Záškodník

Záškodník https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391570/bmid_zaskodnik-U8Z-391570.jpg 4 28 8

Druhá světová válka zuří na všech frontách. Kurt Nordstrum, inženýr z Osla, se rozhodne změnit svůj život a stane se součástí protinacistického odboje. Po tragické ztrátě snoubenky uprchne do Velké Británie, kde se podělí o své znalosti tajného německého projektu, který probíhá v Norsku. Spojenci jsou jeho informacemi zděšeni a rozhodnou se rychle jednat. Kurt podstoupí vojenský trénink a je se speciálním týmem vyslán na sebevražednou akci s jediným úkolem - zabránit nacistům v sestrojení atomové bomby.... celý text

Literatura světová , Válečné , Thrillery

Vydáno: , CPress

The Saboteur , 2017

zelvonik
11.03.2024 4 z 5

Zajímavý román založený na skutečných událostech. Prakticky se jedná o detailní popis dvou záškodnických akcí za druhé světové války, o kterých jsem do té doby neslyšel. Román je čtivý, ale občas mi dělalo problém se vžít do hlavních hrdinů, asi i proto, že jsem si musel hledat, co to vlastně je vidda :) ale jinak se četlo pěkně od začátku do konce.

Kortez
24.07.2023 5 z 5

Skvělý román z období II. světové války odehrávající se v Norsku. Výborný mix akce, špionáže a taky i romantiky na ledovém severu. Není mnoho knih ohledne války v Norsku a já jsem rád, že jsem na tuhle natrafil mezi 100 dalšími z válečné Francie.

dacek
19.03.2023 2 z 5

Námět vypadal zajímavě, ale bohužel to nedopadlo velmi dobře. Zpracování je až podprůměrné. V knize se pořád dokola opakují ty stejné myšlenkové pochody. Psychologie postav a dialogy nepůsobí realisticky. Jediné plus je přiblížení událostí z druhé světové války o kterých jsem skoro nic nevěděl. Koho tato tématika zajímá doporučuji spíše přečíst nějakou literaturu faktu, protože tato kniha je nekvalitní vata obalená kolem událostí na základě skutečnosti.

Fanda74
30.08.2022 5 z 5

Byl jsem nadšený, i když se mi do toho moc nechtělo - asi to není úplně mé téma (vyloženě aktivní boj). Ale v podstatě jsem nadšený, příběh napínavý, velmi čtivý a ještě mě inspiroval k tomu, abych si o této události a souvislostech něco načetl, protože jsem nevěděl nic. Je to válečný román o jedná zásadní operaci, která pravd. změnila další vývoj války okořeněný !takovou lidskou linkou" hlavního hrdiny.

Analady
27.03.2020 2 z 5

Na tuto knihu jsem se hodně těšila. Měla jsem chuť přečíst si něco napínavého. Téma odboje, příběh opírající se o skutečné události a hodnocení 100% - to vše slibovalo velký zážitek... který se ale nekonal. Knihu jsem přečetla bez jakéhokoliv pocitu nadšení. A ten konec ...to bylo opravdu jako špatný vtip. Romantické duše zřejmě jásájí. Ale opravdu by se někdo v takové situaci zachoval tak hloupě a nelogicky?

ivousekk
25.11.2019 5 z 5

Výborný válečný román o skutečných operacích, které změnily vývoj 2. světové války. Nebýt té knížky, vůbec bych nevěděla, že se něco takového stalo, zase jsem si rozšířila obzory :) Hned jsem si zjišťovala více informací a určitě se podívám na norský seriál na toto téma.
Za mne obdivuhodní lidé, kteří dělali to, co dělali, obětovali vše pro dobrou věc. Nedovedu si představit, že by tohle dokázali dnešní cca pětadvacetiletí kluci, co jen čučí do mobilů. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Johnnyman
17.10.2019 5 z 5

Pěkný román zasazený do dvou skutečných záškodnických akcí, o kterých jsem doposud nevěděl.

Killingjoke
12.11.2018 5 z 5

Říjen 1942. Nacistické Německo je jen krůček od prvních testů k sestrojení atomové bomby. K těmto však potřebuje dostatečné množství jaderného moderátoru - oxidu deuteria, známějšího jako "těžká voda" a jediné místo, kde může tuto vodu získat, je továrna na hnojiva v Norsku. Spojenci v Anglii reagují vytvořením Oddělení pro zvláštní operace (SOE) a cvičí zde záškodnické skupiny uprchlých norských protinacistických odbojářů, kteří se mají vrátit domů s jediným úkolem - poslat celou tu výrobu těžké vody k čertu! Hlavním článkem se tak stává bývalý norský inženýr Kurt Nordstrum, jehož krom nezlomné lásky k vlasti vede touha vyrovnat si své vlastní účty...

Po roce, co jsem četl Jediného muže, je zde další parádní válečný thriller z období 2.SV, od autora Andrewa Grosse. Opět se jedná o skvělé propojení skutečné historické události a fiktivních postav, které však mají své skutečné předobrazy. Co se týče příběhové linky, velice rychle jsem zjistil, že ji znám, protože byla nedávno zpracována také ve výborné televizní minisérii od BBC "Boj o těžkou vodu", která běžela i v naší televizi. Ze zážitku mi to však neubralo, spíš mi vzpomínky pomohly dokreslit představu o prostředí a neúprosných podmínkách norské přírody, které celou záškodnickou akci provázely. Na rozdíl od seriálu však kniha nesleduje tolik příběhových rovin a soustřeďuje se na skutky záškodnické skupiny vedené Kurtem Nordstrumem, sic smyšlené postavy, mající však skutečný předobraz v osobě Knuta Haukelida, jenž se akce opravdu zúčastnil. Vyprávění je napínavé od prvních stránek, bez zbytečného balastu. Snad jen bych si odpustil trošku zbytečnou milostnou linku, jenž mi k realisticky smýšlejícímu Kurtu Nordstrumovi moc neseděla. Ale kdo ví, i ve válce člověk potřebuje někoho blízkého...

Druhá světová válka se lámala v těžkých bitvách tisícových armád u Stalingradu, plážích Normandie či píscích Afriky. Pak jsou tu však mikropříběhy jedinců a malých skupinek statečných, kteří provedli údery nepříteli neméně zničující. Mám tyto osobitější příběhy mnohem raději a rád si o nějakém dalším rád přečtu. Vůbec mi pak nebude vadit, pokud to bude v podobě takto skvěle napsaného románu.