Zaslíbená země

Autorův poslední román, na němž pracoval před svou smrtí v roce 1970. Podobně jako v některých dalších knihách se i v tomto nedokončeném díle věnuje tematice německých uprchlíků za druhé světové války, které fašisté donutili k emigraci. Děj se odehrává ve Spojených státech, "zaslíbené zemi", v níž za války našla - zpravidla po absolvování zdlouhavého byrokratického procesu na Ellis Islandu - útočiště řada Evropanů, ať už Židů nebo jiných osob nepohodlných nacistickému režimu. V New Yorku se v komunitě židovských emigrantů ocitá i Ludvík Sommer, předčasně dospělý mladý muž, jehož minulost je poznamenaná mnoha krutými zážitky. Setkává se s přáteli, o nichž se domníval, že už dávno přišli o život, a spolu s nimi řeší vnitřní dilemata, která mohou pochopit jen ti, kdo prošli podobným peklem jako on: téměř všichni poznali vyčerpávající hledání úkrytu, ilegální přechody hranic, mučení, koncentrační tábory, smrt blízkých i těch nejbližších. Lze vůbec na takové zážitky zapomenout? Ludvík Sommer si uvědomuje, že jeho čas v New Yorku - procházky v úchvatném podvečerním světle, vztah s krásnou Marií Fiolou - je pouze vypůjčený a on se bude muset vyrovnat s minulostí. Dá se však začít ještě jednou, nanovo? P. S. Kniha je opatřena doslovem, který čtenáři nabízí senzační odhalení! ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30602/zaslibena-zeme-30602.jpg 3.9134

Das gelobte Land (1970)

Literatura světová
Vydáno:, Ikar (ČR)

Petra21
19.11.2018

Remarque je moje srdcovka. Vážím si ho, zbožňuju ho, hltám ho! Proto mě strašně mrzelo, když jsem se dva měsíce nemohla prokousat tímto románem. Přiznávám, že jsem ho neodhodila do prachu v knihovně jen proto, že je to ON. Až během závěrečných stran jsem prozřela. On se snažil uchopit svůj klasický rámec trochu jinak. To, co mu takřka všichni včítají, že opakuje několik málo motivů (já ne!), je mu nyní vyčteno... Ale teď trochu objektivity; román průměrný, až poslední třetina mě zaujala hloubkou myšlenek a otevřeným koncem. Určitě bych doporučila hezkou řádku zajímavějších titulů tohoto skvělého autora, přesto jsem nakonec ráda, že jsem tu dávku beznadějosti neodsoudila hned s první kapitolou.

Gaeberys
17.10.2018

Remarqua si velmi cením, ovšem tato kniha je jeho průměrné až podprůměrné dílo.
Děj postrádal dynamičnost. Nedovedu si představit, že by dílo dokončil a mělo by ještě tak o 200 stran více (to soudím dle dvou předpokládaných závěrů uvedených na konci knihy - kdyby měl stihnout vše, co nastiňují {mimochodem s tou první verzí to snad nemohl myslet vážně, Remarquovská je ta druhá varianta}) ...

dagmar5477
23.06.2017

Jak mám Remarqua ráda, tak nějak nechápu, proč napsal v podstatě dvě totožné knihy. Vzhledem k tomu, že Stíny v ráji jsem četla celkem nedávno, nepřinesla mi četba této knihy nic, jen člověk dopředu ví, co bude. Pro mě veliké zklamání, dočetla jsem ji jen asi z lásky k autorovi.

jluky
15.06.2017

... a opäť: hlboká poklona majstrovi pera!
.....SKVOST!! ..... čo iné napísať?... žiadne hviezdičky pre mňa nestačia, aby som ohodnotila Remarquovu tvorbu. Vďaka, že ste tu aj pre mňa bol !

