dané. Pak je z něj voják do války, voják tělem i duší. I když i Mašíni v Americe svou jiskru postupně ztratili (viz konec knihy). Ale klobouk dolů nejen před Josefem a Ctiradem a jejich otcem, ale hlavně před Emmou a oběma Zdenami. Kniha určitě pomůže s utvářením názoru na rodinu Mašínů, ale výsledek bude zřejmě závislý na tom, jak má každý z nás zpracovaný komunismus.

zuziV
30.01.2023 5 z 5

Obsáhlá knížka, popisující osud Mašínů a blízkých - rodiny a přátel. Po přečtení úvodu jsem myslela, že bude autor jednostranně zaujatý, ale překvapivě držel objektivní linii a je na čtenáři, jaký si udělá na mladíky a jejich činy názor. Poutavě napsáno, neuvěřitelného štěstí v celé únikové akci se jim dostalo (až na dva další přímo zainteresované, nemluvě o spoustě blízkých pozůstalých v ČS..). ke konci jsem měla pocit, že se autor věnuje převážně popisu Josefova života na úkor ostatních.

Swissman
04.01.2023 5 z 5

Tohle je tak zvláštní a přitom super kniha! Na autorův styl psaní si musíte zvyknout, ale pokud si zvyknete, bude vám odvyprávěno několik velmi silných příběhů. Napínavá, emočně působící, syrově podaná realita. Nedejte se odradit počtem stran!!! Stojí za přečtení!

Katka2382
21.12.2022 5 z 5

Když jsem vzala knihu do ruky tak jsem se trochu bála jak se to bude číst,ale byli to naproto zbytečné obavy.Kniha je napsaná opravdu velmi čtivě a ač je to fakt bichle tak ji přelouskáte za chvilku.
Jinak co napsat k obsahu?tak nějak jsem Mašíny vždy vnímala spíš jako hrdiny ale teď už si tím zase až tak jistá nejsem.Jako jo za tu neuvěřitelnou cestu za svobodou to bylo až neskutečné jaké měli štěstí,to ani nešlo je neobdivovat.Ale kolik lidí při tom zabili.Ač sami přímo nebo nepřímo,tím myslím ty co zůstali doma v Těžkoslovensku.
Nejvíc z celé knihy musím vyzdvihnout obě Zdenky Mašínové a paní Emmu,především ony by zasloužili medajle za statečnost.Ony tři a také všichni kdo těm klukům pomáhali a pak za to těžce pykali.

Jen ještě na závěr,dobrý dojem z knihy mi trochu zkazila ta dvoustránková kapitolka o Zátopkových,bylo to nutné?

Metroušek
26.11.2022 5 z 5

I napodruhé je kniha velice čtivá a poskytuje plastický obraz doby. Autorovi se dobře daří zprostředkovávat mikro i makro pohled na život hrdinů nebo "hrdinů". Pár připomínek bych však měl. Obálka knihy se mi jeví jako odpudivá, vadí mi opakovaná autorova předjímání děje a někdy bych také krátil. Jenže si uvědomuji, že mám před sebou vskutku monumentální dílo, které udělalo maximum pro přiblížení těchto zřejmě již navždy kontroverzních občanů naší země těm, kteří se s tím chtějí seznámit.
Osobně věřím, že kontroverze popisovaných činů - stejně jako mnoho našich současných, chronických problémů - vězí v tom, že si značná část naší populace neudělala své domácí úkoly, a ani po třiceti třech letech se nevyrovnala s obdobím socialismu. Každý z nás by měl mít jasno v tom, jaké znaménko má mít komunismus (v porovnání s demokratickým systémem). Pokud mu jakožto totalitnímu systému, který opakovaně a poměrně děsivě selhal všude, kde byl s menší či větší dávkou násilí zřízen, a přitom budování zářných zítřků jaksi "mimochodem" způsobil nějakých sto miliónů mrtvých spoluobčanů v době míru, logicky přiřadíme mínus, snad se nám i činy hlavních postav knihy začnou jevit v poněkud jiném světle. A také tím budeme o něco lépe chápat přítomnost.

