Zaslíbená země

Autorův poslední román, na němž pracoval před svou smrtí v roce 1970. Podobně jako v některých dalších knihách se i v tomto nedokončeném díle věnuje tematice německých uprchlíků za druhé světové války, které fašisté donutili k emigraci. Děj se odehrává ve Spojených státech, "zaslíbené zemi", v níž za války našla - zpravidla po absolvování zdlouhavého byrokratického procesu na Ellis Islandu - útočiště řada Evropanů, ať už Židů nebo jiných osob nepohodlných nacistickému režimu. V New Yorku se v komunitě židovských emigrantů ocitá i Ludvík Sommer, předčasně dospělý mladý muž, jehož minulost je poznamenaná mnoha krutými zážitky. Setkává se s přáteli, o nichž se domníval, že už dávno přišli o život, a spolu s nimi řeší vnitřní dilemata, která mohou pochopit jen ti, kdo prošli podobným peklem jako on: téměř všichni poznali vyčerpávající hledání úkrytu, ilegální přechody hranic, mučení, koncentrační tábory, smrt blízkých i těch nejbližších. Lze vůbec na takové zážitky zapomenout? Ludvík Sommer si uvědomuje, že jeho čas v New Yorku - procházky v úchvatném podvečerním světle, vztah s krásnou Marií Fiolou - je pouze vypůjčený a on se bude muset vyrovnat s minulostí. Dá se však začít ještě jednou, nanovo? P. S. Kniha je opatřena doslovem, který čtenáři nabízí senzační odhalení! ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30602/zaslibena-zeme-30602.jpg 3.9124

Das gelobte Land (1970)

Literatura světová
Vydáno:, Ikar (ČR)

dagmar5477
23.06.2017

Jak mám Remarqua ráda, tak nějak nechápu, proč napsal v podstatě dvě totožné knihy. Vzhledem k tomu, že Stíny v ráji jsem četla celkem nedávno, nepřinesla mi četba této knihy nic, jen člověk dopředu ví, co bude. Pro mě veliké zklamání, dočetla jsem ji jen asi z lásky k autorovi.

jluky
15.06.2017

... a opäť: hlboká poklona majstrovi pera!
.....SKVOST!! ..... čo iné napísať?... žiadne hviezdičky pre mňa nestačia, aby som ohodnotila Remarquovu tvorbu. Vďaka, že ste tu aj pre mňa bol !

medlovice
21.04.2017

Je to klenot, psaný vytříbeným stylem . Je to poklad , zážitek pro čtenáře. Dostávám chut na vodku. Jen po třísté stránce trochu začal nudit aby to pak dohnal. Sympatické postavy , k danému obsahu knihy vhodný obal. Ani jeden konec navrhovaný autorem se mi nelíbí. Co se stalo se všemi ? Přežila Jessie ? A stará komtesa ? A zůstal Ludvík s Marií Fiolou .? Kolik by asi kniha musela mít stran, aby jsme se to všechno dozvěděli....Těším se na Stíny v ráji.

rozvera
02.04.2017

Co dodat? Ne nadarmo dostal autor Pulitzerovu i Nobelovu cenu .Byl to poslední z jeho románů, který jsem četla poprvé, snad proto, že byl uváděn jako nedokončený. Jako všechny ostatní, je to zase nádherný příběh, nadčasový. Otázka emigrace je nekonečná a v jeho knihách je popsána se syrovou pravdivostí,

irling
22.02.2016

Pro mě je tato verze v podstatě stejného příběhu mnohem zdařilejší a čtivější, řemeslně propracovanější. Tady Remarqua poznávám. V knize Stíny v ráji na mě děj působil překotně a místy nepřehledně.

hanča34
25.08.2015

Těžká kniha svým námětem, ale Remarque asi jiný ani neměl. Naposledy jsem ho četla někdy v mládí. Není to kniha, která se čte jedním dechem. Alespoň já jsem musela mezi kapitolami odpočívat u nějaké činnosti. Naštěstí konec chybí, oba předpokládané jsou špatné.

Gwaihir
09.11.2014

Je pozoruhodné, že poslední dvě knihy, jimž se Remarque věnoval, vypráví prakticky tentýž příběh, jen s nevelkými změnami, a otevírají zbývající téma pojící se k uprchlíkům před nacismem, otázky možnosti nového života, poválečného návratu nebo pomsty. Tato, nedokončená, je oproti své sestře romantičtější a líčí osud německého emigranta v zaslíbené zemi, kam válka nikdy zcela nedolehla, v atmosféře postupného uvolnění se ze sevření věčného strachu, v prostředí shledávání se starých přátel z Via Dolorosa a jejich přemítání nad budoucností, v ovzduší prodchnutém láskou, v němž se tu a tam objeví stíny nově poznávaného světa i dob minulých. V úvahách o závěru románu je pak cítit snaha postihnout tragičnost poválečné situace pro ty, kteří přežili, ale nikam již nepatří. 80 %

martinka_d
24.03.2014

Až příliš stejný příběh s knihou Stíny v Ráji - později jsem našla že Stíny v Ráji jsou vlastně takovou druhou verzí této nedokončené knihy.
Příběh je opět velmi poutaví a pojednává o německém uprchlíkovi Ludvíkovi Sommerovi, který se dostal do Ameriky, jen škoda toho nedopsaného konce

Skjaninka
08.06.2013

Posledný a nedokončený Remarqueov román o emigrantoch v zemi zasľúbenej, čiže Amerike.
Opäť krásny príbeh a postavy, ktorých život núti k zamysleniu sa nad bytím a zmyslom života. Aj keď vo mne kniha budila dojem, že niečo podobné sa dá nájsť v predchádzajúcich Remarqueových knihách, nemohla som sa odtrhnúť od príbehu a neuvažovať na autorovymi myšlienkami, ktorých je tu ako v každej jeho knihe, požehnane.

„Člověk je jediný živý tvor, který ví, že musí umřít. A jak s tím naložil?”
„Vynalezl náboženství"
„Správně. A tím intoleranci. Každé náboženství je to jediné správné.”
„A tím války. Ty nejkrvavější se vždycky vedly ve jménu božím. Ani Hitler se bez něj neobešel.”

vitavita
08.04.2012

Poslední autorův román - příběh Ludvíka Sommera v "Zaslíbené zemi".