medlovice
21.04.2017

Je to klenot, psaný vytříbeným stylem . Je to poklad , zážitek pro čtenáře. Dostávám chut na vodku. Jen po třísté stránce trochu začal nudit aby to pak dohnal. Sympatické postavy , k danému obsahu knihy vhodný obal. Ani jeden konec navrhovaný autorem se mi nelíbí. Co se stalo se všemi ? Přežila Jessie ? A stará komtesa ? A zůstal Ludvík s Marií Fiolou .? Kolik by asi kniha musela mít stran, aby jsme se to všechno dozvěděli....Těším se na Stíny v ráji.

rozvera
02.04.2017

Co dodat? Ne nadarmo dostal autor Pulitzerovu i Nobelovu cenu .Byl to poslední z jeho románů, který jsem četla poprvé, snad proto, že byl uváděn jako nedokončený. Jako všechny ostatní, je to zase nádherný příběh, nadčasový. Otázka emigrace je nekonečná a v jeho knihách je popsána se syrovou pravdivostí,

irling
22.02.2016

Pro mě je tato verze v podstatě stejného příběhu mnohem zdařilejší a čtivější, řemeslně propracovanější. Tady Remarqua poznávám. V knize Stíny v ráji na mě děj působil překotně a místy nepřehledně.

hanča34
25.08.2015

Těžká kniha svým námětem, ale Remarque asi jiný ani neměl. Naposledy jsem ho četla někdy v mládí. Není to kniha, která se čte jedním dechem. Alespoň já jsem musela mezi kapitolami odpočívat u nějaké činnosti. Naštěstí konec chybí, oba předpokládané jsou špatné.

Gwaihir
09.11.2014

Je pozoruhodné, že poslední dvě knihy, jimž se Remarque věnoval, vypráví prakticky tentýž příběh, jen s nevelkými změnami, a otevírají zbývající téma pojící se k uprchlíkům před nacismem, otázky možnosti nového života, poválečného návratu nebo pomsty. Tato, nedokončená, je oproti své sestře romantičtější a líčí osud německého emigranta v zaslíbené zemi, kam válka nikdy zcela nedolehla, v atmosféře postupného uvolnění se ze sevření věčného strachu, v prostředí shledávání se starých přátel z Via Dolorosa a jejich přemítání nad budoucností, v ovzduší prodchnutém láskou, v němž se tu a tam objeví stíny nově poznávaného světa i dob minulých. V úvahách o závěru románu je pak cítit snaha postihnout tragičnost poválečné situace pro ty, kteří přežili, ale nikam již nepatří. 80 %

martinka_d
24.03.2014

Až příliš stejný příběh s knihou Stíny v Ráji - později jsem našla že Stíny v Ráji jsou vlastně takovou druhou verzí této nedokončené knihy.
Příběh je opět velmi poutaví a pojednává o německém uprchlíkovi Ludvíkovi Sommerovi, který se dostal do Ameriky, jen škoda toho nedopsaného konce

Skjaninka
08.06.2013

Posledný a nedokončený Remarqueov román o emigrantoch v zemi zasľúbenej, čiže Amerike.
Opäť krásny príbeh a postavy, ktorých život núti k zamysleniu sa nad bytím a zmyslom života. Aj keď vo mne kniha budila dojem, že niečo podobné sa dá nájsť v predchádzajúcich Remarqueových knihách, nemohla som sa odtrhnúť od príbehu a neuvažovať na autorovymi myšlienkami, ktorých je tu ako v každej jeho knihe, požehnane.

„Člověk je jediný živý tvor, který ví, že musí umřít. A jak s tím naložil?”
„Vynalezl náboženství"
„Správně. A tím intoleranci. Každé náboženství je to jediné správné.”
„A tím války. Ty nejkrvavější se vždycky vedly ve jménu božím. Ani Hitler se bez něj neobešel.”

vitavita
08.04.2012

Poslední autorův román - příběh Ludvíka Sommera v "Zaslíbené zemi".