Petra21
08.09.2022 5 z 5

Otevřít jedno z nejkontroverznějších kapitol historie Československa a sepsat na toto téma tak obsáhlý román, to chce skutečnou kuráž. Pochopitelně jsem se obávala přílišné fascinace i přílišné jednostrannosti autorova názoru, pročež jsem četbu mnohokrát oddálila a vlastně se mi Novákovu knihu ani nechtělo otevřít. Naštěstí jsem byla příjemně překvapena hloubkou, do jaké se ponořil a množstvím pramenů, jež musel zanalyzovat. Díky této až mravenčí práci si mě získal; sledování osudů takřka všech zainteresovaných person tohoto snílkovsky imaginárního "odboje" představuje zároveň jejich památník cti a opravdu oceňuji, kolik prostoru věnoval právě těmto "neviditelným" postavám. Celou knihu je ovšem třeba brát jako zbeletrizovanou reportáž nevelké literární úrovně a zvyknout si na uměle vytvářená takzvaná souvětí za pomocí krátkých vět (mnohdy na sebe úplně nenavazujících). Toto ostré staccato zřejmě mělo vyvolat dojem drzosti, překotnosti událostí bez "zbytečných" emocí, ale... do jisté míry to spíše působilo cynicky a mnohdy až amatérsky. A přesto za tu obrovskou spoustu práce a za komplexnost i autenticitu nejde jinak, než s plným počtem hvězd doporučit.

rodak
02.09.2022 5 z 5

Naprosto prvotřídní čtení. Nicméně otázky a pochybnosti zůstávají.A úsudek je na každém čtenáři.

Scarefish
16.08.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Pomáhá pochopit tolik diskutovaný příběh bratrů Mašínů, i když je patrné, na čí straně autor stojí. Rodinné zázemí, láska k vlasti, otcův vzor a nenáviděný režim vytvořili pozadí silné vzpoury a odhodlání. Možná i jistá naivita mladých kluků, kteří se do třídního boje pustili se vším všudy, zde sehrála svoji roli. Knihu výborně zpracoval i Český rozhlas v četbě Jiřího Ornesta.

sarkafarka1900
05.07.2022 5 z 5

Jak je uvedeno i v jiných komentářích. I když je Jan Novák bratry Mašíny obdivuje, kniha je napsána objektivně a komplexně, každý čtenář si může vytvořit svůj názor. Navrch je kniha napsána velmi čtivě.
Z knihy podle mého názoru vyplývá, že mladým Mašínům chybělo velení někoho zkušeného, takže svou činnost vzali za "špatný konec". Dopadlo to, mimo jiné, jako kdyby jejich otec bojoval proti protektorátním četníkům místo nacistům. Často se před útěkem chovali zmateně (to se netýká vlastního útěku, tam si věděli rady). Obávám se, že komunistům spíše prospěli než uškodili.

DuchDoby
29.05.2022 5 z 5

Příběh bratrů Mašínů a jejich party, který je popsán perfektním jazykem. Tahle kniha vás dostane.

jan.para
23.02.2022 5 z 5

Velmi čtivě zpracovaný příběh bratrů Mašínů. Kniha obsahuje i kapitoly o jejich otci a dalších příbuzných.

Zdendys.77
17.11.2021 5 z 5

Velice čtivý a dech beroucí příběh bratří Mašínů z dob tvrdých a krvavých 50. let v Československu. Asi nemá cenu polemizovat nad tím, jestli bratři Mašínové jsou sprostí vrazi nebo hrdinové. Ani tato kniha, v tomto ohledu, nic nového a zásadního nepřináší. V jedněch očí zabili nevinné lidi, táty od rodin, v druhých prodlouženou ruku statní komunistické moci a tyranie. Nesmíme také zapomínat v jaké době žili a že i 40 let vlády komunistů měl nějaký vývoj. Začátek 50. let, kdy se skupina kolem bratrů Mašínů rozhodne dostat za železnou oponu, a to za každou cenu, se nese v pronásledování kněží, sedláků a též i legionářů, jenž za 2. světové války bojovali za svobodu národa československého. Tito lidé jsou následně ve vykonstruovaných politických procesech odsuzováni k trestu smrti nebo k vysokým trestům vězení a ztráty majetku. Máme tu proces s Miladou Horákovou a v neposlední řadě i čistku mezi vysoce postavenými komunisty, viz. proces s Rudolfem Slánským a dalšími. Nelze se tedy úplně divit, že v době strachu a temna nad budoucností, kdy jsou systematicky pošlapávána základní lidská práva, povstali tito mladí muži, plní ideálů a snů, kteří se nedokázali smířit s tím, co se kolem nich děje a jaká je asi čeká budoucnost a ve stejném stylu zúčtování, padni komu padni, se pustili do boje proti komunistickému režimu.

Přestože pohled na tento příběh společnost rozděluje, určitě všem doporučuji, stojí za přečtení.