Zaříkávač koní

Zaříkávač koní https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6733/bmid_zarikavac-koni-SqW-6733.jpg 4 485 120

Pod modrým nebem Montany se setkávají hrdinové příběhu zraněného koně, zmrzačené dívky, ctižádostivé matky a "zaříkávače koní", člověka, který dokáže léčit divoké, neovladatelné koně. Grace je jediné dítě Annie Gravesové, šéfredaktorky prestižního newyorského časopisu, a jejího manžela, právníka Roberta. V okamžiku, kdy si dívka jednoho zimního rána vyjede na svém koni Tulákovi a srazí ji čtyřicetitunový nákladní vůz, se však životy všech členů rodiny obrátí vzhůru nohama. Dívka i kůň nehodu přežijí, ale Grace je těžce postižená a Tulák tak vážně zraněný a především traumatizovaný, že i veterinář, který mu zachránil život, lituje, že ho nezastřelil. Annie však odmítá dát zběsilého koně usmrtit, neboť cítí, že pokud by to udělala, něco by zemřelo i v její dceři. Vydává se tedy s Grace a Tulákem na zoufalou pouť přes půl Ameriky do Montany, kde žije rančer Tom Booker. Tento "zaříkávač koní" je patrně jediným člověkem, který může koně uzdravit. A tam, v kraji plném mimořádné krásy, se odehraje drama, jehož hrdinové hledají lásku, porozumění a naději... Román proslavilo stejnojmenné filmové zpracování s Robertem Redfordem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Příroda, zvířata
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Horse Whisperer , 2002

Szekynka
02.10.2019 5 z 5

Nejdřív jsem kdysi dávno viděla film. Už kdysi mi přišlo, že mi ve filmu nějaké věci úplně nesedí. Když se mi nedávno dostala kniha do ruky rozhodla jsem se, že si jí přečtu s tím, že jsem doufala, že nějaké mezery, co byly ve filmu budou vyplněny. A ano stalo se. Tohle je přesně ten případ, kdy je kniha někde úplně jinde než film. Redford sice dodal filmu na atraktivnosti, ale knížka je pořád lepší. Je velmi čtivě a citlivě napsaná. Představení hrdinů a jejich charakterů je suprově vyobrazeno a tím mi byli hrdinové velmi blízcí.

Pohádkové zasazení ranče do prostředí Montany mi učarovalo, stejně tak jako celý příběh s tragickým začátkem i koncem. Myslím, že v knize se všechen ten smutek, zklamání, boj se sebou samým, rodinné vazby a vztahy podařilo lépe vystihnout. Celkově tahle kniha se pro mě stala trochu srdcovou záležitostí. Koně byly dlouhou dobu součást mého života a už navždycky budou součástí mého srdce. Také jsem chodila s kamarádkou ke koním, po přečtení knihy jsem vzpomínala na některé situace, které kdyby se zvrtly byly bychom s kamarádkou tomuhle příběhu docela dost blízko.

Ainyska
16.08.2019 5 z 5

Pokud vidím film a má knižní předlohu, málokdy se do knihy pustím. Protože Zaříkávač koní je moje srdcová záležitost, chtěla jsem znát i knihu.

O knize jsem slyšela, že má jiný konec, než ve filmu a možná taky proto mě tak zajímala. Dlouho jsem se k ní nedostala, až teď nastal její čas. V knize bylo hodně informací, které mi vyplnily mezery ve filmu. Teď znám ten příběh jaksi komplexně. Bohužel knižní konec na mě působí docela rozporuplně. Na jednu stranu jsem ráda, že to tak skončilo, ale konec ve filmu je také dobrý a dává prostor pro další díl, který už bohužel nevznikne. Je to škoda. V knize jsou naznačeny některé tréninkové metody, které se používají i dnes. Byly zde myšlenky, které mi možná něco přinesou v praxi.

Zkrátka a dobře na Zaříkávače koní ať už filmového, nebo knižního, snad nikdy nezanevřu.

zdenek118
10.04.2019 5 z 5

Může obsahovat SPOILER!!!
Velmi poutavý příběh odehrávající se převážně v krásné a drsné krajině americké Montany. Zajímavý vztah ambiciozní novinářky Anny a její dcery Grace, který byl silně narušený nešťastnou událostí a úrazem Grace a jejího koně Tuláka. Současně pro mě bylo zajímavé sledovat i rozvíjející se vztah Anny a Toma, který se ujal napravení zdravotního a psychického stavu traumatizovaného koně ale i jeho paničky. Závěr knihy, ve kterém se téměř vše vyjasňuje, je jak tragický tak i šťastný pro většinu lidských i zvířecích postav tohoto příběhu.
Kniha se svým neobvyklým příběhem se mi velmi líbila a doporučuji ji dalším čtenářům k přečtení.

playada
14.12.2018 5 z 5

Líbilo.

