Žárlivost a jiné povídky

Žárlivost a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477042/bmid_zarlivost-a-jine-povidky-aqH-477042.jpg 4 851 213

Strhující sbírka napínavých příběhů od krále severské krimi. Nevěra se nevyplácí a nakonec vždycky vyjde najevo. A když se vášeň proplete se žárlivostí, k pomstě zbývá už jen krůček. Dva úplně stejní horolezci bojují o krásnou řeckou servírku. Taxikář nachází v šéfově autě náušnici své manželky. Žena letící z New Yorku do Londýna se kvůli manželově nevěře rozhodla spáchat sebevraždu a bez okolků své plány svěřuje podivnému spolucestujícímu. Nebezpečný kolotoč silných emocí se dává do pohybu… a už nepůjde zastavit.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Povídky

Vydáno: , Kniha Zlín

Sjalusimannen og andre fortellinger , 2021

Lucienka
10.08.2022 5 z 5

Nesbo umí psát a krásně vykreslit charakter lidí, jenž spojuje jedno společné téma. Ani jeho asi nebaví stereotyp a povídky mi přišly jako příjemné oživení a pestřejší na variace.

Ešína
09.08.2022 3 z 5

Ať už to jsou detektivky či povídky.. Jo Nesbø psát umí. Tato sbírka mě tedy moc neuchvátila ale stráveného času nelituji. Obzvláště povídka Londýn, ta se mi opravdu líbila.

Barticek
09.08.2022 2 z 5

Povídky jsem přečetla opravdu "na sílu", s detektivkami se to nedá srovnávat. Možná ještě tak ta první povídka, ostatní byla pro mě ztráta času.

Junjun
05.08.2022 3 z 5

Nesbo mezi mé oblíbené autory nepatří a po přečtení této knížky se to nezmění. Nebylo to vysloveně špatné, taková průměrná oddychovka, na kterou asi brzy zapomenu. Nejlepší povídky za mě Žárlivost a asi ještě víc se mi líbila Náušnice, protože ta mi přišla taková reálnější. A zbytek si už vybavuju velmi matně... Takže asi tak. Nenadchne, neurazí.

soukroma
28.07.2022 2 z 5

Zuby jsem si vylámala hned na druhé, titulní povídce/novele. Zbytečně dlouhá, zdlouhavá odbočka vracení se do minulosti a soukromí vyšetřovatele, ztráta napětí. A to mi vzalo chuť pokračovat dál (asi jsem měla přečíst krátké povídky a tuhle nechat na konec..., byla bych méně zklamaná).

januska82
22.07.2022 3 z 5

Asi budem jediná, ale mňa kniha celkom sklamala. Som zvyknutá pri Nesbovi na trošku iné kafé.... Čakala som viacej napätia. Zrejme poviedky nie je môj žáner obľúbeného čítania.

Fanda74
20.07.2022 5 z 5

Výborné povídky, téměř vždy s překvapivým koncem. Ani bych to od tohoto autora nečekal.

Nomia
07.07.2022 3 z 5

Nějak jsem si nedokázala představit kombinaci Nesbo & povídky, ale zafungovalo to výborně. Nevěra, zapeklité vztahy a jejich dopady na všechny možné i nemožné způsoby.

Nápaditě napsané a s dobrou pointou na závěr. Obzvlášť Londýn byl majstrštyk.

Jak pravil Nesbo:
"There’s only one thing worse than not satisfying a desire. And that is not to feel any desire."

libuse6749
04.07.2022

Střezte se, pane, žárlivosti. Ta zelenooká saň pohrdá tím, z čeho žije.
William Shakespeare, Othello

Jo Nesbø umí detektivní romány, o tom žádná. Ale stejné napětí, nevšední zápletku, velký zvrat, dokáže rozehrát i v žánru povídek. V knize Žárlivost a jiné povídky jich najdete celkem 7 a většina překvapí zajímavým rozuzlení. Puste se do nich, je to ideální knižní jednohubka k vodě.

Pine
04.07.2022 5 z 5

Jo, to se mi líbilo. Mám ráda povídky a tyhle v sobě skrývaly bezva pointu. Jsou propracované a každá z nich mě hned vcucla do děje - jedno, že předvídatelného. U autora severské krimi nesmějí chybět mrtvoly a mrazení, těmito atributy Nesbo nešetří ani tentokrát. A ty perfektní dialogy! Vážně skvělá oddychovka.
PS: Povídku Žárlivost jsem jsem si nechala jako poslední a celkový dojem z knížky možná právě tato umocnila. Plus bylo fajn zpestření číst řádky z řeckého prostředí :)