MimiNinaFuraha
18.11.2018 4 z 5

Na tuto knihu jsem se chystala dlouho. Film miluji a konečně jsem se dala do čtení. Co vám budu povídat - při čtení jsem v postavách videla stejné postavy jako ve filmu. Je to moc hezký příběh. Konec mě ale zasahnul. Čekala jsem stejný konec jako ve filmu - a ono ejhle. Ještě teď mě mrzí ten konec. Ale kniha moc pěkná a Redford s filmem udělal moc dobrou práci.

mazda333
03.11.2018 3 z 5

Film Zaříkávač koní se stal mým nejoblíbenějším, a proto jsem se s nadšením pustila i do knižní předlohy. Četlo se to dobře, přestože mi tam některé pasáže (zejména ty intimní) trochu vadily. A na konci mi pořádně spadla čelist překvapením. Jinými slovy - jsem ráda, že to Redford natočil tak, jak to natočil. Pro mě našel dokonalou hranici mezi tím, co by tam chybělo a tím, co už je moc. Neexistuje film, který bych milovala více. O knize totéž říct nemůžu.

Polinka92
16.04.2018 5 z 5

Milionkrát lepší než film. Moc pěkný příběh...

Barbara182
10.01.2018 3 z 5

Když jsem knihu četla před lety, tak se mi hrozně moc líbila a dlouho jsem si ji nesla v sobě, ale teď jsem jí nějak nemohla přijít na chuť, hlavní postava Annie mě rozčilovala a měla jsem pocit, že Toma nepokrytě využívá (i když ani ten se mi tentokrát nezdál jako bůhvíjaký svatoušek), zkrátka to vůbec nebylo ono a pořád se z toho nemůžu vzpamatovat, že mám z knihy dva tak naprosto různorodé zážitky :-(

ber-tram
07.12.2017 4 z 5

Ohleduplná a laskavá a obětavá, takovými slovy bych ocenil knížku, která se důstojně brání pohrdavému přívlastku »červená knihovna« a zrovna tak jednobarevnému vyústění do sladkobolného happyendu. Osazenstvo (lidské i zvířecí) rádo hloubá a zpytuje, a autor mu pokradmu nešilhá přes rameno, jen aby čtenář cosi vytušil, nýbrž se v niternostech pozorně vyznává, aby si čtenář veškeré myšlenkové pochody jaksepatří prožil. 40/17

stumpy
25.10.2017 5 z 5

Lepší než film, jiný konec a daleko poutavější rozpracování postav. Ale na film se taky ráda kouknu.

pavčape
29.06.2017 5 z 5

Jedním slovem nádherné! Vrátila jsem se ke knize nyní podruhé a věřím, že se k ní vrátím i v budoucnosti. Krásný, dojemný příběh lidí a zvířat posazený do prostředí nedotčené přírody. Kdo nečetl, ať neotálí. Já jistě sáhnu po dalším Evansovi, už jen pro srovnání.

Kerberos
26.06.2017 5 z 5

Krásný příběh,krásný film.

Dikyld
23.06.2017 5 z 5

Jak už tady zaznělo, knihu jsem sice nepřečetla jedním dechem, ale byla velice outavá a ráda se k ní i v budoucnu vrátím už jen díky autorovu vyjadřování, stylu a dokonalému popisu.

Mruskulka
23.04.2017 5 z 5

Naprosto krásný příběh, který skončil tak, jak jsem nečekala. Ze začátku mě překvapilo, že autor používá podrobný popis věcí a vyděsilo mě to, ale nakonec to bylo k užitku a já si příběh moc užila. Po téhle knížce doufám, že film nebude zklamáním.

StihOMam
16.04.2017 5 z 5

Prekvapila me sila pribehu. Souzneni dusi (lidskych i zvirecich), prekonavani strachu, hledani cesty a prepisovani zlych dennich mur jsou temata ze zivota. Okoreneno prostredim a traumatickym zazitkem pusobi vsechno tak zive a bolestive, ale presto chcete vic. Krasny roman.

Hanjimka
13.04.2017 5 z 5

Nádherná kniha se strhujícím příběhem.

JustWomen
22.03.2017 5 z 5

Krásné čtení - sympatické postavy, koně, příroda, láska. Dojemný příběh, jen ten konec trochu neuvěřitelný ...

Dominice
15.03.2017

Moc krásná knížka, hltala jsem jí stránku po stránce, a hodně mě překvapil konec. Dřív jsem viděla film, a spojovala jsem si postavy s herci, kteří ve filmu hráli. Ale to vůbec nevadí. Jak říkám knížka skvělá

intelektuálka
27.02.2017 5 z 5

Rozdílné světy zaříkávače koní a ambiciozní redaktorky se spojí a obohatí to každého z nich - i traumatizovanou Grace. Doporučuji!

Znedla
25.02.2017 4 z 5

Z počátku mi kniha přišla dost rozvláčná, ale pak věci nabrali ten správný spád a konec jsem dočetla jedním dechem. Někdy těsně před koncem mi proletělo hlavou, jestli náhodou kniha nedopadne tak, jak dopadla...
Příběh se mi moc líbil, jen český překlad měl občas mouchy.