Mira7
25.06.2022 5 z 5

Zhruba rok po přečtení Království opět Jo Nesbø. Tentokrát povídky. Kdysi můj preferovaný žánr, takže jsem se docela těšil.
Povídky jsou výborné, jejich délka je vždy tak akorát k danému příběhu a zápletce. Přijde mi, že autor jde v posledních letech s každou další knihou literárně nahoru. Hodně tomu napomáhají asi i vysoce kvalitní překlady. Už jsem si zvykl, že až na výjimky dojde pokaždé ke zvratu, který odhad vyústění zápletky nečekaně otočí. Jinak by to nebyl Jo Nesbø. Vtipnost a občas černý humor zůstávají. Podíváme se i do Řecka, to tu ještě nebylo a celkově moc fajn.

coolpet.CP
18.06.2022 5 z 5

Moje první kniha od Nesba a moc se mi líbila. Povídky moc nečtu, ale tady se mi moc líbilo jak jsou promyšlené a i po přečtení jsem dlouho přemýšlela jak se to vlastně stalo. Určitě si od Nesba přečtu další knihy, snad budou tak pěkné jako tato.

EliskaD
12.06.2022 4 z 5

Protože jsem se už poněkud přesytila série s HH, vděčně jsem sáhla po povídkách. A musím uznat, že byly čtivě napsané a skvěle vypointované. Nesbo je zkrátka Pan Spisovatel.

Haloon
11.06.2022 4 z 5

Styl Nesba (snad to skloňuji správně) se neztrácí ani v povídkové formě. Valná většina, ne-li všechny, se týkají žárlivosti a dílu opět vládne ta neuvěřitelná promyšlenost v detailech.

Dionýsos
09.06.2022 5 z 5

Musím se přiznat, Nesbo nepatří mezi mé oblíbené autory. Jednoduše jsem nepropadla severským kriminálkám. Vnímám je jako monotónní a Nesbův Harry Hole je toho důkazem, proto jsem byla po přečtení povídek příjemně překvapena.
Knihu jsem koupila sestře k narozeninám,(obě sdílíme nechuť k jeho obvyklé tvorbě) s tím, že Nesbovi dáme ještě šanci, kterou si, jak jsme po přečtení zjistily, zasloužil.
Už jen poutavý název „Žárlivost“ mě svedl k představě prvků psychologie a záhadnosti. Ačkoliv pouze jméno dominantní povídky je „Žárlivost“, dovolím si tvrdit, že aspekty žárlivosti až závisti se reflektují do celé sbírky.
Nesbo nezapřel detektivní prvky a povídkám dodával tu správnou dávku napětí. K rozuzlení zápletky docházel se spisovatelskou grácií a kniha se opravdu četla jedním dechem. Také vyprávění v ich formě dodává narativu skvělý náhled do komplexnosti lidského prožívání.
Jiné povídky byly předvídatelnější, jiné méně, ale musím říci, že patologické jevy zmíněny v povídkách dodávaly té správné zajímavosti.
Knihu doporučuji nečtenářům, je tenounká a velmi srozumitelná, ale i aktivním čtenářům, kteří si potřebují odpočinout. Já ji četla po dlouhém čtenářském bloku a byla do startu opravdu skvělou volbou.
Jediné minus bylo, že jsem se nedokázala oprostit od znalostí Nesbových krimi, od již zmíněné postavy Harryho Hola, a nechtěně jsem povídky srovnávala, takže jsem i v nich pak viděla jistou předvídatelnost a jednosměrnost.
Ale dovolím si říci, se vší čtenářskou zodpovědností, že se jedná o četbu spíše kvalitní

Dom95
09.06.2022 5 z 5

Úžasné. Některé povídky jsou perfektně rozepsané, jiné na smlsnutí jak jednohubka. Žádná povídka ale neurazila. Naopak povídka Žárlivost je opravdová perla.

PetK
18.05.2022 4 z 5

Nejsem čtenářem povídek, často mě neosloví, a tak jsem si Žárlivost dala jako audio. Nesbo pořád umí psát a budovat příběh, ať už na pár stránkách nebo větší ploše - kniha obsahuje oboje. Ale nějaké extra nadšení se nekonalo. Přiznávám, asi se na tom podepisuje i můj obecný vztah k povídkám, no nějaká ta nadstavba, to "něco", co Nesbo umí dostat do svých knih, mi nějak chybělo...

Marketplace
17.05.2022 4 z 5

Moje první knížka od Nesba a docela se mi líbila. Žárlivost byla super 5* (možná proto, že se autor rozepsal cca na 100 stránek), ostatní povídky byly slabší.

kaca82
08.05.2022 4 z 5

Nesbo je prostě dobrej,i když musím říct,že ve srovnání s jakýmkoli Holem to bylo slabsi.

Kerberos
07.05.2022 3 z 5

Povídkám zrovna nefandím. Nesbo - dám tomu šanci, přečetla jsem a mám pocit průměrnosti, který se mi k tomuto autorovi nehodí.

nevěra sebevražda vraždy smrt letadla záhady napětí norská literatura žárlivost vyšetřování

Část díla

2013  73%Netopýr
2015  91%Policie
2019  91%Nůž
2017  90%Žízeň

Kniha Žárlivost a jiné povídky je v

Přečtených1 208x